Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (45)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Neatza burticoase dragi
Noi raportam o noapte cat de cat oki, cu multe treziri la baie insa fara contractii.

Eu nu mai iau pastilute de alaltaieri si va spun ca am avut 3-4 contractii toata ziua:))). Acum cand ar trebui sa am nu am, uffff:)))

Astazi la pranz ma duc la control sa vedem ce se mai intampla, si sa vad ce mai spue dr de cordon. Maine implnesc 36 de saptamani de la UM si 38 ecografice, sa vedemsi cat e de mare bebe si poate saptmana viitoare facem cezariana sau o inducerece ceva.

Elly, mai ai asa putin, ma bucur mult ca ai ajuns la capat de drum si totul este oki cu printul tau. Esti o invingatoare ca multe dintre fetele de aici.

Diana...Mierciulica nu se dezminte. Lasa l ca vine el cand e pregatit, de acum nu mai este mult.

Va pup cu drag si revin dupa...

Ioana, mamica lui Cristian 35 / 37 saptamani +

AMR PUTIN TAREEEE si vineeeeeee!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Neatza fetelor!
MIHA,vin si eu la cafea,sarumana!Eu una lesin fara ea...
ELLY,ce bine ca mai sta bebe inca vreo cateva zile...mai pune niste chiscute mici acolo...ca sa-l poti chinui mai bine cu pupacitul.Numai maine,nu-i poimaine...de maine intram in zodia taurului...am si eu o problema...
AEVER,,sper ca esti mai bine,chiar daca somnoroasa.sa stii ca singura faza cu otet din postarile mele a fost cu referire la ONUTZA,cand radeam ca s-a imputit(probabil de la frectiile pt febra).Aia cu salata orientala nu-mi apartine...oricum eu n-am perceput-o ca pe ceva negativ ci ca pe o glumitza nevinovata...Aaaaa si inca ceva...nu cred ca esti cea mai plangacioasa dintre noi...
GABIKO,,sper sa va mearga bine pana la final si aflati vesti si mai bune la urmatorul control!
ANITTA,cum a trecut noaptea?Ai mai avut contractii?Tolerezi bine Gynipralul?
O zi buna fetelor,eu ma duc la pedichiura,ca nu mai ajung si la dejtele de la picioare...

Virginia 36+ cu ,mami de Ioana
AMR 8 zileeeeeee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Neatza,
Si eu imi fac rapid o cafea acusica ca abia facusi ochi:) lenea domneste inca in micutzul meu corp:)))) Am vb cu dr si m-a chemat Miercuri la spital la un eco..hmmm atunci o sa am 38..o fi bine o fi rau dumnezeu cu mila..cert este ca am sa stau nemiscata de frica sa nu se declanseze nasterea:))).La spital oare daca e de garda as putea sa vb cu ea detaliile operatiei?Data trecuta cand am fost mai erau vreo 4 rezidenti,vreo 3 dr..cine stie...oricum eu is mai directa si nu ma feresc sa intreb nimik:)))
Elishor chiar ma gandeam la tine imediat ce am facut ochi,eu cred ca mai asteapta BBB pana iese:)) daca l-ai lasa de capul lui sigur ar iesi la 42 de saptamani:))))
Ptr prima oara azi dimineata mi-a curs sange din nas.Vremea asta de afara ma termina la psihiccccccc.Vreau soareeee!!!!!
Va pup

Oana cu Bebe Tudor 37 +AMR UN PICCCCC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimineata!!! Sa aveti soare macar in suflete, daca nu pe cer. La noi ploua de sambata, cu intrerupere de o zi, luni, cand a fost senin. Dimineata m-am invrednicit de am fost si eu sa-mi iau analizele, nu le-am luat din saptamana 10.
Elly, deci dop e ala. Bine ca e ok sa vina bublinul acum, cred ca abia astepti. Ma intrebai de medic. Am scris aseara ca am vorbit cu dr, mi-a recomandat gynipral, 1/2 tb de 3 ori pe zi. Vad ca il tolerez bine, normal, cu tremuratul, tahicardia si cefaleea aferente, dar ma asteptam sa fie mai greu de suportat. E un medicament grozav, ma ajuta foarte mult. Contractiile n-au disparut de tot, dar sunt mult mai rare, mult mai usoare, nici nu se compara cu ce are inainte la burta mea.
Virgi, sper ca nu te mai duci si azi la munca, stai closca acasa, ca acusi nu mai ai timp de lafaiala. V-ati hotarat definitiv la nume?

Anitta, mama lui M - 8 ani si Ana 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Onutza, anestezia va fi generala sau rahi?

Anitta, mama lui M - 8 ani si Ana 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Neata burtici.
Multumim pt cafea. Astazi facem si noi cinste ca implinim 36 de saptamani.
Ma bucur ca a trecut si ziua de ieri pt toate fara evenimente neplacute.
Ellyshor, eu cred ca vei fi prima dintre noi care vei naste . Secretia aceea cred ca este parte din dop.
SS-Tzuky, si eu am fost consternata cand am vazut filmuletul. Dar m-am gandit ca sunt prea sensibila in perioada sarcinii, insa si sotul meu a zis la fel ca o sa fie saracul bebe ingrozit de baie. Deja mi-e groaza si prevad ca o sa ma cert cu asistentele pe acolo.
Virgi, eu stau cu pedichiura nefacuta. E doar curatata cu mari eforturi, dar nu am dat-o cu oja ca nu mai sunt in stare. De cand am aflat ca am virusul ala nenorocit nu mai am curaj sa merg. Cred ca in curand o sa ma si tund singura avand in vedere ultima experienta.
Acum sa va povestesc de ieri.
Am fost la eco si sunt f multumita de rezultat. Totul este in regula cu bebita mea: are aprox 2800 gr, si-a dat jos cordonelul, e in pozitie craniana, colul il am inchis. Doar ca nu a vrut sa stea la poze deloc, si-a pus manuta la fata mereu. Bine ca nu a mai avut piciorul ca iar faceam crize. Cred ca a deranjeat-o lumina. Si a fost asa de cuminte dupa aia pana la 5 dimineata cand a inceput sa faca dumbe si nu am mai putut dormi deloc.
Dupa eco am fost la gineco care a fost f draguta si am stabilit cezariana in jurul datei de 10 mai. A zis ca a vb la neonato si e o.k. Hepatectul si imi recomanda sa alaptez. Am facut si control pe masa si analiza de secretie si de streptacoc B. Controlul a fost o.k., nu m-a durut deloc, spre deosebire de alti dr unde ma simteam tratata ca un animal. Sper ca nu voi avea experiente neplacute cu ea la nastere. Pana acum cu exceptia altercatiei pe care am avut-o cu vaccinul nu am avut probleme. Am intrebat-o si de cum procedez cu banii pt echipa medicala si a fost f reticenta. Bine ca nu am intrebat-o de sume direct ca iar ne luam la harta. Voi cum procedati cu banii cele care nasteti la stat? Se tot vehiculeaza niste sume pe net, dar nu stiu cat si cui sa dau. Nu am pe nimeni care a nascut de curand la Universitar.
In concluzie mai am 3 saptamani si imi vad bebita, asta daca nu se grabeste ea sa vina inainte.


Alina cu bebelusa 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Alina, eu voi naste la univ cat de curand sper si daca e te tin eu la curect cu cat se da. Sincer nici eu nu stiu insa in principiu ma gandeam asa:

- medic 1000-1500 in fuctie de prestatie si de interesul acordat dupa
- anestezist daca e cezariana 300, daca e natural nu o sa am parte de anestezie
- a doua mana- moasa- 150-200
- asistenta sefa- 100
- neonatolog - 200-300
- asistente- 10 lei

Preturile astea mi s au parut mie decente acum sa vedem:)))

Ioana, mamica lui Cristian 35 / 37 saptamani +

AMR PUTIN TAREEEE si vineeeeeee!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

anitta chiar nu stiu ce sa fac...daca ai vreun sfat ptr mine il astept cu drag.poti sa imi trimiti PM

Oana cu Bebe Tudor 37 +AMR UN PICCCCC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Citat:
citat din mesajul lui joana2672001

Alina, eu voi naste la univ cat de curand sper si daca e te tin eu la curect cu cat se da. Sincer nici eu nu stiu insa in principiu ma gandeam asa:

- medic 1000-1500 in fuctie de prestatie si de interesul acordat dupa
- anestezist daca e cezariana 300, daca e natural nu o sa am parte de anestezie
- a doua mana- moasa- 150-200
- asistenta sefa- 100
- neonatolog - 200-300
- asistente- 10 lei

Preturile astea mi s au parut mie decente acum sa vedem:)))

Ioana, mamica lui Cristian 35 / 37 saptamani +

AMR PUTIN TAREEEE si vineeeeeee!!!!



Mersi mult Ioana. Stiam ca mai naste cineva la Universitar, dar nu mai retineam cine.

Alina cu bebelusa 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Mai fete, eu am nascut la stat si nu am bani bani in dreapta si stanga si am fost tratata corect fara preferentialitati..mai vedeti si voi care e treaba si nu alimentati sistemul aiurea..adica la medic si anestezist mai dai ca nah!..dar nu aruncati cu sutele in asistente sefe, neonato si asistente normale..sau cel putin nu din prima..

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 34s Clara
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput