Strugurasi de Sept-Oct 2011 *51*

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simmo spune:

jade, stiu ca-s slaba ; cand voi va plangeti ca mai aveti de dat jos mult..., eu nu mai zic nimic, ca daca ati sti ca eu as mai vrea macar vreo 3 kg pe mine .... numai cand sunt gravi ma mai rotunjesc un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Buna si de la noi.
Zilele astea am fost pe afara ca a fost asa frumos............
Acum e urat, asa ca stam in casa si continuam curatenia.
jade noi stam rau la capitolul mancat.I-am dat si eu carnita,galbenus.Toate au avut aceeasi soarta.........maxim 5 lingurite.Daca i le combin cu banana mai mananca 5 ..........
Sei vroiam sa te intreb.Spuneai la un mom.dat ca Ela nu mai suge de dim. pana pe la 5-6.Sa inteleg ca nu mai doreste sa suga? Se satura din 100 gr mancarica?Eva toata ziua vrea san.Dupa ce o chinuiesc cu mancarea si o pun la san e asa fericita, ofteaza, se opreste din supt si se uita cu niste ochisori parca imi multumeste, apoi iar suge.

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui May3

salut.

apropo de discutia de mai sus.
eu stau asa si ma intreb de unde ideile astea ca se invecheste laptele in san si ca sa arunci ce iese prima data din san ca nu e bun.
mi se pare asa ... nu mai zic cum, sa crezi asa ceva.
si din cate am auzit astfel de idei au fost promovate chiar de pediatri.....

marryan, parerea mea e sa ii oferi fetitei apa ori intr-un biberon ori intr-o canita si iti va arata ea daca vrea sau nu.
din cate stiu eu de la 6 luni ar trebui sa bea apa chiar daca-s alaptati.
oricum parerea mea neavizata ca apa nu are ce sa-i faca rau, sa fim seriosi.
ca doar n-o sa-i dai 1 litru.



...........................................
mamica de www.youtube.com/BeatriceAna2011" target="_blank">Beatrice-Ana - 26.09.2011
..........................................
zebraroz.ro


Nu, nu, nu. Sa ne intelegem. Nu i-am dat 2 zile, desi m-am muls, s-al intarc, ca nu mai e bun si de ce sa continui cu alaptatul? ajunge pana la 6 luni!
Cat despre apa, eu i-am dat ceai de la 1 sapt...
Acum bea si ceai si zeama de la legume. I-am facut pranz cu 2 feluri: fel 1 supa (zeama de la legumele facute la steamer, deci o apa colorata cu gust usor de legume) si felul doi piure de legume. Ii pun morcov, dovlecel, ardei, albituri, cartof. Vreau in cateva zile sa-i bag si avocado.

Am fost ieri la vaccinul de 6 luni, a fost ok. Sasha are 8 kg si 69 cm. A luat luna asta cam mult, 880 gr vs 500 cat ar trebui normal acum, dar nu-mi fac probleme, la Maya a fost la fel. La varsta aceasta este de diferenta de 50 gr intre Sasha acum si Maya la 6 luni :)) nascuti cu aprox aceeasi greutate, au luat cam la fel, desi unul e fata, unul baiat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

salutare !
ingeras si tie iti urez acomodare usoara la servici
cred ca iti este atat de greu sa stai departe de sasha :((
wooww 240 papa ?? ce mancacios ai !
tinem pumnii pt interventia mayei

_


de T 7+





Daaa, papa multicel. Dar daca atat vrea, nu ii dau mai putin. Cand nu mai vrea, pur si simplu nu mai deschide gurita.
Asta la legume, fructe cred ca ar manca si mai multe, dar nu-i dau

Cu legumele a fost cam cu cantec la inceput, acum vad ca ii plac foarte mult. Cred ca depinde de cantitatile din fiecare leguma sa iasa un gust care ii place.

OOka, condoleante si din partea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Ziua buna tuturor

Jade zilele astea am fost mai indispusa.Am citit dar nu am scris.

Sora mea are o mare problema si nici banuti nu are sa o rezolve.Eu as ajuta-o dar nu stiu cum ca si eu am datorii si rate.Parintii mei nici ei nu pot ca au amnadoi o pensie de 1100 lei.Offffffbanii astia.Dar eu o mai consolez ca cel mai important este sa fi sanatos.
Cel mairau imi pare de nepoata mea care termina anul acesta facultatea, dreptul, si nu a are niciun sprijin de nicaieri.Asa ca a hotarat dupa ce tremina facultatea sa vina in Bucuresti.Dar ce o face si acolo nu stiu.Na ca m-am descarcat si eu

Am vrut sa va raspund dar am uitat tot ce ati scris.

Mai Lali dar ce reteta ai tu acolo.M-as baga si eu

Eu am fiert legumele in aceeasi apa unde am fieert si carnea.Acum am aflat si eu de la voi ca nu este bine.

Anastasia mea mananca dimineata 100 ml fructe, mar, para sau amestecate, banana.Miercuri a papat 150 ml dar asta nu se va mai intampla.Legume papa intre 130-150 ml.Mai mult nu vrea.


Ingeras 240 ml???Ce mancacios este





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Maaama, ingeras, sper sa nu vada ionela ce ai scris mai sus...

la noi inca e cald afara. eca doarme in carut. cap sec de mur trancane o oala...sa vezi ce il incing acus.

eu azi am program de lancezeala ca am gatit aseara. savurez 2 molecule de cafeluta ca sa nu agit copilu. tare buna mai e!

noi azi am incercat dovlecel cu ardei copt si gutuie. nu i a placut nik. am introdus si cate o picatura de ulei de masline. In we bag carnita. sa vedem daca i o placea. vad ca nu s singura cu odrasla gingasa la mancare..imi vine sa ma impusc!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Multumim pentru incurajarile legate de operatia Mayei.
Doctorita anestezista mi-a spus pediatra Mayei (care este pe langa Medlife si la Budimex) ca este la Budimex si este ff buna, ca suntem pe maini bune.
M-a ajutat faptul ca mi-a spus si ea acest lucru.

Zymafluor - am o prietena care a nascut acum si are pb f mari cu dintii (dintotdeauna). Si-a intrebat dentistul daca sa-i dea fetitrei si a spus ca nu este ok, este destul de mare riscul cancerigen parca. Daca va intereseaza, o pot intreba si va spun exact.
Cert este ca nici dentistul nu le-a dat / nu le da copiilor lui, deci banuiesc ca stie ce zice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Oana, ce sa nu vada Ionela? Faza cu alaptatul? Da, toata lumea ar tb sa se informeze mai mult inainte sa faca niste afirmatii...

Ref papa Sasha, stiu ca mananca mult, dar sunt legume si daca atata vrea, atata ii dau.
Asa am facut si la Maya si arata f bine. Are 17.5 kg la 5 ani si 3 luni. Se regleaza singuri, cand nu mai vor, nu mai mananca.
Iar la Maya cu dulciurile, rontaielile si mancarurile / bauturile nesanatoase, televizorul (in speta desenele sau animal planet, ca la altceva nu se uita) suntem f stricti.
Si eu mananc foarte mult. Nu avem grasi in familie.

Masa fructe: 1 mar mediu, o para mica, 1/2 piersica din compot.
Masa legume: 1 morcov, 1 dovlecel mediu, un pic de albitura, 1/8 ardei, 1/2 cartof mediu.

Fetelor, va recomand jucaria aceasta, este geniala, lui Sasha ii place f mult. Este cam scumpa, dar se joaca singur, apasa pe butoane, canta, se uita in oglinda, se plimba niste maimutoi pe oglinda. Pana si Maya se joaca cu ea si cu bebe. Ii arata cica cum sa o foloseasca :)
www.imaginarium.ro/49850/ecommerce_12/49850/338" target="_blank">http://www.imaginarium.ro/49850/ecommerce_12/49850/338

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Noua ne-a iesit azi si al doilea dintisor.
Referitor la apa, eu ii dau cateva lingurite dupa fiecare masa solida, insa le scuipa.Poate se duce ceva si pe gatul ei.Nu vrea sa vada biberon cu apa sau canita.

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

ingerasa,cred ca oana se referea la faptul ca ai spus ca de la 6 luni gata, ajunge cu alaptatul

e faina jucaria dar cam scumpa mi se pare. pai atat am dat eu pe antemergator si are si o parte interactiva cam ca jucaria asta...

eu am inceput sa ii dau dovleac placintar...mananca vreo 4-5 lingurite, simplu sau combinat cu pastarnac sau moscorv. telina nu-i place, e clar.
eu nu folosesc zeama in care au fiert legumele, e plina de chimicalele iesite din radacinoase, o arunc si folosesc putina apa plata fiarta si racita. oricum, e clar ca a mea bibi nu prea agreeaza haleala, doar lapticul

jade, ma intrebai ce am sarbatorit cu tot neamul, pai are soacra-mea niste surori plecate din tara si vin acasa cam la 3-4 ani. cand sosesc, se strang toti fratii si surorile ( sunt vreo7) cu sotii, sotiile, copii si de vreo 3-4 ani deja si cu nepotii care au inceput sa apara. mie imi place mult de ei, sunt foarte, foarte uniti, tot timpul pusi pe glume, au un simt foarte dezvoltat al umorului toti

intrebare: ce apa plata folositi la bebei? eu folosesc bucovina dar am inteles ca nu prea e ok (are prea multa sare) si as vrea sa o schimb. Maria nu primeste apa sa bea insa folosim la oala cu aburi pt legumele ei, la diluat pireul, dupa cum spuneam mai sus si eu o mai folosesc la sters pe fata dupa masa, cu discuri de bumbac. incerc sa evit apa de la chiuveta cat pot, de cand ii fierb apa de baie si folosim tarate a disparut eczema. din pacate o folosesc pt fundulet, aici nu am ce face ca trebuie sa o spal cand o schimb si nu ma descurc sa torn, sa tin si fata, sa spal si funduletul. am incercat eu cu discurile de bumbac insa nu merg decat dupa pipi, la kk trebuie spalat cu multa apa ca e jale, se face pana pe spate

Mergi la inceput