Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {7}

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carpediem

Salutare fetelor,



Si apoi stiu ca a mai scris cineva aici ce ati facut pt cojite in cap? Ca ieri am vazut la bebelun cateva cojite in varful capului, doar acolo, in rest nu are deloc. Cu ce sa-i dau? Sau poate nu e nimic grav, poate nu-l clatesc eu bine dupa baita?


Multumesc

Mamica implinita de bebe Matei Gabriel (17.02.2012)
"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"
<hr noshade size="1" /> MTHFR C677T - heterozigot, A1298C - heterozigot, Gena PAI - 675 4G/5G - heterozigot, O sarcina oprita in evolutie la 15 sapt.



am avut si noi cojite ,da rau de tot ...sa scapi de ele din timp ca e mai usor...eu am folosit o crema preparata la noi la spital ,se gaseste si la farmacii dar am mai citit ca se poate folosi si ulei de masline fiert in bain- marie,se da pe caput inainte de baie ,se acopera capul cu caciulita si se lasa cam juma' de ora ,apoi se spala bine si eventual se iau cojile cuun piaptan foarte des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Raportam pe scurt din Constanta .Andrei s-a comportat f bine pe drum a fost vesel a gangurit a a mai si dormit ..Noi am zburat pana in Buc.si de acolo ne-a preluat sora mea cu masina.
La aeroprt i-am rugat ca peAndrei sa nu il treaca prin poarta de scanare ca nu am chef sa il supun radiatiilor asa de mic.A incercat unul sa imi spuna ca nu este nimic nociv bla bla bla ,eu am tinut-o pe a mea si l-au trcut pe langa si l-au pipait.....noroc ca unul dintre lucratori era si el tatic de bb mic cu 2sapt mai micut decat Andrei si l-a luat in beatw a vb cu el ......
Suzi -eu am depus dosarul marti si mi -a trebuit adeverinta de la CAS .acum cine stie sapt viitoare ce o mai trebui....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpediem spune:

Merci Iaura , ai putea sa-mi spui te rog si cum se numeste crema respectiva?

Mamica implinita de bebe Matei Gabriel (17.02.2012)
"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"


MTHFR C677T - heterozigot, A1298C - heterozigot, Gena PAI - 675 4G/5G - heterozigot, O sarcina oprita in evolutie la 15 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Fetelor...mi-e si jena sa va zic...al meu a mancat de a spart astazi...l-am cantarit inainte de baita si a luat 120 gr in doua zile. Noroc ca nu e zilnic asa, ca mare teama am de obezitate. Am primit astazi un pachet de la o prietena din SUA cu o multime de hainute pt bebe si tare incantata am fost. Am inteles ca acolo sunt ieftine nu ca pe la noi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Si R. are cojite in cap dar nu ma stresez, dispar ele.
Ileana, bravo! Sa poarte sanatos hainutele
Lali, cum e acasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Radu abia acum a adormit. De fapt a adormit dupa baie, ca de obicei, dar s-a trezit cand l-am pus in patut. Nu a mai prins ora asta treaz de nu stiu cand. Sper macar sa doarma bine in noaptea asta

Noapte linistita sa aveti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

Radu abia acum a adormit. De fapt a adormit dupa baie, ca de obicei, dar s-a trezit cand l-am pus in patut. Nu a mai prins ora asta treaz de nu stiu cand. Sper macar sa doarma bine in noaptea asta

Noapte linistita sa aveti!!

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)

Si Toma exact la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

La multe lunitze bulgarasi Filip, Rafael si Eduard!
Faza cu mancarea si LM e un mare bullshit! Prima oara mi-a zis bunica mea de la Bihor. Cica ele nu gandeau asa departe ca aia si aia da dureri de burta la copil. Mancau sa aiba lapte. Si in al doilea rand am obs la mine; eu bag la greu usturoi, sweet chili sos, fructe, legume, picanterii si multumesc bunului Dumnezeu si Maicii Domnului ca nu am stiut ce inseamna colici in adevaratul sens al cuvantului. De aia nici nu ma mai plang ca nu dorm noaptea. De 2ori cand a avut niste crize mai puternice, am plans in ton cu ea.
Azi ne-am crestinat. De azi traim in legitimitate cu Doamne-Doamne. Foarte interesant a fost faptul ca dormea cand am intrat in Biserica si de indata ce a inceput parintele sa ne citeasca ne-am pus amandoua pe un plansss. A fost spontana intalnirea noastra cu DoamneDoamne si m-am bucurat ca am facut-o din suflet...ca eu is mai putin prietenoasa cu institutia Bisericii si unii slujitori ai Domnului.
Ileana avem telepatie? Ca nu v-am spus ca azi vom vedea soacra din dotare?! M-am mirat cand m+ai intrebat :) Pai azi a incercat sa traduca un proverb pe care bunica l-a folosit cand a vrut sa spuna ca fetita imi seamana. Proverbul spune ca "l-am pacalit" pe tatic si am facut fetita singura (fiindca fetele seamana pe tatici) si soacra mea imi zice: "l-ai inselat pe Theo de aia nu seamana fata pe el". Si eu zic:"Da ceva bun tot a iesit!" Mi-e mila de Theo.. Efectiv i se pune in spate cand ne intalnimcu ea; stie ca mereu se lasa cu scantei...Partea proasta e ca noi suferim si pe dansa o doare-n cot. Daca n-a avut familie nu intelege cat de importanta e armonia si intelegerea in cuplu. Inca nu am primit un sfat bun de la ea. Totul se reduce la ea si Theo, nu la ea si cei 3 copii ai sai impreuna cu familiile lor. Sau v-am spus cand, la 2 zile dupa ce am iesit din spital, a considerat ca e necesar sa stiu cat de norocoasa am fost ca s-a-nsurat ficioru-so cu mine fiindca fiica farmacistei noastre era in limba dupa el. Ele chiar se vorbisera sa ii cunune. Frate iepure, mie mi-a picat fatza! Pai eu nascuta de 7 zile, cu fundul cat China, cearcane pana-n gura, nu mi-a picat tocmai bine. Aaa ca vroia aia sa vina sa vada copilul, chipurile! Cand ii spun la a meu se pune pe un ras si-mi zice sa ii dau pace la ma-sa ca n-a fost el canceru' femeilor in Cipru. In plus fata respectiva e cu 7 ani mai batrana si el, personal, n-a cunoscut-o. Dar totusi! Nu discuti chesti din astea cu o femeie lauza... De s-ar naste oameni cu 3 capete, ei tot nu i-arfi de ajuns sa acopere deficitul de inteligenta.
Va pupacim.
Cristina bafta, mama draga! Eu nu pot sa spun decat ca mi-as dori enorm sa se infiinteze ceva organizatie mondiala impotriva soacrelor :)

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Buna dimineata,
o sa ma credeti nebuna dar eu fac ciorba de vita la ora 2 noaptea #537; asta pt ca ziua nu prea am timp si nu stiu dc maine o sa ma lase Bianca mea sa fac treaba asa ca am zis ca mai bine faca azi.
Am tot mancat uscaturi zilele trecute ca nu ma avut timp de gateala si mi s-a luat .
Uffff, am de recuperat, vreo 5-6 pag. din capitolul trecut + inca 5 de aici capitol nou;
Raportez si eu zile dragute la noi, colicii incep sa se rareasca , cel putin eu nu am mai vazut crize dese la Bia mea, f rar noaptea o mai apuca; azi i-am facut vaccinul de la stat : 2 intepaturi , pt ca sunt 2 substante diferite, a plans destul de tare dar i-a trecut mitica pana la urma,in rest ok, 5.800 g greutatea , cred ca e f ok pt 2 luni, am vrut sa ii fac si gauri in urechi insa a zis Dr ca ar fi mai bine sa o lasam pentru la 3 luni pt ca deja o intepasem azi de prea multe ori ; ne-a dat reteta pt Vigantol iarasi si un medicament homeopat sa nu faca febra de la vaccin, dar nu mi-a facut febra.Cat despre Vigantol spunea Dr ca nu trebuie aruncat dupa 3 saptamani ca auzeam pe aici pe forum discutii, dar la farmacie tipa aia de acolo a zis ca ra fi bine sa nu il mai folosim dupa 3 saptamani. Acum nu stiu ce sa mai cred.
De azi am asezat-o la ea in patut in speranta ca va adormi pe burta dar n-a fost sa fie asa , dar pana la urma a adormit mangaita in patut la ea dar pe o parte nicidecum pe burta , nu stiu de ce dar nu ii place sa stea deloc pe burta , desi si eu o asez de multe ori asa ziua si sta ea cateva minutele apoi incepe sa planga f tare.In fine o sa invat eu si pe burta, trebuie.
Si noi ar trebui sa mergem la socrii mei , ins anu prea ma incumet s aplec , mai ales ca sunt 4 ore de mers cu masina si nu am nici scoica pt Bia decat un landou, + ca nu ar trebui sa ia contact cu multa lume acum dupa vaccin (asa a zis Dr ) iar socrii mei sunt raciti pe antibiotice si cred ca pana sambata cand ar trebui sa plecam nu o s ale treaca , mi-e cam frica sa risc.Dar insista sotul nu stiu ce am sa fac.
Ma bag la somn ca s-a terminat ciiorbita si maine o sa incep sa citesc restul paginilor ramase.

Va pup



ANE-MARIA mamica fericita de Bianca  ( 08.02.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Anda, s-a si trezit sa manance de 2 ori pana acum Toma? Sau l/a lasat singur pe radu?
Mihaela, nu o mai baga atat in seama.
Ane, spune-i sotului ca bia are imunitatea scazut acum dupa vaccin (vreo sapt) si ti-a zis doc sa nu ia contact cu pers bolnave. Prefera sa imbolnaveasca copilul ca sa nu isi supere parintii? Sau, daca nu e chip, roaga-i pe ai lui sa poarte masti chirurgicale pe langa fata, sa nu o pupe, etc

Mergi la inceput