Bv Haydee,Marci,nelli!Hai JD,danaela,titi! - 53

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Felicitari Marci! Bine ai venit bebe Bianca Melissa!

Felicitari Haydee! Bine ai venit bebe Elena! Azi implinesti 10 zile deja...ce fetita mare are mami!

Tania, la bebe alaptati e normal sa faca kk si de mai multe ori pe zi si odata la 3-4 zile (cu conditia sa nu aiba probleme, dureri etc.). Noi cu Adri am experimentat ambele variante; ne-am stresat tare cand a recut dintr-o extrema in alta...i-am dat supozitoare (care n-au avut efect), apoi ne-am linistit si am lasat-o in pace.
O sa-si mai modifice ritmul si de-acum incolo. Incearca sa nu te stresezi inutil...oricum odata pe zi e foarte ok!

Tala,
Esti o mamica minunata! e inevitabil cu 2 copii ca cel mare sa nu aiba si momente in care se simte neglijat (cand inainte mami ii apartinea 100% din timp si-acum trebuie sa o imparta cu cineva). Sunt convinsa ca veti gasi curand un nou echilibru in care sa fiti toti multumiti - si sper sa treaca repede si puseuld e crestere, sa ai si zile mai linistite, in care sa-i poti acorda mai multa atentie lui David!

(Adri e mai mare si intelege mai multe...si totusi, deja in maternitate cand Lavinia a avut un episod de plans si noi ne-am agitat sa o linistim, ne-a spus trista "pe mine nu ma mai ia nimeni in seama" ... dar sunt reactii rare, de moment, si per ansamblu e ok, asa ca nu le dau prea multa importanta.
Pe de alta parte... Adri vrea sa ii citesc inainte de nani, Lavinia plangea ca i se facuse foame ...am decretat ca procedam in felul urmator: bebe trebuie sa pape...un pic... 5-10 minute... apoi merg sa ma ocup de Adri si mai asteapta si bebe un pic pana primeste restul de papica; nu stiu cat de mult a apreciat Lavinia aceasta varianta, dar Adri a fost tare incantata cand m-am intors repede inapoi la ea).

Sovi, super ca a decurs totul asa rapid si ok, ca ai reusit sa ramai zen si ti-ai impus punctul de vedere - super ca n-ai avut nici rupturi nici alte neplaceri! Asa te recuperezi mai rapid, si sunt convinsa ca toti cei 3 copilasi apreciaza asta!
Ma bucur mult ca sunteti deja acasa!

Fetelor, multumim mult pentru toate urarile si gandurile bune. Multumesc pentru aprecieri ...nu stiu cat de echilibrat suna, mai ales legat de subiecte unde am convingeri destul de puternice (dar macar sunt constienta de ele si incerc sa fiu mai moderata ca exprimare).
Insa cu indopatul copiilor am o problema imensa (bazata si pe experienta personala).

Cu Adri a tinut mult de ea, si nu atat de mine. A fost genul de copil care cand nu vrea sa manance nu vrea si gata. Ea se oprea din mancat, eu mai aveam lapte, incercam sa ii mai dau, ii picuram chiar lapte in gurita...iar ea statea cu gurita deschisa si zambea. Si eu ma topeam de dragul ei, si cu o asa reactie mi-era imposibil sa cred ca sufera de foame.
Iar de dormit, dormea noaptea lejer 6 ore...
Cam astea au fost principalele argumente sa refuz cu incapatanare completare cu lapte praf:
1. am lapte, dar ea nu mai vrea sa bea; teoretic pot sa o indop cu forta ...dar mi se pare complet stupid si aberant.
(mai ales ca eu am avut parte de asemenea tratament, si acum ca adult pot sa mananc enorm de mult si organismul meu nu e capabil sa-mi spuna ca s-a saturat...trebuie sa ma gandesc eu logic cat am mancat si sa-mi spun in mod constient ca e destul sau chiar prea mult ...ii spun tare des sotului ca-l invidiez pentru toate momentele in care "nu mai poate"sa mamnance, oricat de bun si tentant ar fi ce i se ofera).
2. daca i-ar fi foame n-ar dormi dusa 6 ore, ci s-ar trezi si-ar mai plange.
...in plus, scutecele se umpleau non-stop, ea era plina de energie, n-a avut nici o perioada de scadere in greutate sau de stagnare ... si s-a nascut cu o greutate suficient de mare incat sa nu fie nici o problema ca ia in greutate mai incet.

Si Lavinia seamana cu sora-sa pana la un punct - cand n-a avut chef sa manance 6 ore in maternitate n-a avut ea chef si gata! degeaba am pus-o la san, degeaba i-a turnat moasa cu lingurita in gurita laptic muls ...n-a mancat. Cand a vrut sa manance, peste ceva timp, a mancat foarte bine.

Ragade, ...am facut si din alea; am incercat sa nu le las sa se agraveze, si sa folosim protectiile din silicon pentru mameloane, inca din maternitate ... numai ca d-soara Lavinia nu prea se intelege cu ele, si face mofturi...asa ca uneori o conving sa le folosim, alteori las dupa ea... dar se pare ca oricum ragadele sunt pe trecute, si daca nu de azi, de maine cred ca o sa ne descurcam fara protectii.

In schimb noaptea... e peste asteptari ...in fiecare noapte Lavinia doarme un pic mai mult; noaptea trecuta a papat pe la 22:00, a facut baita, a papat iar pe la 23:00 (dupa baie, normal, doar nu era sa o culc nemancata) si s-a trezit aproape de ora 4:00. A papat bine, am pus-o la loc in patut...si s-a trezit la 7 sa manance. Si de atunci doarme...acum sa semne de trezire (la noi e doar 10:45).
Super fericita si mami cu asa program...super fericita si ca noaptea trecuta bebe a reusit sa adoarma foarte usor, fara nici un episod de plansete si suparare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Sovi super povestea! Ma bucur ca ai avut o nastere usoara si cum ai vrut tu. Sa aveti a viata minunata in 5! Sunteti o familie foarte frumoasa, pup


Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Legat de greutatea care trebuie sa o ia bebe in prima luna, noi cred ca am inceput cu stangul din cauza tratamentului antibiotic si bebe o sa aiba mult mai putin. Nu am cantar acasa, ca sa nu ma stresez, dar se observa la manute, cum is mult mai groase, unghiutele mai late si asa pe el ca a mai crescut. Dar sigur nu o sa aiba 800gr.. vedem ce spun si medicii la o luna. In general, dc nu il doare burtica, doarme 2-3 chiar si 4 ore intre mese, eu presupun ca se satura din laptele meu, dar o sa vedem.

Vigantol ii dau din ziua 10, 2 pic pe zi. Pe cutia mea zice ca rezista 6 luni de la deschidere, scrie pe el Vigantol Oil, exista si altfel?

Pentru nasuc, si eu folosesc ser apoi betisoare, cum mi-au aratat in maternitate, si chiar merge usor asa. Am incercat intr-o zi si pompita si nu m-am descurcat deloc. Nici lui nu-i intrau betisoarele normale in nari, asa ca am luat dinalea de machiaj, putin mai subtiri in varf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Ce noapte minunata!!! printesa mea s-a culcat la 11 s-a mai trezit la 4:30 asa am dormit si eu 5 ore legate si la 6 a adormit din nou 2 ore iar acum iarasi doarme de la 10, dar dupa trezirea asta ne mai jucam putin ca sa dormim bine la noapte.
Abia astept vremea frumoasa pt ca noi nu am iesit din casa deloc. Abia ieri am iesit eu putin la 8 zile de cand am ajuns acasa.
Felicitari Sovi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

ooo fetelor cand va aud cu dormitul noaptea va invidiez!
si a mea cand era icteroasa la inceputuri imi dormea 5-6 ore legate...acum nici poveste! noaptea papam la 2-3 ore (normal, ce-i drept) dar pana o ragai (ca daca nu o tin mult la ragait se screme incontinuu si nu dormim nici una) mai trece o ora... asa ca daca prind doua ore legate de somn intre alaptari ma simt campion!
azi noapte de exemplu a papat , am culcat-o, ea a dormit 3 ore dar eu pana mi-am terminat treburile (dus, papat, butonat un pic teveul asa pe liniste) am apucat o juma de ora de somn pana la prima trezire... apoi pana la a doua trezire am dormit o ora, apoi am prins si eu dimineata 2 ore pana mi-a dat trezirea al mare.
azi bineinteles ca sunt zombie, dar nu ma pot organiza altfel...

seara cand insfarsit se face liniste si adorm amandoi ma mai ocup si eu de mine si asta cam e in detrimentul somnului, dar altcandva nu apuc pe timpul zilei...

cu aspiratul nasucului nu o aspir la aspirator; folosesc BB-ul dar cu gura. nu o pot sterge doar cu betigasul pt ca are multi mucisori si de regula ii stau adanc in nasuc si acolo nu ajung cu batul. ii pun de regula mult ser inainte de alaptare ca sa se inmoaie si sa ii curga in gatut sa ii inghita cand papa. stau intere nas si gat si se inneaca daca nu o curat. cantitatea e destul de marisoara si nu o pot lasa asa ca inca nu se descurca cu ei si de multe ori s-a innecat daca nu am "aspirat-o". doctorii mi-au zis ca nu e racita, doar ca are secretii mai abundente si sa o aspir bine si vor trece de la sine. pe mine ma dispera treaba asta, mai ales ca cu baiatul nu am patit-o.

cu greutatea nu m-am stresat nici acum nici cu baiatul desi amandoi s-au nascut mici mici! dar nu pot sa nu ma bucur ca a luat asa in greutate fara "ajutoare" din afara... poate si faptul ca a avut greutate super mica la nastere a facut sa i-a asa bine in greutate, ca sa recupereze ce nu a putut in burtica. acum la o luna aratam si noi a bebel nascut la termen si la greutate si la lungime, dar recuperam noi in timp diferenta.

fete fiecare bebelus are ritmul lui de crestere si nu cred ca exista o regula generala pt toti. eu stiu ca important e sa mearga pe plus oricat de putin e plusul ala. sa nu scada, ca atunci nu e ok. dar nu e musai sa creasca toti la fel! stiu sentimentul ca si eu eram frustrata un pic la baiat cand vedeam la odiseea respectiva ca erau bebelusi care cresteau ca fat frumos, si al meu mergea incet (mai ales ca era si asa de mic), dar m-am linistit si am inteles ca asta e ritmul lui si atata timp cat e activ, doarme bine, uda pampersi, face cacalica la greu, e totul ok cu el, chiar daca nu creste ca altii.

ma duc sa incerc sa ii culc...desi nu stiu cat o sa imi iasa afacerea ca niciodata nu se nimeresc in acelasi timp... adoarme unul si se trezeste celalalt si ma i-a de proaspata!


mami deSerban Alexandru 15.07.2009 si Mara Ioana 15.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

Scuze ca intervin la subiectul vostru, am un wrap Hoppediz de vanzare, folosit de 3 ori, poate intereseaza pe cineva
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=40539

Tala, felicitari pentru micuta Matilda!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Supermami, tot tin sa te intreb, ti-a venit bluza pt alaptare? (sau ce ai ales tu) Cum e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Felicitari Haydee!!!Bine ai venit Elena!!!

La multe lunite , anisori si bucurii Vladut (aka Gaza)!!!

Multumim si noi pt urari Incercam sa sarbatorim azi fara prea multe neplaceri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Nici mie nu imi plac mucisorii pe care ii aud, eu tot stau ingrijorata ca nu ii aspir cu nimic, am mai pus ser si mai bag pompita dar care nu cred ca trage nimic.
Bubu este ce BB-ul pe care il folosesti pt nas. Abia astept sa mergem luni la pediatru poate il convinge pe sotul meu ca mucisorii aia trebuie aspirati, ca lui ii este frica sa tot punem ser pana acum nu stiam ce aspirator sa luam...vedem ce ne recomanda.
S-a trezit acum la 1 dupa aproape 3 ore de somn, a plans de numa cat am schimbat-o a mancat putin si iarasi somn, nu am reusit nici cum sa o trezesc. Parca doarme prea mult acum, altadata ma chinuiam sa o adorm. Sper ca dupa repriza asta de somn sa fie mai vioaie, noaptea are ochii cat cepele, azi dimineata pe la 5 s-a uitat prin jur cu ochii mari vreo 45 minute, nu zicea nimic, era asa dulce, vorbeam cu ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Irina, mi-a venit bluza ca turnata....o sa o pastrez si cumpar ca e prea faina.Sper sa se comporte bine la spalat si sa nu iasa rosu in alb e modelul asta : http://www.facebook.com/photo.php?fbid=260968070655444&set=a.256675294418055.60404.155738667845052&type=1&theater

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput