Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (45)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Aseara am iesit in oras, am lasat copilul la ai mei si am profitat de ocazie sa ne vedem cu prietenii..am fos tla chinezesc..moama ca aveam o pofta..mi-am comandat vreo 4 feluri si am sorbit si un pahar de bere fara alcool de la J...ma umflasem ca o purcica, mai ca imi pleznea pielea pe burta dar eu savuram deliciile..iar la sfarsit o inghetata prajita mi-a mers la suflet..mmmm ....am stat ceve vreme de ma anchilozasem pe scaunele alea dar nu ne mai vazusem cu prietenii astia de ceva timp.

Am dormit neintoarsa cu exceptiile dese de pipi si dimineata m-am trezit fresh insa cu arsuri, abia acum ce am luat un rennie si ma lasat arsura aia de pe gat..insa se anunta masa de pizze la job ca e ziua unui coleg asa ca bag iarasi la burtihan , deja imi e foame...

Am schimbat si vitaminele din Femibion 2 in Centrum materna caci am impresia ca de la femibion m-am rotunjit asa , la Eva numai Centrum am luat si a fost ok, ba am luat si dupa nastere un an si ceva cat am alaptat si am dat si kg jos..

Eu speram sa avem si noi berbecuti la odisee insa se pare ca stam cuminti si asteptm taurul si gemenii asa cum se cuvine..

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 34s Clara
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Sunt de acord cu Blanca..prea multi bani.Ptr ce sa dai 10 lei la asistente? hmmm.Na oricum preturile din capitala is piperate fata de provincie..si dupa cate mi-a povestit Elishor ieri ca vin la tine asistentele si iti cer bani ma ingrozeste...
Eu am sa dau 700 ron la dr,si 200 ron la anestezist.Atat..ma rog poate am sa mai dau 5 lei pe la asistente sa imi lase sotul sa vina la mine ca e cam strict la noi.In caz de vad o asistenta mai de omenie am sa o rog sa ma ajute cu alaptatul si am sa ii dau si ei...Dar sa vedem acum...socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ...deja mi-am pregatit plicul ptr dr si anestezist.

Oana cu Bebe Tudor 37 +AMR UN PICCCCC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Onutza, Elly la Craiova a fos tin spital ( eu asa stiu)

Si cu banii pana la urma e an de postcriza asa ca lumea e mai cumpatata..eu oricum nu am dat ( aveam banutii in geanta dar nu m-am inghesuit sa ii scot daca nu era cazul)..am dat si eu la dr (adik sotul) a doua sau a treia zi chiar (nu inainte), anestezie nu a fost cazul, la moasa care ma monitorizat 50 lei, tot ea ma si asistat la nastere dar nu am mai dat in plus si sa purtat f bine..si 50 lei cand i-au facut gauri de cercei..si parca odata 10 lei la asistente dupa ce m-au spalat..apoi nimic..se purtau la fel..asa ca de ce?!?..mai bine i-am luat Evei ceva dupa..

Mai cumpatat fetelor asa, asistentele isi fac datoria si neonato la fel.. mai sunt si din celalalt fel dar vedeti si voi cand si cum se schimba garzile sa nu le dati zilnic bani..



-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 34s Clara
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Buna dimineata!

Eva, ma bucur tare ca s-a intors puiul si sunteti bine. De acum poti sa stai linistita.

Tzuky - eu la control nu aveam probleme pana acum, acum cica mi-au "masat" colul si fortat un pic deschiderea ca sa secrete nu stiu ce si sa grabim nasterea, de acolo sangerarea si durerea. Dar se pare ca nu e chip sa grabim lucrurile si sincer ma bucur. Daca n-a fost sa fie natural, n-a fost sa fie. Acum il tin la caldurica cat de mult vrea el ca nu se lasa convins sa vina mai repede. Burtica mi-e imensa, ieri ma laudam cu ea pe Skype la maica-mea si ea tot zicea sa o acopar. Da' de ce?! "Vai, ca e asa de intinsa, ca un balon, mi-e mila de tine sa te vad asa". Cum!? Si eu is atata de mandra de ea!

Gabiko, bine ai revenit cu vesti bune. In legatura cu luatul in greutate nu te ingrijora - bebe ia ce are nevoie si abia apoi iei tu. Unele organisme se ingrasa mai usor, altele nu. Eu am avut cateva saptamani in care nu am luat nimic in greutate, ba am si slabit 1 kg sau mai bine si uite ca voinicul meu e sarit deja de 4kg. Si eu sunt in categoria organismelor ce se ingrasa super-usor - Deci stai linistita.

