Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {7}

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

'neata fetelor!!!

Noi ieri am avut oaspeti ca a fost ziua sotului si tare mi-a placut cu musafiri!!!

Voi acordati o atentie sporita sau o ingrijire anume fontanelei (cea din varful capului)?. Pe mine cateva persoane m-au tot speriat cum ca trebuie sa evitam sa atingem acolo ca poate pati ceva copilul..........

Al naibii soacra'ta Mihaela!

mamica fericita foc de Eva Georgiana (16.02.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

multumim fetelor pentru felicitari...ieri bb eduard a facut 2 luni,raportam 6750g si 68 cm...
ieri am fost la doctorita lui ,ca sa ma conving ca nu are ceva la plamani ca tuseste de se sparge saracutul....
eu nu am mai intrat de vreo 2 zile,ca ma simt ca dracu...ma doare gatul si pe mine,capul de mor si umarul drept de zici ca e dislocat...vremea aia e nasoala,ploua si as dormi intruna,numai ca bb nu ma lasa...
hai fetelor ca intru si eu sa recuperez...
o intrebare am la voi:de cand incep bebei sa vada,ai vostri cum se prezinta?edy al meu se uita doar dupa bec sau lumina puternica.am intrebat ieri doctora daca e normal si mi-a zis sa am rabdare,el vede si e ok,mi l-a laudat de numa
la fete si bebei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Anda, ma socati voi pe mine cu specimenele astea de oameni. Asemenea atitudine nu se uita tot restul vietii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

neata ,frichineala si la noi la cate o ora jum asa,ma dor nurii ca m-a sfarcosit toata noaptea ,acum doarme pe mine.

nu am reusit sa merg la toaleta ,sa scimb pijamaua,sa ma spal noroca am apa si biscuiti langa mine


Si eu am soacra buna si socru si uite ca astia buni au numai probleme azi o internem pe soacramea si e disperata ca ne lasa nemancati de Paste dar pt noi important e sa se faca bine.o aduc pe mama s faca mamcare,pe mamaie sora


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Uf, ca tot nu am inteles. In ziua in care depun actele de alocatie imi las consortul fara buletin in original???? Ca nu pot sa-l las acolo.
Pe langa asta trebuie sa-mi fac viza de flotant in Bucuresti ca sa depun actele acolo..... O adevarata alergatura. Nu inteleg de ce atata nesimtire sa pui niste mame cu copii la san pe drumuri. Eu nu am cu cine sa-mi las copilul si trebuie sa-l trambalez dupa mine pentru toate hartiile. Nu mi se pare normal. Sigur se putea gasi o varianta simplificata.

Mamica de grasunel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

neatza tuturor!
ane-maria - si eu am adormit cu fata in pat intr-o zi la pranz si cand a sunat telefonul era sa dau peste ea. nu e nicio problema ca a dormit neinvelita. in mod normal temperatura corpului scade in timpul somnului si din aceasta cauza trebuie sa ne invelim, insa nu e nicio probl la 23-24 grade. cred ca e mai mult vorba despre confort
mihacor - si mandra mea priveste indelung becul, neonul sau pe fereastra. nu cumva se uita si la tv? ca noi avem tv prins pe perete si una, doua ii fug ochisorii acolo, ca suntem nevoiti sa-l inchidem. de asemenea, vede destul de bine jucariile din carusel si pe noi 2 ne recunoaste
anca_cls - eu nici nu bag in seama fontanela. bineinteles ca nu apas, insa nici nu ma feresc sa pun mana (de ex cand o dau cu ulei pentru cojite)



mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

matza - eu nu te pot ajuta deoarece eu nu am avut decat copii dupa cartile de identitate. in original am avut doar certificatul de nastere al fetei pe spatele caruia a scris ceva



mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

aerelian oauuu ce bine ia in greutate puiu...f bine ca asa se face mare ...hainutele sunt super ieftine acolo intr-adevar...nu iti vine sa crezi ce preturi au si cat sunt de frumoase

mihaela nu o baga in seama...cred ca ignorarea e cea mai buna solutia

ane esti durere...mie mi-ar pica ochii in gura de somn
iar cu faptul ca era dezvelita nu te mai invinovatii atat...daca ii era frig plangea rau

mihacor multa sanatate...ce mare e puiu

matza tu nu te-ai obisnuit draga mea cu tara asta? aici totul e invers decat trebuie...

imi e groaza ca trebuie sa merg sa depun si eu actele ptr indemnizatie si ptr alocatie...in iunie imi expira concediul medical

noi raportam numai mese de maxim 90 ml ...vine pediatra acum pentru vaccin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihacor

multumim fetelor pentru felicitari...ieri bb eduard a facut 2 luni,raportam 6750g si 68 cm...
ieri am fost la doctorita lui ,ca sa ma conving ca nu are ceva la plamani ca tuseste de se sparge saracutul....
eu nu am mai intrat de vreo 2 zile,ca ma simt ca dracu...ma doare gatul si pe mine,capul de mor si umarul drept de zici ca e dislocat...vremea aia e nasoala,ploua si as dormi intruna,numai ca bb nu ma lasa...
hai fetelor ca intru si eu sa recuperez...
o intrebare am la voi:de cand incep bebei sa vada,ai vostri cum se prezinta?edy al meu se uita doar dupa bec sau lumina puternica.am intrebat ieri doctora daca e normal si mi-a zis sa am rabdare,el vede si e ok,mi l-a laudat de numa
la fete si bebei...

mamica de bebeloi Eduard...
Edy


si a mea se uita intens catre bec si lumina puternica...dar zambeste si se uita catre mine cand intru in camera (fara sa zic nmik ,o mai verific sa vad daca vede la distanta),deci chiar ma vede desi sunt vreo 2 metri,acum nu stiu ,poate fiecare e in felul lui,iar a mea are 3 luni,poate pe la 2 nu vedea asa departe

carpediem,nu stiu cum se numeste sau daca are vreo denumire ,crema respectiva ,dar la farmacie stiu ,doar ceri crema pt. cojite la bebelusi,noua ne-au trecut din a 2-a tura .

mihaela mai lasa soacra sa vb si singura ,sau cum a spus georgia,enerveaz-o cu aprobariel ironice si o sa se dea pe breazda...io cred ca daca imi facea a mea asa ,cum sunt eu mai 'rea de musca' ne mancam una pe alta ...dar ai tangenta foarte mult cu ea de te supara in halul asta asa des?

alinuta mama ,un si pt filip sa pape mai bine mititelul ,si tie inca un pic de putere si rabdare iti doresc ,eu stiu oarecum cum e ca a mea daca nu papa100- 120 ml deja ma crizez ca ce-o avea ,dar cu al tau ...nu vrea sa fiu in pielea ta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iaura21

Citat:
citat din mesajul lui ica7

suzie noi am primit alocatia- am depus la inceputul lunii ianuarie si pe 14 martie au intrat banii pt luna ianuarie si februarie.
iar pt indemnizatie am depus dosarul pe 29 februarie si dupa jumatatea lunii martie am primit decizia de stabilire a indemnizatiei...acum nu stiu cand intra banii, dar va anunt.
si eu n-am dus adeverinta de la impozite si taxe...sau ce ziceti voi acolo.






si mie mi-a venit decizia pt. concediu de crestere,iar banii imi vor intra pana la data de 22 luna asta ,daca nu au intrat deja ,nu am verificat ...dar pt.alocatie trebuiau depuse acte separat de indemnizatie, ca io nu cred ca sotul(ca el a depus dosarul)a completat si altceva fata de ce acte i-am dat eu ?!
si de unde stim ca sau cand intra alocatia ,doar verificam cardul, sau vine acasa ceva decizie ca si pt. concediu??
nici mie nu mi-a cerut adeverinta de la impozit.



mami de printesa ,Flavia Maria ( 27. 12 .2011)

"Intr-o zi un om a murmurat:Doamne vorbeste-mi, si un copac si-a framantat frunzele,dar el nu a auzit.Apoi a intrebat mai tare:Doamne de ce nu imi vorbesti? si un tunet a zguduit cerul,dar el din nou nu a auzit. Omul a privit in jurul lui si a spus:Doamne lasa-ma sa te vad,si o stea a luminat cerul, dar el nu a observat.Apoi a inceput sa strige,Doamne fa o minune ,si in clipa aceea s-a nascut un copil ,dar el nu a stiut. Disperat a strigat mai tare: atinge-ma Doamne si arata-mi ca esti langa mine! Acestea fiind spuse Dumnezeu a coborat si l-a atins dar acesta a alungat fluturele care zbura langa el si si-a continuat drumul.
Ai grija sa nu pierzi o binecuvantare doar pentru ca nu iti apare in felul in care tu te astepti sa se manifeste"




iaura la mine pentru alocatie a depus sotul imediat dupa nasterea copilului pentru ca ne-au informat de la maternitate, altfel habar n-aveam ca se depune separat...in fine ...dar pt asta nu vine nicio decizie. doar verifici contul.
si zici tu ca de luna asta primim deja indemnizatie? ar fi super pt ca tocmai am luat ultima transa de salariu de la firma si deci n-as sta nici macar 1 luna fara venituri...hmmm..

Mergi la inceput