Strugurasi de Sept-Oct 2011 *52*

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Eu am mers la 7 luni..acum..nu stiti voi ...dar am evoluat : zbor, fac 100 de metri in 3 secunde, si merg cu spatele ca si cu fata...

vax..nu fac nik diferit fata de unul care a mers la 1 an

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!


Oana - m-ai amuzat! Asta spuneam si eu intr-o postare mai demult: si Indra a fost precoce dpdv motric si nu a insemnat nimic, e antitalent la orice sport si ultima la alergare in clasa ( desi e si slabanoaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Bunny ,saracul Dani si saracuta Noa bine ca sunt bine ,cred ca mai mare sperietura ,pupici la amandoi

Lena de ieri avem si noi 6 lunite si i-am dat azi o lingurita de mar copt blenduit bine si nu i-a placut,a scuipat ,intorcea capul si chiar se pusese pe plans noi nu suntem pregatite sigur ! Mai stau cateva zile si o sa-i dau morcovel ,poate ii va placea

May Bea e super dulce



Si noi mai facem poze (aproape zilnic) si filmulete ,dar suntem mai egoisti si le pastram numai pentru noi









Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lali.. da am salvat linkul, si deja ma visam facand un mi tai noi, cu brtele groase roz dintr-un ghiozdan vchi.. insa SOC am aruncat ghiozdanul ... si nici nu merg masina , dar data aviatoare cand merg la ai mei poate fac un plan.. tu ai moddificat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete

ba a mea canta ... la orga ... O sa pun si film,sa vedeti! Dr intai sa o filmez... Seidana,spuneai ca nu mai ai masina de cusut? Ce ai facut cu ea? Ca eu pe a mea o invat curand sa zboare de la 3 ....

Lali , mami de Teodora-Ioana(23.08.2011) si Paul-Iulian(01.10.2009)


nu mrge.. se rupe ata sau acul, din 2 in 2 cm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Sei, nu l-a supt... doar s-a uitat la el, de asta si ziceam... fata mea care baga totul in gura nu a bagat marul.

May cred ca incep la sf lunii cu morcov crud glumesc... morcov fiert la abur probabil :)

Oana, super tare faza cu mersul la 7 luni :))
EU as fi bucuroasa sa stea pe loc pitica mai mult, ca asa mie tare frica sa o las mai mult de 1-2 min.. si alerg ca disperatain camera sa vad pe unde e pe pat... k ii pun eu perne da degeaba.

Apropo de precoce eu am vazut o pitica la 3 luni si 2 sapt care se taraia, facea aprox 2 diagonale de pat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Uitasei

http://www.janetlansbury.com/2012/04/sitting-babies-up-the-downside/

ce fain spus ->

“The learning process will play a major role in the whole later life of the human being. Through this kind of development, the infant learns his ability to do something independently, through patient and persistent effort. While learning during motor development to turn on his belly, to roll, to creep, sit, stand, and walk, he is not only learning those movements, but also *how to learn*. He learns to do something on his own, to be interested, to try out, to experiment. He learns to overcome difficulties. He comes to know the joy and satisfaction that is derived from his success, the result of his patience and persistence.” Dr. Emmi Pikler, Peaceful Babies – Contented Mothers

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Buna seara mamici dragi!

Eu nu am mai reusit sa intru sa scriu pt ca desi nu am iesit pe afara ca Dani e bolnavior a zburat timpul repede, azi am facut casa luna
Dani a avut temperatura trei zile si azi i-au iesit niste bubute mici rosii pe piele, am fost la medic azi si ne-a zis ca e roseola infantum, e o boala a sugarului, foarte usoara care de multe ori trece neobservata. Ne-a zis sa stam in casa totusi pana ii trec bubitele.
Are 71 cm, 8,15 kg ... nu-mi vine sa cred ce bine a luat in greutate si in lungime luna asta

May, Bea este super draguta! Este intr-adevar foarte precoce! Bravo ei

Dbunny, imi pare rau pentru Noa, bine ca e totul in regula!

Lali, abia astept sa ne arati rochitele facute de tine!

Sanziana, bine ai venit!

Mika, imi pare tare rau ca Maria s-a umplut de bubite sper sa-i treaca repede si sa nu fie nimic grav

Stefi, drum bun!

Am inceput sa ma uit si eu la Masterchef

Va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui pinkysor

Buna seara mamici dragi!

