Strugurasi de Sept-Oct 2011 *53*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

DECI am luat bb im brate, am inchis ochii si ... nu am terminat ce am avut de spus...

Mie mi-i se pare ca grupul nostru nu mai e grupul de altadata, ca nu mai suntem un grup de mamici pe cale sa invete, ci mai nou ne ferim sa spunem lucrurilor p nume de frica de a nu jigni supara, sau doar ca lasa d-le ca merg asa...
De c zic asta.. am obs., ca toata lumea , ca se genereaza o tendinta gen mancare BIO, si cine zice u ii dau din market ala e lupu.. EU
sunt aici sa invat (poate la bb 2 voi stii ce vreau -cum e LALI - si voi avea pareri de genul vreau aia si aia ,asta e bin pt mine asta nu), insa la noi discutiile mrg in o directie.. directia la moda..
AM obs, ca fete dragi mie-gen JADE, ZUBI,- posteaza mai rar, si sentimentul meu e tocmai ca am facut o claca a mamicilor ce alapteaza si ele nu sunt incluse, PT mine expresia: FIECARE MAMA STIE CE E MAI BUN PT PUIUL EI, se refera la mamele adevarate, cele care-si bat copii nu sunt mame, decat biologic.. ca sa fii mama trebuie sa veri niste lacrimi ( e o expresie), si da cred in ceea c zis.. Nu zic ca o mama ia cl cl mai bune decizii, insa le ia in dorinta de a fi deciziile cele mai bune..
NU imi place ceea ce a zis OOKKA (desi f adevarat), ca daca tendinta e de alaptare, sa taci sau moderat.. Evident nici sa zici fa asa ca asa e bine, daca nu esti idiot, insa suntm un grup cu fete inalte, gras. blonde, brunete, ce alaptam ce nu, ce mancam bio ce nu.. si avem de invatat una de la alta multe..

am vrut sa ma retrag d multe ori , ca am simtit ca se preaa exagereaza, ca ma simteam o paria, insa tin mult la voi, si am mai zis hai fie.. inca o data, ma simt uneori nputincioasa ca nu pot transmite mai mult, ca nu stiu mai multe ca am omis p cineva, sau ca unori poate supar, insa atata pot, si am pareri de om normal fara exprienta , dar imi doresc sinceritate..
Poate sunt melodramatica , asta e starea mea sapt asta, insa asta e mom de sinceritate..

IONELA .. cred ca ai fost nitel dura cu MUssette, dar stiu ca asta e felul tau , si asa ai reusit sa ajuti multe fete...dar eu m-as fi suparat
PS: batalia nu se pierde asa de usor unde s-a investit atat.. SI cine a zis ca bataia rupta din rai, a fost un idiot! - -
DESI zici ca nu e cazul , eu totusi iti multumesc, pt ca am c invata de la tine cu fiecare mesaj

EU nu cred ca LP e atat de rau, insa evident e ca LM e cel mai bun.. NU cred ca e rau sa folosim premergatorul, insa il voi folosi f putin sau deloc,
NU cred ca daca ii dai LP seara sa te poti odihni e ceva rau, insa eu prefer sa o tin in brate toata noaptea ...
SUNT PRO co sleppimg,, insa motivele contra sunt oarecum si logice(gen odihna ambilor mama pui), dar EU dorm cu ea in pat
EU nu lupt sa convig pe altii pt ca ceea ce fac fac din suflet nu din stiinta,nu ca e bine sau rau
CRED ca suntem diferite si luam decizii diferite , insa trebuie sa ne respectam si sfatuim..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

LALI.. nush ce e dracia aia de la inceput, ca si u m-am holbat cateva minute bune la ea..
poate reusim sa vb cum trebuie pe YM, scuza-ma insa sunt tar obosita (psihic) zilele astea, inca un pic si bocescc, sotu nu ma mai intelege, il cred si pe l ca na dormitoru nu-l mai vad, sunt chiauna de oboseala, ma iau mreu de el seara ca nu se joaca cum vreau eu cu ELA, eu ma enervez o iau eu si las mancarea si ma ocup de ea .. toata ziua sunt cu ea in spectru vizual, noaptea trbuie sa ma tin in brate si evident ca nu ma odihnsc, ma trezste de n ori , mananc p apucate, si uite asa .. ma gandesc de sa mai fac un bb daca nu rusesc sa ma descurc cu unu..

