La multi ani! Fluturasi de mar-apr 2011 (145)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

Cami gata petrecerea, te asteptam cu pozici de la mot!

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

DA fetelor sunt periculoase capusile, a aratat la tv de un actor roman care a facut boala LAME de la o muscatura. eu cand eram mica mergeam la padure ca era aproape si am fost muscata de cateva ori de capuse dar din fericire nu am avut nimic. nici nu constientizam ce periculos poate fi!

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetelor

haideti la cafeluta

noi suntem matinale, ne pregatim sa mergem la biserica sa impartasim buburuza. este asa caldut si soare afara

mary cred ca mai de mult erau altfel si capusele chiar imi zicea si tata zilele trecute ca el cand era mic, stateau capusele pe ei cand mergeau cu vitele sau oile....si nu ii muscau si acum iti intra si-n gura zici ca au luat-o razna toate...
astea or fi capuse mutante, ca inainte nu aveau treaba cu oamenii mai stii cine mai face experimente in laborator si le da drumul pe afara dupa aia, ca acum ii mananca in fund pe toti sa faca experimente pe orice.... dar cred ca ati auzit si voi.

cami daaaa, te asteptam cu poze si impresii de la mot

ama ahaaa, am inteles cu somnicul. in patut la ea nu mai doarme?

toate mamicile.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Neata

Multmim Roxy de cafeluta! la noi e asa de intunecat si ploios ca am nevoie de una tare.

Roxy Natalia doarme in patutul ei fara probleme, doar ca ii place si in masina. Norocul nostru, ca tot facem drumuri lungi vara asta.
Si noi stam in afara orasului si cand mergem la piata dureaza multisor. Si pentru ca ei nu ii place sa stea in masina in stationare (nu stau mult in piata, deci mai multa bataia de cap cu scos carut-bagat carut)si eu merg in mai multe magazine/piete/macelarii/pecarii etc, ne alegem plimbarea cand ea pica de somn. Si atunci isi si face somnul :)))

si in ceea ce priveste boala Lyme, nu e dracul chiar asa de negru. Si capusele astea sunt de mai multe soiuri si cele care transmit Lyme sunt capusele care traiesc pe caprioare. Deci e nevoie sa va muste o capusa de pe o caprioara INFESTATA! ca nu toate caprioarele au Lyme.

In rest, sunt doar niste vietati scarboase, pot transmite si alte boli fara indoiala, dar nu transmit Lyme decat in situatii speciale.

Si gasiti la DM parca penseta speciala de scos capusa. E vital sa o scoateti in 24 de ore de la cuplare (cat mai repede, de aceea verificati bine copiii cand veniti din natura) ptr ca asa nu apuca sa transmita cine stie ce.

Eu curatam de pe caini si le ardeam cu bricheta corpul (corpul capuselor, nu cainii :)) si le scaldam in spirt. Isi dadeau drumul singure. Dar asta nu e o metoda pentru copii :D eventual doar ptr adulti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

neata!

roxy, multumim de cafea! Treba ca nu asculta cand ii spui ceva va mai dura ceva timp Tb luati de acolo si antrebati in altceva. De fapt cred ca sunt 2 variante de abordare cand ajunge unde nu trebuie..ori o lasi sa se mozolesca pana se satura ori o iei cu alta joaca. Cata mereu imi apasa pe butonul de la masina de spalat vase , daca am timp o iau sa ne jucam cu ceva, daca am treaba ii dau castroane si linguri de lemn si nu mai are treaba cu butonul. Sau mai nou a descoperit ca intr-un sertar din living tin decoratiunile de Craciun si le scoate bsi le intinde in toata casa, la inceput ma enervam, apoi i-am lasat sa se joace cu ele cat au vrut, si dupa ce se plictiseau le strangeam. Acum nu mai prezinta asa mare interes sertarul, dar intr-o perioada era zilnic "verificat"

nasol cu capusele, eu in parc nu-i prea las in iarba, mergem direct la locul de joaca, dar pb este ca avem gazon si in curte...oare pot fi si la noi in curte capuse?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Neata,

Imi cer scuze dar nu am mai intrat..mi-a plesnit incarcatorul de la laptop si nu mai am pe ce intra acasa...

Viss nu te-am uitat cu pozele...eu nu am taiat motul acum dar am facut asa o mica serbare in familie!!Nu imi aminti de urografie...eu dupa 15 mai vreau sa merg.Poate vorbim daca te programezi tu inainte,...


De 1 mai va fi si ziua sotului si as vrea sa ii fac si eu cadou ceva frumos.
Madutza ...,cadoul tau a fost original!!!
Te pot intreba cat a costat ziarul???

In rest:suntem muciosi si nu am facut nici acum vaccinul de 1 an.NU stiu daca ii va trece sa pot sa il fac macar saptamana asta caci saptamana viitoare sunt plecata iarasi in capitala
Nu mananca mare lucru,deja cu fructele tb sa ne luptam..supa nepasata nici nu vrea sa auda.Nu stiu ce vom face.
Nici nu am mai introdus mare lucru in alimentatie.
Voi deja le dati sarat,nu??Eu am pus asa putin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

ama, cand aveam caini si eu gaseam pe ei capuse, le scoteam put si simplu si le dadeam pe muscatura cu putin alcool, dar nu imi faceam pb pt altceva...

lalely, eu ii pun mereu putina sare in manacare, mai ales ca de cateva luni mancam toata familia aceeasi mancare. Nu am mai cumparat porc, deci mancam toti pui, vita si curcan...mai rar peste . Nu ii mai pasez decat fructele, dar mamei i s-a stricat blenderul si cat a stat la ea a mancat si frcutele taiate cubulete, deh sa puna l atreaba maselutele si cred ca de maine renunt de tot la pasat
Ziarul pt sotul meu a fost 110 RON..erau mai multe variante de comanda..am ales ziarul in original si prima pagina printata(copiata) si inramata. Tot ziarul, 6 pagini, era numai cu Ceausescu si insamantarile de primavara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna dimi

andreea am vazut ca ai intrebat de noi!!!

viss scurt am intrat atunci pt ca sincera sa fiu nu am mai avut nici un chef de scris, v am citit zilnic dar nu am mai scris nimic...

mada, super cadoul pt sot!!! hai ca sunt si eu curioasa cat a costat ziarul??

delia, tu tot in RO??

la noi este o vreme de kko tot innourat, ba mai ploua, ba mai bate vantul ba este cald cand iese soarele si sunt putin necajita ca stam cu pavajul de 2 saptamani in fata portii si nu se poate pune pana nu este pamantul uscat

in ret despre noi: L este o minune de copil, toata ziulica vb si repeta tot ce aude de la noi dar "vorba zilei" este "tzei aia??" toata ziulicaaaaa asta intreaba...
mananca si doarme la fel de mult :))) inca are tot 2 somnuri pe zi de 3 ore si 1,5-2 ore
iar eu....am descoperit arta facutului de paine, cozonaci, cornuri :)) daaaa ati auzit bine....despre mine este vorba

ce sa va mai spun???? cred ca nu am scris de vreo 2 saptamani.... daca mai stateam cateva zile va gaseam la cealalta odisee.... va pooop pe toate!!!

de strumf stie cineva ceva????????


aaa da, am pus cateva pozici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

yasmi ce ma bucur sa te citesc din nou. Dam un pup mare pt Luchi vorbaretul , cred ca e cel mai vorbaret dintre fluturasi Deci te-ai apucat de brutarie? Bravos! Nasol cu pavajul, dar lasa ca vine si vremea lui, cica de la jum sapt asteia vina vara , la noi s-au anuntat 27 de grade Gradina ce-ti mai face?
cu strumph am mai vb la tel, este bine, mai mult ca sigur face pauza de butoane

strumph,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mada sa te uiti la poze ca are L o floare pt cata gradina...superr....a iesit aproape tot ce am pus
offf sa vina vremea buna si la noi ca m-am saturat de ploi dar partea frumoasa este ca in fiecare zi vad curcubeul
cata, ce cuvinte noi mai spune???

sa ii transmite te rog salutari dorinei de la noi!!!

Mergi la inceput