Piersicute de iulie august (29)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

bea, felicitari. ce frumos, si eu imi amintesc cu drag de momentele alea. noi ne-am casatorit in secret la primarie, nu a stiut nimeni si a fost foarte foarte frumos, a fost momentul nostru.

ada, mie mi-a crescut destul de mult burtica si nu prea imi mai vin alte haine, ar insemna sa imi iau marime mai mare (M sau L) si se vede urat la umeri, ca acolo mi-s mari. asa ca tot caut haine de gravide, daca mai gasesc pe undeva ceva frumos va zic si voua. plus ca eu nu pot sa vin la birou cu blugi si port rochii, dar deja cele mai multe imi stau prea stramte :(



21+ Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hello burticutze
iuli - bafta la echo! tinem pumnii sa fie totul in ordine vezi ca mai gasesti haine de gravi si la mothercare, premaman si crazy toys parca (eu un magazin pt copii in complex comercial militari dar au adus si haine de gravi f dragutze)
bea - felicitari, sa fie intr-un ceas bun si sa fiti fericiti!
laura - eu nu prea ma deochi de fel, dar oricum de cand cu sarcina mi-am pus o bratarusha rosie la mana in ceea ce priveste mangaiatul burticii - nu pot sa spun k ma deranjeaza dar e drept k pana acum nu si-au manifestat prea multe persoane dorinta sa o faca (in afara de sotz, nashi si ai mei ).
si eu am contractii din cd in cd, acum deja imi dau seama cand este doar o durere si cand e contractie. uneori imi trec de la sine, alteori iau no spa. oricum cand ma apuca incerc sa ma intind si sa ma relaxez.
in ceea ce priveste somnul - toata ziua imi pica ochii in gura de somn, seara pic lata si oricat de dvrm m-as culca tot obosita sunt iar noaptea devine un calvar...ma dor toate cele, imi amortesc diverse, ma doare mijlocul si abia ma intorc de pe-o parte pe alta...ma intreb ce o sa facem mai tarziu dk acum e asa colegele m-au sfatuit sa merg la gimnastica dar eu simt k obosesc si cand merg mai mult d'apoi sa mai fac si efort ma gandeam la masaj mai degraba si chiar am gasit un cabinet de kineto aici prin militari langa mine si fac si pt gravi (40 min 40 ron)...poate ma mobilizez sa fac ceva dupa Paste k nu se mai poate asa!
la serviciu incep sa ma enervez din ce in ce mai mult pt k de luni de cd am trecut la 6 ore mi se cam scot ochii pe tema asta si ma...la cap sefa eu am tot vrut sa fiu dragutza si sa dau dovada de bunavointa dar in cond astea ma forteaza sa intru mai devreme in prenatal k sa scap de nervi!
hai k azi e zi de vaicareala

Roxy
24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Am venit de la clinica si m-am adunat la birou...
La clinica nimic deosebit de raportat, mi-au gasit "urma" de proteine in urina si trebuie sa merg si saptamana viitoare . credeam ca o mai raresc.

Iuli, nu ma supar deloc ca ii zici Ionut , imi place si s-ar putea chiar asa sa ii zicem, ca vad ca nu ne hotaram deloc la primul prenume. Barbatului meu ii plac Flavius, Horatiu, mie mai putin. Am ramas tot la Eric, Anthony, Thomas, cred ca pana la urma ma decid dupa nastere. Pana atunci, Ionut sa fie !

Ali, mi-au trecut starile foarte nasoale, am ramas cu cele nasoale...glumesc . Adevarul e ca am in ultimul timp o senzatie greu de explicat, de singuratate cred. Simt lipsa familiei, ma refer la tata, rude, prieteni foarte apropiati nu am, de fapt prietene, aici toata lumea e foarte ocupata cu problemele proprii si ritmul vietii e foarte intens si rapid. Greu sa iti faci timp sa stai la o cafeluta si la o vorba cu o amica. Cele doua pe care le (mai)am vin de la servici pe la 6-7 seara, deci in timpul saptamanii e exclus, una nu are copii, cealalta 2, din care cel mic (16 luni) o stoarce efectiv de puteri, cand ne mai intalnim e super obosita. Cu vecinele ar trebui sa mai socializez, dar parca imi e jena sa fac primul pas... (sunt o multime de noi mamici in bloc). Va spun sincer cu voi ma simt cel mai bine sa comunic... pacat ca doar virtual.

Roxypuy, nu stiu de ce trebuie sa ne batem cu morile de vant. Sefa ta are comportament tipic... Suntem privite de parca am fi privilegiate sau mai stiu eu, de parca luam dreptul cuiva... Incearca sa o ignori, iti faci treaba in programul scurt si atat. Nu le fa favoruri ca nu ai de ce. Nu trebuie sa dam socoteala la nimeni ca ne folosim de niste drepturi prevazute in lege. Aici la firma, cand am facut cerere la medicina muncii, de retragere preventiva, se uitau la mine de parca i-am atacat personal: "da ce-ai cu noi, ce ti-am facut?" M-a intrebat seful : "ce putem face ca sa te simti mai bine?" intre timp am ramas cu intrebarea. Niste ipocriti! De parca noi gravidele suntem niste smechere care ii fentam. Ce sa mai zici de atatia angajati care freaca menta un an doi sau chiar mai putin, li se face training, apoi pleaca linistiti la un post mai bun, fara remuscari si fara sa ii judece nimeni, eventual sunt invidiati (majoritatea barbati)... Femeile, dupa concediu, vor sa se intoarca la acelasi servici, in general, prefera stabilitatea. Scuzati-ma ca m-am ambalat, dar ma enerveaza atitudinea asta, si vad ca e peste tot la fel.

Beatrice, sa fie intr-un ceas bun si casa de piatra!

Va pup, bantui prin zona.

28 + X Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Fleur , nu mai fi suparata ca nu putem schimba nimic , cel mai bine (daca poti) ... nu ai vazut nu ai auzit
Singuratatea este grea , daca vrei ti-o dau pe soacramea (glumesc), am si eu niste prieteni in Canada si la fel spuneau ca nu te poti apropia de nimeni , imi pare rau , eu iti trimit un

26+ Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

fleur lasa ca ai sa te imprietenesti cu vecinele din bloc dupa ce nasti cand mergi cu ionut la plimbare daca zici ca si ele au copii.
sa sti ca si eu aici ma simt cel mai bine alaturi de voi.nu stiu ori am devenit eu mai paranoica de cand sunt gravida ori acum vad mai bine realitatea.am impresia ca nu mai poti avea incredere in nimeni,fiecare e ptr el ptr interesele personale,daca iti merge bine te invideaza ,daca iti merge rau au de ce sa rada...si multe altele...asa imi vad eu mai nou prietenele si nu doar pe ale mele ci si pe a altora...sper sa gresesc si sa fie asta doar o impresie mai de gravida dificila ...cu toate ca nu prea cred...asa ca din punctul meu de vedere nu pierdem nimic daca nu avem multe prietene.
hai ca azi chiar a fost zi de plangeri

26+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Roxypuy: si eu te sfatuiesc acelasi lucru, sa mergi la gimnastica. Stiu ca suna ciudat sfatul, dar incearca sa detasezi ideea ta ca gimnastica prenatala presupune vreun efort! Eu una scot limba cand urc 2 etaje, dar cu toate astea, iti jur ca dupa o ora de gimnastica ma simt de 1000 de ori mai bine decat inainte. E special conceputa sa iti relaxeze articulatiile, iar genul de intindere practicata acolo te ajuta ft mult sa scapi de durerile de solduri si articulatii.
La clubul unde merg eu sunt si fete cu siluete mai pline ca sa zic asa, si cu niste burtici imense , de 35 sapt asa, si cu toate astea, toate pot urma fara probleme programul. Ar trebui sa o incerci, mai ales in combinatie cu masajul face minuni!

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

aruba ce fain suna ce zici tu despre gimnastica.daca ar fi si la noi cu siguranta m as duce.dar pana la bucuresti e cam mult.chiar mi ar placea si ca pe mine ma dor toate cele.

26+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viairo spune:

Pup toate fetele pentru vorbe bune si sustinere!

Fleur, am avut de asteptat cam 3 sapt, una intre eco si amnio si inca doua pana am primit rezultatul, bine ca au trecut.

Eu am contractii dimineata cand ma trezesc, nu sunt dureroase, uneori le simt doar la palpare. Parca apar cand stau pe spate, tot incerc sa stau doar pe o parte, dar uneori tot pe spate ma trezesc.

Hainute de gravide am luat de la waikiki blugi si tricou si de la benetton am luat niste blugi negri foarte comozi, nu am mai iesit din ei de ceva vreme, la benetton (linga cabina de proba) din mall Cotroceni aveau mai multe hainute faine.

De cumparaturi pentru bebe cred ca incepem in mai, pina atunci incerc sa-mi fac o lista.

Balanta, tampoanele se numesc "natracare" mai scrie pe cutie: organic cotton cover, natural panty liners, am gasit la plafar, in supermarketuri nu au.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Viairo, ciudat ca ai facut amnio la o saptamana dupa eco. Eu am facut in aceeasi zi: eco la inceput, ceva mai amanuntita, urmata imediat de amnio sub continua supraveghere ecografica si iar eco dupa. Adica la tine au interpretat mai intai rezultatele/masuratorile de la eco si apoi au facut amnio? Ciudat in sensul ca ti-a prelungit asteptarea.
Totul e bine cand se termina cu bine...

Haine pentru gravide: la bluze, rochii eu zic luati-va haine normale, dar un pic mai mari si croite lejer, daca ne cramponam numai de haine de gravida gasim greu, si scump. Eu n-am pus inca piciorul in vreun magazin sau macar raion pt. gravide. La pantaloni si fuste e alta treaba, aici merg aia croiti special cu banda elastica, ajustabili etc, cel putin de la o varsta a sarcinii in sus. Se pare ca am depasit pragul asta si vreau nu vreau trebuie sa mi caut pantaloni speciali, blugi ce or fi. De marci habar n-am, voi cauta probabil la H & M ca tot ziceti de asta, magazinele mari ca Walmart si Zellers, si la urma cele specializate, un exemplu de aici: Thyme Maternité

28 + X Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Fleur,sa vezi ce o sa socializezi cu mamicile cind o sa ai bb.La fel eram si noi inainte si acum...nu mai am timp sa ma intalnesc cu cite prietene,mamici am.E alta viata si intri fara sa vrei in contact cu mamici de la gradi sau de la bloc.O sa vezi tu.

De saptamana viitoare incep si eu gimnastica,sunt curioasa.

Mai eu am niste dureri de oase intre picioare de zici ca ma despic in doua.La fi-miu am avut mai tarziu parca...sper sa nu iasa asta mai repede.

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



24+ sapt

Mergi la inceput