Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {7}

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

ALTESA, de ros, toti bebelusii rod ca acum descopera placerea asta. La varsta asa mica nu au manifestari specifice de dinti, poate sa zic ca e nitel maraita (dar asta poate fi de la vaccin, colici etc). Deja unul din dintisori aproape a spart gingia. Uf! Speram sa mai intarzie nitel. Tre' sa incep si la ea Zymaflorul.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

tebligia, unii bebelusi chelesc cam pana pe la 3 luni; Rebeca mea a chelit, la 3 luni avea parul scurt si rar, desi se nascuse cu ditamai stuful. Vad ca si Natalia o urmeaza.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Multumim pt urari!
LA MULTI ANI ISABELA, FILIPONE SI DAVID!!!

Un Paste fericit, sa aveti bucurii si sanatate, iar bebelusii sa fie cuminti, sanatosi, mancaciosi si fara colici!



Cristina, Altesa, noi tot asa, ne chinuim cu Filip sa manance... De 2 zile nu a acceptat deloc biberonul, ii dau doar san. Azi-noapte, la 3, am incercat sa ii dau LP cu bib si dupa ce a supt 30 ml si-a dat seama despre ce e vorba si a inceput sa planga si nu l-am putut linisti decat cu tzitzi. Nu suporta sa simta bib in gurita, desi am incercat tot felul de tetine..In schimb ii place suzeta.
Am fost cu el si la dr pediatru si spune ca e ok. Am fo si la eco transfontanelara si abdominala si e ok. Are un usor reflux gastro-esofagian, dar nu foarte pronuntat. Adik dr de la eco ne-a spus ca nu e nevoie de tratament, ca asa au majoritatea copiilor, pana cansd vor putea sta si ei mai mult in pozitie verticala. Mai ales ca el nu a regurgitat decat de 2-3 ori de cand s-a nascut.
Filip are cca 6 mese/zi, unele fiind si de 20 ml.
L-am cantarit aseara, are tot 5300g, ca si sapt trecuta...Deci a luat 500 g in luna asta.

Carpediem, stiu ca transferul de la un lapte la altul de face treptat, dar daca l-ai facut deja dintr-o data, asta e. Nu e o mare problema, mai ales daca este aceeasi marca. Uite, cu Filip al meu trebuie sa am in vedere tot ce ii introduc nou in alimentatie (lapte praf), pt ca el are dermatita atopica si e risc de alergie si mai mare..

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

La multi ani si din partea noastra Isabellei Andreea, lui Filip Andrei si lui David Andrei!
Vroiam sa intreb mamicile la ai caror bulgarasi au revenit colicii, cum faceau bebeii kk in perioada fara colici? Ca fii-mea a inceput sa faca (,)carnaciori (scuze de amanunte), ceea ce, din cate am inteles, e semn ca trec colicii. Eu tot sper...
Alina, ai incercat sa-i dai lui Filip lapte praf cu seringa sau cu lingurita? Scuze ca ma amestec fara sa fi citit nimic din urma, poate tu ai incercat deja...
Despre Johanna: are 5300 gr, de masurat n-am masurat-o dar cateva costumase de 62 cm incep sa-i fie fixe, si-a descoperit manutele pe care cand le prinde fara manusi si le suge la greu (eu o tin cu manuri pt ca desi ii tai unghiile se zgarie rau), se enerveaza teribil pentru ca incearca sa se ridice in fund si nu reuseste iar cand e in scoica se cearta cu piciorusele (e mortala!).

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:



Paste Fericit alaturi de bebei si de familie !!!! Sa aveti nopti linistite si pline de lumina cereasca!


ANE-MARIA mamica fericita de Bianca  ( 08.02.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Alina, bine ca ne-ai dat vesti, chiar eram ingrijorata! Offf...si noi raportam o criza de colici astazi, dupa o saptamana de liniste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Olga vazand pozele de pe FB mi s-a strans sufletul. Stim ca exista asa ceva dar pana nu vedem cu proprii ochi... faceti o treaba minunata aducand cate o mica bucurie in sufletelele lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Filip, Isabella si David

Fie ca Lumina Invierii sa va binecuvinteze casele cu intelegere si belsug, sufletele cu bucurie si familiile cu sanatate si armonie. Paste fericit!

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

bulgarasilor ce se sarbatoresc azi

Paste fericit tuturor!!

Mergi la inceput