Strugurasi de Sept-Oct 2011 *52*

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Seara buna, fetelor!

Am intrat sa va spun si eu 'Paste Fericit!' si sa ne auzim /revedem cu bine!

Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

La multi ani Matza Rebela.
Sa fii iubita si fericita impreuna cu Kate a ta. De mult nu ai mai dat pe la noi




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata fetele!!

Scriu acum,cat am timp,ca apoi ma bag la somn si dimineata nu stiu daca apuc sa intru!

Inca nu urez nica de PAsste, o fac la timpul potrivit!

Seidana,azi cum s-a comportat pitica? A mai facut febra? Ai urmarit si ce au spus fetele,daca inghite bine?

Si eu tot doi ani stau acasa!

Mikka sa stii ca am avut spor dupa urarea ta! Am facut o gramada de treba,dar parca tot nu se vede nimic in urma! Eh,pana la urma reusesc eu sa fac tot cu mtrebuie!

Cele trei fete noi,ati disparut?Asa repede v-ati plictisit de noi?


Am vazut ca acum sunteti in febra cautarii celui mai bun produs de protectie solara. Pai,daca nu sunt copiii expusi in orele alea periculoase, ar trebui dati cu ceva? Intreb de ce : folosim crema de dus/sampon/sapun/gel de dus, ulei /crema de masaj, creme pentru dermatite,crema de scutec, lotiuni,ape termale,mai ales cei cu problemute la piele. Sa mai folosim in plus si crema solara? Nu e prea mult? Adica na,eu am avut grija sa fie Paul la umbra cand a fost soarele puternic, nu l-am dat cu creme cu factor de protectie decat de vre-o trei ori ,iar probleme nu am avut decat o singura data,cand ne-a uitat Dumnezeu pe plaja, era inca mai, nu credeam ca ne vom bronza atat de tare. Eu nu voi folosi decat daca e musai,in rest voi avea grija sa fie copiii foarte bine hidratati tot timpul , probabil voi avea gija cev mai mult la masaj,sa urmaresc daca e pielea afectata de soare.

Despre BBcom organics nu stiu nimic.

Andr@ ,sigur e deshidratat? Acum seara am vazut si eu la baietelul vecinei pe manute,partea de deasupra,pielea foarte aspra. Mi-a spus bunica lui ca a stat in ultimele 3 saptamani numai cu manutele in vant,ca au fost la tara,si nu statea locului o clipa! Sa nu fie si la voi tot de la vant,nicidecum deshidratare. Cel putin nu deshidratare cum stim noi,adica sa ii fi fost sete.Poate are nevoie pielea de ajutor extern,o crema, o lotiune pentru hidratare , nu de lichide baute.

Camady mereu ma minunez de buzele Evei! A ta si a Alaynei,cele mai buzate(in sensul bun of cors) fetite ale odiseei!

Dbunny( cand iti scriu mereu ma gandesc la "like a bunny" a Andreei Balan,si parca te si vad in costumas de iepuras,cu urechi albe si codita pufoasa!) , eu din ce stiu ,siropelele nu prea sunt indicate copiilor sub un an. Si mai stiu ca tusea in mod normal ar mai fi prezenta ceva timp dupa trecerea virozei. Mi s-a intamplat si mie sa fiu racita doar cateva zile, dar sa tusesc inca vre-o saptamana-doua dupa.

Stiti ce nu inteleg eu? De ce tin dr-ii neaparat sa scoatem massa de noapte copiilor atata timp cat ei inca au nevoie de ea? Adica na,Teodora si-a scos-o singura,dar sunt copilasi care se trezesc pentru ca le este foame ! Atunci,nu sunt chinuiti daca se trezesc si nu primesc? Nu plang? Chiar si Teodora se mai trezeste uneori si suge peste noapte,de cele mai multe ori nu,dar se intampla. Si atunci sa nu ii dau? Nu prea mi se pare normal!

Nanna,tocmai m-am delectat si cu fetita ta la avatar! Si ea e frumoasa foc! De fapt eu nu am vazut struguras sau strugurica urat/a .

Creola fetita speriata! Asta e, acum mai cad ,maiplang! Se fac ei mari!

A mea zambeste in somn!

Eu personal nu am incredere in produsele de la napolact ca n uscriu ingredientele pe ambalaj. Am vazut de mult timp asta,si el evit.Napolact si danone. Eu oricum iaurt si sana iau numai de astea cu termen scurt,din lapte si fermenti lactici,fara lapte praf ,ca astea imi plac. Cu fructe nu consum din comert, inainteeram innebunita dupa cel de la milli, apoi dupa activia cu musli,de baut,si acum nu imi mai plac.

Inutsa sa va fie de bine aglomeratia! Si mie imi place ingramadeala,dar mai in vara ,asa,sa fie cald, sa nu trebuiasca foc facut , sa stam afara pana seara tarziu...

Ancaroro,Kora!!!


Va pup,ma bag in scutece!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza...

Lali.. e bocna: tuseste, stranuta, nas infundat, maraita , insa nu are febra.. Oare c sa ii dau de raceala in afara de ser in nasuc si aspirat? Panadol?
Azi noapte treziri fara numar, jumate din noapte a dormit ci titi in gura, cealalta jumate tinand-o in brate, ea cu nasul in mine
Cand faci poze cu rochitele? o sa te bazai pana le areti pe modeel

ALA,.. poate a visat si urat, nu stiu.. tare greu e sa fii mamica.. dar e ceva mai frumos?

MAY.. da de ce fish fingers? nu e mai simplu sa mergeti toti 3 la MC? doar de ce sa speli vase? un dublu chesseburger cu porti mare de cartofi si o cola? ce bun e pt BEA... mmmmm jeeessssee
Cat despre masa de noapte.. cu copiii alaptati ce faci? cum as putea eu sa o fac pe la sa nu se mai trezeasca, sau sa o adorm fara titi?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Sei,daca nu face febra nuii da decat vitamina C si ser in nasuc,curatat bine nasucul si urmarita emperatura. Daca sunt secretiile abundente culcata pe plan inclinat sa espire mai bine,picaturi de eucalipt sau menta pe cev pe langa ea,si rabdare sa ii calmezi maraiala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

neatza.

fii-mea a invatat sa se ridice noaptea in patut. nu stiu cum reuseste ca e bagata in sac de dormit... si apoi nu mai stie sa se puna jos si da-i si plange. de 4 ori a facut-o :D

sei, sanatate Elei

cred ca la copiii alaptati e vorba de o alta abordare.
la cei pe LP la varsta asta ar trebui sa fie 5 mese.
ideea e ca eu nu vreau sa-i scot o masa ca asa scrie in carte ca tre sa aiba 5, nu 6; ci fiindca ea nu are pauza digestiva mai deloc.

alayna, ea isi scosese masa de la 12 (atunci era la 2 ca o culcam la 10, nu la 8 cum o culc acum), dar si-a bagat-o iar cand am venit in UK.
aeara pe la 7 i-am dat un pic de baby rice al 7 si la 8 LP 210 ml. ma gandeam ca se va scula pe la 1.
da de unde... la 11 si un sfert miorlaia :D deci mai devreme.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hello si de la noi! Aici ploua cu galeata, tocmai cand voiam sa dau o fuga cu fie.mea mare in mall...
Ieri am fost tot pe drumuri toata ziua, ne.am intors acasa franti de obo.

Sei- pupici Elei sa se faca repede bine.

Lali - mutumim de aprecieri la adresalui Inez. Sa stii ca Indra cand iti vede poza de la avatar zice ""uite iar a scris papusaa" ;-) Iti sta f bine asa.

May - si mie tare mi.ar fi placut sa nu se mai trezeasca Inez noaptea, dar parca nici nu ma indur sa nu ii daj laptic dava ea vrea. Ma gabdesc ca daca ar avea nevoie de pauza digsstiva ar face ea. Daca ar avea burtica plina de laptic nu s.ar mai trezi de foame...

Offff scriu de pe tel si deja nu mai pot...va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

may stii ce-am observat eu la Noaż nu foamea o trezeste, ci gazele, tusea, cald, frig etc, insa daca tot e treaza, laptele caldut o reconforteaza tare si adoarme imediat.

lali asa a spus si pediatrul, ca vreo 2 sapt in total n-o sa scapam de tuse. siropelul picaturi ce i-am dat are gusta raaaau, imi aduc aminte ca mi-a fost prescris si la Dani la 4 luni, si e f bun la tuse...daaaar Noa e fata desteapta si-l vomita

sei asa am fost si Noi cu tot tacamul, am renuntat la panadoale si alte cele, in schimb spalam nasucul de 3-4 ori pe zi(in special juma de ora inainte de masa) si umidificam bine pe timp de noapte; am pus iarasi fierbatorul de ceai pe noptiera si-mi vetrec noaptea apasand pe buton...in fiecare noapte evaporam 3ooml...

eu am inchis bucataria pana luni, azi avem o onomastica a nepotelei si mancam la ei, iar maine mancam la soacra

sa aveti un weekend cat mai placut, si sa va aduca epuru tot ce va doriti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Ola fetite dulci!

Eu sunt gata cu cozonacii. mai am pasca si drobul. fripturile le fac maine sa fie proaspete.

eca iar mi a sarit din patut..in patul mare. direct in cap. cred ca o leg....sub ochii mei s a intamplat tot in 2 secunde. mi a mancat ficatul deja...

cred ca a tras si un curentel ca are muci din aia in spatele nasul. nu febra, nu nas infundat si nici tuse...sper sa fie un curent ca altfel facem un paste..racit.

lali, nici eu nu o dau cu crema pt soare mai ales ca vreau sa ii opresc vara vigantolul. o sa o tin la umbra cande pranz si expunere pana in 10 dimineata si dupa 6 seara

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Va pup fetelor.
Mie mi s-a stricat laptopul.Acum scriu repede de pe al sotului apoi ma bag la facut ciorba de burta.
Noi suntem bine.Nici eu nu-i mai dau sa suga noaptea decat pe la ora 6.Maraie a scanceala cam din ora in ora dar ii bag suzeta si adoarme repede.
Eu stiam ca daca copilul e hranit cu LP, noaptea n-ar trebui sa i se mai dea sa manance...........repaus digestiv.May incearca poate bea niste ceiut la masa de la ora 12.
Sei imi pare rau ca Ela e racita.Eu nu vreau sa ma gandesc ca vom raci prea curand ptr. ca nu stiu cum i-as da medicamente, chiar si vitamina C.Nu accepta nici macar apa...........toata o da afara.
Cu mancatul mergem inainte cu tot amestecat cu banana........dar am grija sa nu manance mai mult de una pe zi.Scaune are cam 3 pe zi.
Lali suntem buzate..........semanam cu tati.

Mergi la inceput