Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (65)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

Alice, mie dupa o stare din asta de rau de la fiere imi face f. bine o cana de compot, pt. mine musai de piersici. Probabil scade si glicemia si imi cere organismul ceva dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaBuc

alice, eu as merge la concert, dar nu am cu cine lasa fetele Tare greu cand nu are cine sa te ajute - ma refer la familie. Ca sa nu mai zic ca as merge si eu cu al meu barbat la un restaurant, doar noi 2... vise taica, vise!


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012


exact asa e si la noi

si la cumparaturi devine din ce in ce mai greu sa mergem impreuna...in seara asta eram la Metro si desigur ca Raducu vroia sa puna mana pe tot ce vedea pe rafturi (eram la electronice). Pana la urma l-a luat tati in brate si atunci s-a pus pe urlat de se auzea cred in jumatate din Metro, fara exagerare. A trebuit sa iasa cu el afara... Urlete si dat din picioare. La Real nu se poate decat daca impinge el caruciorul si asta in continuu, daca ne oprim iarasi scandal.

Oare l-am alintat prea mult? Orice ii spun sa nu faca exact aia face

Offf...nu mai stiu cum sa procedam! Dar cred ca pana la 3 ani nu putem face mare lucru. Abia atunci incepi sa te mai intelegi cu ei



Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

Citat:
citat din mesajul lui puiutz_mic
Oare l-am alintat prea mult? Orice ii spun sa nu faca exact aia face

Offf...nu mai stiu cum sa procedam! Dar cred ca pana la 3 ani nu putem face mare lucru. Abia atunci incepi sa te mai intelegi cu ei



Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!





Puiutz, astia micii sunt niste smecherasi, ne testeaza mereu sa vada ce pot face si cat le permitem. Parerea mea este daca e vorba de ceva important sa fii ferma pe pozitie si sa nu cedezi catusi de putin, asa el va invata ca oricat ar plange si s-ar tavali pe jos mama tot n-o sa-l lase sa faca cum vrea el. Dar interdictiile trebuie sa fie putine si f. bine justificate.
Metoda asta a mers zic eu bine la Radu,el a fost dintodeauna un copil intelegator, dar Stefi are alt temperament, cu ea imi trebuie mai multa rabdare si sa-i explic de zeci de ori de ce nu trebuie sa faca cutare lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

salutare,
sadie, cand a murit Mitzulica,motanul meu de 12 ani,a fost dezastru.te intele gperfect.

puiutz,hai totusi la Bucuresti.

adriana, alice, e d eminune cum va descurcati cu 2 strumfi,pe noi ne-a dovedit unul.

pufescu, e f bine ca are atat d emulta iubire in jurul lui.va capata o mare incredere in el.

ama dus mielul aseara.
pana aici nimic neobisnuit.
il vede strumf si incepe.............lectia de anatomie.
ochi,capu mieeeeeee,dintii,gurrrrrrrrrrra.urrrrrrrrrrrrechi nu-i?
va dati seama ca mi-a fost imposibila transarea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Neata!

Vlad e cumintel la cumparaturi, dr tb sa stiu cum sa il iau. Aici in zalau merg numai ru cu el la cumparaturi. Din masina il duc in brate pana in kaufland, ca nu vrea in carucioruul de cumparaturi. Cu alta mana imping caruciorul pana la intrarea in magazin, unde sunt ceva masini muzicale cu fisa se uita atent la ele, moment in care il pun in caruciorul de cumparaturi- e singurul moment cand nu protesteaza. Daca ajungem in magazin si el e in brate, nu mai vrea nici in carucior, ci doar sa fuga printre rafturi. Asa a il pun in carucior. Nici nu intram bine ca deja se agita. Ii dau o bucata de paine ( am mereu in geanta cand merg undeva cu el) si sta cuminte. Lista am facua de acasa, in ordinea asezarii pe raft, ca sa nu ma invart mult. Le iau rapid, nu zabovesc, cam o juma de ora are rabdare. La cAsa se mai intinde spre banda, dar nu face urat. Si spre casa. Cand sa il pun in masina se mai agita uneori, dar ii mai arat un avion, luna, etc si gata. DAR, e f linistit de felul lui!!! Asta conteaza mult, e intelegator, ma asculta cAnd ii explic de ce nu putem face intr-un anume fel si meru am grija sa ii ofer o alternativa placuta lui.
Cand mergem in cluj la cumparaturi e si vAsi. Pe v il punem in caruciorul de bb si ii dau o carte muzicala din magazin in mana. Dar nu sta f mult, deci cumpar in viteza. Nu mai am vreme sa ma holbez, sa vad cam ce altceva mai este.

Ma asculta ( si io ma mir)- se joaca cu creioanele si vrea sa traga o linie pe masa- ii spun ca pe masa nu desenam, ii arat unde e hartia pe care desenam. Asa ca inca nu ma plang de pereti colorati. Nici nu face boacane, gen sa sparga, sa traga ceva, ca nu are ce... Nu va imaginati ca mereu intelege tot. Cand tb sa intram in casa, dupa joaca de afara, nu e incantat. Dar il mai ademenesc...



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Acum ma duc sa pregatesc o bucata de paine ca mergem in Kaufland. Si sa imi trec lista pe curat.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

cripro, zi-mi si mie secretul unei astfel de intelegeri,ca la noi e dezastru.bate cam tot ce prinde, ia ce jucarie vrea si daca nu il lasi urla cu toti plamanii din dotare (eu cred ca mai si imprumuta de undeva la ce tipete si suflu are)

daca nu vrea sa faca ceva, urla.deja incep sa ma imunizez.
unde nu are voie,aolo se duce.
a spart un borcan.eram in camara.
cand am ajuns la el,am inghetat,cand am vazut cioburile.el le-a ignorat total.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Saddie imi pare tare rau pentru pisi Nu am pisici dar am caini si te inteleg perfect, pentru noi sunt parte din familie. Cel putin catelusa mea care acum sta la munte e "primul nostru copil", cu ea am invatat in sesiuni, am mers in concedii, am impartit totul. Cand eram gravida venea si isi punea botul pe burta mea, numai acolo vroia sa stea.
Nu o sa o inlocuiasca nimeni pe pisi, dar cu timpul vei putea sa te atasezi si de alte animalute si o sa te bucuri de ele.

Oana, f faini pantofii

Adriana, ce mi-a placut cum ai povestit de Rebe, ce dulce e

Pufescu, parca am recitit amintiri din copilarie cand povesteai tu de raducu



de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Alice, cand e concertul?

Crispo, ce cumimtel e Vladut

Noi plecam astazi la munte. Va urez spor la pregatiri si daca e posibil vreme frumoasa.

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Oana, pe 31 august

Mergi la inceput