Strugurasi de Sept-Oct 2011 *54*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kora_B

buna dimineata, fetelor!

eu azi sunt foarte trista. maine, pe 21 aprilie, o prietena tare draga mie ar fi implinit 35 de ani. si in loc sa-i sarbatorim ziua de nastere, vom comemora 8 luni de la moartea ei



mamica de Iannis si de bebe Dimitris


imi pare rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Buna seara mamici!

May, bravo pt promovare! Imi pare rau ca trebuie sa schimbati bona

Kora, Sei, imi pare tare rau

Jade, multumim de compliment dar trebuie sa-l intorc inapoi, bebe T e un frumos! Nu stiu ce sa zic in legatua cu mancarea, noi nu am papat prea bine la inceput abia acum incepe sa pape cat de cat... sa vedem cat il tine.

Mikka, draga de ea cuma vrut ea sa se ridice singurica

Anca, eu am inteles ca-i vreme buna de maine, sa vedem daca o fi asa Vb atunci luni sa vedem daca stabilim ceva pt marti Nici noi nu am coborat inca patutul dar chiar la asta m-am gandit ieri

Caty, noi am umblat pe afara a fost totusi destul de placut, dupa 6 a inceput putin ploaia dar pana atunci a fost frumos.

Nana, multumim! Inez e o scumpa Vizionare placuta

Sei, da si eu sper sa fie vremea buna sa ne vedem.

Creola, voi ce mai faceti?

Va pup pe toate si sper sa reusesc sa intru si in weekend ca vreau sa merg la sala, la inot si sa ies cu bicicleta in parc (tati cu caruciorul ) sa vedem acum ce iese

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

Citat:
citat din mesajul lui seidana


Bunny... spanacul de ce dupa 8-9 luni?am citit si eu ca in unle surse se recomanda dupa 6 altel dupa 9, dar de ce oare 9?e alergn...?



sfecla si spanacul au un continut ridicat de nitrati, iar sistemul digestiv al bebelusului inca nu produce suficiente enzime pt a digera atatia nitrati. Nitratii sunt f periculosi in special la bebeii sub 6 luni, pot produce sindromul ´copilului albastru´ metahemoglobinemie, sau asa ceva probleme cu respiratia, iar pielea se albastreste...ceva de genul. acu o lingurita de spanac inmultita cu alte verdeturi la voi care aveti acusica 8 luni nu cred ca-i bai...

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


ioi nu-i mai dau spanac.. si nici sfcla.. tocmai ce cumparasem azi.. am auzit chiar azi d sindromul asta .. insa nu am stiut ca spanacul are nitrati.. gattaaaa.. si asa mie d multe ori mi-i se parea Ela cianotica, si chiar se fac putin albastra daca o tin in anumite pozitii, dar asta inca dinaint dd diversificare..

Multu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

ANCA.. nu ma grabesc deloc... oricum nu cred ca Ela va fi atat de nastrusnica..ea e lasa-ma sa te las.. desi schimbam si noi gru Pampersu de la atatea flic flacuri, am meru solutia sa stea cuminte, ii dau pompa de nas s-o roada.. si s poate juca cu ea 2 h si nu se plictisste.. mai nou face ca un cowboy cu lasoul
C tare poate fi Flavius, insa imi dau seama prin cate spaime treci...

Michlla sa stii ca am ras in hohote cand am auzit-o pe ea.. nush ce e atat de distractiv cand se vede in 4 labe..
asteptam pozele

CLAU.. ii dau supa si flul 1? eu numai piure sau supa creme , ce o fi..

LENA???????????????

PINKY..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Hmm, am copil destept. De aia a refuzat sfecla si spanacul.
Ma bucur ca le-am aruncat si nu am mai incercat cu ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Ca uitasem.
Hellena, bine ai revenit. Fa-ti mail. Safe, de data asta
Ori eu, sei, jade sau lali, ca oricare te poate accepta pe grup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Salutare strugurime!

Eu mi-am luat adio de la a recupera vreodata capitolele pe care le pierd.

May felicitari pentru promovare !!!

pinky - Adevarat a inviat!

La multi ani sarbatoritilor!

Felicitari pentru achzitii tuturor!

Maine merg la botezul unei fetite minunate si mult asteptate.

