Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {6}

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gianina1983 spune:

Buna ziua mamici scumpe.
LA MULTI ANI!!!SANATATE SI MULT NOROC TUTUROR PUIUTILOR CE SAU SARBATORIT SAPTAMANA CE A TRECUT SI DEASEMENI CELOR CE URMEAZA
La multi ani!! mamicilor si piticilor cu nume de flori
Hristos a Inviat si Paste Fericit!!!celor ce sarbatoresc in aceste zile.
Un pupic pt toti bebeii care inca mai lupta cu uratii de colici.
Noi suntem ok,papam lapte praf si ce mai reusesc eu sa mulg(cam 130ml in 24de ore..atat mai iese din tutici),asteptam cu nerabdare sa treaca si saptamana asta si sambata seara plecam spre Romania
Despre mine nu stiu ce sa va zic
Suntem impreuna de 8ani,anul trecut ne-am gandit sa facem bebe dupa ce mau ambitionat verisoara,o cumnata si o prietena toate mai mici ca noi,n-eam apucat in ian2011 de proiectul bebe si in aprilie am ramas insarcinata in concediu in Romania si uite asa incet incet sau scurs 9luni petrecute alaturi de voi,acum avem o scumpete de fetita si ne pregatim sa mergem in tara sa o botezam a3a zi de Paste.
Tot respectul pt fetele care au tras destule pana sa isi tina comorile in brate
Va poop si va doresc o saptamana frumoasa si plina de realizari
Inca o chestie....piticii vostri tin jucarii in manute?Maria ii pun jucarica in manuta o tine,misca manuta dar inca nu constientizeaza ca daca misca manuta face zgomot cu jucaria,sau ca o are in manuta,,o tine un pic si o scapa fara sa o intereseze
Gata va las ca scriu rar da si cand ma apuc uit sa ma opresc poop si sper ca nu v-am zapacit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

la multe lunite sarbatoritilor de azi si floricelellor de azi camelia,yasmine,iris,iris.

Fetelor si Rafael face la fel la tazt asa ca azi am cedat nervos si m-am muls ,am sos 100 de ml di ambii sani apoi i,am mai dat san ce se producea pe looc si in total apapat 120.

Si mie mia cam sccazut lapticul ca nu prea am mai baut apa.

A inceput sa ma doata stomacul rau cand beau apa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Geanina, gestul de a apuca este unul reflex. Abia la 6 luni bebeii incep sa apuce voluntar. Drum bun spre tara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

Cristina vrei te rog sa mai pui linkul cu sunetul alb? in seara asta incerc sa culc copilu; in patutul lui pe spate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Va multumim de urari!
Anca in cazul nostru, cand trage de tzatzici asa, fie are colici (face"bicicleta" si atunci stiu sigur ca e burtica), fie e mega obosita (inchide ochisorii des, clipeste repede si arunca, capul pe spate cand urla), fie are acid (incearca sa-si ridice gatutul ca sa ragaie ceea ce se si intampla imediat daca o ridic). Toate astea le-am dedus din experienta lui Rafael :D
Azi am iesit singurele pt prima oara. A fost obositor. Ma doare capul enorm.
Noapte buna fetelor
Bine ati revenit gagici: Bubbles, Carpediem, Cristina

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

alina_anto - o printesa superba sara
bulinutz - ms, o sa caut si eu covorul minune
miha_cor - batista bebelusului e sfanta. trage foarte bine, eu am mai bine de 2 saptamani de cand nu am mai folosit-o
carpediem- :( imi pare rau ca sufera de la colici, ca si Ilana, imie frica sa ma pronunt dar cred ca s-au camd dus .. mai face crize dar f scurte si nu asa tragice cum facea.
Noi am incercat tot ce era posibil ci bietul copil si toate minunile tineau o zi sau 2
parca sa zic ca Colieful ala de o caruta de bani mai facea cat de cat ceva, in rest noi ne calmam cu aspiratorul sau cu plimbatul in masina
altesa, uite linkul, eu l-am salvat pe desktop
http://www.youtube.com/watch?v=1KaOrSuWZeM&feature=player_embedded



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaelaradu

Bia dar ziua doarme bine? Eu nu stiu ce sa mai zic/ cred, dar Irisu' meu sapt. trwcuta cat tinp a dormit cu bubi, a dormit si pana la 4 de la 22-23 seara. Ieri noapte si azi noapte am revenit la programul Moulin Rouge: 23-02 somn, 02-03 schimbat+papa, 04:30 schimbat+ papa. Sa vad pana cand ma tzatzeleste si la cat e urmatoarea trezire

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/


De ce nu incerci sa ii scoti schimbatul de noapte? Eu nu o mai schimb pe Natalia noaptea decat daca face kk, in rest o las pana dimineata. In felul asta se trezeste doar sa pape o singura data pe noapte si adoarme imediat. Daca as schimba-o, ar adormi mult mai greu (cel putin asa era cand o schimbam noaptea).


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui carpediem
Si probabil din cauza colicilor nu mai doarme ziua deloc, si mananca din ora in ora, ma tocane mereu de nu au timp sanii sa se reumple...apoi doarme 10-15 min si se trezeste. Nu stiu ce sa-i mai fac...Nu stiu cum sa-i fac um program de mancat...Sau daca e bine sa-i fac program, ca eu l-am alaptat la cerere si ii mai dau si vreo 2 bibe LP pe zi, ca nu se satura mereu.


Poate ar trebui sa nu mai pui copilul la san la fiecare ora, poti sa ii dai suzeta; lasa macar 2 ore intre alaptari. In felul asta apuca si sanul sa produca laptic mai consistent. Plus ii dai timp burticii lu' bebe sa se goleasca; practic tu alimentezi in permanenta colicii. Bebe nu se satura pentru ca, sugand la fiecare ora, isi ia de la tine doar laptele de inceput (ala apuca sa se formeze intr-o ora) si nu lapte consistent, mai gros. Incearca 2-3 zile sa il alaptezi mai rar.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Nici eu nu il mai schimb noaptea. Cateodata nici de caca daca face spre dimineata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_cls

Am o dilema cu fetita mea: Are zile cand suge des si se agita la san tare tare si plange la el si trage de mine...de cateva ori am cedat si i-am dat lapte praf ca incercam sa ma mulg cu pompa si nu iesea nimic si deduceam ca nu am lapte destul si plange de foame...
Pe de alta parte toate articolele pro alaptare sustin ca trebuie sa ajunga laptele, ca se produce continuu si ca fiecare mama produce suficient pt puiul ei......

Ce sa fac??? ca parca face tot mai des asa...se agita la san si trage de mine ... si plange la san, il lasa, il ia iar si plange.......Si dupa reprize din astea dese de supt, vomita cateodata si jet....dar ea e vesela dupa ce vomita ...habar nu am!!!

Pediatra a zis ca dc ia in greutate sa nu-mi fac griji ca vomita ...Dar mie mi se pare ca vomita des..........

mamica fericita foc de Eva Georgiana (16.02.2012)


incearca sa schimbi pozitia de alaptat. E posibil sa ii vina laptic inapoi si d-aia se agita. E firesc sa vomite daca e agitata. Cand e asa agitata, ridic-o la verticala si tine-o asa cateva minute,poate ragaie si apoi pune-o la san din nou.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput