Strugurasi de Sept-Oct 2011 *53*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Mussette - multumesc de raspuns. Ar fi bine sa fie asa...practic poti sa te intorci cu 2 sapt mai devreme si pt asta sa primesti 500 ron in plus 1 an?
La ce te ref ca tu nu ai proceda asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Nanna, eu am un prosop galben cu care am ingalbenit de cateva ori rufele albe :(( nu am reusit sa rezolv nimic, daca gasesti ceva sa imi spui si mie.
Primesti 500 ron daca ai optat pt 1 an si te intorci inainte de 1 an, macar si cu o zi.
Daca ai optat pt 2 ani si te intorci inainte de 1 an nu primesti nimic

Sei, da vreau... incerc sa vad cum ma mobilzez.
Daca nu, dau fuga la cofetarie

Mussete, poate sunt si alte motive. De obicei daca te intorci la 1 an si dai copilul la cresa nu sunt motive financiare, pentru ca asa cum spui tu ce iei pe mere dai pe pere. Poate e legat de cariera :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui nanna_mika

Mussette - multumesc de raspuns. Ar fi bine sa fie asa...practic poti sa te intorci cu 2 sapt mai devreme si pt asta sa primesti 500 ron in plus 1 an?
La ce te ref ca tu nu ai proceda asa?

mamica de 2 fetite iubite!



NANNA.. daca ai optat pt 1 an, poti sa te intorci inaint sa faca bb 1 an, adica si cu 3 zil inainte (inteleg eu).. si pana face bb 2 ani primsti 500 lei de la stat..
Eu am inteles ca Mussette nu s-ar intoarce la job pt cei 500 lei si duce bb la cresa ..

LA mine pb se pune din multe pt d vedere pt a ma intoarce la 1 an... relatia cu sefi care m-au rugat sa ma intorc chiar la 6 lunii, faptu ca Ela sta cu mama, ratele care atrna greu.. insa sunt f furioasa ca am optat pt un an , si cu toat astea as fac cumva sa stau 2 ani acasa,,,.... si apoi inca 2..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Daca ai optat pt 1 an, nu poti sa prelungesti la 2 ani.
Daca ai optat pt 2 ani, te poti intoarce mai devreme, dar nu ti se mai da nimic din urma, iar in al doilea an nu mai iei nimic. Deci teoretic, renunti la drepturile tale....
Tocmai din aceasta cauza, daca stii ca te intorci sau ca exista si posib sa te intorci in mai putin de 1 an, e bine sa optezi pt 1 an ca sa iei min acela de 500 ron in al doilea an (stimulentul).

O portita legala sa lucrezi exista, resp daca esti angajat pe un SRL si tai facturi de consultanta...
Tu intri in co postnatal pe cartea de munca pe ce perioada vrei (1-2 ani) dar in acest timp poti sa lucrezi, insa pe cartea de munca figurezi cu co postnatal.

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

Citat:
citat din mesajul lui racheel

Pai eu am inteles ca nu pot.Daca am ales 2 ani, 2 ani trebuie sa stau acasa.


Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)





da ? eu stiam ca poti sa renunti la concediu si sa te intorci mai devreme la servici
daca este asa e cea mai mare aberatie posibila !
poate intra anca si ne lamureste

_


de T 7+





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

HAYAT... am patit si u cu branza facuta cu lamaie nu voia sa se incheg si basta , si am pus la lamaie...
dar toretic, laptle fierbe bine, pui lamaie pana vezi ca fac boroboate, mai lasi putin sa fiarba, strecori ....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Nanna, eu am un prosop galben cu care am ingalbenit de cateva ori rufele albe :(( nu am reusit sa rezolv nimic, daca gasesti ceva sa imi spui si mie.
Primesti 500 ron daca ai optat pt 1 an si te intorci inainte de 1 an, macar si cu o zi.
Daca ai optat pt 2 ani si te intorci inainte de 1 an nu primesti nimic

Sei, da vreau... incerc sa vad cum ma mobilzez.
Daca nu, dau fuga la cofetarie

Mussete, poate sunt si alte motive. De obicei daca te intorci la 1 an si dai copilul la cresa nu sunt motive financiare, pentru ca asa cum spui tu ce iei pe mere dai pe pere. Poate e legat de cariera :)


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Lena - am scos lenjeria si am bagat celelalte rufe iar la masina cu detergent si Vanish. Sa vad ce iese. Nu prea imi fac mari sperante nici eu

Eu zic ca pot fi si motive financiare sa te intorci mai devreme la munca, nu neaparat ce iei pe mere dai pe pere. Daca de ex indemnizatia este peste 3.000 ron pe un an si salariul cel putin la fel, la o cresa de stat te costa aprox 200 ron/luna. Chiar si o bona daca iti ia 10 - 12 mil, tot e o diferenta destul de maricica intre a lua max de 1.200 ron/luna timp de 2 ani sau a lua 3.000 ron/ luna un an si apoi peste 3.000 ( salariul) eventual si cei 500 ron in plus. Am scris cam ca dupa o betie...sper sa se inteleaga ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Vezi ca exista niste huse pt scaunele auto, special sa nu mai transpire. Chiar saptamana trecuta m-am intalnit cu un furnizor care mi le-a prezentat. Uite aici (vezi ca sunt masuri diferite pt diverse tipuri de scaune si de asemenea diverse tipuri de texturi...)

www.temanovelart.ro/marca_aerosleep.htm" target="_blank">http://www.temanovelart.ro/marca_aerosleep.htm

Citat:
citat din mesajul lui Musette01

Ahh, am uitat sa va intreb...am cumparat un scaun de masina de la chicco...si transpira ft tare cand sta in el. Voi ati patit asa?


_
Mami de Luca Stefan - 21.09.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Da Nanna eu ma gandeam in cazul meu... La mine e o diferenta financiar destul de mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette01 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nanna_mika

Mussette - multumesc de raspuns. Ar fi bine sa fie asa...practic poti sa te intorci cu 2 sapt mai devreme si pt asta sa primesti 500 ron in plus 1 an?
La ce te ref ca tu nu ai proceda asa?

mamica de 2 fetite iubite!




Nu as proceda asa pentru ca (dar asta tine doar de mine..poate sunt un caz special) eu am posibilitatea sa-l iau cu mine la gradinita deci n-ar fi pt mine o solutie cresa. Si sincer nici nu m-as indura sa-l las de la 1 an cand el nici nu stie ce-i cu el: sa ceara mancare, sa ceara la toaleta..e mai greut la 1 an. La 2 ani, cu putin noroc poate vb destul de ok, cere diferite lucruri,te poti intelege cu el intr-o oarecare masura. Bine...depinde si de la copil la copil. Eu prefer 2 ani si apoi mergem impreuna la gradi. Asta a fost planul







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette01 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Nanna, eu am un prosop galben cu care am ingalbenit de cateva ori rufele albe :(( nu am reusit sa rezolv nimic, daca gasesti ceva sa imi spui si mie.
Primesti 500 ron daca ai optat pt 1 an si te intorci inainte de 1 an, macar si cu o zi.
Daca ai optat pt 2 ani si te intorci inainte de 1 an nu primesti nimic

Sei, da vreau... incerc sa vad cum ma mobilzez.
Daca nu, dau fuga la cofetarie

Mussete, poate sunt si alte motive. De obicei daca te intorci la 1 an si dai copilul la cresa nu sunt motive financiare, pentru ca asa cum spui tu ce iei pe mere dai pe pere. Poate e legat de cariera :)


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Lena nu stiu daca este vorba de cariera sau nu...nasa lucreaza tot in invatamant la fel ca si mine...deci totul mai poate astepta ,nu?

Mergi la inceput