Strugurasi de Sept-Oct 2011 *54*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caty2585 spune:

Clau multumesc frumos

Am plecat la film fetele...revin maine cu povestea

Noapte buna si ne auzim maineSpor la tastat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:


Sei pai am crezut ca ati inceput pe la 4 luni, m-am inselat, sunt doar stugurasi papaciosi
Am citit de conopida, peste, brocoli, iaurt sau ficatel si in mintea mea astea s-ar da mai tarziu.... cred ca am o schema in cap mai lenta .
Eu abia am introdus carnea, am incercat outul si am dat-o in bara .
Presupun ca daca bb meu era mancacios poate ajungeam si eu mai departe, dar nu ma grabesc .

O sa incerc si eu pontul cu picatura de lamaie, poate functioneaza

O seara frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Sei, de ce sa fiu suparata? Eu nu am timp, ca lucrez full-time, vin acasa sa alaptez la pranz, seara am doua ore cu fetele pana la baie si nani. Ma trezesc ar de dimineata pot, sa fac un dus, sa mai citesc, alerg, vorbesc cu sotul.... Si asa trec zille ca nebunele

Tot ce pot spune e ca sunt in urma cu cititul, dar va citesc si incerc de la voi diverse solutii ptr pb noastre: DA, refuz biberon, refuz LP, constipatie. In rest, suntem adorabile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

michella teodora incepe anul pregatitor in septembrie¿ ca dani incepe clasa 1 :(, de-acu incepe greul(zic eu) teme, invatatoare, coate tocite, probabil ochelari

jade cunosc 2-3 cazuri unde bb in jurul varstei de 7-8 luni n-a mai vrut lapte in bibe!! solutia: iaurturi, sau lapte-n farfurie(aici se stileaza crema de cereale, dar nu zic tare, sa nu dau sfaturi ne-permise) mai este un caz: cand il deranjeaza urechea! cand suge il deranjeaza si mai tare, d´aia solide papa dar de supt ciuciu...nu zic ca T ar fi bolnav, Dne fereste, doar asa...idei ce-mi trec prin conopida(pardon cap)

T zice papa, care in spaniola e ´tata´ ce stii tu...

hellena ma bucur ca mai dai de veste...sa ne anunti cand pui poze

Noi la spanac, ficat, peste, ou, zicem pas pana dupa 8-9 luni. ne limitam doar la legume, fructe, cereale, pui, curcan si in curand ceva vitel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Buna seara dragelor!

Sunt in zona, am tot citit, dar nu am mai apucat sa si scriu.
Ieri am fost in vizita la o prietena, nici nu stiu cum a zburat timpul, azi am iesit la plimbare.

Mikka - da, eu dadusem link-ul cu cercelusii cu surub. Ce model i-ai luat? Sa ii poarte sanatoasa si iubita!

KOra - imi pare rau!!! Stiu cat de cat povestea trista!

May - felicitari pentru promovare!

Dbunny - esti o simpatica! Ma amuza tare postarile tale!

Camady - cum sa fie slabanoaga fata? Eu cred ca e numai bine . Si inca ceva:

Clau - daca tu esti in urma cu diversificarea, inseamna ca si noi suntem la fel. Abia am introdus branzica, de ou si carnita inca nu imi fac curaj

Pinky - cu siguranta are o fetzisoara super cute Dani!

Sei, Jade, Lali -

Fetelor, ma puntei si pe mine in lista pentru intalnire . Michella, poti veni si tu? Defapt acum mi-am amintit ca stai in Chiajna, cred ca iti e cam greu sa ajungi in Tineretului... Imi place mult in Chiajna, chiar gasisem acum vreo 5 ani o casuta sa ne mutam acolo, insa intre timp s-au schimbat vietile
Foarte tare faza pustiul si batranica . Si eu am inceput sa imi tot gasesc motive ca nu imi arat varsta

Noi suntem foarte bine, Inez este o simpatica, suntem innebuniti dupa ea, asa cum sunteti si voi, toate dupa puii vostri!
Nu are inca niciun dintisor, nu se ridica in picioare, nu merge de-a busilea...dar e o scuuuuuumpaaaa!

Vezi Sei, asa o sa fii si tu innebunita dupa BB2, chiar daca acum nu concepi asta. Nici eu nu imi imaginam cum va fi si uite ca e muuuult mai frumos decat m-as fi asteptat!

Azi am facut o praji tiramisu...de exceptie

Ma bag acum sa ma uit la "romanii..."

Va imbratisez cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

seara buna...

Clau.. eu nimik nu am introdus inca din ceea ce ai zis.. urmeaza cat de curand iaurtul.. teoretic inceputul e lnt, insa cand vezi ca ai de ales intr 3 fructe, si alea blege.. cauti ce poti...
eu maine vreau sa incerc mazarea.. tu ce i-ai dat azi?

Bunny... spanacul de ce dupa 8-9 luni?am citit si eu ca in unle surse se recomanda dupa 6 altel dupa 9, dar de ce oare 9?e alergn...?

Nanna.. diferenta intre fete e mai mare la tin, eu as vrea-o mai mica, dar poate totusi las 3-4 ani, Indra e mare, pricepe in stare sa aiba grija de Inez.. eu as vrea 2 ani ca sa merg cat mai putin la servici ca sa pot sta cu ea

ALEX.. oau ce viata de viata .. merge inainte cu viteza luminii

CATY distractie maxima si la film si dupa

stiti ce face mandra mea in 4 labe? rade si in 30 sec se intoarc pe spate, dar rup hainele de pe mine sa ajunga in picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Sei noi azi am baut vreo 80 ml supa si max 40 gr de piure cu dovlecel, morcov, telina si carnita de pui.

Si eu vreau sa-i dau branzica, am citit ca nu ar fi bine sa o combin cu fructe, dar cu avogado tot as combina-o.
Am gasit o reteta de piure de avogado as incerca dar acum cu alergia asta mai stau pe tusa o saptamana.

Noi ne uitam la Romanii au talentsi bebe marait

PS. daca vreau sa pun link,trebuie prelucrat sau copy/paste?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Clau, link e cu copy paste
Si bine ai venit

Sei, ai toata vremea sa te bucuri de elena ta in picioare. Nu iti dori sa o faca ft repede. Pe Flavius nu mai stiu cum sa il pun. La scutec ne chinuim minute in sir, ca se intoarce si o ia la 4 labute prin pat, mai ales ca in funduletul gol e mai usor, cu bouncerul a cazut de pe coltar (era legat in bouncer si pana am fugit eu in bucatarie nu stiu ce e facut de a cazut si boucerul peste el - nu a patit nimic, nici nu a plans), azi dimineata l-am inchis intr-un fel de cetate de perne, s-a urcat peste ele si a ajuns pana in bucatarie in 4 labe - eu am auzit lipa lipa pe parchet, ieri a cazut si s-a dat cu capul de o margine putin mai tare de s-a julit putin la cap, o mica vanataie. Asta sunt printre cele mai "grave". Ca dat cu capul de covor, aia deja ne-am obisnuit . Acum cade in fund, ca a invatat si el.

Ah, si de azi dimineata mai avem un colt de dinte
Deci, topic: cum ingrijim dintisorii?

May, pentru Bea si pentru promovare. Imi pare rau de bona. Eu cu a mea ma inteleg de minune. Nu poti controla 100% ce face cat nu esti tu acasa. SI decat sa imi fac nu stiu ce idei, mai bine nu ma gandesc la toate relele posibile. Dar la noi totul e bine, copilul e fericit. Acuma, ca il mai lasa sa se uite la reclame, aia si eu mai fac cand am nevoie de 5 minute.

Zubi, parca si mie mi se pare ca nu prea am ce sa zic, de cele mai multe ori. Si chiar ar trebui sa revenim la formatul in care ne consultam ce sa facem. Mi-era dor de tine

Pareri diferite vor fi la orice subiect. Si pana la urma fiecare isi creste copilul cum vrea si cum poate. Ca suna frumos eco si bio, dar daca nu e de unde, sau daca nu e bani?
Eu am mai zis, hainele copilului le spal cu ale mele. Daca se strange o masina doar cu ale lui, le spal si separat, dar altfel e amestec. Ca doar se spala, nu? SI detergent, ariel pastile. Cu vanish m-am lamurit, clar nu ii place.
Jucariile de plus le spal ca le umplea de saliva si lapte regurgitat si miroseau dupa o vreme.
Legume si fructe, deocamdata nu avem de la tara, decat mere, asa ca le cumparam. SI ce se gaseste prin magazine...
Eu i-am dat spanac, nu l-a prea incantat, cine stie, poate ca era prea apos. Adevarul e ca nici mie nu imi place spanacul.
Cu ficatul, eu m-as abtine o perioada. Poate fi cam mult pentru stomacul lor. Plus ca trebuie facut foarte foarte bine, ca altfel e tare periculos. Poate mai incolo cand vom avea usturoi verde, si refacem reteta de spanac; si acelasi usturoi l-as pune si la ficat, sa ii mai schimbe gustul.

Eu am luat iaurt de capra - colline, sau ceva de genul. Are doar lapte si culturi, inca nu i-am dat. Sper ca in 2 saptamani sa se intoarca in tara un prieten de-al nostru, are stana si oi si capre si vine sezonul de branzeturi.

Kora

Hayat, tu cum stai cu fondurile pentru razvan. Cat lipseste?

Dbunny, si eu vreau cel putin inca un copil. Ma simt mult mai implinita acum, si cred ca cu doi sentimentul e si mai amplu.


pe toate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana


Bunny... spanacul de ce dupa 8-9 luni?am citit si eu ca in unle surse se recomanda dupa 6 altel dupa 9, dar de ce oare 9?e alergn...?



sfecla si spanacul au un continut ridicat de nitrati, iar sistemul digestiv al bebelusului inca nu produce suficiente enzime pt a digera atatia nitrati. Nitratii sunt f periculosi in special la bebeii sub 6 luni, pot produce sindromul ´copilului albastru´ metahemoglobinemie, sau asa ceva probleme cu respiratia, iar pielea se albastreste...ceva de genul. acu o lingurita de spanac inmultita cu alte verdeturi la voi care aveti acusica 8 luni nu cred ca-i bai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

seara buna si de la noi!
eu sunt chiauna la ora asta! am avut un tur de forta la serviciu, apoi am mers cu o prietena la pranz (m-am simtit exceptional, am fost la Caru cu bere hmmm, inca mai sunt in transa), apoi venit acasa, plecat din nou la cumparaturi, ne-am intors, spalat copii, citit povesti si acum .... n-am somn. (dupe 3 cafele azi, asa-mi trebuie!)
Nanna eu la intalniri pot participa mai degraba in week-end (sa ma poata aduce sotul caci permis n-am, sunt eternul pasager, mi-e frica sa conduc!) sau spre finalul saptamanii. lunea insa nu pot lipsi sub nici o forma de la munca.
in general ajung martea in Tineretului ca o aducem pe Teodora la germana, la palatul copiilor.
bunny, merge in clasa I-a. anul asta e grupa pregatitoare ca ea a mers la gradi de la 3 ani, asa ca am scapat de experimentul funebriului cu clasa pregatitoare! facem schimb de impresii din toamna!
sei ce haios trebuie sa arate ela, asa cum o descrii.
a descarcat sotul aparatul foto asa ca pun si eu poze noi curand.
va pup pe toate!


Mergi la inceput