Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 71 -

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mimi32 spune:

Osteffy, acid folic (nu este decat o vitamina) sigur trebuie sa iei, chiar si fara recomandarea doctoritei si ajuta foarte mult o sarcina. Acum daca ai avea probleme de trombofilie este acid folic sub o alta forma.

MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 675 4G/5G heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie in 2009, 6 saptamani (inainte de a afla de mutatii)
Tratament: Femibion 1/zi, Aspenter 1/zi, Magne B6 2/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Osteffy, eu sunt mai directa...ar trebui sa iti schimbi medicul daca nu ti-a recomandat acid folic inca dinainte de sarcina...el se da pentru pregatirea sarcinii si apoi, in timpul sarcinii, pentru ca nu avea embrionul/fatul defecte de tub neural si spina bifida.
Uite ce zice pe un site medical:
Studii repetate au aratat ca femeile care primesc o cantitate suficienta de de acid folic, zilnic, inainte de momentul conceptiei si in primele luni de sarcina, beneficiaza de o scadere a riscului de a avea un copil cu un defect neural sever (un defect congenital ce implica dezvoltarea incompleta a creierului si a maduvei spinarii) de pana la 70%.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antonia_77 spune:

buna fetelor,

reactualizez si eu info pe forum; am mai descoperit inca o mutatia (PAI homozigot):((
Le-am trecut pe toate in semnatura...de fapt nici nu stiu daca mai am si altele (pana acum am facut MTHFR-urile, Factor Leiden si Pai-ul);
Toate mutatiile astea pozitive deja ma enerveaza. Si nu in sensul descurajarii ci mai ales cand ma gandesc cate femei nasc copii fara nici o problema, fara sa-si faca sute de analize genetice...chiar toate nu au nici o mutatie??? doar noi, care ne-am facut aceste analize, si, ne-au iesit pozitive ne dam de ceasul mortii...as vrea sa stiu si eu cata lume si-a facut aceste analize si au iesit toate negative...
offf, sunt nervoasa...o sa merg la uscatescu sa vad daca ar trebui sa ajustez tratamentul de preconceptie cu altceva (avand in vedere aceasta noua mutatie aparuta). Pana atunci, cine mai are acest "cocktail" de mutatii, va rog, mai scrieti din experienta ce vi s-a mai intamplat, ce tratamente ati mai facut...nu stiu clar daca pai-ul asta homozigot in combinatie cu mthfr-urile heterozigote e "rau" sau "foarte rau"...alex, am vazut ca si tu ai pai-ul homozigot...dar macar ai doar un mthfr hetero...
Mutatiile astea afecteaza si fertilitatea? eu am ramas insarcinata prima oara "din prima incercare"; acum incercam deja de 2 luni si nimic...citisem la un moment dat pe alte forumuri de fete care au ramas foarte rapid dupa ce in prealabil urmasera tratamente cu antibitotice (pt alte afectiuni); asa s-a intamplat si la mine prima oara; luasem antibiotice pentru strept.B, iar dupa ce le-am terminat am si ramas...ati mai auzit de asa ceva?? eu ma bazez de obicei pe lucrui care au si fundamente stiintifice cat de cat solide...iar lucrurile astea nu mi se par a fi legate...dar in fine, m-am gandit sa intreb; cred ca incept sa fiu usor stresata ca nu am ramas din nou dupa 2 incercari in conditiile in care prima data s-a intamplat asa rapid...ma gandeam ca mutatiile astea afecteaza doar capacitatea organismului de a sustine sarcina nu si fertilitatea...voi ce stiti?
va astept cu raspunsuri/idei/frustari/furii/reusite
pupaturi

1 sarcina oprita in evolutie (9 sapt);
MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, PAI 1- 4G/4G homozigot;
Tratament preconceptie: femibion 1/zi; aspenter 1/zi, mgb6 1/zi; ctb 2/zi; q10 1/zi; acid folic 1/zi; vit e 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanasi spune:

Osteffy, si eu am sa fiu mai directa daca-mi ingadui. In primul rand varsta nu te ajuta, asa ca trebuie sa actionezi repede si precis. Asadar, cele 2 sarcini oprite in evolutie indica produse de conceptie de slaba calitate (fie din cauza varstei - banuiesc ca nici sotul nu e tare tinerel, fie dintr-o alta cauza, fie din ambele). Te-as sfatui in primul rand sa treci pe tratamentul de pregatire a sarcinii pe care majoritatea fetelor de aici il fac/l-au facut si care nu consta decat din vitamine (vezi semnaturi). Personal, iti pot spune ca la nici 2 luni de la inceperea lui am ramas insarcinata si am reusit sa duc sarcina la bun sfarsit, desi nici pe mine nu ma ajuta varsta (am 34), si deja avusesem o sarcina oprita in evolutie (ca si tine). Apoi, incepe sa-ti faci investigatiile mentionate mai sus, si, daca vezi ca medicul tau nu prea stie despre ce e vorba, schimba-l.

Mult succes si curaj. Cu siguranta vei reusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Bine v-am gasit fetelor

As vrea sa imi fac si eu analizele pentru trombofilie
Cine stie si vrea sa imi dea si mie PM cu adresa de mail a doamnei dr. Uscatescu, as vrea sa discut cu dumneaei

va multumesc anticipat



Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Bine ai venit, ANI.G. La Fundeni nu se fac analize legate de trombofilia ereditara, adica mutatiile, cele care apar mai frecvent, acolo faci niste analize generale care pot arata (nu mereu) ca ai ceva probleme si mai departe, mergi la o clinica privata sa faci analizele pentru mutatii. Cred ca este putin probabil sa raspunda la mail, in ultimul timp raspunde foarte greu, dupa o luna de exemplu, chiar in cazuri urgente (cand fetele scriu in subiect ca e urgent, iminenta de avort, etc), e clar ca este foarte ocupata si nu are cum sa raspunda.
Ti-am trimis totusi PM cu adresa de mail si cateva numere de telefon de acolo.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Multumesc si aici
Mai intai am citit PM-ul, ca asa nu mai intrebam acolo de analizele cu mutatiile
Deci aici se fac doar cele uzuale, in care intra ce ?

multumesc


Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

ANI.G, nu le am in fata acum, dar sunt niste timpi care nu se fac la alte laboratoare, sau poate nu am gasit eu corespondentul, or avea alte nume. Din ce imi amintesc, se fac: Proteina C, Proteina S, Antitrombina III, Proc. Global, INR, APTT, Timp Quick. Ti le scriu mai tarziu pe toate. Ca sa prinzi cum sta treaba, pe baza analizelor facute la Fundeni, mi-au recomandat Aspenter, cand am venit si cu mutatiile descoperite (vezi in semnatura), am primit Clexane 0.4.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

" Proc. Global, INR"...doar pe astea nu le stiu, in rest se cam fac si la noi

vreau sa stiu si care intra pe lista de gratuite
toate ? sau partial ?

Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Cele de trombofilie generala, sa zic asa, sunt gratuite la Fundeni. Poti sa mai ceri sa iti faca si homocisteina, care e marita daca ai probleme cu fixarea B-urilor (adica se leaga tot de trombofilie) si costa intre 20-50 lei .


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput