Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {7}

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carpediem spune:


Hristos a Inviat !

Lady ce face micuta ta? Ai fost cu ea pt acea interventie? Sau dupa sarbatori mergeti? Multa sanatate micutei, sigur va fi totul bine
Ma tot gandesc si eu, desi am baietel, la baietei e cu fimoza d-aia si nu stiu ce e aia, cum ar arata daca ar avea...cu decalotarea nu stiu cum sa fac...Mamicile cu baietei voi ati inceput decalotarea sau nu?

Alina merci

Fetelor, pe mine ma zapaceste maica-mea si cunostintele toate ca sa-i dau ceai sau apa copilului, cum de nu-i dau, ca sufera de sete. Eu le zic ca la inceput laptele curge mai apos si tine de sete apoi vine gros si hranitor. Dar NU, NU si NU! Ce, eu nu beau apa dupa ce mananc? Ca tre sa-i dau ceai sau apa ca-l tin insetat. Eu vad ca uda scutece o groaza, nu-mi pare deshidratat, dr mea nu mi-a zis sa-i dau apa/ceai, i-am dat putin Alinan dar asta pt colici doar si am renuntat ca nu prea avea efect. Acuma cu atatea guri pe mine, ajung sa cred ca sunt eu nebuna si chiar tin copilul insetat. La vara, cand va fi cald si va avea vreo 4-5 luni normal ca o sa-i dau si ceai ca se va deshidrata mai repede, dar acum la 2 luni nu mi se pare ca ar avea nevoie, stiu, sunt la primul copil si nu zic ca le stiu pe toate, din contra, am o groaza de lucruri nelamurite, de intrebari, dar parca prea ma scoate lumea incompetenta...Desi la dr caand merg copilul ia mereu nota 10 cu felicitari pt crestere in greutate, lungime si tonusul lui general.
Voi dati sau nu ceai/apa bebeilor pt sete? Va rog sfatuiti-ma tre sa-i dau sau nu?

Sa aveti o zi frumoasa si senina in mijlocul celor dragi!

Mamica implinita de bebe Matei Gabriel (17.02.2012)
"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"


MTHFR C677T - heterozigot, A1298C - heterozigot, Gena PAI - 675 4G/5G - heterozigot, O sarcina oprita in evolutie la 15 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Hristos a inviat!!

Multumim mult pentru urari! Beatrice a implinit azi 3 luni si are 5.170 kg, inca exclusiv alaptata. Sunt f multumita, mai ales ca am scos-o din spital cu 2.440 kg mititica.

Eu azi noapte am patit una buna rau, am calcat stramb si mi-am luxat piciorul Am fost la biserica, pe beatrice am lasat-o cu mama, apoi dupa biserica am mers amandoi la cumnata-mea am stat pana la 4 dimineata...si in drum spre casa inapoi mergeam f repede, ma grabeam ca stiam ca ma trezeste Beatrice devreme dimineata...asta e...

Sarbatori fericite inca o data!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

Hristos a inviat !!!
la multe lunite fruomoase si sanatoase Stefan Matei si Ana Beatrice!!!

carpediem, eu nu i-am dat apa/ceai chiar daca sta maica-mea cu gura pe mine. Avem 3 lunite si jumatate si nu suntem deshidratati pt ca nu avem de ce. Lapticul tine si de foame si de sete. Daca zici ca si scutecele sunt pline apoi....ce sa mai discutam? poftim articol http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/2009/02/apa-si-ceaiul-nu-isi-gasesc-locul-in.html
bafta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

Paste fericit tuturor, cu sanatate si voie buna va dorim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Am avut si eu problemele astea cu prietenele lu' socrela. Dar fiindca nu le vad zilnic si pt ca nu le am la suflet asa tare, nu ma chinui sa le dau explicatii despre LM. Am tinut un seminar sotului si mamei mele despre ce am aflat/invatat de pe net, iar cand au vazut ca moasele de la spital ma aproba si pediatrii fetei (toti 3) subt multumiti de cresterea si dezvoltarea ei, n-au avut de ales decat sa se increada in alegerile mele. Nici eu nu le stiu pe toate, dar existati voi, mai sun un pediatru, etc. Mami mi-a si zis ca nu isi mai da cu parerea pt ca vede si ea cat s-au schimbat lucrurile de cand ne-a avut ea pe noi. Un exemplu: a vazut ca laptele muls de mine e ca apa chioara si incerca sa ma convinga sa dau LP fetei ca o infometez. Cand imi curgea sange din sfarcuri, tot asa. Am continuat sa alaptez si asteptam vizita la dr sa ii demonstrez ca fata e ok,ca ia bine in greutate. Cand a plecat, in aeroport, mi-a spus ca ar fi putut jura ca am sa renunt la alaptat, dar e mandra ca nu am ascultat-o si mi-am urmat instinctul. Nu stiu dak a fost instinct sau "veteranele" Odiseei :)
Ink o data se cade sa multumesc fiecarei mamici in parte, atat celor care au intrebat, dar mai ales celor care au raspuns.
Parerea mea e sa ii spui mamei ca a avut sansa ei de a hrani/educa propriul copil, acum e randul tau sa faci cum crezi ca e mai bine pt tine si puiutz. Te pup
Ana Beatrice si Stefan

Citat:
citat din mesajul lui carpediem


Hristos a Inviat !

Lady ce face micuta ta? Ai fost cu ea pt acea interventie? Sau dupa sarbatori mergeti? Multa sanatate micutei, sigur va fi totul bine
Ma tot gandesc si eu, desi am baietel, la baietei e cu fimoza d-aia si nu stiu ce e aia, cum ar arata daca ar avea...cu decalotarea nu stiu cum sa fac...Mamicile cu baietei voi ati inceput decalotarea sau nu?

Alina merci

Fetelor, pe mine ma zapaceste maica-mea si cunostintele toate ca sa-i dau ceai sau apa copilului, cum de nu-i dau, ca sufera de sete. Eu le zic ca la inceput laptele curge mai apos si tine de sete apoi vine gros si hranitor. Dar NU, NU si NU! Ce, eu nu beau apa dupa ce mananc? Ca tre sa-i dau ceai sau apa ca-l tin insetat. Eu vad ca uda scutece o groaza, nu-mi pare deshidratat, dr mea nu mi-a zis sa-i dau apa/ceai, i-am dat putin Alinan dar asta pt colici doar si am renuntat ca nu prea avea efect. Acuma cu atatea guri pe mine, ajung sa cred ca sunt eu nebuna si chiar tin copilul insetat. La vara, cand va fi cald si va avea vreo 4-5 luni normal ca o sa-i dau si ceai ca se va deshidrata mai repede, dar acum la 2 luni nu mi se pare ca ar avea nevoie, stiu, sunt la primul copil si nu zic ca le stiu pe toate, din contra, am o groaza de lucruri nelamurite, de intrebari, dar parca prea ma scoate lumea incompetenta...Desi la dr caand merg copilul ia mereu nota 10 cu felicitari pt crestere in greutate, lungime si tonusul lui general.
Voi dati sau nu ceai/apa bebeilor pt sete? Va rog sfatuiti-ma tre sa-i dau sau nu?

Sa aveti o zi frumoasa si senina in mijlocul celor dragi!

Mamica implinita de bebe Matei Gabriel (17.02.2012)
"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"
<hr noshade size="1" /> MTHFR C677T - heterozigot, A1298C - heterozigot, Gena PAI - 675 4G/5G - heterozigot, O sarcina oprita in evolutie la 15 sapt.



Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Ana Beatrice si Stefan Matei

si pt maine

Ilinca, Iris, Cristian, Eva

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Hristos a inviat!

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

HRISTOS A INVIAT!
LA MULTI ANI BULGARASI SARBATORITI IN 15-16 CA NU AM APUCAT SA INTRU
CUM STII TU MIHA SA FI PRIMA LA URARI!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:


La multe luni Stefan Matei si Ana Beatrice!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

aici sunt carpediem, pe baricade, alaptez!de o ora


da, fata e ok.i-au fAcut incizia pe loc.

Paste fericit dragelor!

multumesc bubbles21 si anagel_lexi pt. mesaje.n-am avut timp sa raspund, dar imi sunteti in inima.




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput