Strugurasi de Sept-Oct 2011 *53*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

BUna dimineata

Noi am fost azi la vaccin
La 6 luni si o sapt avem 68 cm si 7550, am luat doar 650g in 2 luni, noi care luam 1200g pe luna. Medicul nu ne-a sugerat LP
Cred ca de luni incepem diversificarea, sau de marti...
O sa merg pe sugestia ei, pentru ca ma gandesc sa nu fie vreo prob de vitamine chestii faptul ca nu a luat bine in greutate.
Nu cred ca e putin, dar totusi sa sara dintr-o extrema in alta nu e bine.

A plans scumpa la vaccin, dar in brate s-a linistit.
Ne-a recomandat sa incepem asa:

rad de patrunjel+pastarnac+morcov fierte 2h nu la abur (k cica au venit multi copii cu diaree pentru ca nu s-au fiert bine legumele), pot s apun si ardei si telina dar sa nu le pasez
incep cu putin si cresc progresiv. cate o chestie pe saptamana desi astea trei a zis sa le dau toate o data la ora 13, fara lapte inainte evident. Eu o sa o alaptez inainte si o sa ii dau dupa 15-30 min de la alaptare.
apoi sa bag carnita cate o lingurita, apoi galbenus si iaurtul cu cereale mai incolo... deci o sa renuntt deocamdata la autodiversificare.... imi doream asa mult... poate fac in paralel...
si mar para (doar fructe romanesti de la 10) cred ca le bagam dupa o saptamana de la legume...

pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Bine v-am gasit dragi mamici de strugurasi! Ma primiti si pe mine in grupul vostru?

Sa ne prezentam: mami fericita de struguras David Andrei, nascut pe 12 sept 2011, cezariana,3520 gr, 57 cm,apgar 10.
In prezent bb agitat de 9800 gr, 75 cm, in plina incercare de diversificare, alaptat exclusiv la san pana la 6 luni, deocamdata papam doar supa clara si vreo 50-60 ml piureuas de legume, de 2 zile cu ceva carnita si cam atat, nu ne plac fructele deloc.
A ....avem 2 dintoci si alti 2 asteptam sa sparga, poate dormim si noi noaptea.

Incerc sa recuperez ceva din cele 20 si ceva de cap, daca nu sper sa ne cunoastem pe parcurs.

O zi frumoasa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

michella merci
iaurtul este napolact si branzica o faci tu ? sau si branzica este napolact ?
la ce masa il dai ? dimi , pranz ?

_


de T 7+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

jade, ii dau branzica de la sanlacta (am incercat milli dar foarte aspra, necoagulata).... acum ma iau fetele la rosii ca nu fac in casa iaurt si branza dar .... eu am limitele mele in bucatarie
masa de iaurt e la 16-17, dimineata la 9-10 fructe tot cu brazica de vaci, apoi la 13-14 supa de legume (o zi simpla, 2 cu galbenus si restul cu carnita). si laptele 2 biberoane unul seara pe la 20,30-21,00 si altul dimineata pe la 5,30-6,00.
lena puiutul vaccinat! cam aceeasi schema de diversificare am avut-o si noi. inceputa mai devreme insa.
claudia bine ati venit printre noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Bine ai venit Clau :)
Noi ne stim de pe alt forum
Prima data cand am vazut mesajul m-am gandit k s-a stricat DC si imi arata mesaje de pe alt forum :)

Caty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hello si de la noi!

Suntem odihnite si relaxate dupa aceste sarbatori, a fost foarte bine cu tati acasa de joi pana azi .
Partea mai putin buna este ca am mancat cat pentru un an intreg, acum trebuie sa o iau de la capat cu regim, sala etc...

Inez este foarte bine, cumintica, acum doarme pe balcon la aer
Ieri i-am dat spanac cu morcov si putina ceapa, a iesit cam molicel, dar i-a placut foarte mult.
Cu diversificarea suntem cam in acelasi stadiu, adica fara oua si carnita...tot aman :(

Sei - de ce te stresezi cu cantitatile, eu nu cred ca trebuie sa manance o anume cantitate. Fiecare cat simte ca are nevoie. Daca mananca prea putin ce sa ii faci? Ii bagi cu forta? Dar dca ar vrea cateva lingurite in plus? Ii iei mancarica de la gura? Asadar fiecare cu nevoile lui

Jade - superb T! Dar ma tot repet!

Anca - si noua ne era dor de voi! Chiar ma gandeam ce mai faceti? CUm a fost cu musafirii...

Mie mi se pare cam complicat sa ii fac eu iaurtel, ma tot gandesc sa gasesc unul mai ok din comert sa ii dau.

Lena - bulanase intepate! Este foarte bine fata la 7.550! Era normal sa ia in greutate mai putin incepand cu luna 4-5. Deci iti iei inima in dinti cu diversificarea pana la urma!

Zubiiiiiii - ce faaaaaciiiiiiii?????

Hayat - cum esti? E mai linistit Razvanel?

Abmariana - cum a fost la Pitesti?

Va pupam cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Nanna, recuperezi tu cu regimul
Da... , sa vedem ce-o fi....
oul si carnea de ce nu?
k se digera greu... ? luati din alta parte fierul?

scuze scriu cu o mana

PS: mi-am facut analizele ca hemoglobina etc si sunt ok

PS2: stie cineva o reteta de tort rapid si buuuun.
Maine e ziua sotului si as vrea sa il surprind... preferabil fara cocos.... k s-a saturat deja de atatea dulciuri cu cocos...

PS3: E posibil sa fi luat mai putin in greutate pt ca se misca permanent?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Lena - LA MULTI ANI! Sa iti traiasca sotul si sa fiti fericiti o mie de ani!
Sigur ca ia mai putin in greutate pentru ca se misca mai mult, este absolut firesc. Chiar nu cred ca ar trebui sa iti faci vreo grija!
Cu reteta, sorry, dar nu te pot ajuta!

Carnita, ou - offff sa le iau din comert ii fac mai mult rau decat bine. Asta pe de-o parte, pe de alta parte, am pe cineva de incredere care s-a apucat acum vreo 2-3 luni sa creasca pasari in conditii eco si tot astept sa inceapa sa furnizeze carne si oua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

bine ai venit Clau

Jade, poti sa-i dai iaurt.Si eu o sa-i dau saptamana viitoare, ca o a treia masa, pe la 17-18, cand venim de afara.O sa-i dau de la napolact probabil.


Lena Bulanasele vaccinate.Si eu tot 2 ore fierb legumele.Sau o ora jumate.

La abur nu se pot fierbe 2 ore?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Lena eu cand vreau sa fac un tort rapid fac blatul de pandispan si crema o fac din fineti cu unt sau ciocolata de menaj cu frisca sio putina margarina.Il dau cu crema peste tot apoi pun frisca si gata.

Mergi la inceput