Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 71 -

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Iar ati fugit fetelor?


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

buna fete

as avea si eu o intrebare-am niste probleme cu coloana si pt dureri mai iau antiinflamator dicloreum,cateva zile.iar pt mutatii am inceput sa iau aspenter.imi face rau combinatia dintre cele 2?am programare la medic pe 4.si voiam sa stiu cum sa procedez pana atunci.va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Velvet, nu cred ca face rau combinatia, multe persoane care au reumatism iau combinatia aspenter - antiinflamator.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

multumesc mult de raspuns,alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_23 spune:

buna fete,
Am si eu o nelamurire, am facut profului trombofilie II si mi-a iesit mutatia A1298C henotip heterozigot. Pe rezultat la comentariu scrie:
" schimbul de baze A1298C se asociaza cu scaderea activitatii enzimei MTHFR; totusi statusul heterozigot pt mutatia A1298C nu influenteaza semnificatif nivelurile homocisteinei plasmatice. Este posibil sa existe un risc crescut de boala coronariana.
Resul analizelor din profil sunt negative sau sunt in intervalul bun(antitrombina III 94 >80, proteina C 101[70-130], proteina S 75[55-140. Voi ce credeti sa fie asta motivul pierderii celor 2 sarcini, aceasta mutatie? Credeti ca tb sa fac si PAI?
La fundeni ProCGlobal mi-a iesit 0.65 iar homocisteina mi-a iesit 7.48.


<hr noshade size="1" />2 sarcini pierdute, la 7 si 9 saptamani
<hr noshade size="1" />anticorpi antispermatici, tiroidita Hashimoto, Mutatia A1298C heterozigot
<hr noshade size="1" />tratament pregatitor:aspenter, eutyrox, acid folic, mgB6, CETEBE, femibion I si coenzima Q10 +vitamina E 10 zile/luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osteffy spune:

Buna ziua !

Ma numesc Stefania ,am 35 de ani ,un baietel de 6 ani si 4 luni,acum sa va spun povestea mea: am urmat tratamente timp de 6 ani si nu ramaneam deloc însarcinata; ,apoi am facut pauza ca eram terminata si fizic dar mai ales moral si intro zi minunea sa întamplat ,am ramas insarcinata; ...perioada sarcinii a fost mai grea neavand voie sa fac mai nimic din cauza; ca la începutul am avut pierderi desânge.Toate bune si frumoase am nascut un baietel sanatos ,care acum e mare nazdravan.În decembrie anul trecut am ramas însarcinata(de la nastere si pana atunci nu am mai ramas deloc)neavând nici o problema am zis sa treaca sarbatorile si apoi sa ma prezint la medic pentru luare in evidenta ,dar pe data de 1 ianuarie la servici fiind am inceput sa pierd sânge si am plecat de urgenta la spital .....acolo am primit diagnosticul de sarcina gemelara oprita in evolutie - aveam un sac embrionar fara embrion dezvoltat iar cel de-al doilea se dezvoltase dar se oprise in evolutie de vreo 2 zile ...asa mi sa spus ....am fost nevoita sa facut chiuretaj.Medicul care mi- facut chiuretajul a recoltat probe si le-a trimis la laborator iar rezultatul lor a iesit bun ,iar eu nu inteleg de ce sa oprit în evolutie .F.f.f dureros pentru ca ne doream si inca ne dorim foarte mult al 2 lea copil ...Am trecut si peste acest episod ...prinsa cu treburile de zi cu zi din familie,nu am mai reusit sa merg sa-mi fac si alte analize ,apoi am aflat iar in martie ca sunt insarcinata ,am dat fuga la doctor iar la eco vaginal era ca si termen mai mica cu 1 saptamana si cu embrion lipsa ,doaman doctor a spus sa nu ne grabim fiind f mica ....am urmat tratament cu Utrogestan iar apoi la inca o saptamana am mers sa vedem cum sa dezvoltat ,sacul embrionar era dezvoltat normal dar nu aveam embrion si uite asa joia trecuta iar mi-au pus diagnostic de sarcina oprita in evolutie si iar chiuretaj ,sunt daramata psihic dar incerc sa ma tin tare mai ales pentru baietel care isi doreste enorm de mult un fratior sau o surioara.
Doctorita mea mi-a recomandat sa astept prima menstruatie si dupa ce trece sa merg la ea sa-mi dea trimitere sa fac niste analize sa descoperim cauza.Eu fiind o fire mai curioasa si nerabdatoare,am inceput sa ma documentez si as dori daca ma puteti ajuta sa-mi spuneti si mei c-am ce analize se pot face ,pentru ca as merge sa le fac mai repede luna aceasta si sa ma duc la ea deja cu tema facuta ,cum se spune, macar partial.
Va rog din suflet daca ma puteti indruma ,as dori sa stiu mai exact ce analize as putea sa fac intro prima etapa si la ce laborator in Bucuresti .



stefi si rares-andrei(08.12.2005)Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi32 spune:

Buna Miha.
Mutatia ta se zice ca e cea mai usoara dintre cele MTHFR, dar este foarte posibil sa fi pierdut sarcinile si din cauza ei. Oricum eu as face si PAI-ul, ca daca o ai si pe aceasta, sa poti primi Clexane din timp sau un alt anticoagulant. Ar trebui sa faci, daca nu le-ai facut deja, si celelalte mutatii de prima pagina de la Biologie moleculara.
Mai multe poate iti scriu si fetele care sunt mai vechi si cunosc mai multe.
Sa ramai cat mai repede!

MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 675 4G/5G heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie in 2009, 6 saptamani (inainte de a afla de mutatii)
Tratament: Femibion 1/zi, Aspenter 1/zi, Magne B6 2/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi32 spune:

Buna, Osteffy. Bine ai venit!
Imi pare rau pentru sarcinile tale. Sper sa gasesti problema si sa o rezolvi cat mai repede.
Ca si analize sunt cateva de facut si costa, dar merita sa stii ce ai. Pot sa-ti spun cam ce am facut eu. Tu elimina daca ai facut ceva sau amana pana ajungi la doctorita.
Ar fi cam asa: profilul Torch, Listeria, Chlamydia; apoi TSH, Prolactina, Progesteron, aici ai mai putea sa faci si AMH (iti spune rezerva ta ovariana), DHEA-S acestea se fac in orice zi, si in ziua 2 sau 3 a ciclului Estradiol, FSH, LH si Progesteron.
Legat de tromobilie ar fi Homocisteina, Folati serici, Vitamina B12 si daca alegi la synevo http://www.synevo.ro/profil-trombofilie-ereditara-ii/ poti vedea aici plus http://www.synevo.ro/profil-sindrom-antifosfolipidic-2/ plus gena PAI.
Tu decizi ce e bine pentru tine. Poate te mai indruma si alte fete sau ma corecteaza pe mine.


MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 675 4G/5G heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie in 2009, 6 saptamani (inainte de a afla de mutatii)
Tratament: Femibion 1/zi, Aspenter 1/zi, Magne B6 2/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Miha, nu stiu ce sa iti zic...eu as face si mutatia genei PAI, mutatia Factorului XIII si profilul pentru sindromul antifosfolipidic.
Osteffy, imi pare rau pentru intamplarile tale...inteleg ca se repeta sarcina fara embrion...asta nu stiu daca se leaga de trombofilie si nu cumva nu tine de probleme de ovulatie, dereglare hormonala, poate ovocite de slaba calitate. Vezi ce iti zice ginecologul. Are dreptate Mimi, poti duce o sarcina fara tratament de trombofilie, si mutatiile sa se activeze la sarcinile urmatoare, doar ca la tine e un pic diferit, din cauza lipsei embrionului.
le - sarcina fara embrion se mai numeste sarcina cu ou clar sau sarcina molara (mola hidatiforma). Mai apare si cazul defectelor cromozomiale si creste probabilitatea sa apara daca ai mai avut un astfel de caz.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osteffy spune:

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri ,am sa astept pana la urma sa vedem ce zice si medicul ginecolog.
O amica de-a mea mi-a recomandat sa iau acid folic ,am citit despre el,acum cred ca tot asa ar trebui sa-l iau la recomandarea medicului,mai ales ca eu sunt pacienta doamnei doctor de 15 ani ,ma gandesc ca daca era nevoie mi-ar fi spus de el...doar ca medicul meu nu prea da medicamente fara sa faca niste investigatii .
Inca odata mii si mii de multumiri si sanatate multa tuturor!
O sa intru mai des si voi scrie absolut tot ce-mi recomanda medicul.
Numai bine!

Mergi la inceput