Strugurasi de Sept-Oct 2011 *54*

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Catre toti angajatii: In urma implementarii noilor politici de personal in institutile publice s-a stabilit ca este necesara reducerea numarului de salariati cu 25%. Persoanele disponibilizate vor fi selectate in urma unor analize riguroase. Pentru efectuarea acestor analize, va solicitam sa treceti pe la Departamentul de Resurse Umane unde vi se vor recolta urmatoarele probe: -10 ml de sange; -20 g de scaun. Dorim sa stabilim, prin analize specifice de laborator, daca aveti munca in sange sau daca va cacati pe ea. CONDUCEREA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete

Bunny,ca am vazut ca ai scris ca pana la 2-3 ani ar trebui sa bea copilul 500 ml lapte pe zi. Oare de ce nu o fi valabil si in cazul laptelui matern? De ce oare recomanda unii oameni ca dupa un an ( cel mult) sa se inlocuiasca laptele matern cu lapte praf/de vaca/de capra. Paul de pe la 1.5 ani nu prea a mai vrut lapte....


am scris de 5oo ml fiindca asa mi-a recomandat pediatrul, n-am inventat-o eu.
de ce recomanda uni oameni nu stiu ceż nu stiu, si foarte putin imi pasa ce recomanda altii

Oricum copilasii nu-s robotei de mancat/baut. se recomanda o chestie cum ca ar fi bine, altii mananca muuult mai putin decat ar trebui, altii mai mult. Dani la 6 luni papa 85Oml lapte + 2 mese diversificate

Venim de la o petrecere, Dani s-a jucat la un loc de joaca pana a picat lat, eu super super relaxata fiindca toata lumea mi-o cerea pe Noa, nici n-am apucat sa-i schimb scutecul, a facut-o si pe aia nasa ei Baita, laptic si nani

Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Alayna, pai o speli frecand usor gingiile si dintucii iar ca pasta, e una nenedent fara fluor, iar de cind invata sa scuipe cu fluor adecvata varstei. Eu mica as spala'o cu apa in care am dizolvat putin bicarbonat, sau apa chioara. Oricum ideea e sa se obisnuiasca, cei carora le apar dintii devreme si la diversificare au 6-8 dinti, au nevoie de periat pentru ca piureul adera la dinti, mai incolo se si recomanda sa nu mai dai piure ci bucatele, asa ca trebuie spalati. La fel problema e mai tipatoare pentru cei care sunt alimentati cu lapte praf si adorm la biberonul de noapte. Noi n'am putut sa ii dam bebe fiind lapte si apoi scoala fata si spala dintii, insa Sofia are o carie intre incisivii centrali superiori si pana a aparut, pe la 2 ani n'a pus gura pe dulciuri, insa au iesit hop gramada unul in altul si nu se puteau curata singuri iar cu periuta aveam balet din partea domnisoari, de aceea e important pentru ca mai sunt si belele de carii. POate ne face vreo recomandare Abmariana ca stiu ca e doctor stomatolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Apropo de dinti, eu pe Filip am inceput sa-l spal destul de devreme, cred ca inainte de un an, cand avea vreo 6 dinti park. Ei, de ceva timp am observat ca i-au aparut pete galbene la baza dintilor si pe maselute si tare m-am necajit. Poate ma lamureste si pe mine Abmariana de ce au aparut. Nu ii dau fluor mai mult decat are pasta de dinti, iar dulciuri mananca ocazional, cand mai primeste cate ceva si atunci cu portia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Neata mai spre amiaza

Bujo, ce mai face Caterina?


Am fost la cumparaturi si am luat carne de vitel, peste si iaurt.Sa vedem cu ce incepem.Iaurtul cred ca o sa-l mai aman.


Si ieri si azi, Anastasia s-a ridicat de pe spate direct in fund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:



Ce verific dupa ce bebe a cazut...? a plonjat de pe canapea cu tot cu perna (de alaptat, nu ft groasa... cu fata inainte, in fata ochilor mei... i sa intors putin capul pe spate... acum doarme la titi... a plans [bang

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Salut si eu toate mamicile! (scriu mai rar, dar va citesc zilnic)

Noutati noi nu prea avem, Antonia e o sclifosita . Diversificarea merge foarte greu, macar cu LP s-a mai obisnuit, dar nu ne omoram dupa el, bem doar in jur de 600 ml/24 h. Mai nou nu mai fierb nicio apa, ii dau cu apa plata Dorna si e ok.
Diversificarea, dupa cum am zis, merge f prost, tot timpul isi face scarba fie-mea. Orice i-as da. I-am dat pana acuma numai piureuri, am pus accent mai mult pe legume, i-am dat si fructe, dar mai putin pentru ca nu prea le vad rostul (ma refer la piureurile din fructe) . Azi vreau sa-i introduc si putina carnita de vitel, amestecata cu piureul de legume Avem doar o masa pe zi, pentru ca nu ma grabesc sa-i inlocuiesc masa de lapte, am si eu un fix ca pana la un 1 baza e lapticul, dar nu pot neglija nici riscul anemiei.

In greutate nu a mai prea pus, poate maxim 100 de g, dar macar nu a scazut.

