Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {6}

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Carpediem, am avut si noi cateva zile asa. Au trecut de la sine.. Nu stiu ce sa iti zic. Nu doarme nici in brate? Sau pe burta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Am o dilema cu fetita mea: Are zile cand suge des si se agita la san tare tare si plange la el si trage de mine...de cateva ori am cedat si i-am dat lapte praf ca incercam sa ma mulg cu pompa si nu iesea nimic si deduceam ca nu am lapte destul si plange de foame...
Pe de alta parte toate articolele pro alaptare sustin ca trebuie sa ajunga laptele, ca se produce continuu si ca fiecare mama produce suficient pt puiul ei......

Ce sa fac??? ca parca face tot mai des asa...se agita la san si trage de mine ... si plange la san, il lasa, il ia iar si plange.......Si dupa reprize din astea dese de supt, vomita cateodata si jet....dar ea e vesela dupa ce vomita ...habar nu am!!!

Pediatra a zis ca dc ia in greutate sa nu-mi fac griji ca vomita ...Dar mie mi se pare ca vomita des..........

mamica fericita foc de Eva Georgiana (16.02.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Anca, legat de cursul sanilor, am remarcat ca la mine este din creier. Cateodata mi se face dor de el cand doarme mai mult si imi curg sanii, cateodata cand ne jucam si-mi vine sa musc din el de drag, imi curg sanii, cu cateva minute inainte ca el sa se trezeasca, incep sa curga, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Anca Toma face asa cand il doare burta.dupa episoade de genul asta si el mai vomita pentru ca mananca agitat si inghite mult aer. Dar daca ia in greutate nu are nevoie de supliment. OMS zice ca 100-120 g pe saptamana e ok la copii alaptati. Ti-am zis de Toma pt ca el a luat 2 kg intr-o luna deci clar are lapte si se zbate la san si il trage, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_cls

Am o dilema cu fetita mea: Are zile cand suge des si se agita la san tare tare si plange la el si trage de mine...de cateva ori am cedat si i-am dat lapte praf ca incercam sa ma mulg cu pompa si nu iesea nimic si deduceam ca nu am lapte destul si plange de foame...
Pe de alta parte toate articolele pro alaptare sustin ca trebuie sa ajunga laptele, ca se produce continuu si ca fiecare mama produce suficient pt puiul ei......

Ce sa fac??? ca parca face tot mai des asa...se agita la san si trage de mine ... si plange la san, il lasa, il ia iar si plange.......Si dupa reprize din astea dese de supt, vomita cateodata si jet....dar ea e vesela dupa ce vomita ...habar nu am!!!

Pediatra a zis ca dc ia in greutate sa nu-mi fac griji ca vomita ...Dar mie mi se pare ca vomita des..........

mamica fericita foc de Eva Georgiana (16.02.2012)

SI la mine face asa Bianca , ins aii dau in continuare titi, si intr-adevar vomita sau eructeaza in jet de aproape fiecare data dupa ce mananca, maine sau marti mergem la Dr. sa vedem cum sta treaba, eu inca nu ii dau supliment desi si de multe ori si eu am impresia ca nu am lapte dar cred ca e doar in capul meu chestia asta .
Multimim pt urari , va pupam cu drag si la multi ani si din partea noastra celor sarbatoriti astazi mici si mari !!!


ANE-MARIA mamica fericita de Bianca  ( 08.02.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

Citat:
citat din mesajul lui dari_nanau

Hristos a inviat!
La multi ani tuturor florilor!
La multe lunite bulgarasi sarbatoriti azi!


Dariana mamica fericita si implinita de Emma (11.10.2007) si Vlad (29.02.2012)
si de la noi la fel...
ieri am umblat ca o nebuna pe la toate farmaciile ca sa caut aspirator nazal,egal de care,pt tras cu gura sau pentru aspirator,nu am gasit nimic si toti farmacistii se uitau ca la felul 5 la mine...
mi-am gasit pe net si am sa imi comand...intre timp am facut o improvizatie cu sotul:capul de la pompita de nas e din cauciuc moale si e subtire si am atasat un furtunel de la pompa mea de lapte...de aseara bebe meu respira mai usor,il aspir inainte de fiecare masa si dupa fiecare masa,e super...
bulinutza,sa nu ma invidiezi prea tare ca,cu mancatul nici noi nu stam prea bine 80-90 ml la o masa,combinat LM cu LP,si aia cu cantec,o data la 3-4 ore...mie mi se pare putin,dar inca nu ma agit ca am vazut ca la cantar ia bine.
fetelor va doresc o zi minunata alaturi de bbei vostri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_cls

Am o dilema cu fetita mea: Are zile cand suge des si se agita la san tare tare si plange la el si trage de mine...de cateva ori am cedat si i-am dat lapte praf ca incercam sa ma mulg cu pompa si nu iesea nimic si deduceam ca nu am lapte destul si plange de foame...
Pe de alta parte toate articolele pro alaptare sustin ca trebuie sa ajunga laptele, ca se produce continuu si ca fiecare mama produce suficient pt puiul ei......

Ce sa fac??? ca parca face tot mai des asa...se agita la san si trage de mine ... si plange la san, il lasa, il ia iar si plange.......Si dupa reprize din astea dese de supt, vomita cateodata si jet....dar ea e vesela dupa ce vomita ...habar nu am!!!

Pediatra a zis ca dc ia in greutate sa nu-mi fac griji ca vomita ...Dar mie mi se pare ca vomita des..........

mamica fericita foc de Eva Georgiana (16.02.2012)
anca si edy are momente din astea si de multe ori nu prea mananca nimic,dar daca ia la cantar si nu plange de foame e ok...eu imi dau seamna ca al meu nu vrea nici sticluta.
cat despre laptele tau,si eu avut omente cand nu am avut aproape deloc lapte,de fapt si asa am putin,ca bebe nu suge mai mult de 70 din sani...te-ai odihnit?am papat bine?eu am momente din astea cand sunt moarta de somn si sunt nemancata...
incearca sa o ridici in sus,poate are aer in stomacel,edy nu vomita,dar efectiv urla cand are aer in stomac...daca il ridic in sus se linisteste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

carpediem ai incercat ceva ceai de colici,al meu ficior nu vroia nici sa manance din cauza colicilor,acum e mult mai bine,am renuntat si la sab simplex,dar ii dau ceai circa 50 ml pe zi,alteori mai papa si cu lingurita cand sughite...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpediem spune:

I-am dat Espumisan 2 zile si nu am vazut vreo ameliorare notabila, de ieri ii dau Bonnisan si azi vad ca deja a dormit dupa-amiaza pt prima oara in ultimele zile, sunt fericita Am reusit sa fac si eu o oala de mancare in acest rastimp. Si a facut si kk ieri singurel, cred ca tot de la Bonnisan care i-a reglat putin tranzitul, ca ajunsese sa faca la 3 zile cu o aschie de supozitor, el care facea zilnic singur.

Anca_cls si la mine face piciul la fel, trage de san, tipa, apoi il cauta disperat, il ia, trage de 2 ori si apoi repeta povestea. Dar mi-a luat cateva zile sa ma prind ca e de la colici, cel putin la noi. Ca si eu ziceam ca gata, nu-i mai place laptele meu, refuza sanul, desi era plin, dar il durea burtica de fapt.



"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"


MTHFR C677T - heterozigot, A1298C - heterozigot, Gena PAI - 675 4G/5G - heterozigot, O sarcina oprita in evolutie la 15 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Mihacor ai PM

Mergi la inceput