Strugurasi de Sept-Oct 2011 *52*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

aha, stiu la ce te referi. o sa-i arat :) sa vedem cum reactioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Citat:
citat din mesajul lui sanziana25

Saluti, mamici!
Am revenit! :) Sa incep mai intai sa ma prezint, numele meu e Anca, dar pentru ca erau nu stiu cate anca xyz ca username, m-am gandit la un nume mai altfel...si uite ca m-a izbit Sanziana25 :)) ( este numele personajului din Arta Conversatiei-Ileana Vulpescu)
25 imi place cum suna, dar nu mai e de 4 ani varsta mea :))
Cum spuneam am un bebe de 5 luni jumatate, nascut pe 26oct 2011 - la 38 sapt prin cezariana de urgenta. Placenta mea era grad 4 de pe la 32 sapt, el nu se mai hranea bine si uite asa a fost livrat pe 26 oct, la o zi dupa ziua de nastere a ma-sii. :) A avut 2800g si 48cm.
Acum nu mai stiu cat mai are exact...probabil ne apropiem de 7kg. Joi merg la dr si voi afla. Eu am fost tare stresata de greutate, mai ales ca in jurul meu, prietenele mele au bebelusi tare bine-facuti.:) Primele 2 luni a luat ok, cate un kg pe luna, ca mai apoi sa ia doar 500g. Este hranit cu LM, si refuza clar biberonul. Am aflat asta cand dr ne-a dat completare ca sa crestem mai bine. Refuzand biberonul, mi-a facut mie zilele mai grele, laptele meu nu ii era suficient si uite asa am ajuns la diversificare pe la 4 luni.
Acum, mancam 2 mese, una cu mar si banana ( cam 60-100g) si una cu piure de morcov, patrunjel, dovlecel si altele pe care le devoreaza in 10 min cate 200g :))) Evident, sunt si zile mai proaste ....in care scuipa de la [prima lingurita. Mesele celalte au ramas cu LM. Sper sa am laptic mai departe ca altfel moare de foame.
Incer in fiecare zi biberonul....si vad ca macar a inceput sa il bage in gura ca sa il roada....e un pas inainte :)
Se vede ca doarme bebita, ca m-am intins la povesti.
Sa va traiasca prichindeii, sa fie sanatosi si veseli. Va citesc cu drag si spor. Aflu de la voi multe lucruri care sigur o sa imi fie de ajutor mai incolo. E bine ca aveti bebici mai mari ca stiu etapele urmatoare :)
Va pup si multumesc ca ne primiti si pe noi.
Anca


Am tot vrut sa scriu despre ce ai scris tu aici de cand am citit.

Greseala pe care a facut-o dr-ul tau o fac tot mai multi la noi in tara! Cum frate sa dai completare ! In loc sa inveti mama cum sa aiba lapte indeajuns,tu ii dai completare? Si te numesti dr?
De fapt da, lapte praf= tain de ingrasat in acest caz,si multe altele in care dr-ul recomanda laptele praf cand nu este necesar. Copilul tau nu ar muri de foame daca nu i-ai da supliment, ar sta mai mult la san, ar produce anul asa mai mult lapte. Instinctul de supravietuire este mult mia puternic decat credem noi .

Nu mai stiu cine spunea ca sta cu soacra,si ca o streseaza ca ii mai da san desi cpopilul abea a trecut de 6 luni. Cu tot respectul,i-as fi zis sa ma lase in pace. Asa ,frumos si diplomat,i-ar fi recomandat sa imi lase mie placerea de a ii da copilului san cat are nevoie. De ce oare s-or simti datori toti oamenii sa ne creasca copiii? Mai vad si prin parc " vaaai,dar cat are? OOo,7 luni jumatate? Si mananca mancare ,nuuuu?Merge de-a busilea? Cum,nuuuu? Vaaaaai!!! O pui in premergator? Pai vezi?De aia ma! Nu o pui! I-a pune-o ,sa vezi ca in doua saptamani merge singura!!!"

Mai scria o mamica de la "buburuze" cum ca a fost cu baietelul(are paroape 3 ani) la medic.Acolo mai era si o bunica cu nepotica sa ii ia sange pentru analize. Copila mai neastamparata, si fricoasa,nu statea locului si ii spunea ca ii e frica. Bunica i-a spus sa stea locului ca daca nu o duce la spital si acolo or sa o lege si or sa ii ia sange,si nu o sa le mai pese de milogeala ei . Si ne mai miram de ce le e frica oamenilor de dr-i! I-au spus ceilalti oameni de acolo ca nu procedeaza bine,ca ii alimenteaza o fobie,si a spus ca daca ar avea-o fiecare doar doua zile acasa s-ar satura de ea! Aaah,ce mor pe oamenii astia! I-as obliga sa se uite la documentare psihologice,cu adulti care au constientizat ce le-a facut abuzul asta din familie,indiferent ca a fost vorba de bataie,speriat cu bau-bau,tiganii,dr-ul, umilirea publica sau in familie ,sau maltratarea psihica in cazu unui esec! I-as pune sa stea si sa priveasca cu mau ajuns copiii sa fuga de acasa,sa isi taie venele,sa se arunce de la etaj sau dupa casatorie sa nu mai dea pe acasa cu anii de teama reprosurior si a " da' tu nu esti in stare sa ...?"...


Am si eu un of !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Lali, legat de off-uri. Azi eram in parc si erau mai multe bunici cu pici de 2-3 ani. Ei era ceva de genu:
- nu te du acolo
- nu alerga
- mergi mai incet
- ai grija
- nu sari
- mergi la topoganul asta nu la celalalt
mi-au creat o impresie de soricel ce merge printr-ul labirint si are o cale prestabilita de la care nu poate sa se abata.
Acum ma gandeam cum o sa fac eu... cred ca ar fi bine sa las copilul sa se descurce singur si sa intervin doar daca ar fi un pericol. Probabil as fi privita ca o mama denaturata, nu?
Tu cum faci cu Paul... sau el inca e mic sa il lasi singur?

N-am impartasit. Doarme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

marryan Noa e bine, mersi de intrebare, mai are o vanataie cat unghia mea e obraz

sei 14O gr prune cate prune inseamnaż felicitari pt cacaloi

felicitari bebe T!

mai ce in voga e masterchefu, ma faceti curioasa. la noi este un program numit: azi gatesti tu! e invitat un ins la tv si-i invatat(de catre un chef) sa faca ceva mancare, retete sofisticate in direct, apoi merge acas cu echipa tv dupa el si gateste acelasi lucru...si mie-mi plac mult programele de bucatarie, si-atunci ma mir ca nu slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Lali, legat de off-uri. Azi eram in parc si erau mai multe bunici cu pici de 2-3 ani. Ei era ceva de genu:
- nu te du acolo
- nu alerga
- mergi mai incet
- ai grija
- nu sari
- mergi la topoganul asta nu la celalalt
mi-au creat o impresie de soricel ce merge printr-ul labirint si are o cale prestabilita de la care nu poate sa se abata.



de parca-am fi la cimitir in parcul unde merg eu, cad parintii in extrema cealalta...il lasa sa-si arunce nisip in oki cu duiumul

cand era dani mic eram foarte ´overprotective´ nu care cumva sa-mi face cineva pruncul sa planga daca-i ia jucaria, cu timpul(si ajutorul lui paco) am schimbat tactica: l-am lasat pe el sa decida cine poa sa-i ia jucaria, cine nu, si daca vreun copil il impinge sa nu scot pistolul imediat...ca doar sunt copii cu totii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Lena,eu am grupul meu de denaturate ! Care stam intre copiii nostri, ne jucam cu ei,sau se joaca singuri si noi ne uitam,discutam de ale noastre. Ei se joaca,isi impart jucarile,se cearta pe ele,isi mai impart si cate o palma,din simpatie sau suparare , noi ne bagam doar daca se ajunge la chestii serioase. Avem grija sa nu cada cu capul de ceva,sa nu se impinga si sa nu isi arunce cu pietre in cap. Nu prea se aude intre noi "nu pune mana ,nu face ,nu drege!" ci mai degraba ' ce faci cu ea? de ce? daca iti face si el tie, iti place? "

Bunny,la mine sotul e cu master chef ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

May sper ca nu ai perceput ca mistouri ce am scris noi,inclusiv eu ,cu filmatul copiilor precoce,erau simple glumite . nu m-am gandit ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Lali, ce fain ca aveti grupul de mame denaturate... as vrea si eu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hello - noi am avut o zi plina, agitata si tare frumoasa! Am fost putin in parc, apoi fuguta in mall, am cupaat copiilor si finutei cate ceva. Sunt reduceri la Z! Apoi a venit si tati si am facut cumparaturi pentru Paste. De acolo am alergat la masaj. Super masaj!Tare fain a fost, acum cred ca voi pica franta

Jade, Bunny - sunt mai binisor cu durerile, ma mir ca azi fiind a 3 a zi de antibiotic deja ma asteptam sa imi fie mult mai bine, cand colo, eu de azi iau si Ketonal pt durere

Bunny - buna ideea ta sa fac la cuptor dovleceii, nu mi-a dat prin cap . Oricum am dat gres si cu asta, nu i-au placut Indrei deloc...
Data viitoare insa ii voi face sigur la cuptor.
Ma bucur ca Noa e mai bine, mititica de ea

Jade - felicitari T! Inez uneori se tine f bine in fundulet si destul de mult timp, alteori pica in nas

Am vazut Mastarshefu'! F tare! Imi place mult si mie! AHhhhh ce femeie nesuferita! Eu l-am innebunit pe sot ca aia e genul de femeie care ii place lui =))

Oana - asa zici: faci tarta de competitie! hehehhehe

Klau - si la noi a batut putin vantul azi, dar la soare era f cald, sa stii.

Sei - bv pt kk! I-ai dat prune crude? Cum ai facut pireutul?
Eu i-am dat de vreo 2, 3 ori branzica pana acum lui Inez, voiam sa ii dau de maine si ou, insa m-am razgandit: mai aman
Spanac am avut si eu zilele trecute!

Marryann - Sarbatori fericite! Multi pupici si asteptam poze cu frumoasa de Lera!

Pinky - sa treaca repede bubitele lui Dani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

sara buna

Nanna, Bunny pruna i-am dat din borcanel , am observat ca trebuie sa ii schimb mancarea la max 2 zile ca sa manance cu pofta, adik azi si maine para cu banana, apoi 1-2 zile mar cu porto, apoi pruna/piersica, si putem iar reveni... la fel si cu piureurile
Piurul l-am facut din 1/3 dovlcl, 1 cartof si 1/2 pastarnac, fierte cam 1 h, a ramas apa putina, am blenduit tot cu putin unt(1/2 luingurita), au iesit 2 portii, o portie pe maine, in asta d azi am pus si 1/2 galbnus.. a mancat de a rupt .. 115 gr cu galb +20 simplu (ca nu mai aveam)
NaNNa sorry pt dureri.. uffff

LENA..desi mai excentrica, te aprexciez ca iti sustii ideiile si esti perseverenta.

noi am plimbat azi un parc sperb impreuna cu Creola , ne-am dat pe hinta singurele, si mi-am dat seama ca am un copil nesomnoros , a dormit 1.5 h maxim azi +12.5 azi noapte.. asa doarm de regula, Elisa Creolei a dormit 2.5 h in parc

ati auzit ca vor sa revina iar la legea veche cu indemnizatia de crestre? avem noi norocul asta? ce as vrea sa stau 2 ani acasa....

Mergi la inceput