Strugurasi de Sept-Oct 2011 *51*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

eu nu ii dau lui Iancu apa deloc.La noi kk e fff color, uneori verde, uneori galben, uneori negricoasa, sau portocalie, cateodata milticolora.Sper ca intelegi.depinde de ce mananca.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_toma
La noi kk e fff color, uneori verde, uneori galben, uneori negricoasa, sau portocalie, cateodata milticolora.Sper ca intelegi.depinde de ce mananca.



la fel e si la noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

noua pediatra ne-a zis ca avem voie rosie, dar fara coaja si fara seminte.eu i-am dat facuta la steamer, i-a placut dar am pus putina , acum nu stiu cum e in alte parti.

Apa nu ii dau ca e alaptat la san, mai bem din cand in cand ca ne place sa ne jucam cu canita.Am inteles ca cei care papa LP trebuie sa bea, dar sincer nu sunt fff informata din punctul asta.

Ce legume nu constipa.Mie mi se pare ca Iancu e cam constipat, adica face kk zilnic dar fff putin si se chinuie rau, asa ca azi ii dau para cu portocala sar la legume chiar nu stiu care nu constipa.Stiu doar ca tre sa nu ii dau cartof, morcov.Dar de restul nu stiu nimic.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Jade cum sa ma supar?
Din pacate am inceput serviciul si nu am avut timp...

Duminica seara il duc pe Sasha la soacra mea (langa Buc), luni nu-l vedem, marti o iau pe Maya de la gradi si mergem direct la bebe, Mi nu-l vedem, joi il iau acasa si vineri lucrez de acasa.
O sa stea o luna la soacra mea, o luna la mama (tot langa Buc).

Sasha mananca, de fapt devoreaza fructele (i-am dat pana acum doar mar, piersica din compot si para), cu legumele au fost ceva pb cateva zile, ca le manca numai cu cantec, intr-o ora, dar am fost perseverenta si acum mananca aproape un borcan de 240 ml de la Avent (in acelea ii dau) fara pb si bea si zeama. I le fac la steamer, la abur. I-am bagat deocamdata morcov, albiturile, dovlecel, ardei, de azi si cartof. Urmeaza avocado, caisa, banana, portocala (suc), ou, apoi carnita (incep cu gaina, apoi curcan, apoi peste, apoi porumbel).

Vreau sa va intreb ceva.
Eu de luni, de cand nu am putut sa-i mai dau sa suga, ca nu mai sta acasa :((( m-am muls dimineata si seara, marti i-am dat sa suga seara, miercuri m-am muls iar dimi si seara.
Laptele l-am congelat.
Pot sa ii dau acest lapte, sau nu e ok daca m-am muls doar dimi si seara, ca a stat prea mult in sani si nu m-am muls mai des?
Ma tot ciondanesc cu soacra mea, care imi zice ca nu-i ok, eu zic ca e ok, dar am spus sa va intreb, ca stiti mai bine.
As vrea sa nu intrerup inca, nu sunt pregatita si daca tot am lapte...mai mulg cam 125 ml dimi si 125 ml seara, nu e mult, dar eu zic ca-i bun.

Rog sfaturi si pareri. Va multumesc anticipat si va pup.

PS: in alta ordine de idei, pe Maya tb sa o operez la un ochisor, ca ii fuge in sus. Am programat-o pe 24 aprilie - anestezie generala cu mascutza, nu pe vena.
Daca aveti nevoie de dr pt ochisori, sa-mi spuneti, ca de 4 ani an mers la 8 dr pediatri oftalmogoli si de-abia acum am descoperit cu adevarat ce are si ce e de facut. Si se putea face si mai devreme, dar asta este. Daca as fi stiut.
O sa o operez la Infosan la Dr. Andreea Ciubotaru.

Va pupam inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

ingeras26a uneori eu ii dau lui Iancu sa pape la 8 san si apoi la 16:00 asta daca mananca toata mancarea(fff rar).Dar nu m-am gandit ca ar trebui sa ma mulg ca sunt prea multe ore.Asa ca nu cred ca are nimic.
sper sa fie bine Maya


anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Dbunny, anca-toma va multumesc de raspuns, la noi kk tot e verzui, verde inchis, galben inchis..de toate cullorile si e constipata se chinuie sa faca cite un bot de kk

si eu alaptez exclusiv dar am batai de cap cu lumea din jur ca de ce sa nu ii dau apa ca ii e sete, si sotu cind ii fac baita imi zice "vezi vrea sa bea apa de ce nu ii dai" sunt intr-o dilema, acum de cind se poate de dat apa celor alaptati exclusiv?

ingeras26a imi pare rau ca trebuie sa va operati, uff cit e de stresant, ochisorul Mayei sa se faca bine

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

marryan dar poti sa ii dai apa, numai ca nu e necesar.La mine Iancu nu vrea sa bea apa, si de asta nu insist. Ii dau doar asa de placere o data pe saptamana cand mai fac curat prin dulap si vad canita lui, dar nu bea se joaca.

A adormit Iancu fara feon, oare cat de obosit sa fi fost, e prima data cand adoarme in liniste ziua.Ma duc sa notez, sa nu uit ca se paote si asa.

A si ar fi cazu sa ma duc sa fac curatenia aia de care trebuia sa ma apuc de dimineata ca acusica vreau in parc(parca subconstientul meu ar fi mama).

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Íngeras, nu se invecheste in san NICIODATA. da-i cat poti de mult lapte de la san!!... intervalul intre alaptari nu afecteaza calitatea laptelui. Practic cea mai mare cantitate de lapte se produce in timpul stoarcerii/alaptarii. si chiar si dupa saptamani laptele in san NU se strica... doar se inputineaza daca e scos rar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

sar'na pentru raspunsuri!

Dbunny, este greu, dar o sa fie bine :) mai bine acum decat sa ma injure mai tarziu ca nu o place vreau baiat :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

salut.

apropo de discutia de mai sus.
eu stau asa si ma intreb de unde ideile astea ca se invecheste laptele in san si ca sa arunci ce iese prima data din san ca nu e bun.
mi se pare asa ... nu mai zic cum, sa crezi asa ceva.
si din cate am auzit astfel de idei au fost promovate chiar de pediatri.....

marryan, parerea mea e sa ii oferi fetitei apa ori intr-un biberon ori intr-o canita si iti va arata ea daca vrea sau nu.
din cate stiu eu de la 6 luni ar trebui sa bea apa chiar daca-s alaptati.
oricum parerea mea neavizata ca apa nu are ce sa-i faca rau, sa fim seriosi.
ca doar n-o sa-i dai 1 litru.



Mergi la inceput