Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (42)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Clara, 3.300 gr la 35 sapt ?? wooaaaa ptiu ptiu sa nu-i fie de deochi!
Si eu vreau sa vad pozele ! plz plz Scalda si ochii nostri pe Picasa

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
cu Dorian Andrei 32 weeks +

AMR 7 weeks +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_lia spune:

Buna fetelor.
Clara sa le fie de bine camera celor doi micuti, pune poze sa ne inspiram si noi.
Si noua ne place cioco, buna scuza cu intorsul copilului pt. a o manca zilnic, ingetata nu are acelasi efect ca si aici suntem fanmai ales la cea de lamaie?
Despre noi toate bune, ma alearga pe afara pitica seara de seara asa ca acum cu vremea frumoasa stau prost cu timpul.
Elena drum bun si petrecere frumoasa.
Diana la ce carucior te-ai decis pana la urma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

BelissimaEva, ti-au dat si numele doctorilor cu care o sa te vezi pe 17? Sunt tare curioasa cum functioneaza sistemul. Adica daca te aloca unor doctori de la inceput si cu aia vei naste, sau daca acel consult e cu cine se nimereste in ziua respectiva si nasterea la fel, cu cine e de garda in ziua in care nasti
Poate imi fac si eu programare pe 17 si ne vedem acolo. Sa vedem ce zice Badescu marti

Ioana 34+ cu Bianca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Vad ca tot de impartirea atributiilor vorbiti In afara de curatenie (unde vrea sa luam femeie, dar v-am zis ca mi se par bani aruncati aiurea) si calcat, al meu face tot: mancare (nu va inchipuiti la cine stie ce retete, dar face daca trebuie), cumparaturi, sapat curtea, plantat, periat cainii, etc, exista un echilibru la noi. Si cu copilul m-a ajuntat din prima clipa, tocmai de aia nu am avut nevoie de niciun ajutor din afara, chair vorbeam cu el acum ca nu am vrea sa vina mama lui sa ne ajute dupa nastere, ca ne descurcam noi
Mihaela, fetita ta e frumoasa foc, multa bafta pe mai departe, sa ne tii la curent!!!
Clara, felicitari pentru grasunel!

Am fost si noi azi peste tot ca sa schimb actele: intai la adm fin sector 5 unde m-au tinut nesimtitele alea in picioare o ora jumate pentru un certificat fiscal pentru radierea masinii, si mai si bagau pe altii cu pile in fata, apoi sa mutam dosarul de alocatie de pe Bucuresti pe Ilfov (asta dureaza 2 luni), apoi sa-mi iau adeverinta de venit pe cei 2 ani de indeminazatie pentru noul dosar de indemnizatie, dar nu mi-au putut da pentru ca inca nu s-au virat banii pe luna 24, apoi la Ilfov sa se ia masina in evidenta, apoi la medicul de familie pentru prenatal si intr-un final la Pipera ca sa trec masina pe Ilfov si sa ne schimbam permisele de conducere. Sunt rupta!!! Maine dimineata merg sa ridic talonul si numerele. Sper sa intelegeti ce scriu, sunt foarte obosita.
Am ajuns si la Radoi, unde imi dadusem intalnire cu Eva , bebe e bine, prezentatie craniana (nu ca ar conta), are 1,8 kg, cordonul in jurul gatului (nu ma sperie asta) si a zis ca probabil pe la sfarsitul lunii mai programam cezariana 28-29 mai.

Ionelu, la prima sarcina nu am avut la nastere anestezistul cu care am discutat, dar poti opta pentru asta daca vrei, am avut anestezistul care era de garda atunci.




-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (2 ani) si viitoare mami de baietel Victor 31s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Andra, eu stiu ca pot sa il aleg daca vreau... contra cost, dar nu va fi cazul Eu eram doar curioasa daca ei isi pastreaza pacientii cu care s-au vazut la consultul pre-anestezic, dar mi-ai raspuns tu ca nu. Si daca in momentul in care iti faci programarea la consultul de sapt 36 iti spun aia la cine te-au programat
Dar repet, e doar o curiozitate, pt ca Badescu mi-a zis ca s-ar putea sa mutam data de pe 5 pe 4 sau pe 3, pt ca 5 pica in weekend si ca nu are controlul echipei cu care va opera. In week-end depindem exclusiv de cine este atunci de garda. Se pare ca in timpul saptamanii ei se mai aranjeaza in functie de preferinte... in fine

Ioana 34+ cu Bianca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Eu la prima nastere optasem pentru o anumita moasa, as mai fi dat 100 euro in plus parca, dar nu a fost cazul pentru ca m-au bagat la cutit
Stiu ca ma intrebase si acum daca am vreo preferinta sau il las pe Radoi sa vina cu echipa lui. Nu-mi pasa, va fi bine oricum

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (2 ani) si viitoare mami de baietel Victor 31s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Ionelu, nu mi-au dat nici un nume dar sincer nici nu conteaza pentru ca oricum nu stiu care ar fi mai recomandat..
Dar am inteles ca voi putea cere sa ma asiste acelasi anestezist si neonatolog cu care am facut consultul de 36w !
Andra, ! Tare dulce aratai astazi.. imi venea sa te mananc

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
cu Dorian Andrei 32 weeks +

AMR 7 weeks +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Aha, deci poti cere sa te asiste acelasi anestezist si neonatolog cu care ai facut consultul de 36 sapt... dar fara costuri suplimentare, corect?

Ioana 34+ cu Bianca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Eu nu am auzit de nici un cost suplimentar .. deci corect :)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
cu Dorian Andrei 32 weeks +

AMR 7 weeks +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

OK, merci

Ioana 34+ cu Bianca Maria

Mergi la inceput