Strugurasi de Sept-Oct 2011 *51*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Imi place si mie masterchef

Sei ne place in mei-tai.O mai scot in el cand este vremea urata afara( ca azi)dar cand se plictiseste incepe sa se mataie.Asta cam dupa 2 ore.
Nu ma doare spatele pentru ca Nasti este usoara.Dar si mei-taiuul are bretelele late si imi acopera tot spatele.

Imi pare rau ca Ela a luat doar 100 de g in 3 saptamani
Si Nasti luna trecuta a luat 250 g si acum in 2 saptamani a luat 300 g.Nu mai inteleg nimic
Avem 6,900

Jade stiu ca ai cumparat biscuiti fara gluten.Cum se numesc?

Oana la voi nu este vremea urata?

Eu am hotarat ca dimineata cand se trezeste sa-i dau fructele si apoi la 10 laptic pentru ca se si culca.Am incercat sa-i dau fructele intre 9-10 dar mataie si plange pentru ca ii vine somn.Azi cand s-a trezit i-am dat fructele si mi-a mancat 150 ml(banana +portocala) Legumele ii plac mai mult decat fructele mai ales cu galbenus.Ieri a papat 180 ml piure legume cu galbenus.Azi avem cu carne.Si papa intre 130-150 ml.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Rach, ce v-ati durdulit! Eu nu o mai cantaresc pe Eca sa nu fac infarct. De mancat nu mananca decat cateva lingurite cu chiu cu vai. azi a hranit-o tat-su si a mancat mai bine. I-am introdus galbenusul.dar a mancat putin...cred ca erau 20ml. Ea asa arata f bine ...ba chiar la incheietura mainii are chiscute. nu stiu cum Dumnezeu de nu trage deloc la cantar.

Frig e acum. dimineata era bine. a dormit cred vreo 2 ore in carut.asa am putut si eu sa gatesc.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

OAna.. la noi se fac 3-4 feluri de prajituri, eu o sa fac 2 + salam de biscuiti di bilute cu visin(din salamul d bisc)

Rach.. ce bine papati, si mei taiu meu are bretele late, poate spatele meu e mai praf,
ce frumos cresteti

Eu azi ii fac spanac, si am pus si un pic de usturoi, o sa-l fac cu unt si lapte din tztz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Sei , si la noi se fac ...dar la gabaritul meu ma rezum la pasca.

eu as incerca asta ...poate tot de Paste :
http://www.lalena.ro/509-reteta-prajitura-cu-ciocolata-si-bilute-de-cocos.html
arata genial! cred ca e la fel de gustoasa.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Oana o cantaresc si eu asa de curiozitate Daca pana acum nu mi-am facut griji crezi ca o sa-mi fac de acum inainte?NUUUUU

Cereale si eu tot d ela 9 luni ii dau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui racheel

Oana o cantaresc si eu asa de curiozitate Daca pana acum nu mi-am facut griji crezi ca o sa-mi fac de acum inainte?NUUUUU

Cereale si eu tot d ela 9 luni ii dau


Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)





faza e ca eu o si cantaream prost ...cateodata inainte de kk alta data dupa ..si sunt erori destul de insemnate . cand am vazut ca nu nimeresc nicicum cu cantaritul asta am renuntat

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Oana dar reteta aia coreeana de unde ai luat-o? Ca eu nu-mi amintesc sa fi dat reteta la emisiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

La multi ani Lali si Camady.
La multe lunitze Maia

O felie de tort din partea mea si a lui Flavius.

Eu sunt cam racita, sper sa nu ia si flavius de la mine.
Seidana, nu stiu ce praji o sa fac, ma gandesc inca.
Oana, si noi am pus salteluta de la pat la nivelul de jos, ca de o saptamana F. se ridica in picioare de orice prinde, perna, tabureti, piciorul lui mama.
Mie mi se pare usoara diversificarea. Adica nu e nici o graba. Daca mananca bine, daca nu, iar e bine, ca lapte este. Desi la mine influentat de menstruatie, si nu tot timpul vine usor, dar este.
Am de vreo saptamana jumatate o problema, trebuie sa traga vreo 2 minute la san ca sa iasa laptele. Pana la urma iese el, dar trebuie sa il calmez, ca se enerveaza ca nu iese. Oare care o fi problema?
Si pe mine ma musca, si ma pisca, dar chiar cand ma doare de nu mai pot ii iau mana si zic ca ma doare. Cand musca incerc sa il fac sa rada, ca atunci lasa sanul.
Mananca 2 mese (cand vrea) de 100-140 grame, una de legume, una de fructe. In rest lapte. Mie mi-ar fi mai usor sa manance 2 mese solide pana sunt eu la lucru, si lapte muls mai putin, decat 2-3 mese de lapte muls.
De cand cu diversificarea a luat 500 de grame, dupa ce de la 4 luni la 5 a luat 100 de grame si manca (lapte) de rupea. Nu stiu daca de la diversificare sau e puseu. Cu doua mese de solide si tot se trezeste si de trei ori noaptea.
Kk, face acum mai des. De cateva ori pe zi chiar, cum zice Sei, cateodata cat o nuca, mai tare, cateodata carnaciori . Tot asa se face rosu de la efort cateodata.
Eu cereale am luat de la DM, fara gluten, si le-am amestecat cu para, care e mai lichida.

, sper sa reusesc sa intru mai des




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

la multi ani, floricicilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Bujo, mama a cascat ochii la emisiune si si a notat. noi am calit tot in unt. am fact un sos picant pe baza de suc de rosii...si mai era un sos pe care mama nu l a retinut ...si am facut asa, fara ala. ideea e ca iese bestiala reteta ..chiar si asa , adaptata la ce avem noi.
am calit asa:
o ceapa, spanac, ardei copt, ciuperci si piept pui in loc de vita. toate in unt cu sare. orezul l am calit in unt intai si apoi l am fiert iar sosul l am fcut din suc de rosii, cimbru, sare si piper. a meritat toti banii reteta!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput