Pufi de Ian-Feb 2010! (76) - La multi ani Simply!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Mirela eu mai am ceva tot in format pdf care m-a impresionat mult; trimit pe mailul comun


Simply,mami de fetita frumusica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

HRISTOS A-NVIAT!
ADEVARAT A-NVIAT!

una scurta pt DC: du copilu la doctor! eu-s prea patita si suflu si in iaurt! parca de prea multe ori a vomitat, plus febra...deshidratare mare!

_
mama lui Stefan, pui scump si 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Neatza!

Simply le-am receptionat.

Dece cred ca esti la doctor, asteptam vesti despre Luca.

Ana cum mai sunteti?


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:



si eu pe aici..fara chef...sunt in perioada aia naspa a lunii si imi e cam rau...

dece..eu una zic sa mergi la un dr...sau poate sa suni un pediatru ceva...a mai avut si Dragos probleme cu stomacelul..dar daca trecea de 2 vome imediat dupa lapte eu sunam dr si ii intrerupeam laptele...te inteleg cu ulratu...asa facea si al meu..daca nu ii dadeam ma stia tot blocul, daca ii dadeam in secunda 2 vomita...de fiecare data la noi a fost o indigestie..si cu un pic de regim si fara lapte pana a doua zi era fresh...

simpli multumim de carti..ma apuc si de a doua diseara, prima m-a marcat..sper ca si cealalta sa fie la fel de buna

o zi buna va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_rain spune:

uite oaia ratacita, aka io. Nu am mai intrat de mai bine de un an si jumatate. Intre timp am mai facut un bebe uite harnicie la mine! Am doi feciori!
Intreba cineva, Ruxita, parca daca mai are cineva bussines propriu. Eu sunt asociata intr-o firma, voi reveni cu mai multe informatii din prisma celui care e de cealalata baricada :)
As vrea sa fiu si in grupul de pe facebook, cum se numeste grupul, cum va gasesc?

tzontzo manager
my life will never be the same, neither my ass..
mami de George Oliver (24.01.2010) si Andrei Victor (22.11.2011)
George Oliver
poze
poze Tzontzo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

azi se pare ca e zi de dus copii la doctori!

si eu m-am hotarat azi dimi sa merg la budimex, desi aveam programare la 3 la pediatra lui... si ne-au primit la urgente (data trecuta ne-au trimis in alta parte)... si doc unde face ca la ce urgenta minora suntem noi puteam astepta de la 2 la 6 ore fara probleme (cand i-am zis ca isi pierduse copilul de tot rabdarea)...

si initial a crezut de petele de pe tot corpul ca e scarlatina, dar dupa examinare a concluzionat ca e alergodermie si ne-a prescris regim alimentar..

si pt tusea care nu trece cu toate siropelele pe care i le-am zis ne-a dat AB, Klacid, antibioticul pe care ni-l recomandase si pediatra lui cu... o luna in urma!!! si ne-a trimis si la ORL care ne-a confirmat ca otita seroasa e tot acolo bine mersi...

si apoi discutie fierbinte cu sotul...respectam sau nu recomandarile medicilor... il deranjeaza nehotararea mea ca ma duc la o mie de cabinete si nu urmez un tratament cap-coada (asta in opinia lui), ca daca m-am dus la homeopat sa-i respect indicatiile aluia, daca ma duc la pediatru sa urmez tratamentul prescris de ala! nu sa stau si sa ma gandesc si sa ma razgandesc ... deci stop brambureala!
si am ajuns amandoi la concluzia, ca copilul are nevoie de un tratament alopat si cand scoatem polipii ne ducem pt intretinere si revigorare la homeopat, sa-i dau o pauza de tuse, muci, otite s.a.m.d

Si asta este...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

am fost ladr...la urgente la babes.
avea 38 temp..facuse kk moale, nu cu mucozitati dar moale...de fapt singurul de ieri. a mai vomat niste supa cu galuste....dupa care a vrut lapte...i-am datasa...juma de biberon sa nu mai urle...+ 5 bucati de paine cu almete. alea nu le-a mai vomat.


la babes a vrut sa ne interneze , enterocolita, pt ca a zis ca e cam la limita cu hidratarea. nu stiu daca am fc bine dar am cerut tratament acasa( care e cam la fel cu cel din vara) am reusit sa-i pun toate i lapte ...fara lactoza si indulcit cu glucza...si acum doarme.
am zis ca daca simt ca e ok continuam acasa daca vad ca vine seara si nu e bine plecam la spital.

eu sunt praf de obo...nu prea am mare lucru pt regim...nici nu stiu daca vrea...off...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:

Ziua buna si de la noi,

Eu spre deosebire de Dece si de noaptea mea precedenta, noaptea asta a fost super. Noi ne-am pregatit sufleteste pentru inca o noapte nedormita. Ca sa nu facem iar ture la David in camera si nici sa mai dormim pe jos, sotul meu a venit cu ideea de a se duce in beci sa aduca patul de campanie pe care il folosim noi cand mergem mai multe zile de acasa si sa-l punem la noi in dormitor. Zis si facut, am instalat totrul, ne-am adus in camera tot ce aveam nevoie pentru desfundarea nasului (aspirator, pompa, ser, servetele). David a fost super incantat de pat, l-am bagat si in sac de domrit si asta a fost tot. In Prima ora a transpirat foarte tare si l-am schimbat de tot, i-am curata nasul si pe urma a dormit neintors, la fel ca mine. De dimineata s-a trezit ca o floare, bine dispus, fara muci, fara altceva. Nici n-ai zice ca ieri era cu mucii pana la genunchi. Chiar acum am vorbit cu bona si mi-a spus ca nu a tusit deloc, nici macar nasul nu a mai trebuit curatat. Sper sa fii scapat asa ieftin de data asta.

Dece sper ca te-ai dus cu Luca la doctor. A vomitat totusi de prea multe ori si daca zici ca refuza cam tot, mai bine mergi sa va vada un doctor sa nu ajunga luca deshidratat. Te asteptam cu vesti despre Luca.

Haicurt tin minte ca tot asa eram si eu ca tine...nu stiam daca sa ma bucur ca lui David ii este bine fara mine sau sa ma intristez, Tre sa ne obisnuim cu gandul ca ne cresc copiii.

Trimit repede ca a intervenit ceva, am de facut o situatie si revin mai incolo.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela

am fost ladr...la urgente la babes.
avea 38 temp..facuse kk moale, nu cu mucozitati dar moale...de fapt singurul de ieri. a mai vomat niste supa cu galuste....dupa care a vrut lapte...i-am datasa...juma de biberon sa nu mai urle...+ 5 bucati de paine cu almete. alea nu le-a mai vomat.


la babes a vrut sa ne interneze , enterocolita, pt ca a zis ca e cam la limita cu hidratarea. nu stiu daca am fc bine dar am cerut tratament acasa( care e cam la fel cu cel din vara) am reusit sa-i pun toate i lapte ...fara lactoza si indulcit cu glucza...si acum doarme.
am zis ca daca simt ca e ok continuam acasa daca vad ca vine seara si nu e bine plecam la spital.

eu sunt praf de obo...nu prea am mare lucru pt regim...nici nu stiu daca vrea...off...



Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...


N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...


insanatosire grabnica! poate n-a fost o decizie rea sa stati acasa, daca puteti urma tratamentul prescris...

stiu doar ca sotul meu a suportat foarte greu spitalizarea, parca inadins fac conditiile atat de greu de suportat incat sa nu mai vrei niciodata sa repeti experienta...

care e pronosticul? in cate zile se face bine dupa o enterocolita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

lali, e atat de important sa ai un camarad de arme... cu care sa invingi razboiu... sanatate multa si sa scapati ieftin!


***
ce-am mai aflat nou despre polipi... la cei alergici sau cu teren alergic, se regenereaza usor... calciul nu se ia niciodata dupa ora 18... si ochisorii nu se spala niciodata cu ceai...

Mergi la inceput