Strugurasi de Sept-Oct 2011 *53*

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Ionela ai pm

Lali esti o draguta :)

Eu am dormit 2 ore legate azi noapte, se vede un incisiv superior care sta sa isi arate coltii, m'a timpit, pe la 5 cred am dus'o la tasu ca'mi venea sa dau cu ea de toate alea, se sprijinise de spatele meu si ma ciupea si avea si ochii cascati cit cepele.

NOi facem cosleeping separat, io cu zoe, soata cu sofica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna dimineata!

Uhhh, ce iures aici de discutii!!!

Nu as vrea sa intru in aceste discutii, dar nu ma pot abtine sa nu spun , ca mi-ar parea rau ca Ionela sa plece dintre noi , ma ales , dupa ce a depus atata munca pro-alaptare si sunt atat de multe mamici care au reusit datorita ei. Tin minte ca acum cateva zile, spuneam ca mi se pare ca deja timpul nu ii mai ajunge si ca nu stiu cum mai face fata. Spuneam asta pentru ca ii urmaresc blogul si citeam activitatile ei.

Asa cum si Nanna sau Zubi s-au "simtit" , cand venea vorba de LP ca alimentatie a copilului, la fel m-am simtit si eu un pic pe langa grup in momentele in care se vorbea despre reusitele fiecareia ..care alapta pe pui la san.Atunci am venit din nou si am spus , cand se zicea ca numai bebe la san simte dragostea si afectiunea mamei ...sa combat lucrul acesta...deoarece este posibil si cand alaptezi artificial, cu sticla...copilul are capacitatea sa recunoasca mana care il hraneste, ochii care il privesc cu drag, inima care bate numai pentru binele lui, etc.

Asa cum spune Sei,d e multe ori am avut intentia de a ma retrage de pe grup, pentru ca am simtit ca ori imi sunt trecute cu vederea mesajele sau sunt pur si simplu ignorata de unele persoane. Si prefer sa nu dau nume, pentru asta simt si acum, daca tot e vorba sa avem momente de sinceritate.De aceea am preferat sa nu imi descopar vulnerabilitatea si sa nu vorbesc prea des despre ceea ce mi se intampla.Insa, atunci cand am facut-o ....am fost de fiecare data surprinsa de solidaritatea voastra.Asta inseamna o comunitate. Nu se poate sa fim toate la fel.Nu se poate sa ne crestem copiii la fel. Nu se poate sa gandim toate la fel. Daca am face-o, cu siguranta ca ne-am plictisi in cateva zile....Ador dinamica grupului, dar in acelasi timp, urasc faptul ca intr-adevar s-a ajuns la un compromis....acela de a nu spune ce simtim, credem, doar din teama de a nu rani , jigni sau deranja pe cineva.

In alta ordine de idei, Zubi , ma bucur tare ca ai revenit printre noi. Imi pare rau in acelasi timp, ca trebuie sa treci si tu prin atatea.Parca sunt un pic prea multe,dar Domnul sa iti ajute sa le treci cu bine pe toate. Cand zici de bunica ta , inteleg la ce te referi. Cam asa era tata , pana mama a mai fost printre noi, apoi, acum, face la fel....un fel de psihologie inversa, cu mine, ca deh....ma are mai aproape decat pe sora-mea.

Noi o sa revenim mai tarziu, azi avem programare la medicul de familie sa ne dea o adeverinta pentru Razvan ca e clinic sanatos si sa il programeze pentru analizele care trebuie sa le avem cand mergem la operatie.O sa mi-l intepe din nou.

VA pup pe toate si sper ca atunci cand ma intorc, sa va regasesc in spirite mai bune.







_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci

Buna dimi dragi mamici!

Lena merci de atentionare , nu-i bai.

Doamne ce polemica mai fetelor, nu ma bag, citesc si bag la cap ce-mi lipseste.

Noi aseara pe la 22 eram la spital , a facut alergie la out bebe David, nu pot sa va spun ce panica m-a cuprins.
Totul a decurs normal toata ziua, am facut pe la 20 baita, cu tot ritualul de dupa, apoi am mers sa pap ceva si pe la 9 si ceva a inceput sa se scarpine agresiv si sa planga, in max 10 minute era rosul tot, fata, spate ,piept, cateva pete aveau si alb in varf.
Eu panicata, tat-su de un calm care mai mult imi accentua panica, bebe urla, deja se zgariase pe gat, plangeam amandoi.
Am mers la Arcadia in garda, eram constienta ca daca merg la Sf maria nu scapam fara internare, plus ca au epidemie de rubeola.
In concluzie acum suntem bine, eu nedormita, ca l-am urmarit toata noaptea sa nu mai apara altele.
Ne-a dat Ca, zyrtec si Protectis picaturi.

Trebuie sa lucrez la faza cu panica, nu reusesc sa ma controlez, plang ,dau ordine pe un ton mai ridicat,imi vine sa tip, Doamne nu ma pot controla si cand ma gandesc ca asta e doar inceputul.
Daca aveti sfaturi , astept.

O zi frumoasa alaturi de bebei ca de plimbare nici u se pune problema

PS Azi vroiam sa-i dau carnita in piureuas, oare pot, ca am uitat sa intreb dr aseara

Mami fericita de David 12.09.11



Clau, in mod normal, dupa o alergie la un aliment, este bine sa se astepte 4-5 zile pana la introducerea unui alt aliment nou.Acum nu stiu daca la tine carnea este incadrata in alimente noi.

Si Razvan a facut alergie la galbenusul de ou si s-a urticat tot. Nu i-am mai introdus nimic nou in alimentatia lui, ba din contra , pana a avut bubite, vreo 3 zile, i-am dat doar laptic, fara nici o masa solida. La noi, nu a mai fost nevoie sa mergem la medic.

Sanatate multa!

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hello fete dragi!

Voi scrie repede aici pt ca sper ca noul capitol sa fie numai cu postari vesele. Defapt nici nu mai voiam sa scriu ceva despre subiect, dar...
Ionela - mai bine o lasai asa cum a picat aseara, fara nominalizari. Faptul ca ai spus ca as fi fost o mama mai buna daca alaptam este o jignire nu numai la adresa mea ci si a copiilor mei. Mi se pare f urat ca ai spus asta! M.am gandit imediat ca daca o persoana care nu ar cunoaste.o deloc pe mama i.ar spune ca ar fi fost o mama mai buna pt mine daca ar fi facut sau nu un anumit lucru m.ar rani si pe mine. M.ar durea asta. Nu vreau sa mai comentez mai mult. Ar trebui insa sa stii ca atunci cand sustii cu inversunare un lucru fie el pozitiv de multe ori se obtine reactia opusa. Nu mai spun mai mult, Michelle a punctat f bi e anumite aspecte. Oricum, exista viata.si dincolo de alaptare!

Zubi- ma bucur mult ca ai revenit! F frumos Ayu in poza noua!

Sei - esti o mamica minunata asa cum esti!! Nu trebuie sa multumesti decat familia.

Clau - imi apare rau de intamplare. Sper sa fie singura data cand patitit asta.

Lali - super aventuri ati avut. F frumos.

Michella - scriu de pe tel si nu pot pune un emoticon cu pupic, dar al tau este! Cu mare placere as vrea sa ne intalnim! Tu ai o poveste asemanayoare cu a mea: amnitie sa alaptez primul bebe si relaxare si acceptare la al doilea. Vb pe PM despre intalnire.

Va pup u drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

anca Flavius este MINUNAT ! nu mi pot lua ochii de la el , am vazut filmuletul de n ori si l am aratat la tot familionul !
ii pup obrajorii scumpi (am vazut si pozele)

bunny concluzia mea cu iaurtul este ca da , o sa i dau in curand
cred ca pe la 8 luni o sa i dau , totusi cred ca ii voi da mai intai branzica

nanna

seidana



_


de T 7+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

face cineva deja capitol nou sau fac eu?


Fac eu,ca nu-i logat nimeni pe strugurasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sept-Oct2011 spune:

Casuta noooouaaaa http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171895&nm=Strugurasi-de-SeptOct-2011-54



Fetelor,nu am timp sa scriu acum,ca merg sa cumpar o crema surorii mele , apoi ma pregatesc sa merg la ea,deci diseara voi mai scrie un mesaj maaare , de la ea.

Ce vreau eu sa spun : pentru mine personal nu conteaza daca alaptati sau nu ,nu asta este un criteriu cand va citesc mesajele, nu judec si nu pun la zid. Pentru mine este o mare realizare ca am putut alapta fata pana acum,si ca inca mai alaptez pana cand o vrea ea. La Paul m-am simtit vinovata pentru c a am ales sa ma gandesc la problemele tuturor,ma simteam aiurea sapun doar familia mea pe primul loc,fara tata,fara sora mica,fara problemele altora. Asa am ramas cu un regret ca as fi avut lapte daca eram mai atenta. Da pentru mine ar fi fost important,asta nu inseamna ca Paul are minusuri fata de alti copii din cauza asta . Sunt sigura suta la suta! Eu una am dat sfaturi si asa,si asa. Cum am crezut sau facut eu !

Fug,ca plang copiii.Iesim afara!


Lali,of cors!

Mergi la inceput