Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 71 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Fetelor va doresc Sarbatori fericite, multa lumina si pace in suflet.


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010), a 2-a sarcina obtinut natural - oprit din evolutie la 6 sapt (2011)

MTHFR A1298C heterozigot, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot,insulinorezistenta

Tratament: femibion 1/zi, acid folic 5mg/zi,magneB6 1/zi, aspenter 75mg/zi, Glucophage 1500mg,Clexane 2x0,3/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Citat:
citat din mesajul lui 5ab1na

marrina pot sa te intreb cat ai titrul la ANA?
eu pana acum am obtinut pentru ANA 10 mg de prednison pe zi din z1 de stimulare, aspirina de 100 si clexane de 0,4 din z1. am si 2 mutatii de trombo. eu am ANA 1/100 si nu am ATPO. cine stie poate am altceva...eu am IgG care depaseste putin limita maxima a valorii de pe buletinul de analize....
cam atat stiu sa-ti spun.
inca n-am facut nici eu fiv-ul norocos.
la fiv-ul trecut nu stiam de ANA. a fost un esec. nu stiu daca neaparat din cauze de ANA.


inca ceva. nu stiu daca din cauze de ANA sau din cauza hormonalelor mele prastie sau din cauza esecului de la primul fiv...dar urmatorul doctor m-a pus pe DHEA inainte de FIV. am citit ca DHEA ar fi bun in caz de lupus.

Anticorpi antinucleari titrare: 1:640 (mult mai mari ca la tine) fata de valorile de referinta 1:<40. Am facut apoi profilul ANA penru a identifica care anticorpi antinucleari sunt prezenti si au iesit pozitivi Ac. anti PCNA. M-am pus pe studiat si plans pentru ca am vazut in lupus o amenintare dar nu am nici un alt motiv sa cred ca e lupus. Intre timp am gasit rezultatele unor studii clinice care ziceau ca cea mai comuna cauza a prezentei acestor anticorpi este tiroidita autoimuna si... m-am linistit. Pe asta oricum stiam ca o am.
In perioada stimularilor pentru FIV am luat si eu Medrol/Prednison si Aspenter, luni de zile.
Ziceai ca nu ai ATPO marit dar anti-tiroglobulina ai facut vreodata?
Poate imi spui mai multe despre DHEA. Cum ti-a dat dr. sa iei inainte de FIV?

Iti doresc sa reusesti sa fii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

salut marrina
acum am vazut ca ai scris.
doctorul a spus sa iau DHEA de 25 mg 3/zi pana cand imi da ok pt fiv. deocamdata n-am nici o luna de cand iau. ma astept sa fac dozarile hormonale.
am citit ca se ia 3 luni si se face pauza.
am facut si eu profilul ANA. mie mi-au iesit Ro-52. n-am anti-Tg. n-am Anti-TPO.
cand descopeream minunile astea am fost foarte atrasa de tratamente neconventionale: intralipide in special. dar cum nici o clinica mai de prin europa nu face si nu crede in intralipide...am zis sa ma las pe aspirina, clexane si prednison. este o fata anabel79 care are anti-tpo mari si a facut intralipide din proprie initiativa. este acum insarcinata. o gasesti la sarcina si bolile autoimune. daca vrei sa vb cu ea scrie-i mp. mie mi-a raspuns.
DHEA e un precursor de hormoni. e anti-imbatranire. sunt doctori si clinici de prin state care dau "babutelor" DHEA 3 luni inainte de FIV. scrie prin teorii ca poti lua doar daca iti iese DHEA-s mic si testosteron mic. mie nu mi-au iesit mici dar am incredere. ce pot sa fac...
eu am FSH mare, E2 mare, vad ca si LH incepe sa creasca in ultimul timp. AMH 1,3. daca o fi bine facuta analiza asta...
si am TSH nitel marit. fara nici un anticorp antitiroida dar am citit ca persoanele cu anticorpi sau activitate auto-imuna mai corect spus au TSH nitel marit.
eu scriu la clubul babelor fiv-oase. acolo suntem cateva fete preocupate de auto-imunele astea. desi perceptia generala e ca...asta e. speram ca clexane, prednison si aspirina isi vor face treaba. cica numai prin Londra s-ar face analize serioase pe auto-imune si stabiliri de doze de intralipid. cu tot cu FIV...se ajunge la o suma destul de piperata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

si inca ceva marrina
e bine sa-ti faci analizele astea de trombo. in functie de mutatii doctorul poate stabili daca ai nevoie de clexane si in ce doza.
+ de asta daca ai mutatii nu e recomandat sa iei AC inainte de FIV. mai tai de pe lista niste doctori care se incapataneaza sa-ti dea AC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

5ab1na, iti multumesc pentru raspuns.
Inteleg ca se gaseste DHEA de 25 mg in Romania. N-am cautat pana acum. Ce dr. ti l-a recomandat?
Si eu am fost atrasa de tratamentele neconventionale (si mai sunt) si asta pentru ca nu am gasit inca nici un dr. care chiar sa se aplece asupra cazului meu. Eu studiasem despre tratamentele cu IVIg. Doar ca, la fel ca si tine, n-am gasit nici un medic dispus sa aplece macar urechea la ceea ce citisem eu.
Eu am avut rezultate foarte bune cu scaderea ATPO cu Wobenzym si dieta fara gluten si fara multe alte alimente inflamatoare (de la 700 am ajuns la 97).
O sa o contactez si pe anabel79. Multumesc de sfat.
Pe la clubul fiv-oaselor n-am mai trecut de la ultimul FIV (03.2008) si nu ma vad inca in stare sa repet experienta. Ultima incercare a fost ca un ciocan in cap pentru mine si sotul meu. Eram 100% siguri ca vom reusi. De ce? Pentru ca rezultatele la stimulare fusesera cele mai bune fata de primele doua. Faceam tratamentul care eu eram convinsa ca este cel mai bun (la ora aceea) ca sa se realizeze implantarea. Dar din 4 embrioni foarte buni nu s-a lipit nimic.

Iti doresc sa te ajute DD si sa te vezi foarte curand mamica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

dr Sthromer- Goldenes Kreuz Viena. daca esti din bucuresti sa stii ca el colaboreaza cu polisano bucuresti si vine la sfarsitul lui aprilie la consultatii acolo. fete de la clubul fivoaselor si-au facut programari sa discute cu el. eu nu sunt din bucuresti.
pe mine m-a ajutat intai o fata (o doamna) mi-a dat din pastilele ei. apoi mi-am cumparat de pe un site din state, site recomandat de o alta fata (si ea o doamna la randul ei)
site-ul este http://www.vitaminshoppe.com
daca vrei sa-ti iei am citit ca e bun cel micronized. si...cand ajunge in tara te vor suna cei de la UPS (un serviciu de transport) si-ti vor cere reteta scanata pentru ca altfel cei de la vama cica nu vor sa-i dea drumul. se poate comanda si de pe amazon dar eu nu am reusit. imi spunea ca nu se poate livra la adresa specificata? am inteles ca alte fete au putut totusi comanda de pe amazon.
la ultimul fiv ce protocol ai avut?
iti doresc numai bine si, cine stie, poate anul asta te hotarasti sa faci incercarea norocoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

inca ceva. sthromer nu lucreaza cu intralipide sau alte neconventionale. dar cine stie poate poti discuta cu el si vezi ce-ti spune.
am inteles ca Reprofit din Brno-Cehia accepta sa faci FIV cu tratament de intralipide stabilit de un doctor de auto-imune. cica englezoaicele isi fac analizele de auto-imune la Londra si pleaca cu schema de intralipide la reprofit sa faca fiv.
la reprofit (am fost o vreme interesata de fiv la ei) e 1950 euro fiv+icsi.
am renuntat la reprofit pt ca de "desteapta" ce mi-s n-am incredere in protocolul fiv pe care mi l-au propus......am eu o pata ca protocolul lung e bun pentru mine.


in legatura cu intrebarea ta: daca din cauze de trombo nu ramai insarcinata... cunosc un singur caz de pe forum: o fata toniro. a facut un fiv nereusit fara clexane. ramasese o singura data insarcinata dupa o operatie la picior unde primise dupa operatie clexane dar pierduse sarcina.
dupa fivul nereusit si-a administrat singura clexane dupa ovulatie si a ramas insarcinata. a nascut prematur, destul de prematur!! este o alta fata cybele pe forum care ne mai spune starea lui toniro si a copilului ei.
sigur au mai fost cazuri dar eu pe acesta l-am tinut minte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Fetelor va doresc Paste fericit si multa dragoste in casa.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Va doresc sa aveti un Paste linistit! Bucurati-va de frumusetea acestei sarbatori, de cei dragi si de tot ce conteaza!
Hristos a inviat!


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Adevarat a-nviat!

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput