Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (42)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Mai fetelor, nu luati in seama nebunii
Dna dr aia ori avea o problema la memeaza ori cu mine ori cu ciocolata... habar nu am, dar dr meu se stramba pe la spatele ei, deci clar nu era de luat in seama.
Ciocolata e buna, o iubesc si mananc, cateodata pe ascuns de Andrei, dar mananc.

Ma duc sa pregatesc o mamali cu bran cu la cum zice al meu tata ca plange burta


Deea 30+ cu fara nume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Haha, si a propos de subiectul nostru, mi-am adus aminte de un banc - poate ca multe il stiti, e vechi, dar pe mine ma distreaza enorm:

''Intr-un timp se hotarasc femeile sa faca un comitet de protest impotriva
faptului ca ele spala ,calca ,fac mancare etc.Si se hotarasc sa stea cu
burta la soare de acum incolo!Dupa o saptamana din nou conferinta!Ia
cuvantul Mary:
- M-am dus acasa si m-am asezat la soare!In prima zi n-am vazut nimic!Nici
in a doua zi n-am vazut nimic !In a treia zi John a inceput sa spele
vasele,sa calce sa fac mancare..
Toate aplauda!
Ia cuvantul Natasa:
- Eu am facut la fel ca Mary si in prima zi Ivan s-a dus la bar si s-a
imbatat lemn!In a doua zi n-am vazut nimic ca Ivan iar s-a imbatat!in a
treia zi Ivan a inceput sa spele sa calce sa faca mancare...
Iar aplauda toata lumea!Si ia cuvantul Maria:
- D'apoi io m-am dus acasa si m-am pus sa stau!Si la fel in prima zi n-am
vaut nimic!Intr-a doua zi tot n-am vazut nimic ! Abia in a treia zi am
inceput sa vad ceva cu ochiul stang!''




Cori, mami de Bubulina 1+ si acum Dalia Maya ... inca putiiiiiiin :)) (30+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Seara fetele cucuietele,
Multam fain pentru noul capitol, Blanca! Sa dea Domnul sa fie un capitol plin doar cu vesti exceptionale :)
Noi am avut astazi morfologica de trimestrul 3 si venim cu urmatoarele vesti :
Bebicul are in jur de 2000 gr , bine , sanatos, vanjos doar ca este asezat transversal iar daca nu se intoarce sau se intoarce cu picioarele in jos cica ma paste cezariana !! Acu o sa incep sa umblu in patru labe prin casa si mai nou o sa incerc cu ciocolata cum zice Deea .. poate poate il facem sa se intoarca pe drumul cel bun!
Sunt cam ingrijorata din cauza asta pentru ca .. el a iesit de la inceput mai mare cu o saptamana, asadar maine nu as face 33 saptamani ci 34 si tare mi-e teama ca nu mai are timp sa se intoarca !
In rest, dupa Paste, pe 17 aprilie , avem intalnire cu doctorul anestezist,cu neonatologul si din nou cu doctorul meu sa vedem cum ii situatia !
I-am aratat si edemele mele si a zis ca nu sunt grave doar ca acelasi sfat.. sare cat mai putina si apa cat cuprinde !
Credeti ca ar cam fi cazul sa incep sa folosesc Garmastanul pentru sani sau o fi prea devreme ?
Ionelu, parca intreba de sanii moi.. pai ai mei au fost pietroi in primul trimestru, apoi incet au inceput areolele sa se inchida la culoare si sa se faca imenseeee ( parca a explodat pigmentul pe sanul meu.. asta este lucrul pe care il DETEST in sarcina asta si sper din tot sufletul sa isi revina la normal dupa nastere) iar acum sunt f moi dar cu sfarcurile extrem de sensibile! Colostru, vad uscat pe ambii sani , zinic, deci nu ii motiv de ingrijorare
Virgi si Mamita , odihna maxima sa aveti zilele astea cat sunteti libere, dragele mele !
Unde-i Anitta, oare? Parca nu am vazut-o postand nici ieri .. sau ma insel ?


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
cu Dorian Andrei 32 weeks +

AMR 7 weeks +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Va pup dulce, vorbaretelor!!! :)

Si mai ales un pupic special pentru ANDRA - multumim de intrebare!

Scuzati absenta, insa nu prea mai avem timp.:) Raportam asa scurt:
- bebe Kaeden are 3kg si 3 gr la 35 de saptamini. Avem poze cu falcutele, este absolut adorabil.:)
- am redecorat camera baietilor si suntem multumiti de rezultat;
- saptamina care vine ne pregatim de baby shower;

In rest, alergatura, organizare, ca mai e putin pina la marea intilnire.

Spun si eu nu mare "DA" pentru implicarea sotilor!!! Mai ales cind o sa apara bebeii!!
Inteleg, insa, si situatia Mirinei, probabil ca e mai greu sa schimbe ceva atit timp cit locuiesc impreuna cu socrii. Insa, daca vreodata veti ajunge sa locuiti singuri, implica-l cit poti de mult ca meseria de mama si gospodina este extrem de istovitoare. Mai usor e la servici decit de stat acasa.:)

Sper sa mai am timp sa mai postez in curind, daca nu, va doresc de pe acum un weekend de Florii minunat.

Pupici dulci,

Clara - mami lui Bryce si Kaeden - 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

am revenit!!
Multumesc, Virgi, si eu sper sa terminam cu bine.
Si acum, ca sa-mi salvez putin sotul lenes ...el face cumparaturile (pe mine nu ma mai lasa sa ridic nimic), s-ar baga si la gatit, ca-i place, dar ma enerveaza pe mine ca-mi da indicatii de genul "dar mama facea asa", doar la curatenie stramba din nas si sincer, el lucreaza de dimineata pana seara, vine rupt de oboseala si parca mi-e mie jena sa-l pun sa faca curatenie, mai ales ca eu stau toata ziua acasa.Nu e vorba ca barbatul aduce bani si femeia se ocupa de casa, ca si eu am salar, doar ca, in cazul nostru, el munceste destul de mult, are un serviciu obositor si ar fi putin aiurea sa-l pun sa ma ajute, mai ales ca noi locuim cu socrii, deci suntem 2 femei in casa (sau 3, in functie de ce e bebe ) Intr-adevar ca si mama lui l-a invatat cu totul pe tava, dar ce fac, fac cu drag si nu ma deranjeaza. Bineinteles ca lucrurile se vor schimba cand vine bebe, el se va implica in cresterea si educatia copilului fara sa-i cer eu asta.
Cu crescutul de baieti sa faca una alta in casa, hai sa te intreb ceva: daca se insoara cu una care-si face toata ziua manichiura si serviciul ei consta in shopping la mall, iar fiul tau gateste, spala si face curat, atunci ce mai zici??? (cunosc cazuri din astea, de aceea spuneam ca e totusi barbat, nu femeie)Daca v-am suparat, scuzati-ma , acum ma duc sa pap ceva, ca e foame la bebita.
pupici

Irina 35+ cu Kinder surprise
AMR 4 saptamani!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Fetelor, merci de raspunsuri... ati fost tare haioase cu pipaitul M-am mai linistit ca nu sunt singura "defecta" cu sanii foarte moi

BelissimaEva, nici mandra mea nu s-a intors. Saptamana trecuta era in pozitie pelvina. Ma duc iar la Badescu marti pe 10 si ne mai uitam o data. El a zis ca daca nici pana atunci nu se intoarce, nu mai are cum ca e deja prea mare (eu atunci o sa fiu in 34 si 6 zile). Eu tot in saptamana 17-20 ma duc la consultul cu anestezistul si neonatologul, dar n-am programat nimic inca. Badescu a zis ca programam totul dupa ce ne vedem pe 10. Tu ai facut deja programarea? Ti-au dat si numele persoanelor cu care o sa te vezi?

Fetelor, tare faza cu ciocolata, dar eu nu cred ca are vreo legatura cu intoarcerea bebelului Andreei. Eu mananc aproape zilnic ciocolata. Si in cantitati uneori mari, iar mandra e cat se poate de linistita si cuminte. Deci eu va demontez teoria

Ioana 34+ cu Bianca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Mirina, draga, mai zicea si Virgi pe aici ca nimeni nu trebuie sa fie sclavul nimanui. Asa zic si eu, sa fii harnic nu inseamna sa fii carpa sau sa te lasi sclavagit cum mai zic eu. Eu cred ca e foarte util ca fiecare om(indiferent de sex) sa stie sa se intretina si sa intretina o casa, sa fie independent nu sa rabde de foame daca nu vine nevasta sa-i incalzeasca ciorba si sa i-o puna in farfurie(am auzit si cazuri de-astea). E o chestiune de respect fata de propria persoana si fata de partener sa te ocupi si de treburile casnice. Eu am spus ca sper sa reusesc sa-mi invat baiatul ca nu e greu, nu e groaznic de urat si nici rusinos ca un barbat sa faca si treaba in casa. Si am spus asta pentru ca exista totusi o cultura asa populara ca baietii n-ar trebui pusi sa faca nimic ca deh...sunt barbati si nu e de datoria lor sa faca ceva. Eu n-o sa incurajez asemenea atitudini niciodata pentru ca nu cred ca unui barbat ii scade vreun pic barbatia daca mai face si el ceva treaba in casa. De la barbatul meu nu ma astept sa se apuce sa gateasca, stiu ca nu-i place si nu se pricepe, sau sa coasa si nici macar sa calce. Dar sa se ocupe de rufele murdare, sa faca si el curatenie(parte egala cu mine), sa se ocupe din cand in cand de vasele murdare nu mi se pare ca cer prea mult sau ca-i subminez cu ceva barbatia.

Andreea, 29+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Citat:
citat din mesajul lui BelissimaEva

Seara fetele cucuietele,
Multam fain pentru noul capitol, Blanca! Sa dea Domnul sa fie un capitol plin doar cu vesti exceptionale :)
Noi am avut astazi morfologica de trimestrul 3 si venim cu urmatoarele vesti :
Bebicul are in jur de 2000 gr , bine , sanatos, vanjos doar ca este asezat transversal iar daca nu se intoarce sau se intoarce cu picioarele in jos cica ma paste cezariana !!Virgi si Mamita , odihna maxima sa aveti zilele astea cat sunteti libere, dragele mele !


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
cu Dorian Andrei 32 weeks +

AMR 7 weeks +


Merci de gand, dar numai odihna nu ma asteapta - avem atatea de facuuuuut de nu stiu cu ce sa incep!

Despre intors mie mi-a zis ca are timp pana la 37 de saptamani, sa nu-mi fac nicio grija..ai grija sa nu cazi si tu in plasa cezarienelor en-gros care se pare ca se practica din ce in ce mai des...chiar ar fi pacat!

Cori, mami de Bubulina 1+ si acum Dalia Maya ... inca putiiiiiiin :)) (30+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

DEEA,dr aia cred ca era ca zuza aia de la Romanii au talent(daca ati vazut ginecoloaga aia fara dintzi care a participat si s-a si calificat mai departe).Si ce-i aia memeaza?.Si eu prestez la greu ciocolata sub forma de ....inghetata...aproape zilnic.
MAMITA...of course ca nu te pui cu scorkia...daca nu vede scorkia cu okiu stang,inseamna ca el n-aude deloc cu urekea dreapta.
CLARA,ptiu sa nu fi de deochi grasanu!Sa fiti sanatosi amandoi!Pune si tu poze cu falcutzele pe picasa
BELISSIMA,chiar sa stii ca revin sanii dupa nastere la coloratia initiala(nu vor mai fi areolele asa de mari si negricioase).Sa-ti traiasca si tie bebeloiul!cat despre intors si mie mi-a zis la morfologica ,ca nu mai are loc si nici lichid prea mult, si e prea putin sa se intoarca iar o saptamana mai tarziu era in pozitia liliacului.
MIRINA,draga noastra,cu ce ai putea sa ne superi tu pe noi?Harnicutzo!.Iar cand sotzul vrea sa faca ceva,oricat timp si drag ai avea,lasa-l,incurajeaza-l si mai ales lauda-l!Nu-l refuza ,si nu-l opri...!Poate si el vrea uneori sa-ti faca pe plac ,iar daca il opresti isi va pierde acest reflex.
Iaca si al meu a avut pofta azi de fasole cu carnati...si am si executat...am fost si mai libera,m-am simtit si bine....de ce nu?Dar el a facut cumparaturile necesare si a spalat farfuriile.nik nu-i dejeaba!!!!
ANDREEA,ai grija de tine si nu mai fa efort!

Virginia 34+ cu ,mami de Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Ionelu, tu esti deja programata la cezariana asa ca daca se intoarce sau nu .. nu prea conteaza in cazul tau !
Am facut astazi programare cu anestezistul,cu neonatologul si cu Radoi pentru ca am vrut sa le fac pe toate 3 in aceeasi zi.. incepand cu orele 13:00 ! Poate ne vedem pe acolo daca faci programare tot pe 17 !
Mamita, chit ca voi sta numai in 4 labe pana la 38 sapt .. nu ma lasssss !!!! Imi doresc mult prea mult sa nasc natural .. asa ca show voi face pe acolo daca imi indruga fel de fel de motive


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
cu Dorian Andrei 32 weeks +

AMR 7 weeks +

Mergi la inceput