Bobocei de sept-oct 2012 (9)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Sandy ce faci iubita? Au venit rezultatele?

tzitziri merci frumos. o sa-mi cumpar perechea de pantaloni. Acum am insa o alta nelamurire. Blugii mei sunt 44. La sold imi vin bine si as putea sa-i mai port cateva luni, dar ma incomodeaza la burta si de aceea ma gandesc sa trec pe blugi de gravida. Am doar 4 kg in plus si nu s-au pus toate pe solduri. La 120 cm in sold imi da marimea 56. Stiu ca nu se potrivesc numerele dar o diferenta de 12 numere parca e prea mult. La tine cum este? Ai cumparat blugi cu 2-4 nr mai mari fata de nr tau?
cu hainutele am aflat un sngur lucru: sa nu cumpar foarte multe caci o sa creasca repede si raman cu hainutele.

+ 14

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Citat:
citat din mesajul lui anne`mary

Sandy ce faci iubita? Au venit rezultatele?

tzitziri merci frumos. o sa-mi cumpar perechea de pantaloni. Acum am insa o alta nelamurire. Blugii mei sunt 44. La sold imi vin bine si as putea sa-i mai port cateva luni, dar ma incomodeaza la burta si de aceea ma gandesc sa trec pe blugi de gravida. Am doar 4 kg in plus si nu s-au pus toate pe solduri. La 120 cm in sold imi da marimea 56. Stiu ca nu se potrivesc numerele dar o diferenta de 12 numere parca e prea mult. La tine cum este? Ai cumparat blugi cu 2-4 nr mai mari fata de nr tau?
cu hainutele am aflat un sngur lucru: sa nu cumpar foarte multe caci o sa creasca repede si raman cu hainutele.

+ 14


Habar nu am cat port la blugi normali - adica mi-am luat inclusiv pe marimi de alea englezesti cu 14-16 sau cum au ei. Dar la restul de haine (bluze, fuste, pantaloni) purtam 42, maxim 44...si eu am fost socata de diferenta (de la 44 la 52), dar am luat pe bune cum e acolo si chiar imi vin ca in poza...Pantalonii poate i-as fi luat chiar un numar mai mare (adica pe burta si pe solduri vin foarte bine, dar la pulpe -eu le am groase- vin fix)....

EDIT: si am doar 1,69 asa ca imi vin lungi...ii indoi jos ca sa nu ii tarasc dupa mine. Dar cred ca la dimensiunile mele foarte greu gaseam sa vina bine si ca lungime....


Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008)
18+

<hr noshade size="1" />
Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

bun asa. Imi cumpar si eu pntaloni. Pe timpul verii cred ca o sa fie mai usor, nu? rochite vaporoase

+ 14

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danageodoiu spune:

Hristos a inviat!
Bun venit fetelor nou venite!
Sper sa ne simtim toate mai bine trimestrul 2, ca vine ultimul si va fi tot mai greu.
Eu speram sa scap de contractii sarcina asta, dra se pare ca asta imi e soarta. Deja mi-au aparaut (la 16 saptamani) contractii nedureroase, s-au instalat dar deocamdata nu sunt dese. Iau nospa si arefam dar nu au disparut. La consult colul era un pic scurtat, sper sa isi revina. La prima sarcina au progresat asa mult ca la 35 sapt la un consult obisnuit mi le-a monitorizat si erau de 100%, adica de travaliu. M-am internat, perfuzii, medicatie si am scapat. Din pacate sunt f incomode daca ai multe pe zi si mai ales cande burta mai mare.
Pe de alta parte bobocita e dezvoltata corepunzator, ceea ce e f important. Asa ca asteptam sa treaca timpul.
Am simtit-o si eu pe bubulina saptamana asta, deja o simt zilnic, e asa finuta atingerea, inconfundabila senzatia!!!

Cam astea ar fi noutati din ultima perioada, va doresc tuturor burti de care sa putem uita cateodata ca le avem...e asa bine!

Dana, mama Siminicii (25.03.2010) si
17+ ticker pe graviduta cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Neata burtici

A inceput si bebelusul nostru de vineri incoace sa loveasca atat de tare incat sa simta si mami
In fiecare zii il simt de cateva ori
Am facut si un pic de shopping pt haine de graviduta,tricouri si pantaloni,sunt f.comode

pe toate si va doresc o zii faina

Paulafericita 16+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Hristos a inviat!
Tzuki ma bucur ca rezultatul a fost bun.
Ramona si Sandy sa dea Domnu' sa treceti cu bine peste aceste analize.
Noua ne-a iesit risc scazut la dublu test.
Pantaloni eu am gasit in Kiabi cu 69 ron ,eu am luat masura 38 .
Fata de prima sarcina burtica este maricica.
Legat de hainute eu cred ca pentru septembrie,octombrie nu trebuie foarte groase mai ales pt casa eventual ceva pt iesit afara.

Robert Andrei (15.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

salutare

vad ca vorbiti de hainute pt bebe. D s-a nascut la inceputul lui septembrie, a fost destul de caldut si in 2007. eu am avut 2 bodyuri cu maneca scurta, 2 cu maneca lunga, 2 perechi de pantalonasi cu labuta (cu totul), 2-3 perechi de sosetute, 2 bluzite cu maneca lunga si parca vreo 2 salopete cu pantalon si maneca lunga. am avut si caciulite, dar n-am servit deloc pana spre noiembrie :)
oricum, noi am iesit din casa inca din prima saptamana de viata, asa ca ce am mai avut nevoie am mai cumparat din mers, dupa dimensiunile copilului.
eu n-am luat hainute de 0-3 luni, ci direct 3-6 luni, nu e asa mare diferenta si oricum, un body si daca e mai lung putin nu e nicio problema. am avut un body 0-3 luni si m-am uitat la el, ca nici gand sa incapa copilul in el.

acum nu mai cumpar nimic pt inceput, mie mi-a trecut mirajul hainutelor mici de cumparat .

Mami de D mare (4 ani jumate) si d mic (1 an si 10 luni) + bb 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, gravidutelor

Va zic si eu HRISTOS A INVIAT! dupa o absenta destul de lunga Sper ca ati avut parte de un Paste linistit si odihnitor, cu armonie in suflete. Eu am stat departe de calculator in aceste zile. Am fost la tara, am respirat aer curat si am uitat complet de tehnologie :))

V-am citit in aceasta dimineata, m-am pus la curent cu noutatile si ma bucur sa vad ca atatea burticute isi simt bebeii Joia trecuta l-am simtit si eu pe Pentru prima oara am fost sigura ca el e, dadea asa niste mici lovituri, ce mai, un scumpic. Cu prima ocazie o sa-mi pun si eu pisica de la mama sa-mi toarca in brate sa vedem cum reactioneaza :))

Bob, felicitari pt burtica, stii ca suntem cu UM in aceeasi zi Ti-am vazut pozele de la linkurile postate pe forum si sa stii ca te mentii bine. La mine deja mi s-au latit considerabil soldurile si fundul :)) Eu tind sa ma rotunjesc cu totul :)) Am deja 52 de kg la 1.60, deci am pus 7 kile Pap foarte multe dulciuri, legume si fructe. Carnea nu o suport, deci va imaginati cum a fost Pastele pentru mine.

Tzitziri si Anne si eu mai am parte de junghiuri din acelea, destul de usoare, dar m-am linistit cand am citit textul postat de Tzitzi Si la mine se petrec cand schimb pozitia in timpul somnului, cand ies din cada sau cand ma incalt.

In rest, tre sa ma confesez ca am exagerat rau cu cafeaua Am baut de sarbatori o cescuta, doua pe zi :( Pur si simplu imi era lene si somn, sper sa nu fi facut prea rau. Ca sa nu mai zic ca am baut si cola... Acum ca am venit la munca am trecut pe o cafeluta cu cereale si cicoare, zero cofeina si e destul de buna. Vi-o recomand, in caz ca suferiti de aceeasi dependenta ca si mine

Va pe toate! S-aveti o zi minunata!

fericita 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

buna dimineata burticute !!!
ADEVARAT A INVIAT !!!!
cred ca a fost prima data cand am gatit toate felurile pentru masa de paste! ( inca mai am am pt toata saptamana ) .si chiar daca am fost atenta sa nu exagerez ... am avut si inca mai am arsuri pe gat ( cred ca e de la cozonac ) ...
nu-mi mai merge cantarul ! cred ca refuza sa ma cantareasca ! dupa cele 2 saptamani de vacanta in care m-am relaxat total , cred ca am pus vreo 3-5 kg ...daca o tin in ritmul asta ... am sa fiu dubla in curand .
aici a fost vreme urata si nu prea am iesit . sper sa se schimbe saptamana asta ca simt nevoia sa ies la soare , intr-un parc !!!
ieri am inceput munca ...si cum nu aveam nici cea mai mica tragere de inima ... unul din baietii cu care fac temele m-a facut sa-mi dea lacrimile si sa-mi schimb starea de spirit . mi-a spus : stii ? am inceput sa te pun in rugaciunile mele !!! ce cretin ! puteam sa o fac mai demult , dar nu mi-am dat seama !!! atat de dezinvolt si cu o seninatate pe fata ...imi venea sa-l iau in brate si sa-l pupppp pana i se inrosesc obrajii ...dar el e un mascul ce nu vrea mangaiat , nici pupat -e serios tot timpul ...si uite asa omul se schimba si se bucura de un moment , isi incarca bateriile cu o vorba buna , spusa simplu , fara o reactie anume !!! superb !!!
va pup pe toate !!!

18 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Hristos a inviat!

Fetelor sunt f ff fericita.Am fost la eco pentru triplu test si mi-a zis ca 100% e pusculean si mi-a dat si o poza cu putulica
Maine ma duc sa dau sange si apoi o sa astept rezultatul.Sper sa nu-mi strice bucuria un rezultat, ca ma gandesc cu groaza la amnio si din privinta riscului, si a banilor si a stresului...

Imi spune si mie cineva cum sa pun caruciorul albastru la semnatura?

Mami fericita de Nectaria(29.07.2011) si 10 saptamani

Mergi la inceput