IONELA .. e mai mic TUDOR, dar mereu a fost spectaculos in achizitii, nu cred ca a trecut neobservat sau nebagat in seama pe aici.. numai cat l-am astptat toate cu sufletul la gura...
BRavo pt dintuci..

merg la pat ca main]e ma plang ca nu am dormit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Simmo, ai dreptate, nu e ok daca puiul se trezeste foarte des noaptea, dar in primul rand trebuie sa gasim cauza: poate e in puseu, poate nu petrece timp cu mama in timpul zilei si asa recupereaza, chiar recent am auzit de un caz in care o fetita sa trezea de 10-15 ori pe noapte... de ce? invata sa mearga in perioada respectiva. Acum e mai bine.

Mussette nu am spus nimic de LP, aici chiar nu ma bag... fiecare stie avantaje dezavantaje si i-a decizia pentru copilul lui, eu spuneam de mancarea data seara, gen cereale etc.

Fiecare face cum vrea, am dat informatii, pentru ca mie mi-ar fi placut sa le primesc. Sunt multe lucruri pe care nu le stiam si le-am aflat si ma simt datoare sa le spun si eu. Nimeni nu este obligat sa le citeasca


Ancaroro pentru Flavius !!!

Ionela, jos palaria. Pe mine m-ai ajutat foarte mult, nu doar sa fiu sigura pe mine si sa imi pun puiul la san fara nici un ajutor ci si sa fiu relaxata, sa imi cresc sufletelul frumos. Daca nu erai tu si cateva mamici de pe un grup de pe FB, nu as fi fost mama care sunt astazi

Faptul ca unele mamici nu spun ce cred pentru ca le este frica de reactie, imi pare rau... eu o sa imi spun mereu parerea.


[PS] Claudia, de obicei nu sunt asa melodrame pe acest topic nu te speria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana


De c zic asta.. am obs., ca toata lumea , ca se genereaza o tendinta gen mancare BIO, si cine zice u ii dau din market ala e lupu.. EU
sunt aici sa invat (poate la bb 2 voi stii ce vreau -cum e LALI - si voi avea pareri de genul vreau aia si aia ,asta e bin pt mine asta nu), insa la noi discutiile mrg in o directie.. directia la moda..

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)




Eu am dat biscuiti populari din comert.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

neatzaaaaaaaaa

Fetele, nu imi place cand se intampla asa discutii aici, nu pot sa zic ca de multe ori m-am simtit intr-un fel ca faceam parte din acele mamici care nu alapteaza, poate reuseam daca insistam mai mult,adik asta a fost sentimentul cu care am ramas in suflet, ca trebuia sa fac mai mult, dar atunci cand am anscut eu nu erau asa ample discutiile, paote din nestiinta, nu situ, in tot ceea ce am facut pt aya, asta este singurul regret fata de el, ca nu mi-am dat paote mai mult silinta sa reusesc sa alaptez...dar nici nu ma simt bine cand citesc ca din cauza LP ei pt sa aiba Alzheimer ca na..ma speriu

Si eu in ultimul timp am simtit aici ca nu mai am loc, si nu stiu de ce, nu a trecut zi sa nu va citesc, deci nu am ce recupera, dar nu am simtit ca am ceva de spus

Ieri m-a sunat fata care a venit in locul meu la serviciu, si plangea sarmana, e graviduta in 2 luni si are problemele pe care le-am avut si eu la inceput, si daca nu erati voi sa ma sustineti cu atatea sfaturi..cand mi-am adus aminte de asta, am simtit ca va iubesc si ca ati fost mereu langa mine si imi pare rau ca am lipsit, asa am simtit ca nu imi mai gasesc locul printre voi si imi pare rau pt asta, sper sa nu ma certati. Fata asta mi-a zis ca nu a fost zi intr-un and e zile de cand lucreaza la ei sa nu plece palngand la serviciu..wow..si acum mi-a cerut ajutorul sa o invat ce s afaca si ea pt ca la fel au reactionat cand le-a spus ca e gravida, ca sa isi dea demisia....

noi suntem bine, am trecut cu bien peste niste momente, tata inca e la bucuresti la spital, a facut o operatie, apoi inca una la doua saptamani dupa, au fost niste complicatii,dar acum e in recuperare si il asteptam cu drag acasa maine.

Bunica e tot la mine, si am observat ca sunt rea, nu imi imaginam vreodata sa ma enervez asa pe ea, mai ales ca are mititica 84 de ani, dar uneori, asa stresata cu tata m-am enervat de multe ori pe ea, ufff, e foarte rasfatata , sis e palnge toata ziua d ebiolile ei,si cand o auzeam ca heeeeee, ea e mult mai bolnava decat tata,ca el macar e tanar ma apucau toate alea...

Pastele l-am petrecut acasa, doar noi, ayan si bunica, mama a ramas la bucuresti cu tata, toti prietenii au pelcat la tarile lor..noi am fost invitati dar nu puteam sa o lasam pe bunica singura, asa ca am stat acasa linistiti, dar am facut cozonaci si indi a fost tare mandru de mine..mai stiti anul trecut de Paste cand ne laudam cu poze cu mancarurile naostre?

Ayan face niste lucruri noi si el, de vreo luna asa, l-a invatat bunica-mea sa dea din cap afirmativ, cand cienva zice da..si acuma, cum o vede incepe si da din cap la ea..e un scump..( scuze daca mi-l laud prea mult dar sunt in love the most ). acum vreo 3 sapt, statea singur in fundulet, si dupa o sapt, l-am gasit in picioare sprijinit de patut. Acum isi da drumul si la maini si sta asa singur in picioare dar isi pierde repede echilibrul, cade si se ridica repede si rade...si atata zice..da-dad-da..uneori misca buzele ca si cum zice da-d-a-da dar fara sunet...tot astept sa zica mama si nu vrea deloc..doar asa uenori cand e marait zice immam...

Cu papica, acuma incerc sa ii inlocuiesc si a treia masa, pana cand implineste 8 luni, as vrea sa aiba 3 mese si 2 de lapte. acum papa laptic, apoi masa de fructe cu biscuiti, apoi supa de legume , i-am dat si spana, si ..nu amis tiu ucm se numeste tot ceva verde, dar nu stevie....si papa de 3 ori pe sat carne de pui, de 2 ori galbenus, o data pe sapt doar leg simple si acum incerc sa ii bag ficat de pui o data pe sapt sa vedem. Si a treia masa, i-am dat cereale , am incercat de cateva ori dar nu i-au lacut sub nici o forma...o sa icnerc sa ii aiu alt tip, i-am luat cu orez si piersici, i-am dat branzica de casa, ii place...si o sa incerc sapt viitoare iaurt simplu, dar cumparat, nu ma bag la facut. si cam asta facem noi acum.

aa, am primit un premergator si pana la urma, l-am pus in el, dupa ce el deja statea singur in picioare lejer, la inceput il puneams i nu se msica de pe loc,vreo 3 zile asa, si acum alearga in toata casa,acume in dormitor acum in bucatarie...nu il las asa mult dar uenori mi-e util cand gatesc de ex si il am pe el in vizor pe langfa mine.

Iar am primti tot ce en trebuie, si masa de papa, si scaun de masina..chair en gandeam ca uite,a vem si noi sansa sa ii cumparamc eva, o sa ii cumparam noi scaunul de masina, dar l-am primit si pe asta..am fost deja cu el la bucuresti la tata de Florii, a fost foarte cuminte tot drumul,a dormit pe autostrada, si in spital nu l-am tinut,doar vreo 5 minute, dar a insemnat mult ca tata s-a bucurat mult de tot sa il vada. Toata lumea mi-a zis ca suntem nebuni ca bagam copilul in spital..dar na..om fi fost inconstienti, io zic ca in cateva min nu se intampla nimik.

nu pot decat sa va spun ca mi-a fost dor rau sa vb cu voi si ma bucur ca am facut-o acum, si insemnati foate mult pt mine, pe tot parcursul sarcinii, si nu numai,dar in special atunci, ati fost toate prietenele mele dragi si ati avut mereu grjia de mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

super tare Flavius

Sei, ti-ai facut analizele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Ancaro super tare Flavius ! Un barbat ambitios !!!

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Buna dimineata, fetelor, si un mare mare frappe sau limonada cu miere sa prindem energie ptr o noua zi

Dragelor dragi, eu zic ca ptr 'pisicul' nostru ar fi mai bine sa nu mai luam totul atat de personal.

Asa cum s-a mai scris si in cazul 'incidentelor' anterioare, suntem un grup de femei, fiecare cu personalitatea si cu nervii ei, fiecare cu presiuni mai mari sau mai mici prezente in viata ei in momentul de fatsa. Nu avem doar rolul de mame, ci si de femei (ptr sot) - si aici nu ma refer la doar la sex, si mai apare si rolul de copil al parintilor/socrilor nostri, si cel de sora ptr surori/frati; mai apare si presiunea de a ne intoarce la munca din motive financiare.

Si uite asa, combinand toate astea adunam oboseala, iritare, frustare si devenim ceva mai putin tolerante cu cei din jur.

In plus -asa cum a spus si Lali - e usor de dat un alt sens unor cuvinte daca nu vezi mimica ce le insoteste si nici nu auzi tonul vocii.

Punand la un loc toate variabilele de mai sus se ajunge la situatii conflictuale, ceea ce e normal la cate femei suntem la un loc



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata!
deh, a fost o amiaza furtunoasa ieri!
noroc cu bebe Flavius, care a destins atmosfera! e minunat !
parerea mea:
eu nu l-am alaptat pe Stefan. candva am povestit depresia si nemernicia prin care am trecut nealaptand-o pe Teodora. in cazul lui Stefan am fost mai "nesimtita" in sensul ca nu am mai primit ca un cutit in inima fiecare cuvantare despre cat de tamp, idiot,cretin, bolnav si numaistiucum va fi copilul meu nelaptat exclusiv la san pana la adanci batraneti. singura afirmatie care m-a oripilat a fost una facuta de un user cu nume etnobotanic ce si-a varat odata aici bocancii pro-alaptare, nefiind invitat de nimeni. ceea ce am apreciat cu tot sufletul la ionela a fost stilul ei de a pune problema, mult mai elegant si echilibrat. si eu cred ca este meritul ei ca multe dintre NOI (caci suntem un grup toate, mamici de strugurasi, indiferent cum sunt hraniti) alapteaza inca. poate datorita oboselii a luat prea personal mesajul lui musette. care mesaj mie nu mi s-a parut DELOC incitant la utilizarea de LP. si acum, chiar de ar fi fost asa, oricum nu mi-o imaginam pe Lena, Sei sau Lali fuguta la farmacie dupa cereale si LP.
acum, totusi vreau sa subliniez ca intre afirmatiile de ieri ale Ionelei m-a deranjat cea conform careia Nana a fi o mama mai buna pentru copii ei daca ar fi alptat. NU suntem aici sa ne judecam. iar asta a sunat a judecat si etichetat.
strict din punctul meu de vedere a fi MAMA nu inseamna doar sa nasti si sa alaptezi. pentru cele care nu cred asta, sa traga un ochi pe la adoptii!
imi amintesc afirmatiile unui user vechi, vikinga, legat de alaptare (ea fiind o sustinatoare infocata) care povestea dezamagita de o vecina care la fiecare discutie isi scotea pieptul la inaintare cu alaptatul pana la trei ani. dupa care PUNCT. copilul a devenit neinteresant. nici o activiate cu el, nici o joaca, nimic. ba da, exista doar interesul de a-l "planta" cat mai des in curtea vikingai. adicataelea trebuie mult mai mult de atat pe termen lung! si exemple ca astea avem multe. concluziile ....
in fine, probabil ca erau unele lucruri care trebuiau spuse ca sa putem merge mai departe, fara suparari.
eu sper din suflet sa ne regasim aici si dupa ani. la piesicute, unde mai scriu eu am ramas cred, mai putin de 10 mamici. si culmea, eu fac parte dintre ele, desi si acolo tot in "pusee" scriam .

in alta ordine de idei, nana am un niste sapunele de pete foarte bune (si bio) primite cadou din Germania. daca vrei iti pot aduce si tie unul. facem cumva sa ne vedem prin bucuresti.

hai ca asta e prima mea autostrada!
lali, sper sa iti placa si asta! (ca tot spuneai ca-ti palc mesajele mele)
PS seidana nu incerca sa te ridici decat la inaltime propriei tale stafete. nu incerca sa multumesti pe toata lumea, nu ai cum, si te consumi inutil (se cheama lupta contra morilor de vant)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

am scris aseara un mesaj ref la concedierea mamei in CCC, dar s-a intercalat intre autostrada lui Lali si cea a Ionelei, asa ca l-am sters si il pun iar aici.

<<fetelor care ati optat ptr 2 ani, nu va alarmati. si daca ati optat ptr 2 ani sunteti protejate pe perioada concediului de crestere copil.

pct 4 din legea 132/2011 modifica litera a) alin 2) art 25 din OUG 111/2010 (cea ref la concediul si indemnizatia lunara ptr cresterea copilului)astfel ca este interzisa concedierea in cazul:
a) salariatei/salariatului care se afla, dupa caz, īn concediu pentru cresterea copilului īn vārsta; de pāna la un an sau de pāna la 2 ani, respectiv 3 ani, īn cazul copilului cu handicap;".

legea 132/2011 a intrat in vigoare anul trecut de la 1 iulie 2011.>>

referitor la protectia de 6 luni dupa ce ne intoarcem din CCC e doar ptr cele care sunt in perioada de primire a stimulentului de insertie.
ptr cele care se intorc dupa cei 2 ani tb vazut daca exista contract colectiv pe ramura si daca e prevazut ceva in sensul asta.

o zi buna va doresc! va


Mergi la inceput