In ce priveste progresele, noi suntem foarteee lenese. Dar pe mine nu ma deranjeaza. Nici eu nu sunt de acord cu ajutatul copiilor, a mea nu se ridica in fundulet neajutata, nici nu merge in 4 labe, nici nu se ridica in picioruse. Eh, toate la timpul lor . In schimb, e un zambet toata ziua, canta, povesteste ea cu ea, e f vesela si atenta la tot ce misca. I-am luat si o carticica cu 4 pagini, cartonata, e fermecata de ea. I-am cumparat si minge, dar deocamdata nu ne putem juca cu ea, ca nu sta in fundulet.

In ce priveste dintii, eu am mai zis aici, am primit ceva de genul:

http://www.brushbaby.co.uk/wp-content/uploads/Chewable-Toothbrush-Blue-pack-with-clear-pink-brush1.jpg

si Antonia e toata ziua cu ea, e foarte buna pt dintisori.

Cam astea sunt noutatile.

ps. Ionela, iti multumesc si eu pt contributia ta pe forum, daca nu erai tu, nici eu nu alaptam (sigur nu 6 luni, cat am reusit), mai ales ca eu sunt f comoda de fel si nici macar nu aveam de gand sa alaptez.

Hayat, ma gandesc la voi, desi nu prea scriu nimic de situatia ta, am si eu o drama mare in familie si te inteleg f bine cand vine vorba de puiutul tau. Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine!

Imi pare rau pt fetele care au avut pierderi in familie si pt cele care au, sau au avut, puiutii bolnavi.

La multi ani si tututor sarbatoritilor!

Mamica ANTONIEI (26.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, poti sa o verifici de cucuie/vanatai dar nu a patit nimic ,sunt convinsa. copiii cad si asta e abia inceputul. ce te am incurajat, nu?!

Fetele care nu sunteti de acord cu ajutatul macar aratati le copiilor cum sa faca anumite lucruri. pentru ca multi pot dar nu stiu cum sa faca...pana sa ajunga sa se autocoordoneze/coreleze trebuie sa li se arate si apoi ii puteti lasa sa se antreneze neajutati. asa am patit eu cu eca. a fost nevoie o singura data cate o exemplificare din toate si apoi a facut singura. asa s a ridicat in fund din pozitia orizontala...si devreme. doar dupa ce i am aratat. asa a invatat sa mearga in 4 labe. ii alternam manutele piciorusele si imediat a luat o singura. nu tntuiti copiii in pat mai ales ca unii pot si sunt pregatiti sa faca lucruri noi. sunt prea mici ca sa intuiasca tot singuri..

astept rosii, bulioane, tomate in sos propriu, oua ...chiar si faina!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Lena imi pare rau de cazatura, pupam pe Maia.
Am patit si noi, din bouncer care era pe podea direct in cap si a atins cu fruntea un colt de se vedea urma coltului in frunte , in cazul meu i-am pus rece sa nu faca cucui ca vanataie deja se facuse, l-am urmarit sa fie vesel, asa cum era inainte de impact si nu l-am lasat sa adoarma, l-am urmarit atent si nu am realizat nici o schimbare in comportament si am trecut mai departe. Nici nu vreau sa ma gandesc ca urmeaza altele.

Azi am facut branzica de vaca si mi-a iesit si se pare ca i-a placut si lui bbe, am combinat-o cu piureul de legume, dor 70 gr a papat, a mai sorbit vreo 60 ml supa.


Au iesit ambii dinti de sus si ma confrunt cu scrasnitul dintocilor, ii freaca si face zgomotul ala de ma zgarie pe creier, cum sa-l dezvat,sau voi ati patit asa ceva?

Iris si noi suntem puturosi , nu merge de-a busilea, (oare e genetica faza? ca nici eu nici sotul nu am mers ),in schimb se invarte pe burta, pozitie care nu-i place si plange ca istericul, mai ales noaptea ,evident ca nu mergem, stam in fundulet in schimb.
Dar cu mingea daca o pui pe burtica va puteti juca, bine o minge mai micuta, noi asa faceam.

Pupicei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Lena, poti sa o verifici de cucuie/vanatai dar nu a patit nimic ,sunt convinsa. copiii cad si asta e abia inceputul. ce te am incurajat, nu?!

Fetele care nu sunteti de acord cu ajutatul macar aratati le copiilor cum sa faca anumite lucruri. pentru ca multi pot dar nu stiu cum sa faca...pana sa ajunga sa se autocoordoneze/coreleze trebuie sa li se arate si apoi ii puteti lasa sa se antreneze neajutati. asa am patit eu cu eca. a fost nevoie o singura data cate o exemplificare din toate si apoi a facut singura. asa s a ridicat in fund din pozitia orizontala...si devreme. doar dupa ce i am aratat. asa a invatat sa mearga in 4 labe. ii alternam manutele piciorusele si imediat a luat o singura. nu tntuiti copiii in pat mai ales ca unii pot si sunt pregatiti sa faca lucruri noi. sunt prea mici ca sa intuiasca tot singuri..

astept rosii, bulioane, tomate in sos propriu, oua ...chiar si faina!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!


Oana

As alterna si eu manute si picioare, al meu tot ca rama ramane, nu vrea deloc, ridica fundu in sus si gata, da cu fata de pamant.

In schim daca intind mainele se prinde de ele si e direct in picioare, dar la patut nu reuseste




Mergi la inceput