Strugurasi de Sept-Oct 2011 *53*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

lena si eu am cont.la ce topic sunteti?Postati acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Bunaa!!!!

De ieri tot incerc sa va salut, dar abia acum am reusit sa va scriu. MI-a fost tare dor de voi , toate. Stiu ca sunt datoare si cu cateva raspunsuri.Insa, o iau incet....

N-am avut timp zilele astea nici sa respir. A venit tata la noi, sa nu fie singur de Paste si am avut multa treaba. Nah, acum, sa simta si el ca e sarbatoare, am incercat sa ii fac toate poftele...in afara de oua rosii..peste principiul asta n-am calcat...

Asa ca , sambata am umblat cu bb prin ploaie (i-a placut la nebunie), in carucior, facand ultimele cumparaturi la piata si la supermarket...cautand niscaiva miel...dar, am ajuns acasa cu un curcan de vreo 6 kg si ceva organe de miel pentru drob. De aici, se intelege ca am avut pe urma o zi plina de bucatareala si un copil , brusc foarte mamos....Am reusit sa gatesc pana la urma o ciorba acrisoara de curcan cu smantana si ou...O tocanita de praz cu coaste de curcan si un drob de miel cu oua fierte. La desert, briose cu ciocolata si "Painea maimutei"(un fel de cozonac trandafir, in sirop de unt si zahar).

Sambata seara, mohorata, cu un tata nehotarat. Vruse si nu vruse la biserica la Inviere....asa ca am stat in expectativa pana mult dupa miezul noptii, cand nici clopotele la Biserica nu se mai auzeau.Pana la urma , ne-am retras la somn. Copil agitat, mama obosita si nervoasa, tatic agasat de fosnelile puiului. Cam asa a decurs noaptea pentru mine....Dimineata eram zombie.Am baut o cafea tare-tare-tare...sa pot functiona...ca doar, normal, toata lumea m-a luat de buna.

Duminica, zi si mai mohorata si ploioasa.Oameni plictisiti,o tensiune tacita plutea in aer....cuvinte prea multe de spus, parca nu erau...pana la urma ne-am decis la a risca o plimbare pe afara , toata lumea, intre reprizele de ploaie. A fost placut....insa aproape de casa, ne-am si udat putin...dar n-a mai contat...

Luni dimineata a plecat tata. Razvan , a fost cuminte peste zi, dar simteam ca o sa izbucneasca ceva....cand ..spre seara, clar, a inceput copilul meu sa urle si sa tipe si sa faca in toate cele...de dorul lui mosu`...ca pe urma, dupa ce l-am linistit cat de cat ....cu amandoi langa el, sa imi pice in cap, din pat.Norocul a fost ca eram cu mana pe picioarele lui si am apucat sa il prind de o glezna, de a apucat doar sa stearga podeaua cu fruntea , fara sa se loveasca prea rau, s-a ales doar cu o mica vanataie la picior, de la stransoarea mea. S-a speriat foarte rau, a plans vreo 15 minute si apoi s-a linistit. Trebuia sa ni se intample si noua asta, nu?

Si uite cam asa au decurs ultimele zile pentru noi.

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Nanna.. nu ma strsz cu papa, insa na mi-i s-a zis ca d ii dau prea mult ii largsc stomacul.. de fortat nu o fortez insa mai insist..

Lena 650 in 2 luni e f ok.. eu nu cred ca se pune pb de pb de crstere.. pere romanesti nu mai gassti , decat prin exceptie
Noi nu am luat nici 50 gr.. si banui ca din cauza ca titirez.. normal dupa 4 luni sa ia 250-500 gr, acu am recitit in carte. Maia e f ok
tort iti scriu rteta cand vnim de la plimbare.. se face in max 30 min

Clau bin ai venit

Jade putem da iaurt, cica s da chiar inainte de branza, in unele locuri zice 6 luni, altele 7 ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caty2585 spune:

Buna dimineata

Sei cum mai este Ela?sper ca se simte mai binedulcica printesica
De mancat,nu prea manancaii place doar banana cu piersica la borcanas...in rest nimic nu ii placeia cateva lingurite din legume(morcov+pastarnac sau supita din mai multe leg)...vreau sa ii bag branzica de maine.Carne si oua inca nu i-am bagat pt ca nu am sursa sigura....cam greu aici sa gasesti si cum prin iunie venim in tara pt cateva luni am sa ii dau atunci carnita si oua de tara.Greu cu diversificarea astaBine mai era cu laptic
Sa precizez ca ea ar manca ce mancam si noi...intr-o zi aveam ciorba de perisoare (din curcan perisoarele)si atat se mai intindea si i-am dat un pic si asa i-a placut ca facea galagie ca mai vrea...i-am dat cateva lingurite si tot nu se saturase...deh....ca sa fac in situatii din astea???

[redRach,Lena,Michella]...sunt mai timida de felul meu

PS.De cateva sapt,cand ma pompez/mulg,domnisorica mea asa se agata de pompa cu ambele manute si sta asa minute bunedraga de ea ma ajuta...munceste pt laptic

Oana[/red] asteptam sa ne spui cat a pus ;pe ea Eca si felicitari pt dintocfetele

O zi buna tuturor si revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caty2585 spune:

Lena felicitari pt grasunica si bulanasele vaccinate.... sotului...sa fie sanatos.Toate cele bune

Clau bine ai venit

Jade intrebai de ce a intrat celalalt tip care fusese dat afara...a intrat pt ca baiatul ala barbos(nu stiu cum il cheama)a plecat ca avea o problema acasa....banuiesc ca se intamplase ceva cu bunica lui,ca el venise cu bunica lui de 98 de ani la prima runda


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

hayat si eu era s-o patesc azi dimineata cu o cazatura din pat. vina mea in totalitate. l-am pus pe margine si m-am intors sa iau biberonul de pe comoda. in secunda urmatoare el a efectuat un triplu salt si nu stiu cum, dar am reusit sa pun piciorul astfel incat sa ii opresc aterizarea pe parchet. si cum am un picor suficient de impanat nu a parut deloc suparat de finalitatea saltului. mie insa imi sarise inima din piept.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Rach mersic
Am vrut sa scriu pe alt topic: Nasterea la Arcadia... nu pe alt forum [:P]
de tort, as vrea ceva sa pot papa si eu, adica fara cioco... daca are cacao pot inlocui cu pudra de roscove...

Sei, mersic... si eu ma gandeam ca e ok cu greutatea :)
Astept reteta. Nu e musai sa fie doar 30 min, dar sa fie reteta compatibila cu activitatile Maiei, adica sa pot lasa tot balta la un moment dat si sa revin peste o ora sau ceva de genu
Alba ca zapada e greu de facut?

Multu Caty Cum sa fii timida, suntem intre noi, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Michella multumesc.. Acum, sunt cat de cat bine. Razvan imi arata dragostea in permanenta si asta imi da putere sa vad si fata buna a lucrurilor si sa nu mai fiu atat de negativista si trista...

Seidana cum se mai simte Elena? Saracuta sa treaca repede.

Lena fetita vaccinata. Uite, iti scriu o reteta de tort, rapida....pe care eu o fac mereu cand sunt in criza de timp.Ne place foarte tare si e usor adaptabila diferitelor gusturi.

Ingrediente:

- 3 cani faina
- 1,5 cana zahar
- 1/2 cana ulei
- 1 praf de copt + 1 lingurita bicarbonat
- praf de scortisoara(optional)
- 1-2 oua
- 2 cani lapte
- 1 cana nuca macinata sau taiata marunt

Toate acestea se mixeaza.La sfarsit se adauga laptele.
Se coace in forma de tort sau tava de la aragaz, aproximativ 30 min. Se testeaza daca este copt cu un bat de chibrit.
Se lasa la racit si se taie in 2-3 parti, care se insiropeaza cu sirop din compot sau se face un sirop de zahar ars. Se orneaza dupa bunul plac.

Eu am o crema de vanilie, care se face foarte repede, in cuptorul cu microunde. In 4 minute este gata+ 4 minute pregatirea.

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Hayat mersic suna bine.
pt crema paote gasesc altceva, eu cuptorul cu microunde l-am dat de cand am ramas insarcinata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

michella si eu ii voi da iaurt din comert
probabil si branzica mai incolo , la inceput o voi face eu

nanna multumim frumos

caty ahaa , deci a renuntat tipul cu bunica
chiar ma intrebam de ce a disparut
dar ei or sta acolo in cantonament sau e doar o expresie "pleci acasa , in seara asta dormi in patul tau" ?

hayat

_


de T 7+


Mergi la inceput