Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 71 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mimi32 spune:

Mie mi-au iesit analizele la calciu mai bune de cand iau vitaminele si stateam prost si la cel total si la cel ionic. O fi coincidenta? Nu stiu.


MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 675 4G/5G heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie in 2009, 6 saptamani (inainte de a afla de mutatii)
Tratament: Femibion 1/zi, Aspenter 1/2 zile, Magne B6 2/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Nu e coincidenta, cu siguranta.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Buna fetelor. Am si eu o intrebare. O sa scriu pe foarte scurt povestea mea ca sa intelegeti contextul.

Am 39 de ani, de 15 ani incerc sa raman insarcinata. Nu s-au descoperit alte cauze in afara unei tiroidite autoimune. Spermogramele au fost bune pana in urma cu vreun an. Am facut IUI si 3 FIV nereusite (s-au transferat intre 2 si 4 embrioni dar nu s-au prins). Analizele mi-au iesit bune mereu. Inclusiv cele pentru "Profil sindrom antifosfolipidic" (facute la Synevo). Credeti ca ar putea totusi sa fie trombofilie ereditara cauza in cazul meu? Credeti ca merita sa imi fac si profilul acesta si daca aceasta e cauza spoate fi tratata?
Eu ma tot gandesc ca poate fi o cauza autoimuna si am fost la imunolog si mi-am facut diverse analize. Acum am ATPO si Imunoglobulina E marita si anticorpii antinucleari (tot de la tiroidita autoimuna). Am facut si determinarea calitativa si calitativa a anticorpilor antinucleari.
Sincer, mi-am luat gandul ca mai poate fi posibil sa raman vreodata insarcinata si ma tot gandesc la adoptie dar una dintre prietenele mele crede ca ar trebui sa-mi fac si analizele pentru trombofilie si de aceea va cer si voua sfatul. E posibil sa nu fi ramas niciodata insarcinata din cauza asta?

Daca aveti alte intrebari despre povestea mea, ca sa imi puteti raspunde la intrebare va rog sa nu ezitati. Vroiam sa va mai spun si ca am luat Aspenter 1/zi perioade lungi de timp ("preventiv", daca pot spune asa).

Va multumesc anticipat pentru sfaturi si va doresc sa fiti fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Marrina, imi pare rau pentru povestea ta! Poate te ajuta ca vei scrie aici, nu doar psihologic, ci si cu informatii. Este posibil sa fie si trombofilie ereditara si sa se combine si cu celelalte probleme.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeva73 spune:

Sara buna fete,

Va intreb ceva, voi sunteti mai experimentate... Oare sa incep tratamentul cu Aspenter chiar daca n-am inca rezultatele analizelor?
Si cate pastile sa iau zilnic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Deeva, poti incepe, Aspenter 1/zi in pregatirea sarcinii. Dupa ce ramai, Aspenter 1 la 2 zile, mai vezi ce spune atunci hematologul/ginecologul.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

marrina pot sa te intreb cat ai titrul la ANA?
eu pana acum am obtinut pentru ANA 10 mg de prednison pe zi din z1 de stimulare, aspirina de 100 si clexane de 0,4 din z1. am si 2 mutatii de trombo. eu am ANA 1/100 si nu am ATPO. cine stie poate am altceva...eu am IgG care depaseste putin limita maxima a valorii de pe buletinul de analize....
cam atat stiu sa-ti spun.
inca n-am facut nici eu fiv-ul norocos.
la fiv-ul trecut nu stiam de ANA. a fost un esec. nu stiu daca neaparat din cauze de ANA.


inca ceva. nu stiu daca din cauze de ANA sau din cauza hormonalelor mele prastie sau din cauza esecului de la primul fiv...dar urmatorul doctor m-a pus pe DHEA inainte de FIV. am citit ca DHEA ar fi bun in caz de lupus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeva73 spune:

Alex multumesc de sfat. Azi am luat prima pastila.

Eu voi pleca pana dupa sarbatori asa ca va doresc de pe acum dragele mele:

Paste Fericit! si sa va aduca iepurele ala urechiat tot ce va doriti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Legat de aspenter si caderea parului am gasit 2 postari vechi ale lui Cris_85 la Cauzele opririi din ev.a sarcinii -TROMBOFILIA- 8 pagina 1

Citat:
O intrebare intrebatoare...
e posibil sa-mi cada parul din cauza aspenterului?
am observat o cadere a parului exagerata de 2 saptamani,exact de cand am inceput tratamentul.e de ajuns sa-mi trec mana prin par si sa raman cu suvite intregi de par in mana,nu mai vorbesc ca atunci cand ma pieptan sau ma spal pe cap imi vine sa plang cand vad cum il adun din perie sau de pe cada
totusi ma gandesc ca iau multe vitamine,ar trebui sa-i faca bine,sa-l regenereze chiar insa nu stiu daca aspenterul poate da asemenea efecte.
deja imi fac griji...cred ca daca mai continui 1 luna in ritmul asta raman cheala.


Citat:
am gasit si asta intr-un articol:

"Multe medicamente au ca efect secundar caderea parului - mai ales cele administrate pentru reglarea circulatiei sangelui. Acestea impiedica formarea radacinii firului"

aspenterul regleaza circulatia sangelui,ma gandesc ca el e cauza.oare cat o sa ,mai dureze astfel?






Speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi32 spune:

Am inceput si eu sa iau aspenterul 1/zi ca pana acum il luam la 2 zile (am 6 luni de cand iau tratament). Sper sa ma ajute mai mult.


MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 675 4G/5G heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie in 2009, 6 saptamani (inainte de a afla de mutatii)
Tratament: Femibion 1/zi, Aspenter 1/zi, Magne B6 2/zi

Mergi la inceput