Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (45)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Gata,mi-am facut si unghiutzele...si am facut si papa la gasca(o ciorbitza si niste creveti cu brocoli).
ANITTA,ma bucur ca tolerezi relativ usor pastilutele,date fiind problemele tale preexistente.Nu m-am mai dus nicaieri azi(in afara de pedichiura)
BLANCA,Doamne,mi-a sarit inima cand am citit primul tau post de azi:”Mai fete,eu am nascut ...la stat”...am crezut ca ai nascut...is oleaca dilie....Ce bine ca noi n-avem restaurant chinezesc in oras,ca m-as infunda toata ziua....
DIANA,nu stiu daca e mai bine sau mai rau,da in ce priveste baietii,eu una prefer taurii(astia-s zodie de pamant,mai calmi ,mai asezati).Berbecii is zodie de foc,mai reactivi,mai efervescenti..(genul care intai te pocneste si apoi te intreaba ce-ai facut).De caposi...is la fel si unii si altii.....Bine,e muuult de discutat pe tema asta...
ELLY,si eu tôt cam cu atat m-am pregatit pt spital(ca banutzi)..restul om mai vedea pe traseu...

Virginia 36+ cu ,mami de Ioana
AMR 8 zileeeeeee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Eu ii multumesc lui Dumnezeu ca am fost internata doar o singura data anul trecut la CFR 2. Oricum isi faceau toate treaba ca sunt obligate, dar din ce am vazut eu diferenta consta in modul in care imi acordau sau nu atentie si asistentele carora le dadeam spaga erau f atente si zambitoare. Imi amintesc ca o femeie de serviciu a venit dupa doua ore cu lenjerie curata pt ca nu i-am dat nimic si era f ciufulita. Dar nu mi-a cerut nimeni nimic. Am dat eu cui am vrut. Ceea ce m-a surprins este ca nu au acceptat bani cele doua doctore care m-au tratat. Le-a cumparat ulterior sotul cate ceva pt ca au fost f dragute. Poate ca aveam si o cunostinta comuna si de-aia nu au primit bani. Nu stiu ce sa zic, dar m-au surprins placut. Oricum si acolo am platit o parte din analize pe care nu le faceau ei pt ca colaboreaza cu o clinica privata. Asa ca o sa vedem...

Alina cu bebelusa 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Neata fetlor!
Ce sa va spun ... si eu sunt satula de dat bani... insa uneori n-am ce face, in special cand esti internata in spital, eu una eram cu psihicul la pamant, nu aveam nevoie de strambaturile si crizele lor asa ca preferam sa scot spaga...
Iar la nastere nu prea inteleg de ce tb sa dam asa de mult la neonatolog?am tot auzit de sume de genu 2-3 mil ... Ce face el? Se uita un pic la copil si gata. Eu cred ca un mililon e super suficient!
Ellyshor, tu la ce spital nasti?
Pupici la toate fetele!

http://lmtm.lilypie.com/p1DRp3.png?Nr8NoC0w
2 sarcini pierdute la 5 s si 7 s, mutatie MTHFR ( A1298C) genotip heterozigot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Neata burtoaselor!

M-am trezit si azi-dimineata cu telefonul in mana sa vad daca a aparut vreo minune in odiseea noastra...vad ca totul e calm pe aici, niciun bebel nu se grabeste sa ne onoreze cu prezenta..exterioara.

Joanna, la fel ca si Diana, si eu ma intrebam de ce te grabesti asa cu bebele? Adica teoretic mai ai vremeeee, ziceai tu ca ecografic e mai mare bebe, dar din cate stiu peste tot primeaza calculul ala cu UM..cel putin aici si in alte cateva tari asa e. Si eu l-am vrut pe bebe cat de repede posibil, adica am tot insistat sa fie la 37 implinite, nu mai tarziu ca nu mai aveam rabdare...insa tu ai doar 36 implinite si ar fi inca prematur..Lasa-l sa mai stea un pic la caldurica!

Virgi, si eu am o obsesie maaaare de tot cu berbecii (barbati), femeile din zodia asta mi se par super ok. Inainte de ambele sarcini ii ziceam indianului meu ca trebuie sa calculam ca bebe sa nu iasa sub nicio forma berbec, orice, numai berbec nu... si se pare ca am scapat!
Aaaa.. si tot cu tine mai am o treaba - zi-mi si mie cum e spitalul din Roman (ma refer la maternitate)? Am o prietena care s-a mutat acolo (o fugit dupa sot) si se gandeste sa nasca acolo, nu mai departe...si daca stii si ceva scoruri..pls, pls

Aever, eu eram aia cu salata orientala, nu Virgi

Elena, imi pare rau ca ti-am dat peste cap glicemia cu gemul meu..eu mananc zilnic, nu imi pot imagina o dimineata fara gem si lapte..am o veritabila colectie si vanez mereu gemurile noi..dar tot cele europene is cele mai bune, degeaba!

Cu colul m-ati lamurit, nu ma ingrijorez, de ieri de cand ati zis ca si pe voi va inteapa parca nici n-am mai simtit nimic..ce face autosugestia asta.

Fug sa-mi termin al doilea mic dejun!


Cori, mami de Bubulina 1+ si acum Dalia Maya ... inca putiiiiiiin :)) (32+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Ce aveti mai cu berbecii ..eu pe Eva am vrut-o LEU si am lucrat o saptamana fix cand trebuia sa iasa leu, pe al doilea il visam berbec - vreau copii tupeisti, sociabili, curajosi, leaderi, netematori si cu capul inainte..una mi-a iesit, a doua ne-a surpins sa vina in gemeni ( zodie f sociabila, glumeata si agreabila)..poate se naste mai devreme si imi iese taur..tot bun..eu am ce am cu racii si fecioarele si scorpionii..asta nu as fi vrut neam..

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 34s Clara
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Citat:
citat din mesajul lui blanca000

Ce aveti mai cu berbecii ..eu pe Eva am vrut-o LEU si am lucrat o saptamana fix cand trebuia sa iasa leu, pe al doilea il visam berbec - vreau copii tupeisti, sociabili, curajosi, leaderi, netematori si cu capul inainte..una mi-a iesit, a doua ne-a surpins sa vina in gemeni ( zodie f sociabila, glumeata si agreabila)..poate se naste mai devreme si imi iese taur..tot bun..eu am ce am cu racii si fecioarele si scorpionii..asta nu as fi vrut neam..

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 34s Clara
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo




Hey,hey, ia vezi ce zici tu acolo de scorpioni!!!!!..ca eu am zis ca fetele din berbec is bune, numa' cu EI am treaba!

Cori, mami de Bubulina 1+ si acum Dalia Maya ... inca putiiiiiiin :)) (32+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Iaca,am si dormit o ora....nu-i bun deloc statul asta acasa,dezvolt obiceiuri vicioase....si s-ar putea sa-mi placa
MAMITA,suntem belea cu zodiile noastre...eu am mai avut un stres si cu zodia pestilor...nici de astia nu voiam sa iasa plodu...(tot asa mari dif intre barbati si fomei..).
La noi,la maternitate e oarecum rezonabila treaba si cu personalul medical si cu sumele vehiculate,doar asistentele pe neonat mai fac pe nebunele uneori.La mana 1 sumele sunt intre 800-1500 ron,depinde de medic(este una singura care-ti zice-n fata ca vrea 1500 si una cu 1200,iar restul iau cat le dai...si sa stii ca nu-s mai prost pregatite).Chiar avem o echipa buna pe gineco(ca si profesionisti)Daca vrea prietena ta recomandari ii pot face cu placere.Ca anestezii se prefera la greu rahianesteziile la noi,dar evident ca se face si generala.Dr mea se tot chinuie sa ma convinga sa fac rahi,si imi descrie avantajele,da eu nik...i-am zis ca daca mai insista mult plec in alta parte.Avem si 2 rezerve VIP,daca o intereseaza.Tocmai s-a terminat de renovat sectia de reanimare la nounascutiDa iti zic mai multe dupa ce ma voi caza personal acolo si-mi voi arunca okiu de scorkie in inspectie.
ANITTA,cred ca pustiului ii va ramane LUCAS CONSTANTIN numele pana la urma,da sa-i vad mufitza inatai....daca se cer rectificari le vom face ad-hoc

Virginia 36+ cu ,mami de Ioana
AMR 8 zileeeeeee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Da,BLANCA;si eu tot de barbati berbeci ma iau,nu de fomei...desi stiu cateva...da de tine si de Anita mi-i tare drag.de exemplu nici eu nu mi-as fi dorit baiat scorkion.Tata e scorpion si i-a mancat sufletul maica-mii...a incercat si cu mine da n-a prea reusit...decat sa ma raneasca

Virginia 36+ cu ,mami de Ioana
AMR 8 zileeeeeee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragelor, astazi am luat teapa la medic. A avut o nastere prelungita si nu a reusit sa mai ajunga la cabinet. Nu i problema mergem maine, asa mai facem putina miscare.

Nu ma intelegeti gresit, eu nu vreau catusi de putin sa l grabesc, saptamna viitoare ar avea 37 de la UM, 39 ecografic , problema mea este ca are cordonul in jurul gatului si va spun sincer ma sufoca numai gandul. Sunt convinsa ca totul o sa fie bine insa stiti si voi cum e cu gandurile de mamica nebuna nu?

Oricum eu sunt sigura ca mai sta la caldurica si saptamana asta care vine...nu prea da el semne ca vrea afara :))).



Ioana, mamica lui Cristian 35 / 37 saptamani +

AMR PUTIN TAREEEE si vineeeeeee!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Virgi, mie nu-mi vine sa cred ce scrie la AMR-ul tau! Cu toate ca pe-acolo oi fi si eu...

Diana 37+ cu Mirciulica

AMR 2+

Mergi la inceput