Strugurasi de Sept-Oct 2011 *54*

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Bu8na fetelor!

MAY felicitari pentru avansare ! Cat despre bona, parerea mea ( pot fi putin si avocatul bonei? ) este ca ar trebui sa ai o discutie deschisa cu ea, prezentata "fisa de lucru" ,spus clar carte ii sunt atributiile si limitele. Glumele,sarate sau nu, raman pentru prieteni.Ea momentan este doar angajat. Panaq la urma,eu nu sunt de acord cu " nu constientizeaza cat e de norocoasa ca a venit in Anglia" , pentru ca nici acolo nu umbla cainii cu covrigi in coada , si tu si ea beneficiati una de avantajele oferite de cealalta. Ea lucreaza,avand grija de Bea,iar tu o platesti pentru ca iti ingrijeste copilul. R%elatie de angajat-angajator si atat.

Alayna hai mai,a facut femeia o gluma foarte proasta, o fi exagerat, nu a vazut pana unde ii ajunge plapuma.Asta nu inseamna ca e bau-bau. Mai ales ca May are webcam si o vede fara sa stie ea , deci nu e nemultumita de purtarea ei cu Bea. ( nu mi se pare ok sa nu stie,dar asta e doar parerea mea. Cel mai bine ar fi sa stie ca sunt peste tot ,nu ca sa ii fie testata purtarea ,ci pentru hoti,pentru ca asa au fost cand au luat casa,pentru firma de paza...) Oricum,una peste alta,daca esti bona in casa cuiva ,de cele mai multe ori ce faci,nu faci bine in ochii a cel putin un om. Iar in filmulet eu nu o vad pe Bea obligata sa manance.

Bunny,ca am vazut ca ai scris ca pana la 2-3 ani ar trebui sa bea copilul 500 ml lapte pe zi. Oare de ce nu o fi valabil si in cazul laptelui matern? De ce oare recomanda unii oameni ca dupa un an ( cel mult) sa se inlocuiasca laptele matern cu lapte praf/de vaca/de capra. Paul de pe la 1.5 ani nu prea a mai vrut lapte.A cam coincis cu intarcarea naturala recomandata de oms. Calciul,ca pentru ala imi recomandau toti laptele,il lua bine-merci din alimentatie.

Helena , bun revenit ! Posirca,ne-posirca,are Petru 9.5 kg la 7 luni! Dezvoltat motric conform unei varste mai mari,de asemenea,asa ca ...

Din anumite puncte de vedere unele nu au putut alapta, nici eu pe Paul,dupa cum spuneam,nu l-am alaqptat decat 3 saptamani. EU ma simt vinovata pentru ca daca nu as fi fost incapatanata si nu plecam cu prejudecati la drum l-as fi alaptat mai mult. Acum ce sa fac,sa imi pun cenusa in cap? Sa plang? Sa m,a tavalesc pe jos? Nu i-am dat foarte mult timp lapte praf,dupa ce am inceput diversificarea, 80 la suta era lapte de vaca. De ce ? Laptele praf e tot lapte de vaca,dar procesat. El manca foarte bine fructe si legume,asa ca nu a fost nevoie de suplimente alimentare. Stiu ca lp e imbogaqtit cu de toater,dar daca nu avea nevoie de ele ?

Zubi, stii ca te iubesc,nu?

Hayat,abea astept sa ajung acasa ,sa vorbim. Imi e dor de tine.

Mai voiam sa spun ceva,dar nu mai stiu ce ,mi-au adormit neuronii!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Lali ,habar n-aveam ca May o poate vedea prin web ,nu-mi aduc aminte sa fi scris pe forum sau poate ti-o fi spus tie pe mess de lucurl asta .
Si daca May e multumita de faptul ca se poarta frumos cu Bea,ar trebui pastrata ,dar pusa la punct cat de rapid si mai diplomat

Bunny eu intrebasem de brocoli ca aveam in casa si nu stiam ce sa-i dau azi . Dar l-am papat eu si ei i-am dat morcov

Eu stiam alt set pentru dintoci cu un burete ,va veni imbibat in apa ,bebe il va suge si curata dintucii .
Am sa caut poza pe internet sa va arat despre ce vb

Mi se pare greu de spalat dintele cat un varf de ac cu o periuta de dinti !!!




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu fetelor

Alayna, e dificil de spalat dintii cu o periuta insa poti masa si gingia ca pe ei ii ajuta, iar ce e mai important, o obisnuiesti cu spalatul cu periuta. Eu am avut probleme cu Sofia si a durat ceva pana cind spalatul a devenit rutina. Eu o sa merg la Zoe direct cu periuta ca are deja 4 dintuci.

Am fost astazi pe afara vreo 6 ore, insa Zoe nu doarme deloc pe afara, dupa un chin de 2 ore a atipit vreo 45 de minute, dar foarte greu, abia astept sa o mai lase dintii sa se linisteasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Jade, porumbel.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Oana, super !!! O sa aiba Eca bunataturi de papat ;)
Ce fain ca a papat carnita... cum putea sa nu pape daca tati ii creste cu asa dragoste :)
Mie mi-a adus soacra niste prune in sucul lor (cred ca goldane) ca sunt mari si foarte bune, facute fara zarah si am zis ca la vara trebuie sa ii fac neaparat asa pentru Maia, ca mai bine prune de acasa decat mere din strainataturi :)

Claudia, eu cand se inneca Maia cu laptic nu ma speriam, daca vedeam ca nu e nimic grav o urmaream atent si asteptam sa isi revina singura, adica nu o intorceam pe o parte decat daca era mai urat.
Mi s-a parut corect sa o las sa se invete singurica sa se descurca . Oricum au fost chestii soft. Eu nu am patit cu ochi bulbucati, respiratie sacadata etc...
Inca nu am luat scaun, mai caut gasisem un Polly pe okazii folosit de cateva ori la 300 ron si cand l-am intrebat pe tip de ce asa ieftin a zis k bine k i-am zis k o sa il puna mai scump
In fine... mai caut. As lua ceva simplu dar imi este frica sa nu fie instabil...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Sei, goldanul e o specie de prun cu prunele mari, rotunde, zemoase si dulci, cu coaja subtire si f aromate.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!


aaa eu credeam ca i mar
hulubelul ce i ?


cuscra multumim

_


de T 7+





la noi cred ca se numsec prune bistrite, care se pun in compoturi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, pt ea fac tot. azi am strans leustean proaspat si stevie si le am congelat sa ii pun in supici mai tarziu.. cum sunt facute goldanele in suc propriu? Compot?

Sei sunt rotunde dar mari. la noi asa se numesc..goldane. sunt ca nise piersici mai mici la marime.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Aaaaaa, stiu de care vb Oana.
Astea nu erau asa, erau lunguiete si mari, nu ca si cele din piata.
Da, impropiu spus in sucul lor. Pe scurt ce tin minte: se scot samburii, se pun in borcan se toarna apa fiarta peste si se inchid apoi se sterilizeaza... sper ca e corect. Daca vrei iti dau reteta cand ai nevoie, Intreb atunci ca sa nu spun prostii :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Alayna, felicitari pentru nepotel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Racheel,multumesc mult

Ooka , felicitari pentru dintisori ,la noi intarzie sa apara ,cea mica e ca o babuta fara placa nu mi-o imaginez cu gura plina de dinti
Cand putem folosi periuta sa spalam dintisorii ?
Pasta de dinti cam cand ? Avand in vedere ca trebuie scuipata ,clatita gura etc etc



Mi-ati facut pofta de mere si prune




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput