Strugurasi de Sept-Oct 2011 *51*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Buna dimineata, fetelor! V-am pregatit o si un suc de morcovi cu mar (mi s-au terminat lamaile de limonada...)

Tare vorbarete ati fost saptamana asta. Nici nu apucam sa citesc un capitol si deja deschideati un altul si iar ramaneam in urma.

Tiiii, asa rau imi pare ca nu am ajuns si noi la intalnirile de zilele trecute!! Dar recuperam in curand

Despre noi nici nu stiu ce sa mai zic,de cantarit si masurat nu am mai facut-o de vreo 2saptamani, dar Dimitris creste bine asa ca nu ma stresez.
In sfarsit puturosul meu a inceput sa se rostogoleasca si acum numai pe burta ar dormi

I-am introdus de o saptamana ou si carnita. Ou i-am dat si de prepelita si de gaina, de tara amandoua. Carnita - curcan de tara.
Le-am mixat cu piureul de legume. I-am dat pana acum de 3 ori oua si de 3 ori carnita, in zile diferite. A papat fara nazuri oricum el e un pofticios adica ne vede pe noi ca mancam ceva si incepe sa plescaie si el din gurita

V-am zis ca avem si noi 2 dintisori? Nu mai tin minte...deh..varsta isi spune cuvantul

Merg sa va citesc ce ati mai scris in ultima zi si revin






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Of, ati vb iar de slabit. Eu sunt in urma la capitolul asta Mai am de slabit cam 4kg ca sa fiu ca inainte de sarcina asta, dar nu reusesc sa ma mobilizez sa fac ceva in sensul asta.

De dieta Montignac sunt si eu foarte multumita. Am adoptat-o ca si stil de viata acum vreo 8 ani si combinata cu mersul la sala (asta ca sa nu-mi atarne pielea) a avut rezultate foarte bune. Dar de cand cu prima sarcina am cam reinceput sa mananc prostioare

Lali, e super dieta recomandata de tine Ptr mine ar fi benefica dar ptr sotu' ar fi catastrofala - la 1.80m el are 68kg, cat sa mai slabeasca??

Referitor la gustul mancarii bebelusilor, mie imi place. Eu gust tot timpul din ce fac pentru Dimitris (asa faceam si la Iannis) si mie imi place. Eu insa am redus sarea la aproape de anulare, de multi ani, nici calit ori prajit nu mai mananc.

Marryan, ma bucur ca ti-e degetul mai bine Si eu am citit ca e indicat dupa diversificare sa-i dai apa intre mesele la care nu primeste lapte - cam 20-30ml, dar depinde si de copil. Iannis era mare bautor de apa, dar Dimitris doar molfaie tumburucul de la canita si atat.

Ingerash, succes cu operatia Mayei am notat numele doctoritei si sper sa nu avem nevoie prea curand

Mai aveam ceva de zis, dar s-a trezit Dimitris si au inceput protestele

Va si incerc sa revin cat mai curand






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

neata fetelor!!
bem si noi o cafeluta?, azi am si eu pofta de una asa ca va invit si pe voi.

azi e urat afara, dar poate e mai bine si termin si eu ce mi-am propus sa fac.Azi facem lasagna, ca tot sunt la cura.Am primit cerere de la cumnatamea, si asta e ma supun cererilor.

Mi-a promis fratemiu ca imi sterge el geamurile, deci am scapat.Dar acum e urat afara si da sa ploua daca si maine e asa e fff trist, tot eu trebuie sa le sterg .
Iancu doarme, acusica se trezeste si trebuie sa papam.Azi cred ca o sa ii fac mar cu para si biscuiti.La pranz o sa ii dau cartofel cu brocoli.Cartoful e singura leguma care ii place, se vede ca e roman, deci o sa incerc sa introduc in piureul de cartofi restul.
Ma duc sa mananc si eu ceva ca iar nu o sa mai am timp si raman nemancata.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

neatza..

Anca tu de ce ii dai biscuite? stiu ca Iancu e grasun...noua nu ne plac cartofii.. offff

Kora.. 4 kg sunt floare la ureche.. Si a mea pofteste, la ce mananc eu nu ce are ea in farfurie
Ieri i-am dat o bucata de covrig, de fapt s-a servit, si in 1 min i-i l-am luat a plans 1 h dupa el, cum i-i l-am dat a adormit cu el in gura ( si nu am putut sa i-l iau decat cand era bustean)

Azi mergem acasa

Eu insa nu stiu ce mancare sa ii mai dau, nu mananca frate nu mananca... imi vine sa ii dau supa de fasole (glumesc).. Insa tipa careia i-am botezat fata ii dadea ieri clatite , si ii da orice mancare din oala ei....

Sper ca va accepta iaurtul..si branzica
Apropo , am citit ca pot sa incep sa ii dau.. ceva retete de iaurt?
ma gandesc sa imi iau iaurtiera , are cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Andreea... si noua ne e dor de tine, de ce asa rar pe la noi? cum mai sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Kora.. 4 kg sunt floare la ureche.. Si a mea pofteste, la ce mananc eu nu ce are ea in farfurie
Ieri i-am dat o bucata de covrig, de fapt s-a servit, si in 1 min i-i l-am luat a plans 1 h dupa el, cum i-i l-am dat a adormit cu el in gura ( si nu am putut sa i-l iau decat cand era bustean)

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



Sei, sunt 4kg de la sarcina asta si vreo 5 kg de dinainte...

Iaurtiera are o prietena si e foarte multumita. Cochetez si eu cu ideea de a-mi lua, dar astept (inca!!) indemnizatia inainte de a mai face vreo cheltuiala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Buna dimineata!


Marryan, ma bucur ca s-a vindecat frumos degetul!

Ingeras, imi pare rau ca trebuie sa va operati. Sa fie totul bine cu operatia si sa se faca bine Maya!

Ooka, condoleante.
Mereu ma surprind postarile tale in legatura cu mancarea Nu stiu cand ai timp sa faci atatea, bravo tie! Abia astept sa posezi linkuri cu retete. Eu as vrea sa fac o friptura de miel ci vitel... sper sa mearga asa combinatie.

Klau, bravo pt mersul pe jos!

Lena, si noi avem jambiere si cand sunt in pana de pantaloni mereu apelez la ele

Mariana, multumim pt poze. Foarte frumoase pozele postate de tine! Anto e un scump!

Kora, felicitari pentru dintisori!

Anca, spor la ce ti-ai propus sa faci

Va pup pe toate, merg sa fac putin curat si sper sa reusesc sa calc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Andreea, ajung saptamana viitoare (miercuri probabil) la niste amici care stau in Confort City. Ne vedem la o plimbare cu picii?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

Sei eu ii dau biscuitei ff rar, ca sa mai ingros piureul de fructe, de obicei ii pun cereale de orez , dar ii mai pun si biscuitei.Noua nu ne place sa mancam piureul apos, mai mult curge pe langa gurita. ce ne facem la supici, nu stiu.Chiar de cand putem sa le dam supica cu legume date prin razatoare, intreb doar stiu ca mai e mult pana acolo, cel [utin sper ca deabea ne obisnuim cu piureurile.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simmo spune:

'neata!

Citat:
citat din mesajul lui Iris_K

Fetelor, sunt curioasa, voi dati zymafluor copiilor?

Mamica ANTONIEI (26.09.2011)


eu ii dau doar lui marcu, la recomandarea a 3 pediatri (nu e totusi o joaca cu asa ceva); a avut probleme mari cu dintisorii de la inceput; acum e bine; deja ii schimba pe cei de lapte; si tratamentul nu trebuie intrerupt pana la 18 ani (sau mai exact, pana schimba toata dantura); iar doza creste o data cu varsta

Mergi la inceput