Ioana, nu mai tot grabi copilul sa vina mai repede decat vrea el! Daca tu ai abia 35 de saptamani de la UM, de ce sa-l grabesti saptamana viitoare prin inducere ori cezariana precoce? Sincer nu te inteleg. Daca nu ar mai vrea sa stea si nu l-ati putea opri, nu ar fi grav, e drept. O fi el marisor, dar... uite, dupa masuratori cred ca Mirciulica e sarit de 40 de saptamani bine, dar nimeni nu zice sa-l scoatem mai repede decat vrea el sa vina fara motiv intelemeiat, dimpotriva.

Virgi, de maine intram in Taur zici? Eu habar nu am cu zodiile. Taur zici ca e mai bine?

Cu refluxul... eu am observat ca am probleme cand mananc in oras. Nu stiu ce pun aia in patiseriile alea, dar fie ca-s dulci, fie ca-s sarate, ma apuca niste arsuri dupa ce le mananc de imi vine sa mor. Am ajuns sa plec de acasa cu "pachetel" ca sa nu mai trebuiasca sa mananc prostiile alea. Acasa mananc si dulce, uneori gras si nu am nimica nimicuta.

La filmuletul cu bebe spalat in mod brutal recunosc ca nu m-am uitat pentru ca nu m-am simtit in stare. Cadrele medicale de aici par foarte dedicate, nu cred ca am motive sa le suspectez de tratamente nepotrivite, insa tot mi-e teama sa il las singur si asta e unul dintre motive: vreau sa vad eu tot ce ii face, cum ii face, cand ii face.

Diana 37+ cu Mirciulica

AMR 2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Fetelor, nici mie nu mi se pare normal sa platim pt ceva ce, chipurile, ne este oferit gratuit de stat in urma cotizatiilor consistente pe care le facem de-a lungul anilor la CAS, dar asta-i sistemul din Romania. Nici eu nu suport sa dau spaga. De-aia am si preferat monitorizarea sarcinii la privat, dar pt nastere cu toata spagaria tot nu ajung decat la mai putin de jumatate fata de cat as fi platit la privat.
Tatal meu a avut operatie la sold anul trecut si tot asa a dat: 300 lei anestezist, 500 doctor, cate 10 lei la asistente pt orice ii facea. Imi povestea sotul meu ca pana nu i-a bagat anestezistului banii in buzunar nu a plecat cu el la sala de operatie.

Alina cu bebelusa 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Alina nici eu nu sunt de acord insa accept tacit si dau la medic si anestezist (mai mult de frica sa stiu ca i-am stimulat) insa sa arunci cu banii in asistente sefe, asistente normale etc..nu consider ok..daca e nevoie de asistenta continua (mai treaca mearga), cu pus plosca, spalat local si etc..insa asa doar ca vine sa desfaca o perfuzie, sa bage un ac sau sa schimbe lenjeria, spalat gravide dupa nastere, controlat lohiile lucruri recomandate in fisa de dr si care le fac oricum de ce sa dai de fiecare data.

Stiu ca sunt multe fete care zic, lasa mai ca eu dau sa imi fie mie bine..dar stiti si voi ca de fapt contibuim la putreziciunea sistemului pe care tot noi il comentam dupa cu voce ridicata.

De data asta eu voi naste pe privat, costa poate dublu decat spaga de la stat (daca dai) dar in cost intra si analize mama - copil, mancarea zilnica, analize post externare mama, control copil postexternare etc..care altfel ar insemna alti bani..eu zic ca punand in balanta conditiile si tot cam tot pe acolo esti..

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 34s Clara
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Citat:
citat din mesajul lui blanca000

Alina nici eu nu sunt de acord insa accept tacit si dau la medic si anestezist (mai mult de frica sa stiu ca i-am stimulat) insa sa arunci cu banii in asistente sefe, asistente normale etc..nu consider ok..daca e nevoie de asistenta continua (mai treaca mearga), cu pus plosca, spalat local si etc..insa asa doar ca vine sa desfaca o perfuzie, sa bage un ac sau sa schimbe lenjeria, spalat gravide dupa nastere, controlat lohiile lucruri recomandate in fisa de dr si care le fac oricum de ce sa dai de fiecare data.

Stiu ca sunt multe fete care zic, lasa mai ca eu dau sa imi fie mie bine..dar stiti si voi ca de fapt contibuim la putreziciunea sistemului pe care tot noi il comentam dupa cu voce ridicata.

De data asta eu voi naste pe privat, costa poate dublu decat spaga de la stat (daca dai) dar in cost intra si analize mama - copil, mancarea zilnica, analize post externare mama, control copil postexternare etc..care altfel ar insemna alti bani..eu zic ca punand in balanta conditiile si tot cam tot pe acolo esti..

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 34s Clara
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo




Blanca, ai dreptate in ceea ce spui. Daca e sa luam in considerare conditiile si eu tot asa gandesc, dar o sa merg pe varianta cu nasterea la stat. Oricum, avand o sarcina cu compicatii, la Medlife am dat o poala de bani pe analize cu toate ca am un card la ei. E adevarat ca depinde si ce fel de card detii. Eu am unul Basic. La pachetele de nastere am vazut ca sunt cuprinse analizele uzuale pe care le-am avea gratuit si la stat. O sa vad cum decurg lucrurile acum si cu ajutorul lui Dumnezeu la urmatorul bebe o sa iau o decizie in functie de experienta asta. Nu spun ca nu mi-as permite suma neecesara la privat sau ca bebe nu ar merita, dar nici nu ma dau banii afara din casa. Prefer sa dau banutii pe altceva decat pe niste conditii mai bune in zilele acelea. E firesc sa avem optiuni diferite si cred ca conteaza f mult experienta anterioara a fiecareia dintre noi si disponibilitatea financiara. Important este sa ne ajute Dumnezeu sa aducem cu bine pe lume puiutii mult asteptati.

Alina cu bebelusa 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Si eu sunt de acord, cu Blanca!
Cat am stat in spital, 3 sapt, am dat doar 10 lei la o asistenta de care mi-a placut mie mult. Era ff finuta si blanda, efectiv ma linistea psihic, de aia i-am dat, ca am vrut. Dar am dat si peste nesimtite carora nu le-am dat nimic!

La noi, e ca in codru. Vin si iti cer ca miloagele. Credeti-ma, ti se face scarba!
Si dc nu le dai, "se chinuie" sa-ti puna o flexura pana iti sparg 5 vene, te fac uitata pe vreo targa dupa operatie, deci e...horror. Si din pacate, chiar nu exagerez cu nimic.
Cred ca avem cel mai infect spital si personal medical din tara.

Eu o sa dau 250 euro la dr mea(pt ca merita), 2 mil la anestezist, 2 mil la dr rezidente. La noi se da 2 mil si la neonatolog, dar inca ma gandesc dc sa dau sau cat sa dau.
La sala, o sa dau asistentelor 500 de mii(astea sunt alea cu flexura), si apoi, la salon o sa fiu fff zgarcita.
Nici n-am de unde sa dau si nici nu vreau.
Sper sa scapam cu bine de acolo.


Elly 37+ cu Babyboom

AMR 2+ saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Alina dar nu am zis ca asta e cea mai buna varianta, sa nu ma intelegi gresit. Eu am nascut prima data la stat si nu ma plang ca am facut asa, nici bani nu am aruncat si conditiile au fost decente..si acum as fi facut la fel daca doctorul meu mai activa si la stat. El este doar la privat si atunci si eu merg dupa dansul ca tare bine mi-a fost prima data sa nasc natural cu el..

Spuneam doar ca banii se tot arunca, se tot duc si varianta de privat nu mi se mai pare acum o extravaganta punand in balanta tot.

Indradevar poti obtine si analizele acelea gratuit dar eu una lauza fiind numai sa alerg la medicul de fam sa imi dea trimitere si apoi cine stie pe unde sa imi recoleteze, cozi..mai bine stiu ca intra aici + ca oricand le fac pe card.

Si eu am card Bussines la Medlife dar in afara de analize nu am profitat de el la sarcina asta. Profit de el la alte controale etc..
Puteam sa fac eco gratuite si diverse alte investigatii, insa si eu am preferat sa merg la dr meu de fiecare data la cabinetul lui si sa platesc acolo.
Cardul nu imi oferta nici un discount la nastere.

Oricum nasterea este o experienta minunata si sper sa trecem toate prin ea cu fortze inzecite, curaj, optimism si zambetul pe buze.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 34s Clara
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


A, iar in spital dr mi-a facut vreo 5 echografii. Niciodata nu mi-a cerut bani sau sa-mi dea de inteles ca ar trebui sa-i dau.
Inclusiv ieri, m-a vazut la masa si la echo.

Dar asistentele si anestezistii sunt de o nesimtire crasa. Cel putin la noi.

Elly 37+ cu Babyboom

AMR 2+ saptamani!

Mergi la inceput