Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (8)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

La multe lunite, Sebastian Ioan si Andrei si, pentru maine, Andrei si Ilinca!
Maine nu cred ca voi reusi sa intru asa ca ii felicit pe sarbatoriti de azi!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Buna dimineata!

Sara, intr-adevar asa mi-a spus dr oftalmolog, are o conjunctivita usoara care e exclus sa fi generat febra. Nu e canal lacimal infundat.
Urocultura a iesit fara germeni, totusi bebe e subfebril seara, 37.8-37.9, si fornaie rau, probabil e viroza. Azi il va vedea si dr de familie, care s-a intors din concediu.

Si ca tot vorbeam de soacre, a mea ne-a chemat la ea ieri sa ne faca clatite fara sa ne spuna ca e racita, isi sufla nasul din 5 in 5 minute. Asta cand stia ca bebe nu e chiar ok

Ileana, ghinioanele astea aduc noroc in alte parti. Te pup
Pe mine m-au mai lasat cu bebe in fata, dar depinde de calitatea persoanelor care sunt pe acolo.

Si eu vreau sa merg pe schema de vaccinuri obligatorii. Nu am experienta cu Rotarixul, stiu doar ca au fost ceva discutii ca ar fi fost interzis, nu in Romania dar nici nu mai stiu unde. La Andra am facut vaccinurile cumparate si nu am avut niciodata nici un fel de reactie sau roseata, etc. Dar nu-s doi copii la fel, ma conving der asta pe zi ce trece.

Cred ca viroza asta sau ce-o fi fost mi-a facut copilul foarte marait. De la 6 la 7 a plans azi dimineata si nu l-am putut linisti decat foarte greu. Intr-un final a facut kk, cred ca asta nu-l lasa sa doarma, dar el nu era atat de nervos inainte... sunt destul de nedormita si furioasa ca in loc sa treaca colicii ne dau mai mari batai de cap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

la multe lunite Sebastian si Andrei
- aerlilian...ce situatie..da lasa mamico pana la urma tre sa fie bine...apropo de circa fianciara..eu am mers doua zile la rand cu Ilinca..prima data era o coada nu chiar asa mare..dar erai stricate sistemele...asa ca..nu puteam sta ore in sir...apoi m-am dus iarasi..tot cu Ilinca..am luat soacra cu mine..desi ea nu putea sta chiar foarte mult cu mine...si era o coadaaaa...pffff....daaar..unii din spate mi-au spus sa ma duc cu fetitza si sa intru sa nu mai stau..ori eu m-am rusinat si am zis ca nu fac asta ca sar toti pe mine...eiii...aia din fatza mea la fel au zis...fratee se insista la mine ca deja incepusem sa ma irit..mi-era o rusine fantastica...nu am facut in vata ma treaba asta..sa ma bag eu in fatza sau sa ma folosesc de copil...dar m-au impins aia de la spate efectiv..mai era putin si ma luau de mana...si m-am dus pana la urma..am urcat scarile din afara si am vb cu ofiterul ala de acolo..i-am zis ca am un bebe de 2 luni si nu pot stamult cu el..nu am cu cine sa-l las acasa atata amar vreme..soacra-mea nu putea sta mult ac are si ea doi copii in asistenta...ma rog...si am intrat..au fost aia foarte amabili cu mine..m-a vazut inspectoarea si m-a chemat imediat ca sa pot pleca mai repede...nu a durat mult treaba...eiii..dar in timp ce vb eu cu ofiterul acolo la intrare....s-a gasit una sa spuna ca are si ea un bebe de 9 luni...si ca ea a gasit pe cineva sa-l lase acasa....atunci m-am simtit ca naiba...da soacra-mea ii spune: pai asta are 2 luni!cine ii da sa manance?tu-i dai?ma rog..dar fata aia a fost singura care a comentat..in rest toti au fost binevoitori...ce sa mai zic...le multumesc celor care m-au ajutat sa nu stau prea mult sa astept...
- am venit de la control si iata: fetitza mea are tot 5 kg...deci a luat f putin in greutate...pediatra mi-a zis ca pana data viitoare la 4 luni sa aiba luat 1kg...acu nu stiu de unde o sa reusesc...daca ea a luat de-abia 600 de grame intr-o luna...ca daca nu ia bine sa-i faca niste teste...sa nu fie vreo infectie..acu na ca incep sa ma stresez.......dintisorii par sa vor sa iasa mai repede...in rest e bine...cum sa fac fetelor sa ia atat in greutate?o sa incerc sa mananc si eu mai mult...desi...m-ati vazut si in poze ca sunt slabaaa...nici pofta de mancare nu prea am...offf....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Buna dimineata!
Andreiutzu' de Ligia
Sebastian de Annesi


Lexi ce ma bucur sa te citesc. Simt ca suntem din nou cu burtici. :) Cand vad cate o pagina plina de Alina, Lexi, Lady chiar ma simt ca in zilele "bune" :D

Lady petrecere frumoasa!

Aerlilian imi pare asa rau pt ce s-a intamplat

Amelia nu stiu cine a inventat specimenele astea de oameni

Pe mine m-a lovit alergia sau raceala. Nu stiu exact ce. Imi curge nasul si ma ustura gatul.

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

mihaelasa te faci bine..
- petrecere frumoasa mamicilor care isi boteaza copilasii..sa va traiasca, sa fie sanatosi si frumosi si oameni buni in lumea asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Citat:
citat din mesajul lui anangel_lexi

La multe lunite, Sebastian Ioan si Andrei si, pentru maine, Andrei si Ilinca!
Maine nu cred ca voi reusi sa intru asa ca ii felicit pe sarbatoriti de azi!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara




Si de la noi. Maine suntem prinsi cu botezul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

neata!

marisa ii fac proba suptului il cantaresc inainte si dupa supt si diferenta e ce in burtica lui.

sara nuuu nu ma plang vroiam doar sa evidentiez ca si noi trecem prin criza asta de papat putin si sa le spun fetelor ca e doar o etapa si va trece.Raf si daca papa putin stau cu tatele pe el sau ma mulg pana ma asigur ca a papat macar 100 ml ori 7-9 mese care le avem ma simt eu impacata.

La noi problema e pozitia la san zici ca-l ustura pe gat ca dca mulg si pun in bibe e in stare sa pape si 200ml(dar mi-e teama mie sa-i dau mereu sa nu cumva sa refuze sanul).

Acum a inceput sa pape cam 100-130 de la san fara sa faca figuri ,iar cand face ma mulg imediat si-l indop.
Oricum ei nu mai iau asa mult incepand cu luna a 4-a ,cam 500 pe luna asa.
Mie in prima luna mi-a luat 1440,a2-a 700,a-3a 750 sa vedem acum .



Ligia esti simpatica cu soacrele ,sti cine le-au inventat NOOOIII,asa cum ne vor inventa si pe noi copii nostri si atunci sa te tiiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

am scris o gramada si am dat cancel din greseala
danezza - la multi ani, cu intarziere... ia si acorda-ti macar 5 minute in fiecare zi pentru tine. inchide-te in baie sau intr-o camera macar pentru cateva minute si fa ceva pentru tine: epileaza-te, penseaza-te, da-te cu oja, etc. eu am facut o baie in cada cu spuma si a fost atat de bine fata a stat cu sotul, chiar daca era maraita... de fapt, poate n-oi fi mama denaturata, insa eu chiar ma bucur cand vine cineva si mai sta cu bebita. atat timp cat este o persoana de incredere, nu-mi fac griji si chiar ma bucur



mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

LA MULTE LUNITE SEBASTIAN SI ANDREI!

IleanaOff, imi pare rau de necazul cu rochia.. Data viitoare vii la croitoreasa mea, chiar daca e departe de tine, dar din 2 probe ti-o face.
adc In general febra asa mica poate fi de la o viroza respiratorie sau infectie urinara. Pe a doua ai eliminat-o. Sa ne spui ce zice si pediatra. Sanatate!
mihacor cum mai sunteti? v-a trecut raceala?
Miha
Mady pediatrii astia nu sunt sanatosi.. Pai copii sunt niste gogosi??? Cum sa creasca mititica 1 kg intr-o luna, daca are alt ritm?? doar asa, finndca vrea ea?? ahhh ce i-as face Si noua ni se spune la fel: TREBUIE sa creasca "atat" intr-o luna. Si simt ca innebunesc daca mai aud vreun dr zicandu-mi asta
Ce analize ti-a spus sa ii faci?
Treaba cu mancatul mai mult eu zic sa o lasi deoparte, pt ca eu am mancat mai mult, dar cantitatea de lapte a fost aceeasi. Din moment ce bebe nu suge mai mult, nu stimuleaza productia de lapte. Deci nu TU esti problema, ok?
Iti trimit PM

Fetele, noi avem maine 2 botezuri la care trebuie sa fim prezenti (doar la biserica), apoi il sarbatorim pe Doru (ziua de nastere). Iar duminica are prietena mea botezul baietelului, asa ca vom avea 2 zile de foc
Maine avem si o mamica in sarbatoare: e ziua Iaurei!


Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

La multe lunite Sebastian de annesi, Andrei de ligia!
celor care sunt in pregatiri pentru botez le doresc sa aiba o zi frumoasa si plina de bucurii!
eu nici nu fac proba suptului si nici nu prea o cantaresc. o alaptez exclusiv si, astfel, nu stiu niciodata cat mananca (mai ales ca imi refuza biberonul). atat timp cat ea creste frumos si este sanatoasa, nu-mi fac probleme
adc - si noi ne luptam cu uratii de colici... si, la fel ca si tine, cand ma asteptam sa treaca ei sunt mai puternici. mi-a spus o cunostinta ca acum e apogeul si dupa asta scad in intensitate. sa speram ca asa este
mady, ileana - eu nu consider ca ma folosesc de bebe daca sunt nevoita sa merg cu el undeva. de fapt, certificatul fiscal nu este un moft al nostru, ci o necesitate. mi s-ar parea normal ca cei de la ghieu sa se sesizeze si sa te cheme in fata



mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput