Rautatea umana

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Eu i-as fi spus ca o rog sa vina jos sa discutam daca are ceva sa imi spuna, nu sa strige ca o tzatza de la geam.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Mie asta mi-a sunat ,asa...ca-n filemele cu cawboy,cind se invitau reciproc in spatele crismei sa-si rezolve problemele!


Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu prea are nimic de-a face gestul celei suparate cu steluta. Daca pisicile erau problema, ii spunea de pisici. Pe ea a deranjat-o copilul.
Daca copilul nu facea nimic, atunci tanti aia era deranjata...de viata.
Da, sunt oameni care simt nevoia sa se ia de oricine pentru orice motiv. E greu sa-i judeci...e greu si sa-i suporti. Pana la urma, viata merge inainte. Sigur, probabil altii i-ar fi raspuns (meritat) mai dur...fiecare se supune efectelor actiunilor proprii.
Da, nivelul de toleranta este foarte-foarte scazut. La multa lume.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Eu i-as fi spus ca o rog sa vina jos sa discutam daca are ceva sa imi spuna, nu sa strige ca o tzatza de la geam.

<hr noshade size="1" />
Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Mie asta mi-a sunat ,asa...ca-n filemele cu cawboy,cind se invitau reciproc in spatele crismei sa-si rezolve problemele!


Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Pai un prim motiv ar fi ca mie nu imi place sa port conversatii 'strigate' si sa iasa toti vecinii ca la circ (deci mi-as dori sa pot discuta cu persoana respectiva de aproape) si in al doilea rand vitejii astia sunt toti 'cocosi' din spatele geamului, daca ii iei la intrebari fata in fata cam la toti le piere nervul.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Laura,n-am vrut sa insinuiezi absolut nimic,doar ca exact la asta m-a dus gindul citind prima parte a mesajului tau!


Sustzin in continmuare ca mesajul i-a fost adresat mamei care hranea pisicile maidaneze!Copilul nu facea in defintiv nimic,reactzia duduiei nu avea cum sa i se adreseze copilului!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
desigur, doar ca "cota bunului simt." difera de la persoana la persoana. Domna de le 3 e deranjata de un nivel de zgomot al jocului copiilor pe care eu nici nu il bag in seama de ex. Ceea ce ma revolta este ca niciodata copii nu se joaca/nu fac zgomot la pranz cand sunt orele de liniste sau seara tarziu. si totusi sunt vecini suparati pe decibelii scosi de ei. Dar absolut niciodata nu am auzit vreun vecin sa iasa la geam sa strige la cei care urla/se bat/injura/canta/racnesc pe la 1-2 noaptea. Si am auzit dni astia destul de multi si destul de des (de 2-3 ori pe luna cel putin).


La fel cum nu prea am auzit vecini sa strige la cei care bormasineaza din martie pana in octombrie de iti vibreaza peretii si creierii, de la 7 dimineata pana la 8-9 seara.


In primul rand nu inteleg de ce se compara tipetele copiilor cu zgomotul bormasinilor. Credeti ca unii gauresc peretii cu bormasina ca sa se afle in treaba sau ca sa-i innebuneasca de cap pe vecini? Nu. Ei fac treaba asta pentru ca au de reparat prin casa (ceea ce nu dureaza o vesnicie, in schimb tipetele copiilor nu se prea termina).
In al doilea rand, daca voi, ca parinti, ati devenit imuni la decibelii copiilor, trebuie sa intelegeti ca alti oameni [bolnavi, suferinzi, obositi, care lucreaza in ture, cu copii mici (!)] nu au ajuns la nivelul asta de tip zen. Asadar, cum puteti voi interveni cand copiii sar calul din moment ce nu percepeti "neregula"?

Iar asa-numitele "ore de liniste" nu au nici o relevanta, in opinia mea zgomotul trebuie pastrat in limite normale tot timpul. Si asta pentru ca bebelusii dorm mai mereu, cei care lucreaza in ture nu-si pot planifica odihna conform programului iar celor bolnavi nu le putem pretinde sa indure tipete si racnete in afara "orelor de liniste". Copiii trebuie educati ca joaca nu inseamna zbierat si tipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Pai te cam contrazici de la un capat la altul. Pe de o parte spui ca nici macar nu conteaza orele de liniste, ca liniste trebuie sa fie tot timpul; pe de alta zgomotele "de nevoie" sunt permise, daca bietu' vecin tre' sa-si renoveze casa o luna intreaga, de dimineata buna (harnic omu'!) pana noaptea tarziu (rezistent omu'!), tre' sa induram, asta este. Deci sa bormasinuiesti/ spargi peretii/ darami ziduri/ ciocanesti/ bocanesti e voie, ca e musai... daca e o chestie "ce trebuie facuta" bebelusii trebuie sa fie intelegatori, sa doarma in orice conditii, bolnavii sa se interneze intr-un sanatoriu o saptamana-doua-trei, cat dureaza "nevoia" vecinului etc. Interesant punct de vedere.
Cica tipetele copiilor nu se prea termina...eu una n-am auzit copil tipand non-stop, poate doar daca-l sperie vecinii:))

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Cata intelegere pentru nesimtitu' care da cu ciocanu' si bormasina la 6 dimineata,intre 13-15 zilnic, la 22 seara si toata duminca (asta e caz real, vecinu' meu cand fata mea avea vreo 2 luni)- ca doar trebuie omul sa faca treaba, nu mai exista ore de liniste, el trebuie sa dea zor!- si cata lipsa de intelegere pentru copii de 3-4-5-6 ani, care se mai intalnesc si ei in curte, mai joaca un "tupu"(de-a v-ati ascunselea in zona noastra:)), o mitza (leapsa pe limba zonei noastre:)), mai alearga pe scari ca au uitat ceva acasa, mai se cearta si se-mpaca...
Se pare ca unii n-au fost copii niciodata...

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Ilinca, eu am inteles pana acum din mesajele tale ca pruncii trebuie sanctificati, nu e cazul sa-mi distorsionezi mesajul ca sa ajungi, din nou, la aceasta concluzie atat de draga tie.
Eu nu ma refer la cazuri extreme ci la bunul simt care ar trebui sa domneasca in TOATE si-n TOTI. Daca le gasim "scuze" copiilor care tipa incontinuu in spatele blocului, ca deh, sunt copii, atunci hai sa ne "miluim" si de vecinul care da gauri la ora 6 dimineata, ok?

Orele de liniste reprezinta un reper, insa toata lumea - parinti, copii, bormasinisti - ar trebui sa sa raporteze la bunul simt si sa lase deoparte auto-victimizarea. Copiii n-au decat sa fie copii atat timp cat copilareala lor nu ajunge sa puna capac vecinilor iar pasionatul de gauri, bormasinistul, n-are decat sa foreze peretii atat timp cat o face cu rost si cu deadline. Atat. Restul e melodrama cu emoticoane lacrimande.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

coracora, ai raspuns exact asa cum ma asteptam . Caz concret, unde stau eu (langa o intersectie, cu o biserica contruita aiurea intr=un scuar, care face o acustica deosebita ce amplifica zgomotele strazii), sunetul sirenelor ambulantelor (care trec foarte des, ffind aproape de spital), a claxoanelor, a franelor, a celor ca bat covoare este cel putin la fel de intens ca rasetele si strigatele copiilor. 'Zgomotul ambiental' al strazii tine de la 6-7 dimineata pana seara tarziu, joaca celor mici tine cel mult 3-4 ore pe zi. Sunt copii de cel mult 9-10 ani, mereu este cel putin un parinte jos, printre ei care ii supravegheaza si ii mai potoleste cand o iau pr tare razna. In aceste conditii, vecinul (pensionar si putin alcoolic) care iese racnind de la et 7 " mars de aici in p. mamei voastre ca ies la voi si va rup capul" este exact ceea ce au nevoie copii astia obraznici si fara bun simt care indraznesc sa se joace pe petecul de iarba de langa bloc, nu in strada. Este modelul perfect de educatie si bun simt, punere la punct ca sa stie si ei sa fie empatici cu sarmanii suferinti si obositi ce lucreaza in ture.
Ma lasi!??! Zgomotele ambientale fac parte din riscul vietii la bloc. Daca esti bolnav cu nervii, cobori si le atragi frumos atentia parintilor, iti pui termopane, dopuri in urechi, te muti la casa. Dar nu iesi racnind ca un descreierat pe geam la cativa copii care indraznesc sa se joace langa bloc.



Eu mereu le-am spus copiiilor mei ca daca un vecin iese zbierand pe geam, sa nu plece de unde sunt, sa nu e fie frica, sa isi vada de joaca in continuare si sa spuna respectivului ca daca are ceva de spus, sa spuna parintilor. Daca tot avem pretentia sa fim civilizati si cu bun simt, ar trebui sa stim ca e de bun simt ca atunci cand e vorba de un copil minor, te adresezi parintelui si ii spui acestuia ce probleme ai, nu o faci pe-a grozavul urland la copil.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Mai, eu nupot sa fiu de acord cu ce spuneti voi aici.
Femeia hranea niste mitze, copilul sigur nu facea ca indienii, ca altfel fugeau mitzele cit colo.
Noi incercam sa nu deranjam vecinii. Nu o las sa se joace cu mingea in casa dupa ora 20, nu jucam jocuri cu chiuieli seara tirziu, nu sarim in pat la ore nepotrivite. Dar nu pot sa nu ma joc NICIODATA cu chiuieli si nici nu pot sa ii interzic sa alerge in casa, cind vine din baie in birou sa imi spuna plina de entuziasm ca trebuie data mincare la pisici....
Acum, sincera sa fiu, nu prea ma intereseaza ce se intimpla intre 9 si 13 si intre 17 si 20. Adica respectind zic eu niste limite ale bunului simt, poate sa vina si mama vecinilor la mine la usa sa imi reproseze ca fie-mea calca prea pe calciie in acest interval orar...
Insa daca, cu toate precautiile mele,un vecin prea sensibil este deranjat, daca vine si suna la usa si imi vorbeste frumos, are sorti de izbinda; daca racneste la mine de la geam sau daca vine cu chef de scandal, ii inchid usa in nas, imi inchid urechile si il ignor.

Iar reparatiile in casa, orice deadline ar avea ele, sunt mult mai zgomotoase. Este adevarat ca daca iti vine o echipa la lucru, e mai delicat sa ii tii pe aia pe tusa 3 ceasuri la prinz...asa ca o zi, doua, trei sa spunem ca e ok, toleram, asta este, deliciile locuitului la bloc.
Dar cind bocaneala e constanta, saptamini si saptamini....atunci sa respecte si ei programul ala scris pe tabla de pe gardul locului de joaca pentru copii...

Iar copiii nu tipa pt ca tin musai sa le faca in ciuda batrinilor, bolnavilor si celor care lucreaza in ture. Tipa pt ca se iau cu joaca, din entuziasm, din veselie...
Si iti spun sincer, vecinul meu care face ture de noapte imi spune ca e asa de obosit cind vine acasa, ca nu-l mai deranjeaza nimic (pentru ca mi-am cerut scuze ca probabil uneori facem galagie...)



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput