Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {7}

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Ati stat la taclale o groaza , trebuie sa recuperez;
Azi am fost la cumparatuuri pt Bia si am luat o geaca f draguta , botosei, caciulita pt iesit afara,bavetici si cam atat pt Pasti...
Azi m-a sunat soacra-mea suparata ca sa venim la ei , si cand i-am auzit vocea era sa cad din picioare , este racita cobza , vorbea pe nas , deci clar nu mai plec nicaieri , nu am crezut ca sunt asa rau raciti dar bine ca acum stiu.
Vorbea cineva aici de acte : eu nu am alergat deloc din fericire, a fost sotul sa depuna actele si pt alocati si pentru indemnizatie, deci nu cred ca e necesara prezenta mamei.
Cat despre fontanela eu nu cred ca nu e nicio problema sa fie atinsa atat timp cat nu se pasa acolo, eu o ating pe capsor si nu are nimic iar Dr nu mi-a zis ca ar fi ceva grav dc e atinsa acolo.
Noi progresam , aseara a dormit singura in patut pana pe la 6 dimineata , apoi papat si air culcat, si acum doarme in patut la ea , si cel mai fericita sunt ca a adormit singura !!!!!!!!! pt mine e o mare realizare treaba asta, ca pana cum numai cu ea in brate stateam sa adoarma :), acum cred ca e si obosita de la atata plimbat.
Am programat si noi botezul pt 6 Mai , dar nu stiu cum sa fac cu baita de dupa , cica nasa trebuie sa ii faca baita a 2-a zi, dar fiind luni a 2-a zi o sa ii faca tot duminica in ziua cu botezul , are ceva??
Petrecerea din pacate o sa fie una f restransa si probabil acasa pentru ca momentan nu dispunem de fonduri suficiente iar imprumuturi avem cu carul :(, dar asta e .... o sa recuperam alata data.
fetele cum mai sunt bebeoi vostri, mai au colici , la a mea vad ca i-au cam trecut , are 2 luni si 3 zile, dar nu o mia vada asa agitata cu piciorusele , cat despre plansul la san , mi-a zis Dr ca e de la aerul care il inghite ... si cand plange sa o ridic pe umar sa scoata aerul.
Ma duc in pat sa ma uit la un film , profit de situatie ca doarme iubita mea ca in rest n-am chef de nimic.
Pe la 6 iesim pe afara cred ca doar in curte la aer.



ANE-MARIA mamica fericita de Bianca  ( 08.02.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Adc-multumim de urari - sigur punem de o intalnire cand ne intoarcem .Lasa ca vaccinul il faci dupa Paste nu este nicio problema ,sa se faca bine si Andra si sper ca si Cristian sa fie ok sa iti tihneasca sarbatorile.
Mihaela -lasa soacra in plata domnului , cred ca nu iti este usor dar cel mai bine IGNORA tot ce are legatura cu ea. Bine ca Theo e baiat destept si te sustine sa iti treaca supararea si apoi tu alaptezi de ce sa te incarci negativ si tu si bebelina ptr ea...
Aerlilian -sa poarte sanatos hainutele

Happymumy- dupa Pasti punem de o intalnire ok?
pupici s a trezit sefu revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Venim cu vesti bune de la eco. Nu avem nimic. Maine ne cantarim si masuram.
Va multumesc din suflet pt incurajari. Eu o ignor si ii raspund ironic acum, dupa ce am incercat sa empatizez cu ea si chiar sa folosesc psihologia inversa facand apel la mila ei. Nimic nu functioneaza. Proverbul "Sa nu te pui cu prostul ca are mintea odihnita" e singurul care poate caracteriza atitudinea ei.
Ileana, Theo a "zmotocit-o" verbal de prea multe ori si s-a dat batut. Se roaga de mine sa nu mai o bag in seama, sa imi inchid urechile si sufletul. Din pacate, nu pot. Prostia si nesimtirea ma scot din sarite la maxim.
Lali o sa procedez la fel cand vom zbura si noi. Bravo ca ai reusit sa te ti pe pozitii..
Anda prima reactia si la dna soacra a fost la fel.
Olga??????

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

daca am numarat bine, avem 31 de bulgarasi si 33 de bulgarele. am facut socoteala de pe tel si s-ar putea sa fi gresit...

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

plange rau....offf vaccinurile astea...are 37.5 dar dr a zis doar la 37.8 sa ii pun in fundulet paracetamol...sper sa nu faca totusi

a papat 90 plus 30 plus inca 20 ml...ne-a lasat masca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:

Bine v-am regasit dragelor, imi era dor de voi
Ieri am sosit din ct, am botezat printesa, a fost frumoasa slujba la biserica (catolica) am sarbatorit in familie, relaxat, a fost placut. Cand ma lasa Sara o sa pun si cateva poze pe picasa.

imi pare rau sa citesc despre Filipone ca papa putin. Poate totusi cu ce papa de la san ajunge la 500ml pe zi. Sara papa si ea cate putin si des, numai de la san. Stiu ca mananca putin pt ca am lasat lapte muls in bibe cand am plecat de acasa si manca in reprize, cate 60-80 ml. Nu ma stresez, ma bucur ca o alaptez si las totul sa decurga natural. Nu e grasuta, nici slabuta, avem 3 luni si inca nu are 6 kg, nu am cantar si nici nu imi iau. Prefer sa ma ghidez dupa starea ei, cat e de multumita, fericita si o las sa creasca in ritmul ei.
Mama mea o compara pe Sara cu mine cand eram mica, eu eram grasuta tare, pufoasa, la 6 luni ii rupeam mainile, dar asta din cauza fainoaselor in exces date de la 2 luni...
Erau la putere marul cu biscuite, mucilagiul de orez si grisul cu lapte, iar dupa 6 luni laptele de mama era considerat apa chioara si inlocuit cu lapte de vaca.
Din pacate inca exista medici care evalueaza starea de bine a copilului exclusiv dupa nr de kg...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:

Bulinutza, scazi 5 diviziuni si afli temp reala, deci la 37,5 nu are febra, linisteste-te

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

sara, sa va fie de bine.
mihaela, ma bucur pt vestile bune.
bulinutza, hai ca poate l-ai speriat cu vaccinul

ai mei dorm amandoi, ma bag la un film si somn, ca prea s-au culcat devreme, cine stie ce ma asteapta
noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

alice, eu imi aduc aminte cum era Rebeca cu cei 2 dintisori si se enerva pe tzitzi Ma rontaia de ma scapam in chiloti. Asa ca, atunci cand am ramas fara lapte (la 5 luni) am avut o usurare - din punctul asta de vedere.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina1983 spune:

Buna seara si de la noi.
La multe lunite sanatoase pt bebelusii sarbatoriti zilele trecute si pt cei care urmeaza
Pentru ca voi pleca in Romania chiar de Pasti va doresc tuturor sa aveti un Paste Fericit!!!!mese incarcate,suflete curate,case luminate si tot ce voi va doriti alaturi de cei dragi
Deasemeni stiu ca multe dintre voi veti boteza puiutii de Pasti si in weekendul urmator Pastelui asa ca va doresc petreceri frumoase si multa sanatate puiutilor
Bulinuta stiu ca si tu esti cu bebe mofturos la papa in cat timp iti papa cei 90ml.Pitica mea azi am reusit sa ii dau la fiecare masa cate 125de ml dar cu mult dichis (mananca cam 40-50ml apoi scoatem aerul mai ma joc cu ea o mai las in pace cel putin 15-20min si abia dupa reluam si tot asa pana termina bibe asta insemnand cam fix o ora.)iar per total in 24 de ore papa max 750ml.Sa zicem ca in mare a inceput sa ia in greutate,eu m-am mai linistit oarecum doar ca ma dispera mesele astea de o ora ca zau nici nu stiu cum sa ma orientez,,sa socotesc 3 ore de cand?de la inceputul biberonului sau de la sfarsitul lui.
Scumpelor eu probabil o sa va citesc macar asa pe sarite cat de cat ca de scris precis nu voi mai reusi pana revenim inapoi acas.
Poop pe toate mamicile,toti piticii si promit sa ma gandesc mereu la voi ca sigur imi veti lipsi

Mergi la inceput