Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (45)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Poi Anitto chiar iti treb in spital papuci de pplastic.nu ai voi cu plushuri!!! iti voi da o lista maine sa iti faci o idee cu ce trebuie asa in mare.detaliat dupa nascare:)))

Oana cu Bebe Tudor 37 +AMR UN PICCCCC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SS-Tzuky spune:

Buna seara!

Vad ca intre timp au raspuns fetele...Acei chilotei sunt intr-adevar de la seni si sunt de fapt pentru persoane incontinente, dar merge prima si dupa nastere. Sunt fara tampon, aici la spital primesti gratis - desi sunt cam latarete...aici li se spune surf platte (surfboard). Cum bine zice si Asparagus, primesti totul gratis in spital, dar am auzit de la o cunostinta ca cica atunci cind a nascut ea, nu aveau decit marimea cea mai mica...si m-am gindit sa am eu ale mele, o sa ma deranjeze probabil cusatura suficient incit sa nu mai am chef si de chilotei prea strimti.

Mai fetelor, dar voi nu comentati cind sunt prea brutali la control? Eu as face un scandal...Pai n-am stabilit ca suntem "scorkii" serioase aicea? Ce inseamna "control mai dur"??? Doar nu suntem iepe! Unde nu s-ar trezi unul de asta cu un sut in gura, direct de pe calul balan..asa, din reflex, nu cu intentie. Offf bine ca am ajuns pina aici, eu cred ca de acuma nu tre sa ne mai facem griji de prematuri...si chiar daca ar fi, daca e sanatos recupereaza cu brio.

Ellyshor, multa putere si noroc luni (si pina atunci), sa fiti amindoi sanatosi

VirgiL, tare ma amuza postarile tale, mi se face chiar dor de spiritul glumet si mi-e asa dor sa aud "vorghind" moldoveneste Eu pe 27 am vizita la spital (analize, intilnirea cu anestezistul si discutia de dinainte de cezariana, unde se explica totul ca la prosti - aici e obligatoriu). Am sa ma gindesc la tine si am sa tin pumnii sa fie totul bine

Am oprit si eu "pasticile", mai iau femibion 2 la micul dejun si atat.

Ca tot vorbiti de picioare umflate...valeu, ce m-as fi bucurat sa ma fi apucat si pe mine abia acuma edemele...eu le am din saptamina 22, toate incaltarile aranjate frumos in cutii, patrulez in slapi iar la "ocazii" ma incumet la niste balerini cu trei marimi mai mari. Eu, invata numai cu toc peste 10cm ma simt ca o boschetara, indiferent ce haine port

Despre dureri de os pubian, am de prin sapt. 30..cel mai rau e dupa ce dorm sau stau intinsa, is ca o baba de 80 de ani, ca ma dor si soldurile si ultimele vertebre la spate - pina ma screm sa pun un picior inaintea celuilalt ma apuca transpiratia. Ii tot povestesc lui Stef ca n-am nevoie mami, ca facem cezariana

Sa nu credeti ca am scapat cumva de reflux..ooo, cind se intinde asta micu (acum nu mai zburda, mai mult se intinde si se intoarce, saracul cred ca e inghesuit acolo) cind intinde piciorusele, vine refluxul pina in git, uneori e destul de scirbos (am mincat intr-o zi peste si ca desert o bucatica de ciocolata, va imaginati ce gust oribil mi-a venit inapoi
Asta asa, ca sa nu zic ca nu m-am plins si eu oleaca.

Ylari, aici la Lidl am gasit nechezol (nu are deloc cafeina) se cheama Caro si gasesti la raftul cu capuccinno (nu stiu insa daca si in Romania au aceleasi produse). Am baut de asta toata sarcina, dar cu lapte, ca altfel nu e prea gustos...insa a fost un inlocuitor bun pentru mine, n-am dus dorul cafelei, desi io mare cafegioaica. Cafeaua decaf si capuccinno contin totusi oleaca de cafeina.

Despre bagajelu' de spital...am incercat sa imi iau daca se poate lucruri ieftine pe care sa nu le mai car inapoi (si slapii crek ii arunc pe acolo cind plec, am acasa papucei de casa destul de draguti si comozi). Si haine am luat tot ce era mai ieftin (ca sa iau mai multe - nush daca o sa ma apuc de facut dusuri la spital, am sa ma spal ca mitza cred, din cauza cusaturii, mi-e frica de infectie - dar macar sa am haine curate). Aici e foarte cald in spitale, de aia am luat haine 3xXXL, sa nu ma incomodeze si sa nu ma sufoc.

Ia sa ma repet oleaca: luati magneziu pentru contractii, no spa-ul e pentru dureri. Sa nu suferim mai mult decit trebuie...Eh ce sa zic, pina in saptamina 20 cam asa, am fost racita in continuu (dar lucram la casa si imi veneau toti mucosii, n-aveam ce face) - si am luat un singur paracetamol, cind mi s-a parut ca incep sa fac febra. Vreau sa spun ca nu sunt adepta pastilelor, mai ales in sarcina, dar nici sa stam sa suferim daca putem face ceva.

Va pup si va urez o noapte odihnitoare, cu vise frumoase si fara contractii sau alte neplaceri.

Dana, 37+, cu Stefan
Doamne ajuta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Buna dimineata! Hai ca am scris ditamai mesajul si nu eram logata si iar l-am pierdut...
Care nu si-a baut cafeluta sa vina la mine!!! M-am plictisit sa stau acasa (Stau de la 30 de saptamani) asa ca astept musafiri!
Elly ce faci? Acasa sau la spital? M-am trezit cu gandul la tine!
Tzuky eu in sarcina am luat pentru reflux Rennie si sa stii ca m-a ajutat foarte mult!
Belissima e super vestea ca s-a intors bebelusul tau! Ce inseamna mai exact endeme?
Hai ca ma apuc sa va fac cafele ca sunteti multe...va pupo si va urez o zi innsorita!

DENISA mami de Bianca (21.12.2006) si insarcinata in 33 saptamani cu PAUL FILIP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza fetelor!
Miha iti tin companie dar cu un pahar de apa. Si la mine plictiseala e cat casa, noroc ca am de 2 ori pe saptamana cursurile de poloneza, dar cand o sa vina bebeii sa vezi ce ocupate o sa fim.
Elly mai sunteti doi in unu?
burticile!

Elena 32+ cu Bebster AMR 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SS-Tzuky spune:

Neatza!

Miha, saru mina de sfat, dar mai am zece zile si mi s-a acrit de pastilaraie, vorba lui Virgi.
Edeme se spune la picioare/maini/fata umflate....inseamna acumulare de apa in tesuturi.
Noi azi mergem sa facem actele pentru recunoasterea paternitatii (nu suntem casatoriti - nu vreau sa ramina in certificatul de nastere "necunoscut", ca doar nu's o *** lol). Sper sa ne iasa pasenta cu birocratia germana, ca daca nu, nu prea mai este timp - ce, o saptamina. Yikes!
Offf, rau rau cind n-am aici nici tata nici mama, nik. Il am doar pe Hans. Vai, sa fi vazut, dragul de el, cum s-a bagat in gura doctoritei care incerca sa ma convinga sa nasc normal...i-a povestit el dumneaei ce inseamna normal (el mai are patru copii si a fost prezent la nasteri) - a lasat-o pe aia fara replica si s-a apucat sa faca actele fara nici un pis. Nu prea ma asteptam din partea lui la asemenea sustinere, la cit m-am vaicarit in lunile astea, la cit m-am deformat (eh, nu mai sunt gajika faina pe care si-a aduso el din Romania). Dar lasa, ca dupa vreo doua luni incepe batalia...nu ma suport asa.

Pup fetele, o zi frumoasa!

Dana, 37+ cu Stefan
Doamne ajuta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Miha pt mine o cesca mare de cafea, nu sunt prea departe de Buzau

Tzuky pai eu ce nr mi-as lua oare ca deja port 40? bine ca nu mi se umfla picioarele

N-am dormit deloc bine azi noapte, m-a cam durut burtica, adica am avut ceva contractii dureroase si nedureroase, nu stiu ce se intampla dar data trecuta n-am experimentat asa ceva decat in saptamana 30 cand am avut o infectie urinara, tot asa o noapte intreaga m-a durut rau, dar parca era totusi alta durere ufff ma plang si eu dar nu stiu parca am o presimtire ca nu mai sta mult bebe in burtica si inca n-am cumparat ce imi mai trebuie

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SS-Tzuky spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_gabi

Nu mai pot de nervi!!!
De ieri am inceput sa citesc si sa ma documentez mai mult despre ingrijirea nou-nascutului si acum am dat pe youtube de filmarea asta cu baita cica, eu i-as spune tortura:
http://www.youtube.com/watch?v=M0jt_tiq0TA
Si cand am vazut cum manevreaza saracul copil si cum tipa mititelul am inceput sa plang. Oare asa sa reactionez mereu cand va plange a mea?! Eu cred ca m-as fi luat cu aia la cearta rau de tot. Acum mi-e groaza de ce specimene oi da si eu pe la spital. Or fi ele obisnuite cu copiii si experimentate, dar cu bebita mea nu se poarta nimeni asa! Bine ca sunt contienta ca o sa tipe oricum si a mea, dar nu sa o trateze asa frate, ca doar e copil, nu e obiect!!!
Oare la spitalele de stat nu avem voie cu caditele personale? Numai la chiuveta le fac baie?
Fetelor care mai aveti copii, asa se poarta asistentele in maaternitate cu bebeii cand ii spala, sau e asta un caz special?

Alina cu bebelusa 35+


Boaaaah mama, abia acum am vazut...Ce-i aia frate! Cum sa il tina asa de cap, Doamne fereste!!! Da' il spala ca pe o cirpa! Si vad ca buricutul e cazut, deci mama cred ca si-a revenit cit de cit dupa nastere - deci nush care-i mai cretina - mama sau asistenta. Eu as fi luat-o si as fi dat-o cu capul de chiuveta... Tre sa il instruiesc pe al meu sa fie cu ochii pe ele pina reusesc eu sa ma urnesc dupa op.
Si a mai si filmat tot vaca proasta lol...pai da spitalul in judecata - asta va fi un copil care o sa fuga permanent de baita. Saracul pui
Scuze, am nevoie de 5 min.


Dana, 37+ cu Stefan
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Tot 2 in 1!
Noaptea a trecut linistita, fara contractii sau dureri, ca si pana acum.
Eu am contractii doar ziua

Sangerarea inca este, de fapt e un maro ca ciocolata asa, scuzati detaliile.
Anitta sangerarea este insotita de cate o bucata de mucus, de asta tind sa cred ca pierd din dop, altfel as considera-o doar o sangerare de la tuseul vaginal.
Ai vorbit cu dr ta?

Controlul nu a fost nicidecum brutal. Dr mea are o mana fff usoara si intotdeauna controlul il face cu grija. Nu m-a durut niciodata la ea.
Tocmai de aia m-am mirat cand am vazut acasa ca sangerez, n-am simtit nicio jena dupa control care sa-mi dea de banuit.

Elly 37+ cu Babyboom

AMR 2+ saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Neata burtici! Vad ca inca 2 in 1 toata lumea. Am citit cu maaaaaaare atentie fiecare mesaj, doar, doar auzeam ceva de vreo proaspata mamica dar vad ca inca nu. Eu as fi pariat pe Anxy, mai ales ca nu raspundea, dar vad ca a fost alarma falsa. Pana la urma cred ca Elly o sa fie prima.

Virgi m-a atins mult mesajul tau de incurajare! Cel de acu vreo 2 zile, nu cel in care ziceai ca v-am facut cu ou si cu otet ca pe salata orientala. Nu, Virgi, nu ma luasem de voi ca va plangeti, pai cum sa ma iau cand eu sunt cea mai mare plangacioasa de aici?

Mie mi-e somn si lene in continuare, as dormi non-stop, sper ca nu e semn de vreun pui de depresie. Mi se face si mai somn cand imi amintesc cate as avea de facut. Si cu cat descopar ca am mai multe de facut cu atat ma apuca leneveala.

Eu n-am nimic de raportat, cred ca asa ar fi bine sa nu am chestii de raportat ca mai am inca pana la termen. Oboseala obisnuita, durerile obisnuite. Eu nu prea am contractii sau cand am nu ma prind de ce se intampla. Uneori au legatura cu efortul, dar de cele mai multe ori pur si simplu le apuca in anumite zile. Nu iau nimic pentru ele pentru ca sunt rare si pentru timp scurt. Mie mi-e teama sa nu ajung la termen fara contractii, asta e temerea mea de fapt.

Odihna placuta fetelor ca e o vremeee...trage la somn. Cel putin in Bucuresti. A, si hai cu motatele pentru bebicii care-s pe drum!

Andreea, 31+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabiko76 spune:

Buna dimineata fetele,
Revin si eu dupa mai mult timp in care doar am citit.
Am facut morfologia fetala de 32 de saptamani, a iesit totul normal, bebe avea 1922 g, nu e foarte grasut. Nu am reusit deloc sa ii vedem fata, statea cu mainile si picioarele pe cap, mainile incrucisate pe fata, nu a vrut deloc sa-si schimbe pozitia, deci nu cred ca o sa putem sa-l vedem mai bine decat dupa nastere :) Era in prezentatie craniana dar eu oricum nasc prin cezariana (programata deocamdata pe 20 mai)
Contractii am si eu, de pe la 30 de saptamani au inceput, nedureroase, si numai cand stau in picioare sau merg. Iau si eu pastile impotriva contractiilor, pentru ca devin destul de multe si dese cand stau in picioare sau merg, si incepe chiar si o durere daca insist. Bineinteles ca mai trebuie sa stau si in picioare cat de cat, macar sa spal niste vase si sa fac mancare si sa fac cativa pasi, am uneori contractii dese dar pana acum pare totul ok, colul inchis aproape 4 cm. Am fost foarte speriata ca nasc la 30 de saptamani, dar acum incep sa ma simt mai bine, ca timpul trece...am ajuns la aproape 34 de saptamani :) Doctorul a zis ca am uter contractil, din cauza cicatricei de la operatia de fibrom uterin.
Un pic ingrijorata mai sunt si din cauza ca nu prea mai iau in greutate, din partea mea ar fi ok, dar de unde creste bebe, oare se poate hrani si din rezervele mele? Pana acum am luat 10 kg jumate dar in mare parte m-am ingrasat in prima parte a sarcinii. Mananc cat pot dar mai chinuie arsurile. Maine merg din nou la control, abia astept sa vad cat a mai crescut.

O zi frumoasa
Gabriela 33+ cu Rares


O zi frumoasa

Mergi la inceput