Va pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci fetelor pt felicitari

cu bona om vedea ce o mai fi. eu m-am apucat sa caut deja alta, dar poate o sa-i dau o sansa. depinde de ea daca constientizeaza ca ia o gramada de bani, care in Ro nu i-ar lua nici poimarti si tre sa mai si inghita, ca nu-i sunt prietena sa ne tragem de sireturi. in fine. eu sunt multumita cum se ocupa de bibi. si pt asta sunt dispusa sa ii trec cu vederea niste chestii, dar ma rog e mult de povestit.

mikka, bravo pt mariuca! :) daca eu am avut o experienta nashpa cu bona, nu tre sa ai si tu :)
pune camera web fara sa stie. eu am asa in living ;)


la multi ani Tudorilor si Teodorei!

jade, imi pare rau ca T e iar in greva

caty, am gasit telina pana la urma :) patrunjel n-am gasit :)

kora, imi pare rau

sei, bucura-te de liniste. asa e cum zice anca :) cand incep s-o ia din loc e teroare.
Beatrice deja a dat cu capul de perete, de podea, cu mutrita pe barele de la pat ca la pian asa :D, cand e de schimbat pampersul tre s-o tii de cate un picior :)) si tot asa. las-o pe Ela ca o sa o ia din loc cand e pregatita.


citesc cate aveti dintisori.
la noi nimic si se vad niste perlute albe pe acolo de pe la 5 luni.

anca, din ce am citit trebuie spalati dintisorii de cum apar. exista niste periute de dinti speciale pt bebei.

va salut!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Cu ce sa incep, am atatea sa va spun.
Sunt datoare la sei cu povestea fratelui meu de mai bine de 2 luni, de noi nu v-am mai spun nimic...incep, incet sa vin la zi.

Andrei este un copil minunat. Este tot ce am mai scump pe lumea asta. Cel mai dorit, asteptat si frumos dar primit de la Dumnezeu.
Cand il vad impreuna cu sotul meu ma simt cea mai implinita fiinta de pe Planeta. Este drept ca in rest sunt si nori negri, dar trebuie sa gasesc putere si sa imi privesc minunea ca sa merg mai departe.

Scumpetea mea de baiat, avea 7,300kg la 6 luni si 1 sapt. Mergem marti la evaluarea de 7 luni si revenim la voi cu noutatile.
Merge de-a buselea, inca nu perfect, dar persevereaza. Se ridica pe mine, in genunchi si se bucura pentru fiecare descoperire.
Eu i-am pus o pilota, acoperita cu o patura pe jos, ii pun jucarii si multeee perne, ca o cazemata, iar aici este foarte fericit. Cred ca o sa fie alpinist , din mami parasutista, tati motociclist si pompier...cine stie ce iese.

Ii place foarte mult afara, chiuie cand iesim pe usa spre lift si tipa cat timp asteptam liftul.
Silabiseste, pe limba lui, e tare vorbaret. O striga pe Sara cu un: e, ee, eee.

Noi am inceput diversificarea pe la 6 luni jumatate. Masa de 10-11 cu piure de mar, completat cu san. Duminica, de Pasti, am introdus piureul de morcov, la masa de 13-14.
Marul l-a acceptat binisor, am adaugat dupa prima saptamana si biscuiti fara gluten si atunci a functionat mult mai bine, dar cu morcovul e belea mare.
Acum avem la piureul de legume: morov, dovlecel si ardei. Maine incerc si eu cu picaturi de lamaie (am vazut sugetia voastra in cap asta...cine stie cate am mai pierdut).
Masa e cu maraieli si caraieli, am incercat la inceput numai in scaunul de masa, in bucatarie, dar pe parcurs am mers si pe la desene, sau in carucior si azi afara in parc.
Nu prea sta in scaunul de masa.

Avem gingia de jos foarte inflamata si se vad deja 3-4 dintisori, dar nu a erupt niciunul.

Am coborat patutul pentru ca Andrei se ridica in genunchi si imi era teama sa nu cada.

Tot mai avem probleme cu somnul, ne trezim de 2-3-4 ori/ noapte. De 1-2 ori papam san, in rest ne maraim, pune mami suzi, leagana putin patutul si gata somn din nou. Am in jur prietene cu copii care dorm si 11-12 ore/ noapte...eu nu inteleg daca e normal cum doarme Andrei.

In cartier am cunoscut o fetita care este cu 2 zile mai mica decat Andrei si am inceput sa ne vedem des.


Legat de bebe2, al meu sot s-a cam pus pe treaba. Eu vb cu el si el zambeste ca vrea si surioara...vai...si eu vreaU, dar parca NU ACUM. El se bazeaza pe faptul ca a trecut destul de mult timp pana am ramas insarcinata cu Andrei.

Este posibil ca sotul meu sa plece la un curs 3 luni, incepand cu 1 mai. Sper totusi sa nu fie asa...eu sunt cam izolata in complexul nostru...fara carnet de conducere. Am fugit eu de 3-4 ori cu autobusul, dar...totusi 3 luni...uuuuf.

Doamne cat am scris...chiar asa mi-e dor de autostrazile lui Lali.

Hayat, cum stai cu fondurile? Ce mai face Razva?

Fetele cu intalnirea, as veni si eu daca ma primiti si daca este vreme buna. Dar, sa-mi spuneti cu ce bus as putea ajunge de la Mihai Bravu sau Bobocica sau CET SUD?








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Pinky, nu am luat... parca e mai bine cu spatele. e o investitie cam mare, as merge mai intai la doctor sa vad care este problema

Sei
As avea un cearceaf... poate il scriu maine.

Mergi la inceput