Strugurasi de Sept-Oct 2011 *54*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

zubi nici Stefan nu e mare bautor de lapte. el s-a acomodat foarte usor meselor solide, in schimb e cu cantec la biberon. cel de seara mai treaca merga dar dimineata, daca nu il bea semiadormit (asta insemnand pana in 6,00 nu mai bea mai mult de 90-100. asa ca, pot sa ii fac si nota scrisa, cu nr de inregistrare, ca tot nu bea. tine teina intre dinti si gales imi zambeste!) poftim educatie!
la el este evident ca asteapta ligurita! freamata tot cand vede castronelul si lingurita! totalmente diferit fata de sora-sa care a fost pana la adanci batraneti lactodependenta!
la fel cum povestesti de Ayu, si Stefan e ultraactiv, poate de aceea e si mai siluet, asa. burtica nu are mai deloc, un pic de copanele, asa, o vaga urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

de fapt, trebuia sa incep ziua cu:
LA MULTI ANI! george de irinush si george de klauditza!
si LA MULTI ANI tuturor celor care azi isi sarbatoresc ziua sau sarbatoresc pe cineva drag!
hayat pentru tine e o zi mai altfel, ne-ai povestit de ce. sunt cu sufletul alaturi de tine si te imbratisez strans, macar asa, virtual!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Fii mea luna asta a pus burtica. sper sa nu se obisnuiasca cu ea

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

lena pupam fetita sa treaca buba, cand e vb de o cazatura mai serioasa,(am patit cu Dani de-a cazut de pe gard, de la 1 m inaltime, si-a dat cu capul de ciment la 4 ani) la urgente mi-au spus sa nu-l las sa doarma, vreo 2 ore dupa impact. Apoi, daca doarme sa-l trezesc(¿¿) din 2 in 2 ore cica nu-i bine sa prinda somn profund dupa un traumatism serios.

michella Dani si-acu mai bea seara lapte in biberon, cu cereale de bebei, niciodata nu i-am dat zymafluor sau alte cele, se spala cu pasta de dinti de copii, odata pe zi(cand nu uita, ca eu ma spal noaptea la 11-12) si dŽaia are dintii perfecti. singura igiena a gurii pe care am s-o fac la Noa pana pe la 15 luni e clatirea gurii cu apa(aka baut apa)

zubi poi nu poci face nimic, daca atata vrea atata bea singurul lucru ce poti face e sa nu-i inlocuiesti alte mese cu zemuri, compoturi, biscuiti sau alte cele simpaticul frezat

alex daca face caca de la pruna, da-i mai des pruna, para nu-i place¿

stie cineva cantitatea de calciu pe care-o contine laptele, branza si iaurtul¿ adica merita osteneala sa fac branza sau iaurt¿

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

La multi ani cu sanatate tuturor celor ce si serbeaza azi onomastica de Sf Gheorghe

may cum faci supa ? cam ce consistenta are ?
eu pana acum i am dat doar piureuri sa manance , asa imi ies mie la aparatul avent , destul de groase/consistente
am o prietena care are si aparat si spune ca ei ii iese ca o supa groasa pe care i o da in biberon
chiar nu inteleg cum ii ies asa , sunt curioasa tie cum iti ies , cum le faci
deja mananca doua feluri la o masa ? ce avansate sunteti

zubi imi dau si eu cu parerea , sper sa nu te superi
mie mi se pare cam devreme sa i mai inlocuiesti inca o masa de lapte , mai cu seama ca spui ca si bea putin cantitativ
daca el iti refuza masa de lapte , sunt de acord sa o inlocuiesti dar asa....de ce nu mai astepti macar 2-3 sapt ? totusi doar doua mese de lapte la 8 luni parca sunt cam putine...

am inceput sa i dau branzica de doua zile
ieri i am dat in piure de cartof azi cu banana
am facut o din 100 ml lapte si o pastila de calciu si i am dat o in doua portii
ce cantitate de branzica ar trebui sa manance pe zi ?

_


de T 7+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

dbunny, si la piersicute avem un cavaler care ne vrea sa se desparta de bibe! legat de igiena dintilor, exemple sunt in toate sensurile, cred eu ca mai conteaza si mostenirea genetica.
lui dani i-a cazut vreunul pana acum? ca Teodora ma dispera, zilnic ii verifica .... ca nu mai vine odata zana Maseluta! .... si cand s-o vedea cu dinte/pauza
zubi eu ficatel ii dau o data la 2 saptamani, fiert in lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Ziua buna !
Multumim pentru urari
Noi petrecem de zori. ieri un pic, azi un pic - asteptam musafiri.
Maine punem poze

La multi ani sarbatoritilor acestei zile !
Va pupam cu drag

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Jade, la blender si mie imi ies groase.
Supa o fac in felul urmator.
Tai bucatele legumele, le fierd intr-o craticioara mica. Cand sunt fierte le pun scurse (le iau cu o spatula de aia cu gaurele) in blender. Le blenduiesc, le pun intr-un castron si mai adaug din apa in care au fiert amestecand continuu.
Consistenta nu stiu cum s-o descriu, ca o supa grosuta, nu cred ca ar curge prin biberon.
Oricum de ce i-o da supa in biberon? :D
Eu ii pun capac la oala si fierb la foc mic si nu cu multa apa, ca sa ramanca cat mai multe din vitamine.
ii fac mancare pt 2 zile

ps: de weekendul asta am inceput sa-i dau 2 feluri.
cantitatea propriu zisa de mancare nu i-am marit-o. doar ca m-am gandit ca se plictiseste de acelasi gust :D



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

May , am vazut ca ieri a papat Bea banana , a facut kk ? Si daca da,ai gasit in pampers seminte mici negre ?
I-as da Nourasului ,dar mi-e frica de constipatie


Am intrebat ,dar cred ca nu ati vazut intrebarea mea:
- dupa ce dam legumele ,se face pauza sau se poate da imediat laptele ?




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

buna fetelor!

La multi ani aniversatilor, sa creasca mari si sanatosi!
si bineinteles La multi ani Hayat sa te petreci azi, si sa uiti macar pt putin de necazuri

nu mai stiu cine intreba de brocoli , eu ii dau zilnic , ii place mult si nu l-am vazut balonat pana acum.Dar cred ca e si genetic, nici eu sau taicasu nu avem probleme de genu.
ficatel i-am dat pana acum de doua ori ca am avut de la tara, si osa ii dau asa cand mai capat si eu cate unul bun.

Noi in we ne-am mutat in parc, acum astept sa se trezeasca piciul sa mancam si iesim iar.Cand trebuia sa ne vedem azi, sau maine?iar am uitat.Dar cum cred ca voi(nana, pinky), iesiti zilnic in tineretului, maine ma mobilizez si va sun sa ne vedem.

Acum i-am fiert lui Iancu un cucosel de la bunica si i l-am pus in congelator si cu resturile(gat , labi , aripiare, etc) am continuat o supa cu taitei din care am mancat ca purcica doua castroane, bineinteles si cu usturoi.Si sincer as mai manca unu, dar il astept pe sot sa vina acasa si pap iar cu el.

la kg nu ma mai gandesc ca ma dat doua jos cu mari greutati si clar am pus 3 la loc, deci gata restrictiile culinare pt mine.Diseara fac crema de zahar ars,ca sa stiu ce am de mancare la micul dejun.

aseara m-am intalnit cu o tipa care avea un baietel mai mic ca Iancu cu o luna, si bineintels incepe cu intrebarile standard, cate kg are, are dinti,ce inaltime etc.Ok mai apoi zice vai dar al meu e asa de slab fata de al tau, diferenta fiind de 1 kg, clar tre sa il bag pe LP, eu am ramas tampita. Pai cum poate sa se gandeasca sa schimbe alimentatia copilului doar pt ca a vazut altul cu o luna mai mare decat al ei care era mai grasut.Plus ca ea il nascuse la doua kg jumaa si eu la trei saptesuteSi sa nu mai spunem ca amandoi aveau pana in 160 cm, deci mici.Cat vroia sa fie fisu'.un baietel adorabil cu doi ochi ca niste masline.Daca schimbi alimentatia copilului o schimbi strict in functie de copilul tau, nu de cate kg are x, sau ce mananca y.Fiecare copil e diferit.Si LP nu e cura de ingrasare, e doar o alternativa ok pt mamele ca nu pot alapta.M-am enervat



anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput