Strugurasi de Sept-Oct 2011 *53*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci

Multumim de primire!

Lena nu ai gresit, stiam ca exista acest forum dar nu l-am gasit si azi l-am gasit dat book si o sa-mi fac veacul pe aici ca daca toti bebei sunt de varste apropiate o sa-mi fie de mare ajutor
Pupam si noi bulanasul lui Maia si nu te supara ca nu poti sa autodiversifici, eu am renuntat din propria initiativa, e prea stresant ptr mine, dupa 8 luni o sa incerc finger foods, asta daca o sa pape ceva pana atunci

Hayat la branzica poate nu ai pus suficienta lamaie, poti incerca si cu iaurt,eu maine o sa incerc si revin cu detalii.

Branzica buna in comert cica ar fi cea de la covalact, o lauda cateva mamici, e cremoasa si chiar gustoasa.

Azi am dat ou si nu prea a fost incantat, l-am combinat cu dovlecel si cartof.
Voi cu ce ati combinat branza de vaci? ca am citit ca nu e recomandata cu fructe ca ar provoca o aciditate mare in stomacel...

Fug la bebelos ca e agitatie mare

Mami fericita de David 12.09.11


Branza de vaci se poate amesteca si cu avocado si 2 picaturi de lamaie.

Clau, am stors 2 lamai si am pus si 2 linguri de iaurt. Nimic. Tot asa subtire a iesit , desi l-am mai dat in clocot inca o data. Pai eu am incercat in sita , dar s-a dus tot prin ea Asa ca, ceva am gresit. Ca laptele a fost 3,5 grasime, nu de-ala degresat total sa zici ca de-aia nu a iesit...In fine. Mai incerc. Am vrut sa fac repede pentru noi branzica, sa pot face o placinta cu branza dulce...dar nu mi-a iesit si pace....

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

hayat ai pus lamaia cand laptele a inceput sa fiarba bine ? ca altfel nu ti iese
incearca si cu calciu , mie mi a iesit din prima , o pastila pisata bine la 100 ml lapte

_


de T 7+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Ma bucur ca v-a placut reteta. Sper sa va placa si "produsul finit"....

Klau si tata e Gheorghe. Mereu ii faceam ceva dulce de ziua lui ....si o mica surpriza cu mama....::( Anul asta...o sa incerc sa trec peste aceasta zi ..ca si cum ar fi una ca oricare....

Lena o reteta de crema, pe foc , rapida ar fi crema de unt cu budinca de vanilie. Este cea mai rapida metoda...

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

hayat ai pus lamaia cand laptele a inceput sa fiarba bine ? ca altfel nu ti iese
incearca si cu calciu , mie mi a iesit din prima , o pastila pisata bine la 100 ml lapte

_


de T 7+





Oh, Jade aici am gresit.... ...aveam impresia ca a inceput sa fiarba si am pus sucul si am oprit focul. Apoi, m-am uitat peste o reteta ....si am vazut ca tre sa mai dea un clocot si am pus din nou la foc. Io cred ca acolo am gresit...Am sa incerc si cu calciu. Sper sa imi iese.....

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hayat - ma bucur ca Razvanel este bine, chiar daca rasfatat, defapt asa si merita! Incearca sa te odihnesti mai mult daca esti in acea perioada! Mie cistita mi-a cedat dupa vreo 5 zile sub antibiotic, ceea ce mi se pare cam mult, dar bine ca am scapat!
Am notat si eu reteta de tort!

Voi cauta si eu iaurt si branza de la covalact.

Ref la concediul de ingrijire copil, spunea fina mea ca daca ai optat pt 1 an si te intorci mai repede la munca se da stimulentul pana la implinirea celor 2 ani. Asa sa fie? Mie mi se pare ilogic, dar voi ce stiti?