Eu nu am mai reusit sa intru sa scriu pt ca desi nu am iesit pe afara ca Dani e bolnavior a zburat timpul repede, azi am facut casa luna
Dani a avut temperatura trei zile si azi i-au iesit niste bubute mici rosii pe piele, am fost la medic azi si ne-a zis ca e roseola infantum, e o boala a sugarului, foarte usoara care de multe ori trece neobservata. Ne-a zis sa stam in casa totusi pana ii trec bubitele.
Are 71 cm, 8,15 kg ... nu-mi vine sa cred ce bine a luat in greutate si in lungime luna asta


Va pup


Pinky - mami de Dani 11.09.2011


Aceasta boala e foarte usor confundata de medici , la debut, cu un rosu in gat. De cele mai multe ori mamica primeste antibiotic ( cu tot cu mine stiu vreo 5 cazuri de antibiotic la roseola) . Ulterior eruptia e pusa pe seama cvaldurii/reactiei la medicament, etc si se da Ca
Fevra poate fi usoara dar poate avea si temperatura mare copilul. Mihnea a facut in a doua seara 39.9 la 30 minute dupa antitermicul dat la temperatura 39. Deci ii crestea sub antitermic.( o fi ajuns la 40 dar eu nu i-am mai pus termometrul ca faceam bagaj de spital)
Nu am ajuns la spital... pentru ca inainte sa chem un taxi( da, in Romania ajungi cu taxiul mai repede la spital) temperatura incepuse sa scada.
Noi eram cu antibioticul pe masa ( pe care refuzam sa i-l dau si ma simteam ca naiba...) si nu aveam decat o banuiala personala ca e roseola. Era sambata noaptea si sotul era in delegatie in spania... singura cu un copil mic, cu reteta de antibiotic pe care refuzam sa i-o dau... cu febra care nu ceda la nimic... A imbatranit in noaptea aia de stres.

Luni, cand am ajuns la un medic de doamne ajuta si mi-a spus ca e roseola si ca ma felicita ca nu i-am dat antibiotic imi venea sa zbor de fericire si sa ma pup singura... Radeam cu lacrimi in ochi!!!

OHO!!!! greu!! greu de tot!!!

Felicitari ca ai un medic cat de cat normal!!!

PS. dupa vizita cu diagnostic la medicul de incredere am fost di la pediatra renumita a lu'fiu-meu sa ii cer o trimitere. Avea deja eruptie pe piele . Mi-a spsu ca ea crede ca e alergie la antibiotic sau vreo boala virala... dar sa continui sa-i dau pana la 5 zile antibiotic.
I-am spsu zambind ca eu la Roseola nu dau copilului antibiotic.La care ea mi-a spus ca da... o fi roseola infantum ( imi arata probabil ca auzise si ea de boala si stie cum o chema... nu ca mine care ii spun pe scurt)
Inca e medicul nostru dar s-a lamurit cu mine...


Bunny, despre vaccinuri... Nu stiu daca mai fac ceva la 1 an... dar dupa sigur sigur nu.... NICIODATA!!!
Or sa-si faca singuri ce or vrea cand or fi majori... pana atunci ... EU am spus NU!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

eu am mintit-o pe dr azi ca are febra ca sa o primeasca si in seara asta a facut febra...

multumesc fetelor pt complimente si aprecieri la adresa lui Beatrice.

sper ca nu am ofensat cu videoul pus. poate am inteles eu gresit unele comentarii... dar totusi vreau sa specific ca sunt absolut constienta ca bebelul meu nu e vreun geniu ca s-a ridicat mai repede si n-am pus videoul ca sa arat ca vai ce face a mea si altii nu fac, ci fiindca m-am bucurat de ce face si m-am gandit ca voi, trecand prin aceleasi etape, intelegeti mai bine decat altii bucuria si incantarea mea.



in alta ordine de idei cine ma ajuta si pe mine cu o schema clara de diversificare? ca tot zic ca studiez problema si-s asa prinsa la servici, iar acasa ajung obosita si tre sa ma ocup de fii-mea si nu mai ajung sa ma documentez.
are cineva o schema pe care o urmeaza?
ma refer cu pasi si mura in gura asa
raman datoare.


PS: pinkysor, imi pare rau ca Dani e bolnavior

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

May, ai facut foarte bine ca ai pus filmuletul :)
Eu m-am distrat maxim cand l-am vazut. Sa vezi ce veselie o sa fie cand o ia la fuga... Atunci faci sport vrei nu vrei :)

Mergi la inceput