Strugurasi de Sept-Oct 2011 *52*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

May, stai linistita ca nu superi pe nimeni. si a mea e destul de precoce in ale miscarii..asa am fost si eu si am povestit ca acum nu fac nimic special fata de alti care au mers mai tarziu.

ba mai mult, am vorbit devreme, faceam propozitii cu rima si le cantam (in legea mea bineinteles). acum, n am nici in clin nici in maneca nimic ci literatura/poezia/cititul. le urasc!!! In schimb as citi carti de medicina non stop...si n am disecat nicio broasca/pisica/soarec cand eram mica aaaa si nici madona nu s. voce am putinadar ureche..din parti. abia tin minte liniile melodice la "in padurea cu alune" si "oac,oac diridirida"

cu alte cuvinte ..nicio legatura!

sper ca ai inteles ce vrusei sa iesplic

p.s. buna dimi!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Neatza fetelor! Azi dau eu cafelutza, ceai, ciocolata calda si briose!

Eu m.am trezit la 3 jumate si nu am mai putut adormi din cauza cistitei :-(:-(:-(

Pinky - pupici lui Dani de la noi sa ii treaca repede bubitele si sa vina la intalnire in parc! Mai mult decat atat, ii uram La multe lunite! si il pupacim iar cu drag! :-*:-*:-*

May - mie mi.a placut tare mult filmuletul cu Bea. M.am uitat impreuna cu Indra de 2ori :-*. Este de asteptat ca fiecare copilas sa aiba ritmul lui si asa cim ziceam si ieri, sunt diferente si intre frati/ surori, dar intre alti copii.

Eu azi vreau sa fac dovlecei pane, chiar daca sunt impotriva prajelilor, dar totusi fff rar n.o fi o tragedie.
Voi ce mai gatiti?

Aaaa..May - ref la schema de diversificare, gasesti multe pe net, eu as zice sa le adaptezi si in functie de " convingerile" tale, nu neaparat sa le respecti cu sfintenie. Noi de ex am inceput cu piureul de legume, apoi fructe si nu m.am grabit cu introducerea prod de provenienta animala. Mult succes! :-*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

neata

may mie mi-a placut mult videoul cu Bea, i l-am aratat si sotului , i-a placut si lui

Sei multumesc pt raspunsul cu crema de bubite
Fetelor va multumesc pt grija. Lali, eu o imbrac subtire, in maieu sau rochita de vara, scutec si atat dar la mine in casa sunt 26 de grade de asta- toamna. nu pot inchide caldura ca nu am robinet la calorifer, nu ne-am dat seama sa puneam inainte sa nasc, noua ne era bine la caldura asta si nu ne-a trecut prin cap ca bebelusii nu o pot tolera. vreau sa reiau ciclul cu mancarea pt ca eu ma tem sa nu fi fos t totusi o alergie alimentara, caldura am in casa de 6 luni si totusi ei i-au iesit bubele cand i0am dat dovleac placintar si i-au trecut dupa ce 2 zile nu i-am dat sa pape. i-am dat de aseara si cu calamine dar deja incepusera sa dispara, acum mai avem foarte putin.
Bunyy
Pinky sa se faca Dani bine.
May eu nu am o schema de diversificare, ii dau sa guste diverse chestii asa, dupa o oardine pe care mi-am fixat-o de ceva vreme, lun asta legume, luna viitoare fructe, luna urmatoare incep cu galbenus si carnita, o sa ii fac si iaurt de capra si branzica de capra dupa 9 luni, cereale nu cred ca ii dau pana nu face un an si dupa un an ii fac eu rasnite in casa din cereale luate de la plafar ...cam asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Buna dimineata!

Ionela, asa ne-a zis si dr ca boala e f usor confundata pt ca are simtome de raceala, inclusiv cu gat rosu. La noi temperatura a debutat cu 38.8, apoi a avut 39.2 si tusea putin. Noi nu am ajuns la spital decat ieri, deci dupa trei zile de temperatura, bine a doua zi temperatura nu mai era asa mare iar a treia zi mai deloc, adica 37.5. Dupa ce i-a trecut temp i-au aparut bubitele. Eu i-am dat doar panadol la nevoie (asa mi-a zis dr de familie). Acum ii mai dau 2 zile panadol dimineta si seara pt ca mai are gatul iritat. Antibiotic nu i-am dat.

May, Mikka

Nanna, multumim Imi pare rau ca ai dormit asa putin Sa te faci bine repede!

Va pup



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

May, cred ca trebuie sa fii intunecat la minte sa te simti ofensat de filmulet. Dar am si eu un sfat ca tot romanu': incearca sa o inveti tu sa se aseze in fund ca poate dar nu cred ca stie cum.
Asta in caz ca n'ai incercat pana acum.

Eu am aratat filmul la toata familia ca mi s'a parut tare dragut cit de mobila e si coordonata (mi'a placut cum se ridica in picioare).
Zoe evident nu face treburile astea insa se taraste, deci macar se deplaseaza. Curios e ca Sofia care tot asa s'a tarat devreme avea o alta expresie parca mai putin de bebelus.

Zoe a mancat un mar cu cereale, mar facut la aburi si ca sa vezi domne, nu mai scuipa si alte alea, inghitea si facea scandal sa'i dau mai repede. Dar tot unu da 3 ba suntem la diversificare. De lene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza...

MAY.. nu cred ca ai suparat pe nimeni, de ce sa superi? ca e Bea precoce? fiecare bb cu ritmul lui, si eeu una ma cand am auzit de Flavius, sau am vazut-o pe BEA, pana la urma sunt stugurasii nostri si sa l facem galerie la fiecare reusita,
Eu imi vad copilul asa cum e, e perfect pt mine, si o sa ma bucur de reusitele lui cand vor veni..DUpa crizele mele de isterie cu hirchprung, am jurat ca nu mai compar si analizez(asa cum eram cu ganguritu si intorsu ), pt ca cea mai mica pb in viata sa ne fie un intors mai tarziu...
Legat de divers o sa gasesti 100 de scheme si moduri de introducere A alim , cel mai bine e sa iei o schma orientativa si sa o adaptzi dupa instinctul tau
PUPAM de la CJ o BEA frumoasa si precoce

PINKY imi pare rau ca e bolnavior Dani

Fug sa mananc si sa sun la laboratorul d analize, e musai sa ma intp ca ieri de nu era sotu langa lesinam pe strada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

eu votez urmatoarea chestie: pe bebeii care umbla, se sucesc sau alte cele ii legat cu lacat sa n-o faca, pana nu umbla toata strugurimea!! asa ar fi corect dom´le dar va anunt ca Dani a umblat la 14,5 luni, si Noa e tot asa de lenesa ca el...

may bea e fenomenala, nici eu nu m-am suparat, m-am razgaiat pe cele care dau din gura(alte site-uri) ca le umbla pruncii la 5 luni, si NU pun filme. Tu sa pui, si si alte mamici s-o faca, sa ne bucuram impreuna de deliciile noastre daca e beteguta n-o diversifica zilele astea, ca va fi apatica...

nana cistita¿¿ au! bea muuulte likide si baga vit C, lamai si potricale grupa mare, ca-s de sezon.
poti face dovleceii si la cuptor; ii ungi cu putin ulei, apoi faina, ou si pesmet eventual, si bagi la cuptor pe hartie de copt. Asa mi-a facut mama piept de pui ´pane´. Odata am facut eu betisoare de dovlecel date prin iaurt si apoi pesmet, la cuptor, dar n-am fost incantata de rezultat, au ramas moi, nu crocanti.

pinky sa va faceti si voi bine

ooka voi ce cereale folositi¿

ieri a papat Noa boabe de orez fiert intregi. vreo 4 maaama ce mai plescaia la ele de parca-i dadusem o fleica de carne



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

eu votez urmatoarea chestie: pe bebeii care umbla, se sucesc sau alte cele ii legat cu lacat sa n-o faca, pana nu umbla toata strugurimea!! asa ar fi corect dom´le dar va anunt ca Dani a umblat la 14,5 luni, si Noa e tot asa de lenesa ca el...

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


Corect corect , dar si sa le punem leocoplast la gura, ca Ela nu e vorbareata si nu e corect ca altii sa vorbeasca si ea nu.. Deci lacate si leocoplast da?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

ola !

seidana , sunt pe aici prin zona , pup

may , este pur si simplu adorabila beatrice
a vazut o si mama , si de atunci o da exemplu lu' fimiu :)))

pinky , imi pare rau ca e bolnavior dani

mikka , parerea mea este ca bubitele sunt reactie la vreun aliment

nanna , cum te mai simti ?
ce zici de masterchef ul de aseara ? e din ce in ce mai interesant , pe mine m a prins maxim
dar ma enerveaza la culme pamponata aia , n am mai vazut pana acum atata invidie sa zaca intr o femeie
EDIT: eu papica am facut ciuperci pane si ciorba de loboda

eu sunt bucuroasa ca T a inceput sa stea f bine si muult in fund fara sprijin/sustinere
daca luni statea maxim 30-40 sec , de ieri nu mai are nici o problema
m a uimit ce evolutie poate sa aiba de la o zi la alta

voi ii impartasiti pe copilasi ?

_


de T 7+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Jade noi mergem de Pasti la socrii la tara, asa ca sigur o sa il impartasim. Prin oras nu prea dau pe la biserica

It's a boy !!!

Mergi la inceput