Eu am bagat o masina de rufe cu o lenjerie galbena si camasi bleu ale sotului si s-au ingalbenit toate! Ce ma fac??????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

vai a mea e teroare azi.. cum nu ma ved, nu o bag in seama.. urla...nu stiu ce sa ii fac, abia acu mananc azi

HAYAT... , deci ai avut Paste f intrsant..bine ca puiul e bine, dintisorii isi fac aparitia?


CATY.. Ele e infundata la nasuc, ragusita si mai stranuta.. insa maraitaaaaaaa
la voi nu sunt oua bio? macar sa ii asiguri protinele din cevA, PANA IN vara e mult sa nu ii dai nimik, ev branza si iaurt..
Cu mancarea voastra.. u am zis ca dupa 10-11 luni ii dau mancare d a noastra, insa evident inainte de condimentARE, FARA PRAJELI, grasimi.. adik fac o supa de legume pt toti, insa pt noi pun sare piper, smaantanaa..

Michella bin ca ai fost pE faza

Lena.. eu fac tort cu pandispan, crema de frisca cu mascarpone (gn tiramisu)sau crema ganache si pun fi stafide, fructe uscate, nuci pralinate.. iti dau retta?

rvin.. nu am bagat-o in seama d 5 min si urla nrvoasa... d fapt scuipa flcari



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette01 spune:

Buna si de la noi,

N-am mai reusit sa intru, am fost plecati la bunici de 2 saptamani si n-am avut acces la internet decat pe telefon..si n-am avut rabdare sa scriu. Am petrecut frumos de Paste, pacat ca nu a fost soare si frumos, a plouat mai tot timpul.

Noi suntem bine, am mai crescut (mi-am dat seama dupa blugisori, am fost la cumparaturi, totul era scurt). Noutati...stam in fundulet fara ajutor, alergam cu premergatorul prin casa, ne-am perfectionat in mersul de-a buselea...am invatat doar 3 cuvinte: mama,baba, papa si le tot repetam...ce mai, suntem baietei mari
La diversificare stam cam la fel, am mai adaugat fasole verde si galbenus, pe care le-a acceptat fara probleme. Cu a 3-a masa am zis sa mai astept. Voi cum procedati? Mai aveti si o a 3-a in afara de cele principale, fructele si supa?

Va pupam!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna,

Ma uit ca nu va iau piticii in greutate unora dintre voi. Ai mei copii vad ca evolueaza la fel, resp iau mult in greutate odata inceputa diversificarea...
Sasha a luat 850 gr in luna 6, iar acum a luat intr-o sapt aprox 300 gr...
Maya a luat la fel, era grasunica la 8 luni, apoi, dupa ce a inceput sa mearga, nu a mai luat deloc in greutate pana la 3-4 ani...
Finuta mea in schimb, de cand a inceput diversificarea, fie nu mai ia deloc in greutate (lunar), fie ia ff putin, adica 100-200 gr.
La 8 luni are 7 kg, dar este sanatoasa si f bine.

Deci zic eu ca depinde mult de fiecare bebelus, de mostenirea genetica (si eu am fost grasuta cand eram mica, bebe zic, iar fina mea f slabuta) ca acum suntem ok amandoua
Maya are acum, la 5 ani si 3 luni, 18 kg.
Sasha are la 6 luni jum 8.300 kg.

Va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette01 spune:

Ahh, am uitat sa va intreb...am cumparat un scaun de masina de la chicco...si transpira ft tare cand sta in el. Voi ati patit asa?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette01 spune:

Nanna, asa este cu intoarcerea inainte de 1 an, primesti 5 mil bonus pana cand implineste copilul 2 ani. Dar conditia este sa fi optat pentru 1 an de la inceput. Nasa mea se intoarce la serviciu in septembrie tocmai pentru a primi acesti 5 mil...pe cel mic il duce la cresa. Din pct meu de vedere...total anapoda, ce iau pe mere dau pe pere si copilul la cresa...eu n-as proceda asa. In fine, fiecare face cum crede ca este mai bine pentru copilul lui

Mergi la inceput