FIV in Ungaria 159

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

Buna dimineata fetelor , sa aveti o zi minunata iar pentru cele ce sarbatoresc Pastele saptamana aceasta Sarbatori Fericite !

jaguar asa este , acum sunt mai linistita , noaptea este un sfestnic bun , degeaba ma consum ca nu rezolv nimic asa , ma mobilizez pentru ca stiu ca rezultatul este cea mai buna motivatie ca sa ma adun .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

imi buna dimineata ce vesti bune ne aduci ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ImiMS spune:

Buna dimineata Olimp

Inca nu am nici o veste...Am fost de dimineata la sange,si acum imediat ma duc la eco.Ne auzim mai incolo,sa-mi tii pumnii

---------------------------------------------

"Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina; sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfarsit"- Franz Kafka

AJUTA-MA DOAMNE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

ok imi ne auzim mai incolo !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mona19 spune:

Buna dimineata!
Imi - Ai o productie super faina! Asteptam vesti! Succes!
Olimp - Mai e un picut si vei trece si de hopul asta. Chiar daca emotiile nu te vor ocoli, gindeste ca ceea ce faci este un fapt necesar in calea implinirii visului tau: . Multa bafta!
Pety - Nu stiu daca nu e un pic devreme, dar iti doresc mult succes pentru un Beta pozitiv!
Jaguar - Intrebam de tine pentru ca te-am vazut pe listuta de pe prima pagina trecuta cu FIV pe aprilie la Budapesta si sincer imi era dor de vesti bune despre proceduri cu PK.
Cris - Sa vii cu vesti frumoase! Tinem pumnii!
Irene - Ma bucur ca ne mai dai vesti despre tine. Sa dea Domnul sa duci sarcina in continuare fara probleme pana la capat. Nu l-ai intrebat pe PK, motivele pentru care nu e de acord cu tratamentul? Daca da, te rog sa-mi spui, pentru ca din pacate si eu am Mutatia MTHFR A1298C – heterozigot si sunt curioasa cu ce argumente vine PK in aceasta situatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mona19 spune:

Irene - Din pacate asistenta romanca de la Budapesta nu cred ca va sta pe post de translator. Sa stii ca nu va puteti baza numai pe asistenta romanca. Noi am nimerit cand nu a fost acolo fiindca era bolnava. Poate prietenii tai vor gasi o solutie si vor merge cu un traducator sau nu stiu daca la Budapesta este translator. Nici eu nu stiu maghiara si nici engleza. Am fost de fiecare data cu traducator si a fost OK. Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

buna fetelor
Imi mult succes si iti tin pumnii sa vii cu vesti bune!
Olimp asa te vreau
Mona si mie mi-e dor sa aud vesti bune de la PK,
dar ii facem galerie luna asta dragei noastre Crisss

Fetelor, vad ca din ce in ce mai multe descoperiti probleme de trombo, Lori, Irene deja au avut probleme offfff,,,
sper sa nu am si eu vre-o balarie din asta, k aici oricum nu pot sa testez nimic din proprie initiativa
Abea dupa 3 sarcini pierdute se pune problema de aprofundari analize, si nu poti face nik fara trimitere de la dr,nici un laborator nu te baga in seama,,, sooo mi-e dor de romanica unde ma testam de cate ori imi tuna ceva...

Sa aveti un week linistit si cald si sa auzim vesti bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Irene_ spune:

mona19: PK spune ca forma heterozigota a mutatiei MTHFR A1298C este considerata normala, 40% din populatie avand aceasta forma de mutatie si ca in cazul in care valorile homocisteinei sunt normale nu ridica nicio problema majora. Doar forma homozigota este asociata cu un risc crescut de tromboza, dar chiar si in acest caz tratamentul consta doar intr-o doza mai mare de acid folic.
In situatia mea, avand si un hematom format, PK considera ca in niciun caz nu tb sa iau aspirina sau heparina; nu explica de ce, dar banuiesc ca din cauza riscului de a provoca sangerari. Mi-a sugerat sa iau intre 3 si 5 mg de acid folic pe zi, ca asta nu poate face niciun rau (acid folic luam oricum).
Eu la Budapesta am intalnit trei asistente care vb romaneste, dar intr-adevar nu te poti baza pe ele, ca job-ul lor e altul. Singura varianta ramane cea cu translatorul.

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Irene_ spune:

mona19: v-ati dus cu translator din tara sau ati gasit la Budapesta?

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Pety1981, daca e pozitiv iese si in a 9 zi (Bhcg)

Olimp, bravo! Sa fie intr-un ceas bun! Si fara panica, fii optimista si o sa fie bine!
Anestezia pentru punctie este cred ce-a mai usoara; durand interventia foarte putin 10-20 de minute maxim, cantitatea de anestezic e mica. Asa caa nu-ti face probleme!

ImiMS, imi aduci aminte de starea pe care am avut-o eu („In rest ma simt ok,nimic deosebit...nu am nici nervi,hormonii nu joaca,ma comport cred ca mai normal decat de obicei!”)

Irene eu am avut sarcina gemelara cu 2 hematoame, unul s-a eliminat repede pentru ca s-a declansat sangerarea, am doilea abia de 3 saptamani de tratament cu Clexane, mie aspenterul mi l-a gabat mai tarziu dupa prima morfologie cand a vazut fluxurile marite si mi-a marit si doza de Clexane.
Dar legat de hematom, sunt mai multe variante de a scapa de el:
1. sa se elimine ceea ce presupune sangerare care poate genera probleme, una dintre ele fiind deslipire de placenta – risc de avort
2. sa se resoarba in timp, dar este un proces de lunga durata si poate dura lunii de zile (a fost un caz in spital care a descoperit hematomul la 6 saptamani si l-a resorbit complet pe la 5 luni)
3. sau combinat, o parte sa se elimine, o parte sa se resoarba
Legat de PK, nu cred ca stapaneste problemele de coagulare... Asa ca mai bine ai cere parerea unui hematolog.
Tu mai esti in spital? Am fost vineri la spital, la control, insa am uitat complet de tine, mi-am adus aminte acasa!
Activeaza PM-ul!

Va pup pe toate!

LORI

Mergi la inceput