Strugurasi de Sept-Oct 2011 *53*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Manta mia...eu azi nu stiu dc mai intru pe aici...as vrea sa se linisteasca apele ca eu is sensibiloasa rau si ma afecteaza discutiile astea. dar inainte sa ies 3 lucruri vreau sa zic si eu:
1. Ce avem noi aici , ca grup, e prea pretios ca sa ii dam cu sutul..
2. Ionela, pentru mine ai facut enorm de mult chiar daca nu mi te ai adresat personal. am citit de am capiat din ce ai postat tu+linkuri. e langa faptul ca am reusit sa imi alaptez fata fara probleme si ca am luat decizia de a alapta cat mai mult am descoperit cauzele unor probleme fizice/psihice pe care le am si eu si sunt legate intr un anumit procent de alaptare (din perioada mea de bebelus) .cel putin asa cred eu..
3. Zubi, sa ai grija sa fierbi ficatelul in 2 ape si sa nu ii dai mult.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

oana locul tau e aici mami, intre noi! chiar daca uneori discutiile sunt si mai furtunoase!
eu la Teodora ficatelul il fierbeam in lapte.
si acum, am facut drob si tot in lapte l-am fiert!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:


mICHELLA, "nu am mai primit ca un cutit in inima fiecare cuvantare despre cat de tamp, idiot,cretin, bolnav si numaistiucum va fi copilul meu nelaptat exclusiv la san pana la adanci batraneti"

ee, asta m-a tot intepat si pe mine in leg cu discutiile despre alaptat

Rach..si io tot cu biscuiti populari..nu vreau sa il cresc pe ayan ca bunica, dar nici ca pe un ou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

fetele, mersi..stiam ca in doua ape, dar la cantitate nu m-am mai gandit..deci putin insemnand o lingurita???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Buna dimi dragi mamici!

Lena merci de atentionare , nu-i bai.

Doamne ce polemica mai fetelor, nu ma bag, citesc si bag la cap ce-mi lipseste.

Noi aseara pe la 22 eram la spital , a facut alergie la out bebe David, nu pot sa va spun ce panica m-a cuprins.
Totul a decurs normal toata ziua, am facut pe la 20 baita, cu tot ritualul de dupa, apoi am mers sa pap ceva si pe la 9 si ceva a inceput sa se scarpine agresiv si sa planga, in max 10 minute era rosul tot, fata, spate ,piept, cateva pete aveau si alb in varf.
Eu panicata, tat-su de un calm care mai mult imi accentua panica, bebe urla, deja se zgariase pe gat, plangeam amandoi.
Am mers la Arcadia in garda, eram constienta ca daca merg la Sf maria nu scapam fara internare, plus ca au epidemie de rubeola.
In concluzie acum suntem bine, eu nedormita, ca l-am urmarit toata noaptea sa nu mai apara altele.
Ne-a dat Ca, zyrtec si Protectis picaturi.

Trebuie sa lucrez la faza cu panica, nu reusesc sa ma controlez, plang ,dau ordine pe un ton mai ridicat,imi vine sa tip, Doamne nu ma pot controla si cand ma gandesc ca asta e doar inceputul.
Daca aveti sfaturi , astept.

O zi frumoasa alaturi de bebei ca de plimbare nici u se pune problema

PS Azi vroiam sa-i dau carnita in piureuas, oare pot, ca am uitat sa intreb dr aseara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_iasi spune:

Hristos a inviat!
buna dimineata fetelor...ma bucur ca am apuat sa va scriutot fac pauza de la activitatea zilnica...dar atunci cand imi propuneam sa va scriu ma asezamm in pat sa-l alaptez pe maei si sa-l adorm pe teo si mosul'Ene'ma fura si pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:


Am uitat sa zic ca sunt numai copilasi frumosi pe aici si cand o sa considerati ca pot face parte din grupul vostru sa ma anuntati ca eu astept cu placere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

sei tu esti o dulce, si vad cum te framanti ca te intorci mai repede de 1 an la munca! la fel eram si eu la Teodora. (m-am intors la 7 lunite ale ei. pe vremea aia primeai 600 lei daca stateai in concediu de crestere copil! imposibil de stat acasa dpdv financiar in asemenea conditii!) cea care m-a linistit pe mine a fost mama (ea a lucrat de acasa si ne-a crescut pe noi, patru copii) reamintindu-mi ca importanta este CALITATEA si nu cantitatea.
mai vroiam sa va spun ca Stefan canta impreuna cu Teodora. ea ii canta vreo 3 cantecele inca de cand era in burtica. si acum, cand incepe sa ii le cante, el o ingana! i-am si filmat dar ... eu de-abia m-am prins cum sa bag semnatura, sa pun link-uri nu stiu, asa ca, daca voi incarca vredata un filmulet pe net ... sa ma puna astia minstru la comunicatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

M-a suant fata aia iar de la serviciu,si la fel au facut, cica nu vor sa ii accepte cererea aia scrisa prin care anunta ca este gravida....nu imi vine sa cred

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Clau, la ou a facut alergie, ca nu intelesei.

Mie mi-e groaza de vreo problema cu asta mic, pt ca eu aici nu am incredere in spitalul de copii...am obs ca se inroseste rau la sprancene, adik ii apar chair niste pete mari si rosii in jurul sprancenelor cand pangee mai mult pana il aude mami lui, si dp ce se linsiteste ii dispar instantaneu

Mergi la inceput