Rautatea umana

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Da,e clar ca exagerezi!

Chiar si titlul subiectului"Rautate umana"e o mare exagerare!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui steluta25

Nu stiu, poate aveti dreptate cu pisicile hranite in spatele blocului. Dar acea replica la adresa lui bebe m-a pus pe ganduri si...am plecat de acolo. Cred ca ne-ar fi atras atentia si daca ne jucam cu mingea, ca doar eram la o distanta prea mica de geam. Asta e. De acum inainte nu mai facem fapte de caritate de genul, pentru a evita conflictele.


ce replica? parca a spus ca "aici nu e loc de joaca". cu ce ti-a jignit copilul? intreb sincer, ca vreau sa inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steluta25 spune:

E o simpla intamplare ceea ce v-am povestit, dintr-un punct de vedere pur subiectiv, normal ca fiecare o vede altfel. Si eu poate o sa o vad altfel maine, poimaine. Dar, ceea ce am simtit atunci tine de rautatea umana (parere pur personala), indiferent catre cine ar fi fost indreptata replica,animal sau copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Ca exista rautate umana pe lumea asta din pacate este o realitate duresros de adevarata... Ca vine din lipsa educatiei, ca vine din caracterul urat al unora, ca vine din uzura zilnica care te face la un moment dat sa-ti pierzi cumpatul... nu stiu!
Am de-a face zi de zi cu oameni care pare ca si-au pierdut uzul ratiunii si farama de omenie cu care toti ne nastem (cred).
Am vecini care parcheaza deliberat pe 2-3 locuri si daca le atragi atentia te injura, care asta iarna mi-au aruncat zapada din fata caselor lor in poarta mea (toti!!!! ), si muuuulte altele si altii de care mi-e sila sa povestesc!
Ma sperie cateodata astfel de oameni si numarul lor din ce in ce mai mare... Credeam ca despre asta vrei sa vorbesti aici...

Tanti nesuferita care te-a gonit cu copilul, exact cum spunea si cineva mai sus, cred ca si-a ales cuvintele prost intr-un moment de enervare, iar tu nu ti le-ai gasit deloc . Imi pare rau ca te-ai suparat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu i-as fi spus ca o rog sa vina jos sa discutam daca are ceva sa imi spuna, nu sa strige ca o tzatza de la geam. Si eu am vecini din astia care striga la copii ca se joaca prea zgomotos sau celebra "mergi la scara ta" sau mai nou striga unul ca se joaca cei mici pe spatiul verde (este niste iarba intre blocuri si vezi Doamne, o distrug copii cand alearga pe acolo. Nu am vazut in schimb nici unul sa strige la cei 3 care au caini, ii plimba pe aceeasi iarba si nu strang niciodata kk facut de caini). Pe mine ma irita ca aceasta agresivitat este intotdeauna manifestat cand cel agresat este mai mic sau mai vulnerabil (un copil, o mama cu copil mic).



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steluta25 spune:

Nu, nu e vorba de jignire, doamne fereste. Atunci chiar ca as fi ripostat. E vorba de simplul fapt ca am deranjat pe cineva chiar dace nu ne aflam pe proprietatea lui, chiar daca nu am avut o actiune care il leza in mod direct, chiar daca nu ne aflam in spatiul lui personal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui steluta25

E o simpla intamplare ceea ce v-am povestit, dintr-un punct de vedere pur subiectiv, normal ca fiecare o vede altfel. Si eu poate o sa o vad altfel maine, poimaine. Dar, ceea ce am simtit atunci tine de rautatea umana (parere pur personala), indiferent catre cine ar fi fost indreptata replica,animal sau copil.


Eu zic ca asta tzine de perceptzia fiecaruia!

Tot n-am intzeles de ce "rautate umana",de ce caracterizarea asta?

De fapt stau si ma gindesc,ca si eu am primit epitetul asta aici pe forum,cind replicile mele n-au fost pe placul celor care le-au citit!

Deci subiectivism,pur si simplu!

Stelutza,tu te-ai gindit vreo secunda ca poate femeia aia avea un copil bolnav in casa care avea nevoie de liniste,sau un batrin?(nu spun ca tu ai facut galagie dar daca se aduna o sleahta de motani vagabonzi zilnic sub geamul ei si incep un concrt pe masura...imi cam dau seama ce liniste e aoclo).Asta inainte de a deschide un subiect cu un titlu atit de dramatic!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Si eu am vecini din astia care striga la copii ca se joaca prea zgomotos...


Toti locatarii unui bloc au dreptul la o existenta rezonabila dpdv al decibelilor; nu vad asadar de ce ar trebui tolerate strigatele/ tipetele copiilor atunci cand depasesc cota bunului simt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Si eu am vecini din astia care striga la copii ca se joaca prea zgomotos...


Toti locatarii unui bloc au dreptul la o existenta rezonabila dpdv al decibelilor; nu vad asadar de ce ar trebui tolerate strigatele/ tipetele copiilor atunci cand depasesc cota bunului simt.

una e sa atragi frumos atentia cand te deranjeaza ceva, alta e sa urli de la fereastra, sau sa recurgi la alte mijloace. aveam o baba la bloc care turna apa in cap copiilor care o deranjau cu galagia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Si eu am vecini din astia care striga la copii ca se joaca prea zgomotos...


Toti locatarii unui bloc au dreptul la o existenta rezonabila dpdv al decibelilor; nu vad asadar de ce ar trebui tolerate strigatele/ tipetele copiilor atunci cand depasesc cota bunului simt.


desigur, doar ca "cota bunului simt." difera de la persoana la persoana. Domna de le 3 e deranjata de un nivel de zgomot al jocului copiilor pe care eu nici nu il bag in seama de ex. Ceea ce ma revolta este ca niciodata copii nu se joaca/nu fac zgomot la pranz cand sunt orele de liniste sau seara tarziu. si totusi sunt vecini suparati pe decibelii scosi de ei. Dar absolut niciodata nu am auzit vreun vecin sa iasa la geam sa strige la cei care urla/se bat/injura/canta/racnesc pe la 1-2 noaptea. Si am auzit dni astia destul de multi si destul de des (de 2-3 ori pe luna cel putin).


La fel cum nu prea am auzit vecini sa strige la cei care bormasineaza din martie pana in octombrie de iti vibreaza peretii si creierii, de la 7 dimineata pana la 8-9 seara.


Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput