Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (42)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Deea la tine e craniana..adica e cu craniul spre vagin/iesire..pelvian cand nu se intoarce si e cu picioarele spre iesire

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 31s Clara
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

buuna!!

Virgi, al meu e gata invatat! Asa l-am luat! Soacra mea a avut grija de asta, acum eu doar continui ce a inceput ea...Face si el cate ceva, dar repet CAND VREA!! Iar mie mi-e drag, asa ca nu-l oblig.
Cat despre spovedit, eu am fost ieri, m-am si impartasit, post am tinut doar miercurea si vinerea.
Miha, parca ma intreba, acum sunt in ultimul an de facultate, in iunie termin si eu, in sfarsit
Fug, ca trebuie sa ma intalnesc cu mama, intru mai tarziu, pupici

Irina 35+ cu Kinder surprise
AMR 4 saptamani!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_lia

tigruta ai un vot de la fetita mea.


Multumesc frumos

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

ziua buna!
Blanca multumim
Virgi eu sapt asta nu am timp de nici un capitol:)))) is ocupata cu micutza adik nu am acces la laptop ca e "lacptopul " ei si mi-a dat voie numai cand doarme :))))))))))))) Da cum de ai liber azi?of of mai mai?
Despre soti lenesi..mmmm .Cand l-am cunoscut pe al meu nu il lasam sa faca nika copchil prost:)))))) dar cum orice invat are si dezvat...el da cu aspiratorul peste tot,praful sters,baia curata.Eu is responsabila doar cu mancare si bucatarie...dar si alea dupa placul meu:)) am devenit nesimtita:))) recunoscccccccc.
Mirina mi-ai facut o pofta cu gogosile tale si am sa fac si eu azi.
Elihsor azi e bine.
Noi asteptam sa treaca timpul....Nu am chef de sarbatori nu fac decat niste sarmale si un bors si am sa cumpar cozonac cred ca nu am chef de soacra si nici nu am cum sa ma duc ca intru in luna a 9 si ma cam tem de drum cu masina prin gropi.
Asteptam sapt de dupa Paste ca avem 37 sapt si ne ducem la madam dr sa ne vada si poate programam data.
Deci concluzie: Pt fetele cu sarcina mai mari aveti voie la nasteri dupa Paste.Pana atunci ciocnim ouale:)))))))))Astta e valabil si ptr Virgi,Ioana, si bineinteles Ellishor
Am o problema ..de fapt asa tre sa fie dar ma doare tare osul pubian indiferent daca merg sau stau of of of.
Pup

Oana cu Bebe Tudor 34 +AMR UN PICCCCC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Deea, eu pe asta ca nu e voie ciocolata n-am mai auzit-o! Stiu ca ii cam agita, insa nici prin cap nu-mi trecea sa nu mananc. Si nici de acum n-am sa ma feresc, nu mi se pare crima. Oricum, in general nu mananc mai mult de 2-3 patratele la cateva zile.

Tigruta, am reusit sa-ti dau un vot.

Diana 35+ cu Mirciulica

AMR 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

DEEA cum adica nu ai voie ciocolata in sarcina?pai si despre cafea ce sa zicem?sau cola ?Stiu ca unii bebei se agita dupa ce noi papam ciocolata,eu la prima sarcina cand mi se parea ca misca putin mancam ciocolata.Acum nu mai merge cu ciocola ,acum tre sa mananc ceva sarat gen chipsuri
Aici daca depasesti termenul incepi sa faci monitorizari de 3-4 ori pe sapt.,iar daca bebe nu misca destul ,il stimuleaza cu putina cioco.
ONUTZA si eu azi ma andeam ce sa gatesc de Paste!Cred ca fac drob de pui,salata vinete,salata boef,o friptura si poate ceva dulce
Daca e timp frumos poate iesim la un gratar daca nu la soacra.


Ella33+ cu Matteo si mamica de Alex(14.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Albinutza, Virgi multumesc frumos. Am pus si pe fb un link cu articolul! Virgi, nu ne-am lipit de Fuego. Noi suntem prieteni de aproape 9 ani cu el. Paul a botezat-o pe Bianca cu Ana Maria, prietena lui de atunci si il va boteza si pe bebe. Eu v-am mai povestit de multe ori despre el aici pe forum dar fara sa dau nume (ca mergem la spectacole cu nasu, ca ne-a luat nasu pian, etc).
Ella si noi o sa vopsim oua saptamana viitoare joi. Am invitat vreo 4 colegi de la gradi si facem un atelier de creatie. Zilele astea trebuie sa mergem sa ne dotam cu hartie creponata, abtipilduri, creionane cerate, aracet si niste chestii tare dragalase care se pot aplica pe oua(ochii, nas, gura).
Ionelu stai linistita ca e normal. Si eu am patit-o si la prima sarcina si acum. iar prima data am avut la lapte...dintr-o parte sugea si din alta tasnea!!!
Blanca am vazut ca ai semnat cu CBC. Tu nu nasti la Medlife sau ma insel? Stiam ca ei au regula ca daca nu semnezi pentru celule cu Stem Sure iti iau o taxa suplimentara de 1200.

pozeBianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Fetelor, eu n-am vesti de-astea bune, din fericire n-am nici vesti proaste, deci tot e bine. Azi am avut ceva de rezolvat prin oras, am iesit cu masina ca aveam distanta mai mare si am pierdut o gramada de timp cu ocazia asta. Ba in trafic, ba cu ce am avut eu de facut. N-am apucat sa mananc nimic pana la 12 si am murit de cald in masina ca s-a defectat aerul conditionat. Si e groaznic de cald si afara, pe mine ma moleseste total incalzirea brusca. Pe la 4 aveam tensiune 9 cu 5 si m-am hotarat ca e cazul sa ma mai si odihnesc. De atunci lenevesc un pic semiintinsa si citesc ce-ati scris, dar imediat ma bag la orizontala. Am baut o gramada de apa de cand am ajuns acasa, sper sa fie totul bine. Am vazut acum o pata micuta maronie pe tamponul zilnic, dupa cercetari nu prea aprofundate am realizat ca probabil e mai din spate(o fi aparut un hemoroid micut si suparat). Scuzati detaliile. In orice caz ma gandesc ca e cazul sa ma asez si eu in pat si sa stau mai cumintica, mai urmaresc picaturi colorate, dar sper sa nu mai apara.

Vreau si eu musai sa spun ceva de soti. Sunt de acord cu ce a spus Virgi si ce au intarit multe alte fete aici. O sa spun si eu de al meu si de experienta noastra. Al meu era obisnuit de acasa de la parinti sa nu faca nimic, am zis mereu ca asta e o maaaaaare greseala si ca daca vreodata voi avea baiat nu voi aplica cu el strategia asta. Uite ca o sa am baiat, sa vedem cum o sa reusesc sa-l educ. Cand ne-am mutat noi impreuna el muncea de la 9 la 18, eu eram studenta, programul mult mai scurt, cursurile nu neaparat obligatorii si in caz de necesitate se putea lipsi(nu excesiv, dar oricum mult mai usor ca de la un servici). Apoi am avut cateva luni bune cand am fost complet libera. Mi se parea aiurea ca in conditiile in care eu stau acasa toata ziua sa nu fac nimic si sa-l astept pe el sa facem impreuna treburile casnice. Si faceam, parte din placere, parte ca asa mi se parea drept sa contribui si eu cu ceva. Insa cand am inceput serviciul n-a mai fost bine varianta asta. Oricum aveam serviciu mai lejer ca el si sa spunem ca aveam mai mult timp, deci puteam sa ma mai ocup si de treburi in casa insa mi se parea tare obositor. Si am inceput sa vreau sa fiu ajutata, si a inceput sa mi se para nedrept ca el sa aiba liber tot timpul dupa servici si eu sa muncesc si la serviciul de acasa. Acum eu am mai multa treaba la servici si uneori plec si eu dimineata si ajung seara. In conditiile astea chiar nu mi-ar conveni ca el sa stea ca e obosit si eu sa muncesc de parca as fi odihnita. Din fericire vad ca a inteles ca nu se poate sa ramana totul pe mine si incet incet a inceput si el sa mai faca diverse. Acum vad ca e si mai motivat de cand cu sarcina si de cand e om insurat la casa lui si asa imi da impresia ca o sa se invete cu treaba si n-o sa revina la vechile obiceiuri. Am incercat tot felul de strategii, la el clar nu merge batutul la cap. Cu cat insist mai mult, cu atat nu reusesc sa-l mobilizez. La el functioneaza insa empatia, ca ma vede pe mine ca-s obosita si face in general treaba daca reuseste sa aiba el o satisfactie din faptul ca a trebaluit ceva. Oricum procesul de reeducare trebuia facut demult, nu trebuia eu din start sa accept sa fac eu totul si sincer ma consider si eu responsabila ca l-am invatat asa. Poate daca de la inceput facem impreuna treaba ar fi fost altfel. Oricum eu am incredere in el ca e om corect si ca singur realizeaza ca nu-i drept ca numai unu sa faca. Eu cred de fapt ca a si realizat asta, numai ca il enerveaza ca-l tot bat la cap, cum zice el si atunci se incapataneaza sa nu faca. Daca ma comport ca si cum e ceva firesc ca a facut treaba vad ca e mult mai bine si mai face.

Iar m-am intins la vorba, ca de obicei. Odihna placuta si plimbari usoare!

Andreea, 29+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

TIGRUTZA,inca un vot si de la noi!DEEA ,cumva incercai sa te loghezi pe FB,de acolo de pe site?tre sa-ti faci cont nou acolo pe situl lor si apoi poti vota,n-ai treaba cu FB-ul.Chiar langa FB in stanga iti poti face contul.
ONUTZA,care va sa zica intri cu bilet de voie pe net acum.Sper ca va distrati bine impreuna si te antrenezi pt bebe Tudor!Eu mi-am luat liber,ca mi-am permis azi....da tot am semnat un pic condica de prezenta(un ceas jumate dupaamiaza).Am cam inceput sa le scot la capat cu treburile si acum pot sa mai trag chiulul(vorba vine).Saptamana cealalta ma duc doar 2 zile (si atunci cate 3-4 ceasuri).Apoi asteptam iepurasul...cum ai zis si tu,dupa Pasti daca o mai duc o saptamana,sunt ”ZA BEST”.In unele zile ma doare osul pubian,in altele ma inteapa in col,uneori noaptea ma dor soldurile... dar cel mai mult ma deranjeaza somnul deficitar.
ELLA daca faci tu atatea bunatati,noi venim la tine...!
MIHA,ce frumos ca va boteaza aceeasi persoana si al doilea bebelush...si ce frumos ca nashul reuseste sa fie intr-adevar parinte spiritual pt copiii tai( si nu face doar act de prezenta la biserica,la petrecerea de botez si apoi o data pe an de ziua copilului)
MIRINA,sa dea Domnul sa termini cu bine cele doua misiuni importante pe care le ai anul asta(bebe + terminarea facultatii)!Acum 10 ani si eu eram gravida in 5 luni cu fata ,chiar la licenta si mi-a purtat bebe un maaaare noroc.A fost un an plin si minunat pt mine ,pe care il voi tine minte toata viata!Chiar daca nu a fost usor...eu faceam naveta saptamanal Roman- Iasi,la facultate(ehhh...,ce vremuri...).Frumos!

Virginia 34+ cu ,mami de Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Dragelor, tare faza cu ciocolata..eu mananc 4-5 cioco pe sapt..si nu o bucatica, ci cate un baton intreg - adoooooor ciocolata! CRed ca Maya mea se va intoarce cu capul in jos cand ma opresc din mancat cioco!

Iar am scris un mesaj si nush ce saracia am facut cu el...scriam si eu frustrari de gospodina expirata si le-am pierdut...
In fine, no offense, dar asta cu '' de aia s-a insurat ca sa aiba cine sa-i faca...'' mi-ar fi facut parul de pe mana sa mi se ridice..noroc ca l-am ''exterminat'' sapt trecuta!
La noi e scandal permanent cu treburile, indianul meu era foarte activ la inceput..dar de cand s-a mutat mama la noi s-a mutat si el la extrema cealalta...dar nu ma las, am pus batul pe el si vad si rezultate! Adica eu fac, ok...te iubesc..da' iubirea ta unde puii mei daca eu le fac pe toate?!!! Nu te pune cu scorkia ca pierzi negresit..nu, Virgi?

Va las fetelor ca mor de foame, ma duc sa-mi prajesc niste pita, maine am si eu liber yeeeeeeeeee!

Va pupacesc

Cori, mami de Bubulina 1+ si acum Dalia Maya ... inca putiiiiiiin :)) (30+)

Mergi la inceput