Strugurasi de Sept-Oct 2011 *52*

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

neata!
nu stiu daca mai apuc sa intru, asa ca va doresc un Paste fericit, plin de lumina si caldura alaturi de cei dragi!
Va puuuuuup !

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Fetelor, legat de unt nesarat si eu luam President, dar apoi am vazut ca au si cei de la covalact si napolact parca. Trebuie sa va uitati la ingrediente... acolo scrie nu contine sare, nu scrie sub denumire, deci trebuie perchezitie atenta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Buna dimineata mamici dragi!

Hayat, imi pare tare rau ca treci prin asa ceva, sper sa reuseti repede sa-ti revi, se adauga si operatia lui Razvan la tot prin ce treci si cred ca, cu atat mai mult esti speriata si nelinistita
Iti doresc sa reusesti sa-ti aduni fortele si sa fii puternica pentru puiutul tau!

Creola, saracuta Elisa ii trimit un pupic mare mare

Multumesc fetelor pentru gandurile bune Dani e bine, nu mai are bubite de ieri

Nu stiu cat mai reusesc sa intru zilele astea asa ca va doresc Sarbatori fericite alaturi de intreaga familie!

Va pup cu drag


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

NEatza..

raportez o prima noapte groaznica

Minunea mea s-a trezit de 3 ori (1-4-7) plangand, insa in hohote, lacrimi siroaie si desi am luat-o in brate , nu se oprea din pland minim 10-15 min.. Dintii nu sunt,ca am verificat in gurita: nimic alb sau rosu la orizont.. nu stiu c poate fi: ma gandesc ca poate nasucul infundat, insa pana se potolea din plans se desfunda singur,si nu pot sa zis daca asta a fost, insa sper ca s speria ca nu poate respira..
CE POATE FI? SA SUN LA DR?
acum inca doarme, cand se trezest ii iau si temperatura

JADE.. budinci? cum adik cum i-i le fac? reteta?
Pt noi fac doar dulciuri,4 praji , mancare nu ca mrgem la mama si la socrii...

Creola.. multi pt Elisuca...sa avti drumbun si multaaaa distractie!!

OANA.. LURPAK?

eu i-am luat spray cu factr de protectie 50 de la Biodrma (60 lei), voiam de la Laroche Possay, ca are apa termala(75 lei), insa am zis sa e prea mult sa folosesc 4 game de cosmetice..
i-am luat si ATODERM sa o dau pe fata ca si crema hidratanta cand isim afara,ca are fata ff uscata, creapa chiar, nu aveam Stelatopia si m-am orientat.. oare rau am facut?

PINKY.. pt DANI ,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Da sei, din ala.

nu cred ca e de lnas infundat plansul. i s ar infunda mai rau. sa nu fie durere de cap de la raceala. eu i as da un pic de nurofen la culcare.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

sei ieri parca ai zis ca avea ceva febra nu¿ o verificare de rosu-n gat n-ar strica...

si totusi, fetele care aveti bebei cu dinti...cate zile inainte ati simtit ceva in gurita la bebe¿ cate zile inainte de iesirea dintocului au avut bebeii simptome¿

Noa de 2 zile face circ seara inainte de nani, de la 9 la 11...maraita rau, o distrag cu jucarii si brate si plimbat prin toata casa, intr-un final oboseste si adoarme, dar aproape 2 ore mai tarziu decat de obicei...in schimb nu se mai trezeste pt papa in timpul noptii...

creola yoy si voi ati cazut! sa treaca buba!

ieri ne-am aprovizionat cu www.mujerglobal.com/hijos/con-ninos-lleva-siempre-arnidol/" target="_blank">asa ceva, contra vanatailor, cucuielor si altor bazaconii, si cu www.farmacia-morlan.com/tommee-tippee-explora-taza-first-sips-rosa-150ml-p-3271.html?osCsid=skulcijh3be5d2q55gb0f56cc4:" target="_blank">canita asta pe care Noa bineinteles ca nici n-o baga in seama

revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Azi a venit acasa Health Visitor-ul. E un fel de asistenta a copilului care vine acasa sa il vada, sa vorbesti cu ea daca ai intrebari, o cantareste, ii urmareste evolutia bla bla.
Am vorbit si de diversificare. Mi-a zis sa-i dau ce mananc si eu. Imi facea sugestii pentru cina: fish fingers :D sau zicea cereale cu lapte, dar nu pt baby, ca-s prea scumpe, ci cereale normale ca e fata mare la 6 luni :D
Tot insista sa-i dau ce mancam noi ca o sa-mi fie mai simplu asa :D Pai daca vroiam sa-mi fie mai simplu, nu mai faceam bebe...
Am ramas socata, am dat din cap si bineinteles ca nu fac cum zice ea.

Cu ce am fost de acord: ca tre sa-i scot o masa de noapte, ca fii-mea e frumoasa si are niste ochi superbi :D si ca-i precoce (bineinteles ca Beatrice se catara pe canapea si numai in picioare statea :D)

Deci, astia-s mai rau ca in tara :))
Fish fingers! Jesus!


Merci de raspunsurile cu programul de masa.
Trebuie sa ii scot cumva masa de la 12 noaptea, ca n-are si ea pauza digestiva. O sa ii dau din ce in ce mai putin si eventual ii dau niste baby rice cu laptic inainte de culcare.

Sei, pupici pt Ela sa se faca bine.
Klaudita, Creola, Paste fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Remember me?
In sfarsit apuc sa va scriu. A fost [si mai e putin] o perioada in care am lucrat de dimi pana seara. Daca nu trebaluiam la ceva, ma ocupam de copii. Asta de la 7 de cand ma trezeste Theo si abia pe la 12 noaptea terminam si picam franta in pat. Intr-o noapte mi-a cerut Bia cana cu apa, si cand mi-a dat-o inapoi, am adormit asa, cu cana cu tot in mana, iar cand a plans Theo am sarit ca arsa. M-am facut fleoasca cu apa din cana, si m-am si trezit de-a binelea, ca era rece apa. In schimb am facut curatenie peste tot, in casa, afara, am mai pus cate ceva in gradina, iar acum astept "trupa", sora, cumnatul si nepotii, sa apara. Maine vine si fratele cu trupa lui. O sa fim, deci, multi si tare imi place. Bia face nani caci i-am zis ca dupa ce se trezeste, o sa fie vara-sa sosita.
Sper sa pun cateva poze pe grup zilele astea, sa nu ma banati.
Alte noutati despre noi... Theo e diversificat cu para, mar, pruna, pastarnac, patrunjel, cartof. Mananca binisor, dar mai are si zile proaste. Nu i-am mai cantarit papa dupa ce nu mai voia sa deschida gura, ca sa nu ma stresez ca nu mananca. Dar dupa cum nici noi nu suntem "facuti", nici sora-sa, nici de la el nu ma astept sa fie dolofan. E, sanatos sa fie!

Sper ca toti strugurasii sunt bine! Intru altadata mai pe indelete.
Spor la pregatiri!

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Hello strugurime!!!

In pregateli,in pregateli??

Eu sunt pe aici,prin preajma, am o juma' de ochi si pe forum,mai mult prin casa,ca vreau sa termin azi tot ce am de facut.
In ultimul timp am avut o lene de aia crunta,am facut minimum minimorum din tot ,dar acum nu mai pot asa,ca ma sufoca ce am in casa. Cu toate ca am spalat/aspirat/sters /strans mai tot timpul parca nu se cunoaste. Am terminat in sfarsit de pus toate hainutele in cutii, ce mi-a dat socrela de la o vecina le are puse bine,ca ma albise de cate ori mi-a spus de ele,sa nu "le marit". Le-am pregatit,cand ii inapoiem masina,a treia zi de Paste, i le duc si pe alea.

May, hai mai, fish fingers? Mie,sincer,mi se par o mare porcarie degetelele alea de peste,ei ai si de pui,nu? Si se mai mira de ce au unii copii 30 de kile la 3 ani! Am asa o mica ciuda pe toti asia de recomanda tampenii pentru copii! Cum mai mancare din ce mananci tu? Mananci sare ,mananci prajit,mananci ceva ce este nitel cam greu penru organismul inca nepregatit al copilului. Ce nu pot sa inteleaga oamenii astia de recomanda sa manance copilul dupa 6 luni ceea ce mananca si adultul,este ca nu se nonoroceste copilul imediat, nu face soc daca mananca si cartofi prajiti,o chiftea,sarmale, ciorba si friptura,dar asta inseamna aproape sigur un adult cu probleme de nutritie,dentitie,ficat si/sau stomac. Si asa miturile conform carora"daca nu dai copilului cu sare mancare de mic,iti face nazuri cand creste mai mare," si altele.

Teodora si-a scos singura mesele de noapte. Suge ultima data pe la 10-11 noaptea , apoi dimineata la 6.30-7 .

Hayat

Mai fetelor, mie imi e lene si sa scriu,dar sa stiti ca ma gandesc la toate,va pup si sunt alaturi de toata lumea,nu am sarit nici un mesaj.

Revin cand mai pot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

May , Bea are 2 mese pe noapte si vrei sa ramana cu una ?Cum ai de gand sa-i scoti o masa?Daca se trezeste si vrea papa ,ce faci ?

Si Noura mananca de 2 ori pe noapte : la 2 si 5 vreau sa-i scot una si nu stiu cum !!!!

Sei ,imi pare rau pentru Ela ,poate viseaza urat ! Asa imi facea Noura o perioada doarmea si plangea atat de tare ,o luam in brate ,incercam s-o trezesc dar ea tot plangea dormind , se trezea si continua cu plansul .Acum a trecut !
Sau poate are rosu in gatic ,vezi daca-o deranjeaza cand papa ,daca inghite greu .Urmareste-o si mai bine mergi la medic ,ca vin sarbatorile si probabil cabinetele sunt inchise acolo ,nu stiu
Saracuta de ea


Am inceput sa-i dau mancarica fetei si greu ne merge . Vrea doar morcov . Pastarnacul si marul la cuptor au fost refuzate . Alte alimente nu i-am bagat .Am sa incerc sa-i combin morcovelul cu ceva ,poate-o pacalesc

Ce mi-e ciuda pe voi ca mancati cozonac si prajituri pe langa faptul ca tin regim , nu sarbatorim Pastele .


Dimineata pe la 5 m-am trezit cu bluza de la pijama udaaaaaaa ,eram plina cu lapte cu toate ca sanii erau moi , nu m-am mai trezit asa si sa ma schimb de vreo 4 luni .
Oare ce-o fi ?




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput