Strugurasi de Sept-Oct 2011 *54*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

lena, si Maya?
sa treaca


Oana nu dau cu rosii.
Eu nu am ajutat-o pe anastasia cu nimic.am lasat-o si i l;as sa faca ce vrea si cand vrea Aseara cand am vazut cum s-a ridicat in fundulet mi-a venit sa plang de fericire si in acelasi timp de tristete ca nu mai este bebelus.
Doamne, cat de repede cresc.

iris, Clau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Oana, iti dai seama ca a mea facand toata ziua abdomene si lumanarea, in incercarea de a se ridica in fundulet, am ridicat-o, dar pe urma o pun la loc. Si degeaba am ajutat-o, nu e pregatita, suntem la capitolul abdomene/lumanare de o luna buna.

Pe burta nu ii place neam, in schimb se rostogoleste nonstop spate-burta, burta-spate, dar nu sta mult pe burta, se intinde dupa obiecte, etc. Cand era pe burta i-am blocat piciorusele sa se impinga inainte, dar a impins f putin pe loc si gata, nu a mai vrut pe burta.

Eu nu sut de acord sa o tin nonstop in fundulet daca ea nu se poate ridica singurica, sau sa o pun la umblat tinand-o eu de manuta, etc.
Ca altfel o mai ajut si eu, dar prea putin.

Nu sta pe spate tot timpul ca nu mai vrea, sta la 45 de grade, ca altfel nu are stare. De azi ii pun si eu tarc, sunt curioasa daca incepe sa faca si altceva.

Nu arunca nimeni cu rosii si alea-ale, eu sunt de acord ca fiecare are o parere, o citesc si decid eu ce fac mai departe.

Mamica ANTONIEI (26.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Ooka ,multumesc frumos pentru informatii ,sa stii ca imi sunt de ajutor

Lena cum sunteti ????? ce face Maia ? daca nu plange mult dupa impactul cu solul nu trebuie sa ne ingrijoram ,dar totusi trebui tinuti sub obervatie .
I-ai verificat capusurol? Totul e ok ?
O pup sa treaca

Nici mandra mea nu vrea sa se ridice singura in fundulet,vrea dar se impinge pe spate si se incordeaza ,e tare ciudata !!!
Iar cand o prind de manute s-o ajut sa se ridice in fundulet,se ridica singura direct in picioare .


Azi i-am dat dovlecel,i-a placut la nebunie !!!! Cred ca e preferatul ei .
Imediat i-am dat lapte ,ar trebui sa fac pauza? Presimt ca i-am dat prea repede si-o va strica la burtica .


Aici ploua si tuna , Noura dintr-o data a inceput sa urle asa din senin ,cu lacrimi de crocodil ,mucisorii curgeau ca apa ne-am speriat foarte tare ,dupa ce-am luat-o in brate s-a cuibarit la pieptul meu si a adormit
Stau si ma gandesc :o fi avand dureri de burtica sau s-a speriat de vreme ?




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

salut, merci de felicitari

jade, de ex azi a papat la mic dejun o banana mica amestecata cu juma de biscuite. la pranz supa crema de legume (pastarnac, morcov, ardei, ceapa verde) si piureut de cartof dulce si carnita de pui.

am obs ca ii plac mai mult supele decat piureurile.
deschide gurita singura la mar, banana, supa crema si la dovlecel.
in rest mai asa cu cantec :) dar oricum mananca binisor. nu ma plang. citesc pe aici ca unii bebei isi fac greata. rareori isi face asa ca zic merci.

voi ce mai papati?

in legatura cu bona om vedea. eu, cum am spus, sunt dispusa sa o iau de la zero. are sa-mi dea un raspuns peste 2 sapt. de stat sta pana in iulie sigur, i-am propus sa stea pana face fata 2 ani. cu pauze de o sapt la fiecare 6 luni si plecat acasa.
sotul nu prea o vrea. zice ca nu mai are incredere ca sta cat promite dupa faza asta. dar eu, fiind multumita de cum se comporta cu bibi (cu compromisurile de rigoare ca stiti si voi ca nimeni nu face cum iti place ), sper sa constientizeze ce sansa are.
bineinteles ca am avut o discutie si i-am trasat sarcini exacte, program bine stabilit.
ieri si azi i-am dat liber sa-si revina (intrase intr-o mica depresie). i-am facut lapte cald cu prajituri, i-am pus la laptop antena 1. sper sa isi revina.
camera nu e decat in living si acolo sta destul de putin. am pus-o dupa ce au fost discutiile ca mi-era frica sa nu se mai ocupe de copil ca lumea.
nu a fost cazul, oricum am incredere mare in ea ca e f sensibila si inimoasa, dar... stiti cum e... nu bagi mana in foc pt nimeni.

pup pt Maia
La multe lunite sarbatoritilor
felicitari bebeilor care s-au ridicat sau au facut chestiii noi


PS: nu mai stiu cine scria de cant de lapte.
a mea bea 210/ masa de 2 ori pe zi.
mai bea noapea o data 150.
si dupa mic dejun si pranz ii oferim si mai bea 60 sau 90 sau 120.
e prea mult?

alayna, bona are 2 fete mari. 20 si ceva de ani. n-a vrut sa-i dea orezul ala pe gat :) s-a intamplat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Racheel multumesc de intrebare, e bine Caterina, creste vazand cu ochii. Se agita toata ziua, ii place sa se legene in fata si in spate de park ar vasli, bolboroseste si se ridica in genunchi sprijinindu-se de perna. Am tras din greu 2 luni cu asa zisa dermatita atopica, a avut rani pe gat si sub barba insa eu banuiesc ca e de fapt micoza. Dupa uns cu toate cremele m-am gandit s-o dau un pic cu Nidoflor ca nu mai trecea si in 2 zile nu mai avea nimic. Acum iar s-a inrosit putin ca am terminat cu Nidofloru. O sa vad cum evolueaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Lena, sper sa fie ok Maia! Noi n-am patit- o pana acum, ca nu prea se arunca, dar noi oncuraja, fata sa fie neinfricata am patit- o in schimb cu banana. Nu era foarte coapta si a vomitat-o, ati patit asa poveste? Ne-am speriat si am renuntat sa ii mai dam supita de legume in seara asta, doar lm.

De la carne de pui, vita a facut bubite, galbenus dupa opt luni, ficatel n-am incercat, ce i-as putea da ptr fier, sa nu ne pomenim cu anemie? Noi mancam doar legume si fructe eco, luam probiotice, sa refacem flora si, chiar si asa, diversificare e cu cantec...

Ah, alta intrebare: ati facut cumva piure cu faina de orez sau de mei, hrisca? Eu am luat de la plafar faina de orez si mei, de la Hipp hrisca. Vreau sa inlocuiesc orezul, ca e constipata Clara. Am pus o lingurita de magiun de prune de la Topoloveni in mar amestecat cu orez si roscove, a facut kk ok, dar cum nu i-am mai dat prune, cum s-a constipat.

Pupici si noapte buna la mamici si bibici/bibice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Seara buna

Iris si noi suntem cu cartile , presupun ca atunci cand o sa fie mare nici nu o sa se uite la ele :)))

Oana, mersic de sfaturi.
Dupa ce a dormit am verificato. avea o pata rosie la spate am apasat si nu a fost nici o reactie. i-am miscat capul stanga, dreapta inainte inapoi si la fel nu a parut ca o deranjeaza, deci eu cred ca e ok, mai mult a fost sperietura.
Oana, poate m-am exprimat eu gresit. Normal ca ii arat ajut, doar nu o sa fortez.
BTW, dupa ce s-a ridicat in 4 labute :D, in cat timp a inceput sa mearga de-a busilea?
Mie mi se pare adorabil cum se balanseaza. De cand a inceput sa faca asta... se taraie putin se ridica si se mai balanseaza de cateva ori, apoi iar se taraie.

Claudia
Cand ma gandesc si eu la ce ma astepta. Mi-am dat seama ulterior ca m-am speriat degeaba... nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi dak ar fi sange sau alte chestii
Nu stiu ce sa iti spun de scrasnit :(

RAcheel multumim
Bravo Nasti , are mami fata mare !

Alayna, sarumana. Suntem bine . Acum doarme scumpa mea :)

Multu' May. Sper sa rezolvi cu bona.

Alex









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, dupa ce s a ridicat in 4 labute in 2 sapt a inceput sa mearga de a busilea dupa ce i am aratat eu cum sa alterneze mainile/picioarele. altfel ar fi descoerit ea mai greu un pic :)

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

ollaaa

aww Lali draguta mea

Jade, pai nu ca ii scot eu laptele, dar ..am avut eu asa o chestie cu diversificarea, am inceput la 5 luni ca era pe LP si mie Ayu mi se pare un copil slab:(, nu e si el asa ca bebelusii cu carnita multa sa il papi, si vreau ca la 8 luni, adik peste o sapt,sa aiba asa un progr normal de diverisifcare,adik..dim lapte, apoi fructe, apoi legumele cu carntia/ou..apoi o masa pe baza de lapte dar nu lapte,adik branzica, lapte cu cereale, iaurt...si ultima masa de lapte, deci 2 mese de lapte pe zi,dar el bea doar 180 dim si 180 seara...daca nu vrea mai mult ce sa ii fac

Oricum,am fost si cu el al dr, ca ..el pe picioruse are carntia ,are bulane adik,dar am obs ca la burtica e mititel, si uneori i se vad coastele..si dr a zis ca e ok, doar ca are carenta de vit D si nu intelege de ce,ca eu i-am dat ca + vit C, si de o luna i-am dat si Fe..nu prea am vrut sa i le dau,d ar na,a m zis ca ami bien decat sa aibe lipsa, si mi-a zis dr ca e ok,doar ca tre sa mergem cu el la mare

Acuma, eu ma gnadesc cas el nici nu sta,e argitn viu, atata timp cat e treaz, nici in brate nus ta sa il iubesc si eu, adik nu are stare in el nici o sec si io ma gandesc ca poate d'asta e mai slabut asa

Cat desprer ajutat, OAna, noi nu l-am ajutat,dar asa cum ai zis si tu, i-am aratat, si a fost de ajuns doar o data sa ii aratam tot, ca apoi a inceptu el iemdiat singur,fara ajutor, nu mi se pare fortat...de ex, i-a aratat indi sa se agate cu manutele de patut sa stea in picioare, o singura data,dupa care nu mai statea nici in fudn in patut, doar in picioare agatat..si mult lucruri i le-am aratat o data si el apoi a facut singur

O zi minunata va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata!
in week-end n-am avut timp de forum! uff, trec asa de repede cele 2 zile, si cate sunt de facut ... daca ne redresam cu finantele ma bate gandul la o tanti, ceva ajutor pentru menaj, in felul asta as avea mai mult timp pentru copii si sot.
cu spalatul pe dinti noi am inceput devreme la Teodora odata cu cel de-al doilea dintisor. aveam un set de la "primii pasi" si foloseam de cele mai multe ori apa chioara. de la orice altceva isi facea voma. cum adormea la biberon seara am preferat, decat deloc, sa o spalam pe dintisori la baie si dupa primea biberonul. (ar fi fost imposibil de trezit dupa biberon sa o spal pe dinti) am considerat ca important, la stadiul acela, era sa se obisnuiasca cu procedura. pe la 1 an noi am renuntat la biberon si bea laptele din canita, inainte de baie. practic atunci am inceput cu adevarat sa o sapalam pe dinti seara. dimineata era mult mai simplu.
oricum, desi a baut cu biberonul pana pe la 1 an laptele, ea are 5 ani si 8 luni acum si nici o carie. dulciuri a primit dupa un an, cantitati moderate. de principiu prefer sa ii dau un pic de ciocolata sau inghetata decat pufuleti sau chipsuri.
lena cred ca mai mult ne speriem noi la cazaturile astea!
nana ai un PM.

Mergi la inceput